Golden Geek 2019 – Kontrowersje

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Golden Geek 2019 – Kontrowersje

Post autor: MichalStajszczak »

Tuminure pisze: 13 maja 2020, 15:47 No i tak, prędzej wyciągnę Wingspana w towarzystwie, które gra w powyższe gry, niż w towarzystwie, które gra w Tajniaków i Splendor.
A Tajniacy to jest gra karciana czy planszowa? Bo w sumie można argumentować, że te 25 kart wykładanych na stół stanowi planszę, na której rozgrywana jest jedna runda gry.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Golden Geek 2019 – Kontrowersje

Post autor: Trolliszcze »

MichalStajszczak pisze: 13 maja 2020, 15:53A Tajniacy to jest gra karciana czy planszowa? Bo w sumie można argumentować, że te 25 kart wykładanych na stół stanowi planszę, na której rozgrywana jest jedna runda gry.
Tajniacy to oczywiście gra imprezowa, czyli ani taka, ani taka ;)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: Golden Geek 2019 – Kontrowersje

Post autor: PytonZCatanu »

Trolliszcze pisze: 13 maja 2020, 15:52 Posprzeczajcie się jeszcze kilka stron, bo to rzeczywiście bardzo pouczające jest.
Kilka stron więcej i może chociaż niektórzy zrozumieją, dlaczego wcześniej pisałem, że kategorie są często płynne i szerokie, bo sami "znawcy" nie mogą dojść ze sobą do porozumienia, jak należy je definiować.
To jest choroba współczesnych czasów. Wszystko można, każdy ma prawo do własnego zdania, wolność słowa, to zależy od perspektywy - to zwroty "wytrychy" które mają służyć rozwodnieniu absolutnie wszystkiego. Edyta Górniak ma prawo uważać, że szczepionki zabiją, bo ona tak uważa, a każdy człowiek ma prawo uważać co chce. Politycy mogą łamać prawo, bo to przecież tylko interpretacja "przy kawie i ciastkach", oni mają inną, a przecież każdy ma prawo do własnego zdania. I tak dalej. Relatywizowanie wszystkiego.

Cofnijmy sie pare lat. Wyobraźmy sobie, że Blood Rage wygrywa główną nagrodę w kategorii gier strategicznych i jednocześnie familijnych ("a bo moja rodzina chętniej do niego usiądzie niż do Catana"), gier wojennych ("przecież tam trwa wojna o każde pole!") i karcianych ("przecież karty są sercem tej gry"). I co, taki wynik byłby w porządku? To naprawdę byłby uczciwy plebiscyt? Podniosłoby to prestiż nagrody?

Poza tym uważam, że dyskusje są pouczające i np. lubię zderzyć swoje poglądy z innymi, tak, aby każdy czegoś się nauczył. :)
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1752
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 576 times
Been thanked: 1438 times

Re: Golden Geek 2019 – Kontrowersje

Post autor: Leser »

Tuminure pisze: 13 maja 2020, 15:47 Tak. Jeżeli gra o drugiej wojnie światowej, którą twórcy określają jako "perfect wargame (...)" nie jest wargame, to tak właściwie nie mam pojęcia co nią jest. Nie wiem też skąd wziąłeś, że to "abstrakcyjna" gra.
Tak, skoro twórcy w swoich materiałach marketingowych określają coś jako "perfect wargame" to zdecydowanie jest to argument ostateczny ;) Czym jest wargame - kluczowe element definicji podał Animus. Dlaczego Blitzkrieg jest abstrakcyjny? Bo z powodzeniem i łatwością ta sama mechanika mogłaby "odtwarzać" batalie na rynku zboża albo szkolną olimpiadę. Klasyczne gry wojenne poświęcone są konkretnemu konfliktowi zawierają rozwiązania mechaniczne, które mają w sposób czytelny opisywać konkretne jego uwarunkowania. Gra wojenna w szerokim rozumieniu (np. Root) nie przedstawia konkretnego konfliktu i nie odnosi się do realiów, ale prezentuje przynajmniej jakieś w miarę szczegółowe modele toczenia konfliktu zbrojnego (podkreślam: zbrojnego). Blitzkrieg działania naukowe "symuluje" wrzuceniem losowego żetonu do worka, kampania ulega zakończeniu, kiedy zajmiemy arbitralnie określoną liczbę pól - jeśli to nie jest abstrakcja, to nie wiem co nią jest ;)
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Golden Geek 2019 – Kontrowersje

Post autor: Trolliszcze »

PytonZCatanu pisze: 13 maja 2020, 16:07To jest choroba współczesnych czasów. Wszystko można, każdy ma prawo do własnego zdania, wolność słowa, to zależy od perspektywy - to zwroty "wytrychy" które mają służyć rozwodnieniu absolutnie wszystkiego. Edyta Górniak ma prawo uważać, że szczepionki zabiją, bo ona tak uważa, a każdy człowiek ma prawo uważać co chce.
Ta wypowiedź jest... niewłaściwa na tylu poziomach, że nawet nie wiem, jak się do niej odnieść. Ograniczę się więc może do spostrzeżenia, że Ty też jesteś Edytą Górniak, bo uznałeś, że skoro grasz w gry i masz internet, to powinieneś wypowiadać się na tym forum o tym, do jakich kategorii należałoby zaliczyć tę czy tamtą grę.
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 482
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 407 times
Been thanked: 338 times

Re: Golden Geek 2019 – Kontrowersje

Post autor: cactusse »

PytonZCatanu pisze: 13 maja 2020, 15:13Podsumowując, Wingspan mógł zostac grą roku (bo to najpopularniejsza gra), mógł wygrać w kategorii gier familijnych (choć ja bym, na nią nie zagłosował). Kontrowersyjna jest jej obecność w kategoriach gier solo, karcianych oraz w kategorii artystycznej.
Wingspan ma komponenty przeznaczone specyficznie dla gry jednoosobowej, a grafiki na kartach i wykonanie są chwalone w wielu recenzjach. Obecność w odpowiadających kategoriach wydaje się całkiem poprawna. Dla mnie ciekawszym ewenementem jest nominowanie Pax Pamir z grafiką klasy Terraformacji Marsa do nagrody "Artwork & Presentation" ;-)
AnimusAleonis pisze: 13 maja 2020, 14:26 BGG zachowało się nieczysto, by nie użyć mocniejszych słów, a co najmniej nie rzetelnie.... przy czym trochę zbłaźniło autorytet, jakowy był, tej nagrody.
Ummm... przy takiej ilości gier jaka jest wydawana rocznie, najprawdopodobniej tytuły są wstępnie wybierane automatycznie po tagach/atrybutach, a za nominacje do odpowiednich kategorii odpowiedzialni są już sami użytkownicy BGG (przypuszczam, że jest tam tylko jakieś proste filtrowanie użyte by np. podcast nie trafił do kategorii przeznaczonej dla gier). Nie wiem, gdzie tu wina samego serwisu... ;-)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: Golden Geek 2019 – Kontrowersje

Post autor: PytonZCatanu »

Leser pisze: 13 maja 2020, 16:11 Blitzkrieg działania naukowe "symuluje" wrzuceniem losowego żetonu do worka, kampania ulega zakończeniu, kiedy zajmiemy arbitralnie określoną liczbę pól - jeśli to nie jest abstrakcja, to nie wiem co nią jest ;)
Zwolennicy tego, że wszystko można zrelatywizować, powiedzą, że gry planszowe polegają ogólnie na tym, że coś "symulują", więc "wszystkie są abstrakcyjne". Skoro tak, to wszystkie "gry wojenne są abstrakcyjne". A skoro tak, to wybór jest uzasadniony. :)

I tak można zrelatywizować wszystko.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: Golden Geek 2019 – Kontrowersje

Post autor: PytonZCatanu »

Trolliszcze pisze: 13 maja 2020, 16:19
PytonZCatanu pisze: 13 maja 2020, 16:07To jest choroba współczesnych czasów. Wszystko można, każdy ma prawo do własnego zdania, wolność słowa, to zależy od perspektywy - to zwroty "wytrychy" które mają służyć rozwodnieniu absolutnie wszystkiego. Edyta Górniak ma prawo uważać, że szczepionki zabiją, bo ona tak uważa, a każdy człowiek ma prawo uważać co chce.
Ta wypowiedź jest... niewłaściwa na tylu poziomach, że nawet nie wiem, jak się do niej odnieść. Ograniczę się więc może do spostrzeżenia, że Ty też jesteś Edytą Górniak, bo uznałeś, że skoro grasz w gry i masz internet, to powinieneś wypowiadać się na tym forum o tym, do jakich kategorii należałoby zaliczyć tę czy tamtą grę.
Ta wypowiedź...jest dla mnie niezrozumiała. Możesz wyjaśnić o co chodzi? W pierwszym odruchu pomyślałem, że w niesympatyczny sposób sugerujesz, że jestem za głupi, żeby wypowiadać się na tym forum. Ale to chyba niemożliwe, żeby taki argument ad personam wdał się do hobbystycznej dyskusji?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Golden Geek 2019 – Kontrowersje

Post autor: Trolliszcze »

PytonZCatanu pisze: 13 maja 2020, 16:28Ta wypowiedź...jest dla mnie niezrozumiała. Możesz wyjaśnić o co chodzi? W pierwszym odruchu pomyślałem, że w niesympatyczny sposób sugerujesz, że jestem za głupi, żeby wypowiadać się na tym forum.
Nie wiem, może jesteś? Skąd mam wiedzieć, znam Cię równie dobrze, co Ty Edytę Górniak.
Ale jeśli masz jakieś papiery, które akurat Ciebie uprawniają bardziej niż innych do decydowania o tym, jaka gra powinna być w tej czy tamtej kategorii, to chętnie je zobaczę.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: Golden Geek 2019 – Kontrowersje

Post autor: PytonZCatanu »

Trolliszcze pisze: 13 maja 2020, 16:31
PytonZCatanu pisze: 13 maja 2020, 16:28Ta wypowiedź...jest dla mnie niezrozumiała. Możesz wyjaśnić o co chodzi? W pierwszym odruchu pomyślałem, że w niesympatyczny sposób sugerujesz, że jestem za głupi, żeby wypowiadać się na tym forum.
Nie wiem, może jesteś? Skąd mam wiedzieć, znam Cię równie dobrze, co Ty Edytę Górniak.
Ale jeśli masz jakieś papiery, które akurat Ciebie uprawniają bardziej niż innych do decydowania o tym, jaka gra powinna być w tej czy tamtej kategorii, to chętnie je zobaczę.
Przykład z Edytą Górniak nasuną mi się, ponieważ jestem na świeżo po lekturze wywiadu, w którym przedstawiła ona swoje poglądy na temat szczepień. Także nie są one jakimś domysłem, tylko każdy może sobie przeczytać. I są one, w świetle wiedzy naukowej, absurdalne.

Trolliszcze, zjadłeś na pluszówkach zęby. Zamiast łapać mnie za słówka, proszę, napisz szczerze co myślisz o zwycięzcy w kategorii gier wojennych. Czy gra, która otrzymała nagrodę, jest według ciebie grą wojenną? Tylko bez relatywizowania. Jest czy nie jest i dlaczego. Bardzo jestem ciekawy twojego zdania.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Golden Geek 2019 – Kontrowersje

Post autor: Trolliszcze »

PytonZCatanu pisze: 13 maja 2020, 16:39Trolliszcze, zjadłeś na pluszówkach zęby. Zamiast łapać mnie za słówka, proszę, napisz szczerze co myślisz o zwycięzcy w kategorii gier wojennych. Czy gra, która otrzymała nagrodę, jest według ciebie grą wojenną? Tylko bez relatywizowania. Jest czy nie jest i dlaczego. Bardzo jestem ciekawy twojego zdania.
W żadną z nich nie grałem, więc nie mogę się wypowiadać. Nie jestem też szczególnym fanem gier wojennych, więc tym bardziej wypowiadać się nie powinienem.
Ale moje zdanie naprawdę nie ma żadnego znaczenia. W odpowiedzi na mój post o braku konsensusu co do definicji poszczególnych rodzajów gier zwróciłeś uwagę na istotny problem: każdy gość z ulicy, który wczoraj zagrał w Splendor i poczuł się znawcą, może nam tu bruździć i relatywizować. Dlatego wydaje mi się, że nie ma sensu ciągnąć tego wątku, dopóki nie wyłonimy jakiegoś grona ekspertów - i to grono zajmie się definiowaniem, podczas gdy reszta będzie musiała się pogodzić z efektem prac. No ale, ekspertów wyłania się na jakiejś podstawie. Stąd moje pytanie do Ciebie, jakie masz papiery, żeby ewentualnie do tego grona należeć (lub nie należeć).
Ostatnio zmieniony 13 maja 2020, 16:47 przez Trolliszcze, łącznie zmieniany 1 raz.
wuher44
Posty: 349
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 135 times
Been thanked: 61 times

Re: Golden Geek 2019 – Kontrowersje

Post autor: wuher44 »

Trolliszcze pisze: 13 maja 2020, 16:31
PytonZCatanu pisze: 13 maja 2020, 16:28Ta wypowiedź...jest dla mnie niezrozumiała. Możesz wyjaśnić o co chodzi? W pierwszym odruchu pomyślałem, że w niesympatyczny sposób sugerujesz, że jestem za głupi, żeby wypowiadać się na tym forum.
Nie wiem, może jesteś? Skąd mam wiedzieć, znam Cię równie dobrze, co Ty Edytę Górniak.
Ale jeśli masz jakieś papiery, które akurat Ciebie uprawniają bardziej niż innych do decydowania o tym, jaka gra powinna być w tej czy tamtej kategorii, to chętnie je zobaczę.
Myślę, że każdy z nas ma większą wiedzę na temat planszówek niż EG na temat szczepionek.
Więc bardzo chybione porównanie.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Golden Geek 2019 – Kontrowersje

Post autor: Trolliszcze »

wuher44 pisze: 13 maja 2020, 16:47Myślę, że każdy z nas ma większą wiedzę na temat planszówek niż EG na temat szczepionek.
To akurat fakt - a mimo to nie możemy się dogadać, jak te definicje kategorii powinny brzmieć. A ponieważ widzę, że jesteś użytkownikiem z niezbyt długim stażem i niewielką liczbą postów, mam poważne wątpliwości, czy akurat Ty powinieneś brać udział w tej dyskusji. Pozwól dyskutować bardziej doświadczonym graczom.
Tuminure
Posty: 557
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: Golden Geek 2019 – Kontrowersje

Post autor: Tuminure »

Leser pisze: 13 maja 2020, 16:11Czym jest wargame - kluczowe element definicji podał Animus.
Sam także podałem czym jest wargame. I tak, wspomniane gry spełniają te wymagania wystarczająco by kwalifikować się jako wargame (większość z nich dodatkowo jest na bgg są określona jako wargame)
Leser pisze: 13 maja 2020, 16:11Dlaczego Blitzkrieg jest abstrakcyjny? Bo z powodzeniem i łatwością ta sama mechanika mogłaby "odtwarzać" batalie na rynku zboża albo szkolną olimpiadę.
To, że mógłby to robić nijak nie sprawia, że jest abstrakcyjny. Gra dotyczy drugiej wojny światowej, a nie rynku zboża albo szkolnej olimpiady. Niemalże każdą grę łatwiej lub trudniej można przerobić na inny temat.
Leser pisze: 13 maja 2020, 16:11Blitzkrieg działania naukowe "symuluje" wrzuceniem losowego żetonu do worka, kampania ulega zakończeniu, kiedy zajmiemy arbitralnie określoną liczbę pól - jeśli to nie jest abstrakcja, to nie wiem co nią jest ;)
Tego typu uproszczenia i abstrakcje są w prawie każdej grze planszowej w mniejszym lub większym stopniu. Nie spotkałem się, by ktoś miał to na myśli, że gra jest kategoryzowana jako abstrakcyjna.
PytonZCatanu pisze: 13 maja 2020, 16:07Cofnijmy sie pare lat. Wyobraźmy sobie, że Blood Rage wygrywa główną nagrodę w kategorii gier strategicznych i jednocześnie familijnych ("a bo moja rodzina chętniej do niego usiądzie niż do Catana"), gier wojennych ("przecież tam trwa wojna o każde pole!") i karcianych ("przecież karty są sercem tej gry"). I co, taki wynik byłby w porządku? To naprawdę byłby uczciwy plebiscyt? Podniosłoby to prestiż nagrody?
Byłby w porządku. Byłby uczciwy. Nie podniosłoby.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: Golden Geek 2019 – Kontrowersje

Post autor: PytonZCatanu »

Trolliszcze pisze: 13 maja 2020, 16:46
PytonZCatanu pisze: 13 maja 2020, 16:39Trolliszcze, zjadłeś na pluszówkach zęby. Zamiast łapać mnie za słówka, proszę, napisz szczerze co myślisz o zwycięzcy w kategorii gier wojennych. Czy gra, która otrzymała nagrodę, jest według ciebie grą wojenną? Tylko bez relatywizowania. Jest czy nie jest i dlaczego. Bardzo jestem ciekawy twojego zdania.
W żadną z nich nie grałem, więc nie mogę się wypowiadać. Nie jestem też szczególnym fanem gier wojennych, więc tym bardziej wypowiadać się nie powinienem.
Ale moje zdanie naprawdę nie ma żadnego znaczenia. W odpowiedzi na mój post o braku konsensusu co do definicji poszczególnych rodzajów gier zwróciłeś uwagę na istotny problem: każdy gość z ulicy, który wczoraj zagrał w Splendor i poczuł się znawcą, może nam tu bruździć i relatywizować. Dlatego wydaje mi się, że nie ma sensu ciągnąć tego wątku, dopóki nie wyłonimy jakiegoś grona ekspertów - i to grono zajmie się definiowaniem, podczas gdy reszta będzie musiała się pogodzić z efektem prac. No ale, ekspertów wyłania się na jakiejś podstawie. Stąd moje pytanie do Ciebie, jakie masz papiery, żeby ewentualnie do tego grona należeć (lub nie należeć).
Podsumujmy:

1. Nie masz zdania nt. definicji gier wojennych.
2. Uważasz, że to bez sensu mieć zdanie nt. definicji gier wojennych.
3. Gry mogą zostać wrzucone do dowolnej kategorii, jak ktoś tylko ma ochotę.
4. Nie trzeba być ekspertem, aby głosować na nagrodę Golden Geek (ani nawet żeby ustalać przydział gier do kategorii), ale trzeba być ekspertem aby na publicznym forum planszówkowym komentować wyniki planszówkowego plebiscytu.
5. Nie odniesiesz się do dyskusji ad meritum, ale za to ad personam do współdyskutanta a i owszem.


Czy dobrze zrozumiałem?
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: Golden Geek 2019 – Kontrowersje

Post autor: PytonZCatanu »

Tuminure pisze: 13 maja 2020, 16:53
PytonZCatanu pisze: 13 maja 2020, 16:07Cofnijmy sie pare lat. Wyobraźmy sobie, że Blood Rage wygrywa główną nagrodę w kategorii gier strategicznych i jednocześnie familijnych ("a bo moja rodzina chętniej do niego usiądzie niż do Catana"), gier wojennych ("przecież tam trwa wojna o każde pole!") i karcianych ("przecież karty są sercem tej gry"). I co, taki wynik byłby w porządku? To naprawdę byłby uczciwy plebiscyt? Podniosłoby to prestiż nagrody?
Byłby w porządku. Byłby uczciwy. Nie podniosłoby.
Taki wynik hipotetycznego plebiscytu Golden Geek Award nie uważasz za absurdalny?
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1752
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 576 times
Been thanked: 1438 times

Re: Golden Geek 2019 – Kontrowersje

Post autor: Leser »

Tuminure pisze: 13 maja 2020, 16:53 Tego typu uproszczenia i abstrakcje są w prawie każdej grze planszowej w mniejszym lub większym stopniu. Nie spotkałem się, by ktoś miał to na myśli, że gra jest kategoryzowana jako abstrakcyjna.
No to właśnie się spotykasz.
W grach wojennych uproszczenia mają być wykorzystywane, jak to ładnie napisałeś, w mniejszym stopniu. W Blitzkriegu są w większym. Dużo większym.

No ale widzę, że dla ciebie wystarczy, że gra ma ilustracje "wojenne" i przez sam ten fakt abstrakcyjna nie jest. W porządku, jestem w stanie z tym żyć ;)
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Golden Geek 2019 – Kontrowersje

Post autor: Trolliszcze »

@PytonZCatanu
Nie no, nic nie zrozumiałeś. To znaczy, prawie nic - rzeczywiście nie mam zdania na temat zwycięzców w kategorii gier wojennych.
Natomiast absolutnie nie uważam, że bez sensu jest mieć definicję. Przecież gdybym tak uważał, nie próbowałbym wyłonić grona znawców, którzy tę definicję w końcu uściślą! I nie, nie można wszystkiego wrzucić do jednego wora, przecież to by doprowadziło do kompletnego bałaganu. Żeby głosować na nagrodę Golden Geek, absolutnie nie trzeba być ekspertem, natomiast na pewno trzeba lepiej przyporządkowywać gry do kategorii.
Zresztą, ten pomysł, żeby to grono wyłonić, narodził się z inspiracji Twoim postem. To Ty bardzo słusznie zauważyłeś, że dziś każdemu się wydaje, że ma prawo wypowiadać się w każdej kwestii. Na wypowiedzi Edyty Górniak nie wpłynę, ale możemy zrobić porządek przynajmniej na tym forum. Dlatego przestań się doszukiwać jakichś wyimaginowanych złośliwości w moim poście i napisz mi w końcu, czy czujesz się uprawniony, żeby do tego grona należeć, a jeśli tak, to jakie masz na to papiery (żeby nas później nie oskarżyli o kolesiostwo).
Gdzieś trzeba przecież zacząć, prawda?
wuher44
Posty: 349
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 135 times
Been thanked: 61 times

Re: Golden Geek 2019 – Kontrowersje

Post autor: wuher44 »

Trolliszcze pisze: 13 maja 2020, 16:50
wuher44 pisze: 13 maja 2020, 16:47Myślę, że każdy z nas ma większą wiedzę na temat planszówek niż EG na temat szczepionek.
To akurat fakt - a mimo to nie możemy się dogadać, jak te definicje kategorii powinny brzmieć. A ponieważ widzę, że jesteś użytkownikiem z niezbyt długim stażem i niewielką liczbą postów, mam poważne wątpliwości, czy akurat Ty powinieneś brać udział w tej dyskusji. Pozwól dyskutować bardziej doświadczonym graczom.
:lol:
Tak Twoja ilość postów świadczy o tym że jesteś doświadczonym graczem i daje Ci prawo do wypowiadania się w każdym temacie na tym forum.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Golden Geek 2019 – Kontrowersje

Post autor: Trolliszcze »

wuher44 pisze: 13 maja 2020, 17:08:lol:
Tak Twoja ilość postów świadczy o tym że jesteś doświadczonym graczem i daje Ci prawo do wypowiadania się w każdym temacie na tym forum.
Przepraszam, ale za mną przemawia historia udziału w życiu forum, napisałem tu bardzo wiele wnikliwych i ważnych postów - można je nadal znaleźć i przeczytać, zapraszam.
A Ty, kim jesteś? Nie wiadomo, może nawet Edytą Górniak.

EDIT:
Przy okazji chciałbym też zaproponować kandydaturę kolegi @Leser do prac w komisji ds. definicji gier wojennych. Myślę, że nikt nie zaprzeczy, że jest on jedną z najbardziej kompetentnych osób na forum, przynajmniej w tej kategorii.
wuher44
Posty: 349
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 135 times
Been thanked: 61 times

Re: Golden Geek 2019 – Kontrowersje

Post autor: wuher44 »

Trolliszcze pisze: 13 maja 2020, 17:10
wuher44 pisze: 13 maja 2020, 17:08:lol:
Tak Twoja ilość postów świadczy o tym że jesteś doświadczonym graczem i daje Ci prawo do wypowiadania się w każdym temacie na tym forum.
Przepraszam, ale za mną przemawia historia udziału w życiu forum, napisałem tu bardzo wiele wnikliwych i ważnych postów - można je nadal znaleźć i przeczytać, zapraszam.
A Ty, kim jesteś? Nie wiadomo, może nawet Edytą Górniak.

EDIT:
Przy okazji chciałbym też zaproponować kandydaturę kolegi @Leser do prac w komisji ds. definicji gier wojennych. Myślę, że nikt nie zaprzeczy, że jest on jedną z najbardziej kompetentnych osób na forum, przynajmniej w tej kategorii.
Przeprosiny przyjęte.
W spamie ciężko jest znaleźć coś interesującego.
Proponował bym postawić jednak na jakość a nie ilość. Wierzę Ci na słowo że potrafisz.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Golden Geek 2019 – Kontrowersje

Post autor: AnimusAleonis »

Tuminure pisze: 13 maja 2020, 15:47 Tak. Jeżeli gra o drugiej wojnie światowej, którą twórcy określają jako "perfect wargame (...)" nie jest wargame, to tak właściwie nie mam pojęcia co nią jest. Nie wiem też skąd wziąłeś, że to "abstrakcyjna" gra.
Nie będę powtarzał tego co już napisałem odnośnie jak to żaden z tytułów nie mieści się w definicji "wargame" która BGG sam linkuje (TUTAJ), ale odpowiem na pytanie skąd opinia Blietzkrieg to gra abstrakcyjna: bo pewnie w nią grał ;)
Blitzgrieg nie symujluje wojny, czyli nie robi tego co definjije "wargame", jest to po prostu gra rywalizacyjna z naklejoną grafiką II Wojny Światowej, tak samo jak szachy nie są "wargame" bo nie symulują wojny tylko są grą abstrakcyjną, nie zależnie od tego jak sobie wołamy na figury czy jakie historie do nich doprawiamy.

Ale jeśli dla Ciebie ostateczny argumentem i definitywnym dowodem jest to co producent sobie na pudełku napisze... no to ok... nic tylko czekać aż Splotter na swoim nowym tytule walnie "Perfect Family Game" i za rok będzie nominowany do "Family Game of the Year" :lol: :lol: :lol:
Trolliszcze pisze: 13 maja 2020, 16:50 To akurat fakt - a mimo to nie możemy się dogadać, jak te definicje kategorii powinny brzmieć.
Kompletne zgoda, tylko nikt z nas tu nie organizuje plebiscytu "Game of the Year" więc znaleść konsensusu w definicjach, czy nawet się zgadzać, nie musimy.

Każdy poważany czy nawet rzetelny plebiscyt który usiłuje wyłonić "cokolwiek of the Year" publikuje definicje i kryteria katergorii przed nominacjami/głowowaniem... jeśli BGG by zorbiło to samo, nawet definjując karciankę jako cokolwiek co po prostu ma karty, nie było by problemu ani z nominacjami ani z wynikami... nie zrobiło tego, po tym co nominowali do jakich katergorii ich definicje/kryteria ewitentnie odbiegały od pospolicie przyjętych, więc nic dziwnego że taka reakcja a nie inna, sami wystawili się na krytykę teraz zbierają żniwa tego.

Co nie zmienia faktu że mogą sobie robić co chcą, zdecydowanie nie są winni społeczonści geek-owej by jakieś lotne standardy utrzymywać, a to że Wingspan zgarną najwięcej głosów wszędzie gdzie był nominowany też nie zaskakuje a nawet oczekiwane.
cactusse pisze: 13 maja 2020, 16:21
AnimusAleonis pisze: 13 maja 2020, 14:26 BGG zachowało się nieczysto, by nie użyć mocniejszych słów, a co najmniej nie rzetelnie.... przy czym trochę zbłaźniło autorytet, jakowy był, tej nagrody.
Ummm... przy takiej ilości gier jaka jest wydawana rocznie, najprawdopodobniej tytuły są wstępnie wybierane automatycznie po tagach/atrybutach, a za nominacje do odpowiednich kategorii odpowiedzialni są już sami użytkownicy BGG (przypuszczam, że jest tam tylko jakieś proste filtrowanie użyte by np. podcast nie trafił do kategorii przeznaczonej dla gier). Nie wiem, gdzie tu wina samego serwisu... ;-)
"Jest tyle nowych tytułów że nie damy radę ograniać co tam jest w końcu nominowane, robi to system za nas, więc nie nasza wina?" :lol:

Wyjątkowo kompromitujące byłoby to tłumaczenie :P
I też nie wiem skąd przekonanie że jakiś system z automatu wybiera gry do nominacji? A nawet jeśli to przecież chyba ktoś to weryfikuje .... a jeśli nie to też słabo światczy o rzetelności organizacji plebiscytu....

Gier/dodatków w zeszłym roku wyszło około 3000... czy to dużo... zapewne tak, ale jeśli się pretenduje by wyłaniać "Game of the Year" no to albo się robi to na poważnie i rzetelnie, zachowując jakieś standardy i dobre praktyki użwywane przy takich plebiscytach, albo się wystawia na kpiny jak to ma miejsce w tym roku.
Bo to o czym piszesz to jakby magazym motoryzacyjny wyłaniał "Samochód Roku" ale po tym jak ich nominacje zostały zakwestionowane powiedział coś w stylu "no tak, ale wiece dużo nowych modeli się pokazało, nie chciało nam się ograniać więc nominowaliśmy spośród tych aut które stoją na parkingu obok" :lol:
I mają do tego pełne prawo, nie bronie, tylko też nie ma co się dziwić jakby oceniały i postrzegały ten ich plebiscyt inne osoby z branży, a nawet i spoza...

Poza tym nie w tym problem i kompletnie nie o tym pisałem...

Problem polega na tym że BGG/Golden Geeks nie podaje definicji/wymogów poszczególnych kategorii z góry, jak to jest dobrą praktyką w jakimkolwiek poważnym konkursie/plebiscycie wyłaniania czegokolwiek, poczym nominuje tytuły które mocno odbiegają od powszechnie akceptowalnych znaczeń.

Jak pisałem, jest to prywantna inicjatywa i mogą sobie definjować jak chcą, że Monopoly to gra ekonomiczna bo jest o zarabianiu pieniędzy, że motorynka to samochód bo też ma motor i jezdzi po drogach, a FCM to karcianka bo ma karty, nie ma problemu... ALE jeśli byli by rzetelni i wiarygodni to by podali definicje i wymogi katergorii przed nominacjami/głosowanie, a nie dopasowaywali sobie definicje w mierę potrzeby po tak by bronić swoich nominacji.

I tu, przynajmniej dla mnie, się skompromitowali i obniźyli wagę, taka jaka była, nagrody Golden Geek...

Inna sprawa że my prawdopodbonie, a nawet na pewno, nie jesteśmy targetem tych nagród, a są one raczej wycelowane w osoby spoza hobby... więc pewnie to wszystko małe ma znaczenie i dla BGG i dla wydawców którzy w wielką chęcią będą sobie naklejać " 2019 Golden Geek Winner" na pudełka...
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Golden Geek 2019 – Kontrowersje

Post autor: bardopondo »

Adminie widzisz i nie grzmisz.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Golden Geek 2019 – Kontrowersje

Post autor: playerator »

bardopondo pisze: 13 maja 2020, 17:41 Adminie widzisz i nie grzmisz.
Tytuł tematu został dobrze pomyślany. Jest ok :)
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Golden Geek 2019 – Kontrowersje

Post autor: bardopondo »

playerator pisze: 13 maja 2020, 18:37
Tytuł tematu został dobrze pomyślany. Jest ok :)
Trolliszcze pisze: 13 maja 2020, 17:10
....
Przepraszam, ale za mną przemawia historia udziału w życiu forum, napisałem tu bardzo wiele wnikliwych i ważnych postów - można je nadal znaleźć i przeczytać, zapraszam.
A Ty, kim jesteś? Nie wiadomo, może nawet Edytą Górniak.
...
Nie no sznujmy się, taki poziom osobistych wycieczek wlokących się na ponad pół strony ktoś musi wyciąć.
ODPOWIEDZ