Koszulki na karty

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4137
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 272 times
Been thanked: 942 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

Golfang pisze: 03 maja 2020, 11:48
eltadziko pisze: 03 maja 2020, 11:25
Golfang pisze: 03 maja 2020, 11:23 Jakich koszulek używacie do Maracaibo?
Gdzieś znalazłem informację że STANDARD EUROPEAN będzie pasował (rozmiar 59x92) - ale po zmierzeniu kart wychodzi 58x88? Czy te nie będą więc za duże?
Ja zapakowałem w Rebel Standard European Premium. Na szerokość są ok - jest akurat ciut luzu po bokach, żeby karta łatwo wchodziła. Na wysokość jest trochę gorzej, bo koszulka wystaje parę mm, ale mi to nie przeszkadza :P Wiem, że podobno "Sloyca" (jeśli dobrze kojarzę) ma dobrze dopasowane koszulki do takich kart, ale ja już miałem wcześniej Rebele zamówione ;)
Dzięki. Właśnie tego się obawaiam - to jednak 4 mm większe z góry protektory są.
Zastanawiam się nad Standard American Premium od Rebel - 57,5x89 - byłyby prawie idealne? Ktoś próbował tych?
Mialem akurat stare Rebel Standard USA premium i pasuja idealnie. Kiedys one byly ciut wieksze od american a teraz chyba jest odwrotnie. Chodzi ogolem o rozmiar Mayday standard usa Chimera.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 798
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 410 times
Been thanked: 506 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: rav126 »

Nie kupuj standard european, są zdecydowanie za duże.
Niby najbardziej pasowne, są Rebel Standard USA Premium (57,5x89), ale jak dla mnie są zbyt ciasne na szerokość - nie wygina karty, ale karta wchodzi dość ciężko.
Kupiłem Sloyca Universal 58x88, pasują idealnie. Jedyny minus jest taki, że tego rozmiaru nie produkują w wersji premium, ale jakościowo są wystarczające (a ja wszystko wrzucam w koszulki premium).

Tak to wygląda:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2453
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 544 times
Been thanked: 463 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

Przepraszam, ale wczoraj nie udało mi się przysiąść zrobić zdjęcia. Dziś nadrabiam.

Jedne zdjęcia pod kątem, żeby pokazać odbicia lampy.
Inne od frontu i tu uwaga. Pamiętaj, że obiektyw nie do końca pokazuje to tak jak widzi to oko.
Moim zdaniem, na żywo jest nieco większe „mydło” przy koszulkach matowych.

Zacznę od Ultra-Pro Solid. Obie z tej samej, nowszej serii (hologram prawie nie widoczny).
Po lewej zwykła, po prawej Pro-Matte.
Spoiler:
Ultra-Pro Pro-Matte Clear.
Zamieniałem stronami, żebyś mógł zobaczyć jak to wygląda.
Spoiler:
A teraz wspomniane przeze mnie Arcane Tinmen Non Glare.
Najpierw koszulki Medium (karty 57x89 mm) w grze Gears of War.
Zdjęcie tego nie oddaje, ale małe litery, w nieco gorszym oświetleniu są słabo czytelne.
Generalnie podczas gry w knajpie musieliśmy wyciągać karty z koszulki, żeby przeczytać treść.
Spoiler:
A tutaj Arcane Tinmen Non Glare Oversize (karty 79x120 mm) w grze London.
Spoiler:
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: paracelsus444 »

Rebel Longsleeve

Cytat z rebel: "delikatnie zwiększona długość i szerokość, co jeszcze dokładniej chroni Twoje karty"
Myślałem że one są tylko dłuższe o milimetr czy dwa, a nie szersze. Szukałem info w internecie i na forum i nic nie znalazłem. Ktoś miał styczność z nimi i mógłby powiedzieć czy są większe na długość i szerokość czy tylko na długość? :D
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2453
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 544 times
Been thanked: 463 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

paracelsus444 pisze: 03 maja 2020, 22:49 Rebel Longsleeve

Cytat z rebel: "delikatnie zwiększona długość i szerokość, co jeszcze dokładniej chroni Twoje karty"
Myślałem że one są tylko dłuższe o milimetr czy dwa, a nie szersze. Szukałem info w internecie i na forum i nic nie znalazłem. Ktoś miał styczność z nimi i mógłby powiedzieć czy są większe na długość i szerokość czy tylko na długość? :D
Dawniej CCG od Rebela potrafiły być tak wąskie, że niektóre karty były po prostu za szerokie. Może dali tez z 1 mm na szerokości żeby koszulki pasowały do wszystkich, a nie tylko niektórych kart.
Nie testowałem, wiec tylko zgaduję.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
myrmek
Posty: 26
Rejestracja: 10 paź 2019, 00:38
Has thanked: 11 times
Been thanked: 4 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: myrmek »

Jest w Polsce sklep, w którym byłyby dostępne większe ilości koszulek:

- Dragon Shield Black Matte Non-glare
- Dragon Shield Clear Matte Non-glare

?
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: krwlng »

myrmek pisze: 03 maja 2020, 23:09 Jest w Polsce sklep, w którym byłyby dostępne większe ilości koszulek:

- Dragon Shield Black Matte Non-glare
- Dragon Shield Clear Matte Non-glare

?
https://www.strefamtg.pl/dragon-shield/ ... 0-szt.html - 18 szt.
https://www.strefamtg.pl/dragon-shield/ ... 0-szt.html - 9 szt.
Atk
Posty: 1412
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 504 times
Been thanked: 295 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Atk »

Witam chciałbym zakoszulkowac karty do Everdell i Podwodne Miasta w koszulki Sloyca

Mógłby mi ktoś wypisać jakie są wielkości i ile sztuk karty w tych grach (co do sztuk to mniej niż 100 więcej niż 100/200) Nie mogę za cholerę znaleźć info w necie

Jak ktoś już wrzucał karty z tych gier w Sloyca to czy pasują w miarę czy innej firmy znajdę lepiej dopasowane

Z góry dzięki!
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2453
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 544 times
Been thanked: 463 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

Atk pisze: 04 maja 2020, 11:02 Witam chciałbym zakoszulkowac karty do Everdell i Podwodne Miasta w koszulki Sloyca

Mógłby mi ktoś wypisać jakie są wielkości i ile sztuk karty w tych grach (co do sztuk to mniej niż 100 więcej niż 100/200) Nie mogę za cholerę znaleźć info w necie

Jak ktoś już wrzucał karty z tych gier w Sloyca to czy pasują w miarę czy innej firmy znajdę lepiej dopasowane

Z góry dzięki!
Sprawdź pierwszy post tego wątku.
Underwater Cities
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Suyori
Posty: 2
Rejestracja: 04 maja 2020, 12:04
Has thanked: 1 time

Summoner wars koszulki

Post autor: Suyori »

Witam, jakie koszulki i skąd najlepiej kupić do Summoner Warsów?
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: roadrunner »

Przejrzałem wątek, nie trafiłem na Western Legends. Mam angielską wersję i zagadkę z koszulkami na większe karty.
Karty mają wymiary 64x 91mm. Koszulki CCG pasują na styk i są dla mnie za wąskie.
Mam Mayday 66x 91mm premium z kolorowymi pleckami (Mayday White Backed card sleeves) i na rozmiar są dla mnie ideolo. Natomiast nie użyję ich do dwustronnych kart z gry, więc szukam innych. Przezroczystych Mayday'ów w tym rozmiarze nie znalazłem w Polsce.

Jakich używacie koszulek do WL u siebie?
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2453
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 544 times
Been thanked: 463 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

roadrunner pisze: 04 maja 2020, 13:42 Przejrzałem wątek, nie trafiłem na Western Legends. Mam angielską wersję i zagadkę z koszulkami na większe karty.
Karty mają wymiary 64x 91mm. Koszulki CCG pasują na styk i są dla mnie za wąskie.
Mam Mayday 66x 91mm premium z kolorowymi pleckami (Mayday White Backed card sleeves) i na rozmiar są dla mnie ideolo. Natomiast nie użyję ich do dwustronnych kart z gry, więc szukam innych. Przezroczystych Mayday'ów w tym rozmiarze nie znalazłem w Polsce.

Jakich używacie koszulek do WL u siebie?
Nie mam gry, ale BGG wskazuje, że standardowe koszulki pasują. Może sprawdź Arcane Tinmen – one są dość duże i w wielu kartach jest luz, może tutaj będą OK.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
menelobej
Posty: 410
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 95 times
Been thanked: 207 times

Re: Summoner wars koszulki

Post autor: menelobej »

Suyori pisze: 04 maja 2020, 13:00 Witam, jakie koszulki i skąd najlepiej kupić do Summoner Warsów?
Do polskiego wydania od Cube pasują koszulki 57,5x89 mm np. Mayday (ja mam tak zakoszulkowane, ale trzeba pamiętać, że klasyczne Maydaye są cienkie i czasami się kleją do siebie), Rebel (sprawdzałem Premiumy i pasują elegancko, jak ktoś często gra to może być dobry wybór, choć trzeba pamiętać że są dość "grube"). Pasują też zielone Arcane Tinmen (57x89 mm), tylko tutaj należy pamiętać, że AT są dość długie i tak ze 3 mm zostają wolne od góry.
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Koszulki na karty (koszulki Western Legends)

Post autor: roadrunner »

Cenię listę bgg z koszulkami i regularnie zaglądam. Western Legends to rzadki przypadek, gdy jest nieprecyzyjna. Karty różnią się rozmiarem od standardowego o 2 milimetry i zrozumiałe, że bgg (czasem) pomija takie niuanse.
Dzięki Jiloo za radę z AT. Sprawdzę też Gamegenics prime 66x 91mm.
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2453
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 544 times
Been thanked: 463 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty (koszulki Western Legends)

Post autor: Jiloo »

roadrunner pisze: 05 maja 2020, 16:02 Cenię listę bgg z koszulkami i regularnie zaglądam. Western Legends to rzadki przypadek, gdy jest nieprecyzyjna. Karty różnią się rozmiarem od standardowego o 2 milimetry i zrozumiałe, że bgg (czasem) pomija takie niuanse.
Dzięki Jiloo za radę z AT. Sprawdzę też Gamegenics prime 66x 91mm.
Na BGG przy tej grze jest notka ze nie pasują karty perfect fit, a to właśnie znaczy ze muszą być nieco większe niż standardowe CCG. Nie patrzyłem w komentarzach, tam czasem ludzie tez coś mogą dodawać od siebie. AT powinny dać radę, są dość duże.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 409 times
Been thanked: 205 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Arachion »

Nowy wspaniały świat?
Ktoś się orientuje jaki rozmiar koszulek domowic do Polskiej wersji? Oraz ile jest kart w dodatku i jakiego rozmiaru?
Sucharzysta
menelobej
Posty: 410
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 95 times
Been thanked: 207 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: menelobej »

Arachion pisze: 06 maja 2020, 22:33 Nowy wspaniały świat?
Ktoś się orientuje jaki rozmiar koszulek domowic do Polskiej wersji? Oraz ile jest kart w dodatku i jakiego rozmiaru?
Tu link do bgg https://boardgamegeek.com/geeklist/1645 ... tem6936165. Nasza wersja raczej utrzyma ten wymiar.
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 409 times
Been thanked: 205 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Arachion »

menelobej pisze: Tu link do bgg https://boardgamegeek.com/geeklist/1645 ... tem6936165. Nasza wersja raczej utrzyma ten wymiar.
Jestem kupiony tym wymiarem... tylko jak z dodatkiem? Nie mogę znaleźć informacji o ilości kart
Ostatnio zmieniony 07 maja 2020, 07:28 przez Arachion, łącznie zmieniany 1 raz.
Sucharzysta
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: krwlng »

Arachion pisze: 07 maja 2020, 00:15
menelobej pisze:
Tu link do bgg https://boardgamegeek.com/geeklist/1645 ... tem6936165. Nasza wersja raczej utrzyma ten wymiar.
Jestem kupiony tym wymiarem... tylko jak z dodatkiem? Nie mogę znaleźć informacji o ilości kart
Obstawiam, że to to:
It's a Wonderful World: Heritage Campaign #1 - War or Peace
Number of cards: 55

It's a Wonderful World: War or Peace Heritage Booster Pack
Number of cards: 15


Czyli +70 kart w dodatku Wojna i pokój.
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: paracelsus444 »

Witam, chciałem jeszcze zapytać o koszulki rebela premium i standard. Szukałem w wątku informacji i znalazłem że zwykle polecacie premium bo łatwiej sie tasuje i niby mniej się sklejają. Wlaśnie o doprecyziwanie tego sklejania chciałem zapytać. Mianowicie, czy premium się kleją słabiej ale tak czy siak się kleją, czy po prostu rzadziej. No bo przy standardach jest spoko, ale jak zrobią mi sie wilgotne ręce, to potem ciężko karte o karte ocierać w palcach bo są sklejone i też często sie weźmie 2 karty. Nie jest to mega uciążliwe bo już się nauczyłem grać w koszulkach i nadal bym koszulkował, ale w przypadku gier gdzie sie duzo tasuje albo przegląda karty np. race for the galaxy czy londyn no to może być problem z płynnością gry. :cry:

Więc czy premium nawet jak są sklejone to sie łatwiej rozklejają, czy premium sie nie sklejają, czy sklejają ale rzadko. Jak to dokładnie jest z tą różnicą bo nie jest to sprecyzowane :D

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2833
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 849 times
Been thanked: 364 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Gromb »

Hehehe... Pytania egzystencjalne gracza.
Jak masz spocone ręce, to karty się skleją. Premium, standard, czy nawet z matową powierzchnia. Zaletami premium jest grubość i łatwość tasowania. Z obserwacji wynika, że slizgają się też zdecydowanie słabiej. To plus, bo przy dużych stosach fajnie mieć Holder, by Deck nie rozjechał się po stole. Natomiast przy standardach irytuje mnie sklejanie się koszulek z czasem, przetrzymywanych w pudełku. Możliwe, że następuje degradacja plastiku i koszulki zaczynają się starzeć. I standardowe koszulki po intensywnym graniu wyglądają... Hm... jak styrane życiem. Pozaginane narożniki, pokryte zmarszczkami. Przy nerwowych graczach i mokrych dłoniach, MTBF gwałtownie maleje. Negatywne doświadczenia oduczyły mnie koszulkować lepsze tytuły w standard. Używam ich tylko do niskocenowych pozycji.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
arian
Posty: 830
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 267 times
Been thanked: 593 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: arian »

Gdyby nie tłuszcz z rąk, to nie sklejałyby się nawet Light. Premium zdecydowanie najlepiej opierają się sklejaniu. Standardy brałbym tylko wtedy, gdy karty są idealnie dopasowane, czyli wchodzą praktycznie na wcisk. Jeśli mają być jakieś luzy, bo karty są np. o milimetr węższe, to raczej celowałbym w premium, bo przy standardach jakiekolwiek sklejenie się koszulki przy tasowaniu sprawia, że zaczynają się odkształcać i ściągać. Sporo tez zależy od tego jakie karty będą w nich siedzieć. Jeśli takie, które przez cały czas trzymasz w dłoni, to myślę, że warto dołożyć do premium. Jeśli takie, które przez cały czas leżą na stole, to standard powinien być ok.

Natomiast co do degradacji plastiku, o której pisze Gromb, to trudno powiedzieć. Teoretycznie te plastiki powinny się rozkładać kilka tysięcy lat, wiec rok, czy dwa w pudełku nie powinien im robić różnicy. Ja wyciągnąłem w tym roku 20-letnie koszulki UltraPro kupione kiedyś do M:TG, ale przez to, że były niedopasowane to leżały w pudle przez ten cały czas. Cieńsze niż Rebel Standard. Ale z braku Premium zapakowałem tymczasowo Aeon's End i poza irytującym niedopasowaniem żadna z nich nawet na moment się nie skleiła. Natomiast ostatecznie kupiłem Rebel Premium Long, które mimo, że zostawiają trochę za dużo luzu jak na mój gust, to jednak w grze gdzie się przez cały czas podnosi karty, sprawdzają sie o wiele lepiej niż cienkie, którym zaginają się brzegi, których karta nie wypełnia.
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: paracelsus444 »

arian pisze: 07 maja 2020, 13:13 Natomiast ostatecznie kupiłem Rebel Premium Long, które mimo, że zostawiają trochę za dużo luzu jak na mój gust, to jednak w grze gdzie się przez cały czas podnosi karty, sprawdzają sie o wiele lepiej niż cienkie, którym zaginają się brzegi, których karta nie wypełnia.
Wlasnie pytałem kilka postów temu o to jak się ma rozmiar szerokość-długość long w stosunku do zwykłych CCG. Czy mógłbym liczyć na jakieś dane liczbowe o ile są szersze i dłuższe od zwykłych?
Awatar użytkownika
arian
Posty: 830
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 267 times
Been thanked: 593 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: arian »

Tak to wygląda. Rebel CCG Premium Po prawej, a CCG Premium Long po lewej.

Krótkie koszulki w moim przypadku nie trzymają długości, więc czasami różnice są minimalnie większe lub mniejsze. Co śmieszne, to mieszając jedne z drugimi na stosie kart trudno odróżnić jedne od drugich właśnie przez to, że poprzednie nie mają zawsze idealnych wymiarów.
Obrazek
Awatar użytkownika
Darku
Posty: 20
Rejestracja: 30 sty 2013, 06:47
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Darku »

arian pisze: 07 maja 2020, 15:54 Tak to wygląda. Rebel CCG Premium Po prawej, a CCG Premium Long po lewej.
Dzięki za zobrazowanie. Miesiąc temu kupiłem Aeons End a wczoraj przyszły do mnie wszystkie dodatki wraz z Wieczną Wojną i mam zamiar teraz wszystko zakoszulkować :D
ODPOWIEDZ