X-Wing 2.0 - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: Indar »

Tylko finalna pozycja - wzornik ruchu może wychodzic poza mapę.
Rafss
Posty: 13
Rejestracja: 21 sie 2017, 11:18
Has thanked: 1 time

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: Rafss »

Chyba nie do końca rozumiem koncepcje niektórych kart, chodzi mi o torpedy i ich ładunki. Weźmy na przykład kartę ZAAW. TORPEDY PROTONOWE, czy informacja na karcie, o tym że jest jeden ładunek oznacza, że tylko raz mogę wystrzelić z tej torpedy?
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: Indar »

Dokładnie tak. Każdy strzał - już samo odpalenie "kosztuje" Cię wydanie ładunku. I nie jest ważny efekt , czy trafisz czy nie. To zwyczajnie oznacza ilość rakiet/torped podwieszonych do statku.
Tuminure
Posty: 556
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: Tuminure »

Rafss pisze: 20 kwie 2020, 13:06jeden ładunek oznacza, że tylko raz mogę wystrzelić z tej torpedy?
Jeden ładunek = jeden strzał. Ale weź pod uwagę, że ten ładunek można odzyskać wykonując akcję przeładowania (jeżeli statek taką posiada) lub innymi efektami z kart (np. karta Zabezpieczenie Amunicji).
Rafss
Posty: 13
Rejestracja: 21 sie 2017, 11:18
Has thanked: 1 time

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: Rafss »

Możecie mi rozjaśnić nieco zasadę "Udoskonalone żyrostabilizatory", która jest na karcie A-WING RZ-2 ? Jeżeli dobrze rozumiem pierwszą część z wieżyczką to chodzi o to, że samolot może strzelać raz z przodu a raz z tyłu ? I druga część zdania "Gdy wykonasz akcję, możesz wykonać czerwoną akcję boost albo czerwoną akcję rotate." Czyli mogę wykonać akcję skupienia + drugą akcje np. boost ale ta druga akcja wtedy wygeneruje żeton stresu ?

Edit 1. Chyba już rozumiem - na starcie gry wybieram sobie gdzie mają być wieżyczki, a akcja rotate to właśnie zmiana kierunki wieżyczki. Czyli po wykonaniu akcji mogę obrócić wieżyczkę i dostaje żeton stresu.
LongJohn
Posty: 201
Rejestracja: 13 sty 2015, 23:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 30 times

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: LongJohn »

Jest dokładnie tak jak napisałeś, RZ-2 może strzelać do przodu lub do tyłu. Zmiana kierunku następuje po akcji rotate.
Linkowane akcje również działają tak jak napisałeś, druga jest czerwona, więc dostajesz żeton stresu.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: Indar »

W przypadku A Winga RZ 2 to nie jest linkowana akcja tylko zdolność statku. W tym przypadku zrobienie akcji z umiejki (boost, obrót wieżyczki) kosztuje stres.
I pamiętaj - nie możesz tego zrobić mając już stres , i nie możesz zrobić drugi raz boosta.
keldorn
Posty: 577
Rejestracja: 29 sty 2014, 14:57
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 42 times
Been thanked: 26 times

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: keldorn »

ktos moze rozkminiał nowy wariant solo zapodany przez FFG?

https://www.fantasyflightgames.com/en/n ... ng-solo-1/

Ktos wie czy jest to moze przetłumaczone na pl przez jakiegos fana?
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: alpha »

Mam pytanie odnośnie jednostek długości, które widuję czasami przy opisach mat do X-Winga, i nie za bardzo wiem co to jest.
Tutaj przykład z linku powyżej (tego do wariantu solo):
and begin play on one edge of a standard 3’x3’ play area
Angielskie cale to wiadomo, że nie są, bo mata nie jest taka mała.
Co to za jednostka?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Ice^S5
Posty: 101
Rejestracja: 27 paź 2007, 14:04
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 20 times
Been thanked: 9 times

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: Ice^S5 »

alpha pisze: 30 maja 2020, 12:00 Co to za jednostka?
Stopy - 1 ft = 30.48 cm
Rafss
Posty: 13
Rejestracja: 21 sie 2017, 11:18
Has thanked: 1 time

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: Rafss »

Czołem, możecie mi wyjaśnić jak działa umiejętność "Pełny Ciąg" na karcie Rick Olie(Karta Republiki, Myśliwiec N-1 Korpusu Królewskiego Naboo)? Jest tam napisane tak:
Pełny Ciąg: Gdy wykonujesz pełny manewr o prędkości 3-5, możesz wykonać akcje *unik*. Oglądałem battle report na YT i wydaje mi się, że ktoś po wykonaniu ruchu 3-5 używał tego + jeszcze miał żeton skupienia, czyli tak
jakby wykonał dwie akcje? Możecie mi to wyjaśnić?
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: Indar »

Pełny ciąg to umiejętność statku, dzięki której akcje "unik" robisz z automatu po wykonaniu manewru, a PRZED faza wykonywania akcji.
Unik dostajesz niezależnie, pod warunkiem że nie masz stresu - bo to blokuje każda akcję. A później w fazie akcji robisz normalna akcje (tylko trzeba pamiętać że nie możesz zrobić dwóch tych samych akcji)
Jest dużo takich statków które mają możliwość zrobienia jakiejś akcji po pełnym manewrze.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5290
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: BOLLO »

Hej nie znalazłem wątku do X-wing 1.0 a takowe posiadam do casualowego grania w swojej kolekcji więc napisze w tym dziale licząc na waszą wyrozumiałość.
Czy macie może jakieś linki do przykładowych rozpisek eskadr do wersji 1.0? Lub taki generator tworzenia eskadr gdzie klikasz co masz kupione i czym chciałbyś grać i program ci sam dobiera odpowiednie karty ulepszenia?
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: Indar »

Po wejściu 2.0 wszystkie apki raczej poznikały. Wszyscy wspierają nową edycję teraz, bo starej oficjalnie nie ma.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5290
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: BOLLO »

Domyslam sie ale czy noe ostaly sie jakies stare meta na jakichs konwentach zawodach itd? Nke potrzebuje uber dobrej rozpiski bo to tylko gra w domu w kapciach ale chcialbym chociaz podejrzec czy w dobrym kierunku ide przy wyborze kart.
Kira.Hiroshi
Posty: 198
Rejestracja: 21 lis 2014, 22:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: Kira.Hiroshi »

Zobacz na yt wszelkie finały przed 2018 rokiem. Wystarczy pierwsza minuta czym grają.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: Indar »

Nie wiem czy to dobry pomysł, większość to będą raczyska ktore przyspieszyly wejście 2.0 . Nymm/ Miranda , Dash/Miranda i wisienka na torcie - Duch/Fenn Rau. Ostatnie turnieje przed 2.0 potrafiły mieć w top 8 siedem takich samych rozpisek (Duch /Fenn)
Skladaj sam, nie patrz na metę z poprzedniej edycji bo zniechecisz przeciwnika.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5290
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: BOLLO »

Indar pisze: 22 lip 2020, 07:49 Nie wiem czy to dobry pomysł, większość to będą raczyska ktore przyspieszyly wejście 2.0 . Nymm/ Miranda , Dash/Miranda i wisienka na torcie - Duch/Fenn Rau. Ostatnie turnieje przed 2.0 potrafiły mieć w top 8 siedem takich samych rozpisek (Duch /Fenn)
Skladaj sam, nie patrz na metę z poprzedniej edycji bo zniechecisz przeciwnika.
To widze skamy...a coś na Rebelia vs Imperium pamiętasz może?
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: Indar »

To rebelia. Duch , Fenn Rau (Sheathipede), Dash (YT -2400) , Miranda Doni (K-Wing), Nymm (Scurg) to statki/piloci Rebelii.
Nie pamiętam co latało w Imperium, chyba Vader i Whisperka głównie.

Weź statki z możliwością założenia Twin Laser Turret, do tego Harpoon Missiles - dobra zabawa dla Ciebie gwarantowana. Dla przeciwnika mniej ;)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5290
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: BOLLO »

Indar pisze: 22 lip 2020, 09:43 To rebelia. Duch , Fenn Rau (Sheathipede), Dash (YT -2400) , Miranda Doni (K-Wing), Nymm (Scurg) to statki/piloci Rebelii.
Nie pamiętam co latało w Imperium, chyba Vader i Whisperka głównie.

Weź statki z możliwością założenia Twin Laser Turret, do tego Harpoon Missiles - dobra zabawa dla Ciebie gwarantowana. Dla przeciwnika mniej ;)
Ehhhh moje niedopatrzenie faktycznie bo Fenn Rau też wystepował jako Skam. Z tego co podałeś to nie mam ani jednego statku :mrgreen: więc popatrze na jakieś wcześniejsze rozpiski z YT i może coś tam podejrze. Tak czy siak dziękuję za pomoc w tej kwestii. Jak będę miał jeszcze jakieś pytania to dam znać.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5290
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: BOLLO »

czy jak kupie 2x zestaw Star Wars x-wing: Bohaterowie ruchu oporu (SWX57) to w obu tych zestawach są te same 28 kart (rozwiniecia/ulepszenia)?
Awatar użytkownika
korbol
Posty: 50
Rejestracja: 29 lip 2018, 20:07
Has thanked: 30 times
Been thanked: 11 times

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: korbol »

BOLLO pisze: 28 lip 2020, 09:39 czy jak kupie 2x zestaw Star Wars x-wing: Bohaterowie ruchu oporu (SWX57) to w obu tych zestawach są te same 28 kart (rozwiniecia/ulepszenia)?
Tak, są zawsze te same. Nie dostajesz losowych kart.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5290
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: BOLLO »

Obrazek
"Jeśli ten atak trafi wybrany cel..."

I tu pytanie czyli wystarczy że atakujący wyrzuci obrażenie lub krytyk (obrońca nie rzuca kośćmi obrony?), czy "trafi' tyczy się w momencie jak obrońca nie obroni się przed jakimś trafieniem które zostało?
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: Indar »

Co za prehistoria ;) Dodawaj w pytaniu że chodzi o stara edycję, zasady są odrobine inne i lepiej żeby wiadomo było o którą ed. Pytasz.
Nie - trafienie to rzut na atak i rzut na obronę. Jak coś wjedzie po wszystkich modyfikacjach to dopiero wtedy liczy się jako trafienie.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5290
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: X-wing 2.0 pytanie o zasady

Post autor: BOLLO »

X-Wing 1.0
Akcja SLAM. Chciałem podpytać czy ją dobrze wykonuję. Wybieram na wzroniku manewrów np 2na wprost i poruszam tak statek, następnie używam akcji z paska rozwinięć SLAM i wybieram np *2 ostro w prawo (2-bo prędkość musi być taka sama jak w zadeklarowanym manewrze). Po wykonaniu akcji SLAM dany statek nie może atakować ani wykonać innej darmowej akcji z paska. A co z darmowymi akcjami z kart rozwinięć?

* 2 ostro w prawo musi znajdować się na tarczy manewrów danego statku.
ODPOWIEDZ