Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Fojtu
Posty: 3396
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 563 times
Been thanked: 1267 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Fojtu »

bogas pisze: 13 cze 2020, 23:45 Jeśli zrobienie 20 punktów w 5 rund bez wina to nie jest strategia wygrywająca, to do zrobienia wina nie trzeba drożdży (i proszę nie mieszać w to niejakiego Jezusa ;) ). Ja próbowałem kilka razy tak zagrać i zawsze marnie się to kończyło (przy czym gram tylko z Tuscany, co jak jeden kolega zauważył powinno być jeszcze łatwiejsze :roll: ). Ja bardzo chętnie poznałbym ten super sposób na grę, bo w praktyce to ni chu-chu się nie da zrobić. 20 punktów w 5 lat to po 4 punkty co rundę.
Nie wiem czy mi się to udało konkretnie w 5 rund ale:
1. Bardzo ważnym źródłem punktów jest pole wymiany. Robiłem tam praktycznie w kazdej turze 1-2 wymiany po 1-2 punkty.
2. Masz karty gości, czasem coś z nich wpadnie z punktami, czasem jest na nich coś co da Ci wino bez sadzenia i zbierania.
3. W toskanii są budynki, które dają natychmiast punkty. Mi zdażyło się dostać budynek dający punkt co turę i zagrać go w pierwszej turze.
4. Sporo mogą namieszać specjalni workerzy - jeżeli są tacy co ułątwiają korzystanie kilkukrotne z bonusó, np Professore albo Chef. Ogólnie przyspieszają grę, co jest na rękę tej strategii.
5. Wino, które masz do oprowadzania ludzi możesz sprzedać też za punkt w ostatniej rundzie.

Ja grałem 4 razy i 4 razy wygrała ta strategia, z czego 3 razy byłem to ja. Nie twierdzę, że jest to strategia wygrywająca zawsze, ale podejrzewam, że przy stole zawsze jest osoba, która może ją zrealizować sensownie biorąc pod uwagę jakie ma rzeczy na start.
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: HUBertPL »

Straszne biadolenie jest w tym temacie 😁, a ja nadal nie zagrałem...
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: dominGeS »

Dodatek Toskania będzie wydany w pl wer.?
poxi
Posty: 241
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 110 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: poxi »

Tak. Został zapowiedziany na jesień bieżącego roku.
Majkel89
Posty: 108
Rejestracja: 30 cze 2016, 18:59
Been thanked: 3 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Majkel89 »

Grał ktoś w 5 osób? Jak rozkłada się u was czas rozgrywki na 3, 4 i 5 osób?
Atk
Posty: 1412
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 504 times
Been thanked: 295 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Atk »

poxi pisze: 14 cze 2020, 20:56 Tak. Został zapowiedziany na jesień bieżącego roku.
Będzie normalnie działał z wersją EE? Bo myślałem ja właśnie kupić ale nie zagłębiałem się w temat różnic między nią a zwykła
emka
Posty: 312
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 30 times
Been thanked: 42 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: emka »

Zwykła wersja, nie EE, ma bodajże inaczej rozłożoną zawartość - część przerzucono do podstawki EE, a część zupełnie usunięto, np. rozszerzenie Arboriculture i Formaggio, które jest dostępne w internecie w wersji do samodzielnego druku. Widzę, że na forum będzie zamówienie zbiorowe spolszczonej wersji i tak się zastanawiam - warto? Dużo wnoszą te minidodatki? Na razie grałam tylko w podstawkę EE.
Awatar użytkownika
sin
Posty: 673
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: sin »

Atk pisze: 15 cze 2020, 08:45
poxi pisze: 14 cze 2020, 20:56 Tak. Został zapowiedziany na jesień bieżącego roku.
Będzie normalnie działał z wersją EE? Bo myślałem ja właśnie kupić ale nie zagłębiałem się w temat różnic między nią a zwykła
Tak, bo to też będzie wersja EE. :-)

Tak na marginesie tylko, zwykła wersja Tuscany też byłaby kompatybilna, ale część jej elementów znajduje się już w podstawce EE.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Atk
Posty: 1412
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 504 times
Been thanked: 295 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Atk »

sin pisze: 15 cze 2020, 08:51
Atk pisze: 15 cze 2020, 08:45
poxi pisze: 14 cze 2020, 20:56 Tak. Został zapowiedziany na jesień bieżącego roku.
Będzie normalnie działał z wersją EE? Bo myślałem ja właśnie kupić ale nie zagłębiałem się w temat różnic między nią a zwykła
Tak, bo to też będzie wersja EE. :-)
Dzięki a tak w skrócie możesz napisać czym to się różni od normalnej Czytałem coś o jakiś modułach i o dodatku ale nie badałem tematu i nie wiem co do czego i z czego się wzięło
Awatar użytkownika
sin
Posty: 673
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: sin »

Tutaj jest to dobrze opisane.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Atk
Posty: 1412
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 504 times
Been thanked: 295 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Atk »

Jest obrazek jest zrozumienie Dzięki wielkie!

Chyba się trzeba zakręcić w temacie z dodatkami i dopisać się do listy chętnych na nie
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1170
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 511 times
Been thanked: 349 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Propi »

Atk pisze: 15 cze 2020, 09:41 Chyba się trzeba zakręcić w temacie z dodatkami i dopisać się do listy chętnych na nie
Zapraszamy, zapraszamy - prace są już na dość zaawansowanym etapie :)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: bogas »

emka pisze: 15 cze 2020, 08:50 Z Dużo wnoszą te minidodatki? Na razie grałam tylko w podstawkę EE.
Tak dużo chaosu i niepotrzebnego zamieszania. Oczywiście wg mnie. To jest ten typ dodatku, którego nie lubię. Nic nie poprawia i sprawia jedynie, że gra jest przekombinowana.
EDIT: My nawet nie gramy ze specjalnymi workerami, który to moduł jest w pudle Tuscany EE. Zagraliśmy raz i stwierdziliśmy, że niepotrzebne zamieszanie i żadnej radochy z gry to nie daje, a wręcz przeciwnie.
Atk
Posty: 1412
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 504 times
Been thanked: 295 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Atk »

bogas pisze: 15 cze 2020, 11:11
emka pisze: 15 cze 2020, 08:50 Z Dużo wnoszą te minidodatki? Na razie grałam tylko w podstawkę EE.
Tak dużo chaosu i niepotrzebnego zamieszania. Oczywiście wg mnie. To jest ten typ dodatku, którego nie lubię. Nic nie poprawia i sprawia jedynie, że gra jest przekombinowana.
Mi ziomek mówił że dodatek po prostu trzeba mieć bo robi z podstawki grę wybitnie dobra Ma angielska werejse EE +dodatek EE
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4491
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: garg »

Atk pisze: 15 cze 2020, 11:15
bogas pisze: 15 cze 2020, 11:11
emka pisze: 15 cze 2020, 08:50 Z Dużo wnoszą te minidodatki? Na razie grałam tylko w podstawkę EE.
Tak dużo chaosu i niepotrzebnego zamieszania. Oczywiście wg mnie. To jest ten typ dodatku, którego nie lubię. Nic nie poprawia i sprawia jedynie, że gra jest przekombinowana.
Mi ziomek mówił że dodatek po prostu trzeba mieć bo robi z podstawki grę wybitnie dobra Ma angielska werejse EE +dodatek EE
To chyba nie o tych dodatkach mówił :) .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Atk
Posty: 1412
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 504 times
Been thanked: 295 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Atk »

Może źle napisałem bo ma 2 edycję angielskiej wersji Pisał mi że ma ze zdjęcia z linku zielone i żółte dodatki Bez czerwonych więc z tego co tu zrozumiałem ma to samo co będzie w EE pl i dodatku EE pl?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: bogas »

Atk pisze: 15 cze 2020, 11:28 Może źle napisałem bo ma 2 edycję angielskiej wersji Pisał mi że ma ze zdjęcia z linku zielone i żółte dodatki Bez czerwonych więc z tego co tu zrozumiałem ma to samo co będzie w EE pl i dodatku EE pl?
A pytanie i moja odpowiedź dotyczyła tych czerwonych.
Atk
Posty: 1412
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 504 times
Been thanked: 295 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Atk »

A to przepraszam 😉
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2029
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1508 times
Been thanked: 1155 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Bruno »

Atk pisze: 15 cze 2020, 09:41 Chyba się trzeba zakręcić w temacie z dodatkami i dopisać się do listy chętnych na nie
Tak tylko zaznaczę, że z jakiegoś powodu autor zdecydował się ostatecznie te elementy z gry wyciąć... Ja wiem, że sama podstawka to trochę bieda i jest ciśnienie na jej urozmaicenie, ale mając Tuscany (za kilka miesięcy), zobaczycie, że tej grze nic nie brakuje - jest kompletna.
Sam z tymi dodatkami typu produkcja sera etc. nie grałem, ale przychodzi mi na myśl casus Terraformacji Marsa: będąc jej wielkim fanem, kupiłem wszystkie oficjalne dodatki, a nawet raz skusiłem się na druk tych fanowskich (te szybko odsprzedałem). Ale czy dzięki tym wszystkim dodatkom TM stała się tak dużo fajniejsza? Obecnie, z tej miłej gry euro, zrobiła się taka kobyła (szczególnie z Nielokojami), że nie mam już tak często ochoty wyciągać tego Lewiatana na stół...
To oczywiście kwestia indywidualnych preferencji, ale Viti to przyjemny, familijny eurasek, któremu Tuscany dodaje całkiem sporo głębi, ale wciąż na poziomie łatwym do ogarnięcia. Dołączenie "porzuconych" przez autora dodatków może sprawić, że gra - nie zyskując zbyt wiele na zróżnicowaniu możliwych strategii - straci swój główny atut: prostotę zasad i przyjemną "lekkość" rozgrywki.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
boniu
Posty: 15
Rejestracja: 23 kwie 2020, 22:57
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: boniu »

Na FB wydawnictwa pojawiła się informacja o starcie przedsprzedaży Toskanii :)
Probe9
Posty: 2472
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 154 times
Been thanked: 659 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Probe9 »

Premiera na październik 2020, SCD 159,95 PLN (do kupienia w sklepie Phalanx za 139 PLN). Spodziewałem się niższego SCD i tak ok 85 PLN w sklepach.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1170
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 511 times
Been thanked: 349 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Propi »

Probe9 pisze: 16 cze 2020, 14:22 Premiera na październik 2020, SCD 159,95 PLN (do kupienia w sklepie Phalanx za 139 PLN). Spodziewałem się niższego SCD i tak ok 85 PLN w sklepach.
No trochę wychodzi jak druga gra, przedsprzedaż podstawki to było 179zł albo nawet ciut mniej, jeśli ktoś dobrze przypilnował. Może tu należy poczekać aż inne sklepy zaoferują swoje ceny przedsprzedażowe?
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 663
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 248 times
Been thanked: 381 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Nilis »

Ja już jestem po pierwszej upragnionej grze w Viti i grupie gra się spodobała.

Powiem tak, grę robi klimat, ładne karty, dynamiczna rozgrywka, nie skomp0likowane zasady. W tę grę po prostu gra się przyjemnie a jeszcze jak każdy ma kieliszek wina to w ogóle robi się błogi nastrój:)

Jasne że czasami jest brak balansu gdyż jedni goście są znacznie mocniejsi od innych gości ale.... w biznesie nie wszystko da się wyliczyć do eurocenta.

Czekam na toskanię gdyż grę wynosi do poziomu porządnego euro. Tylko nie za cenę 160zł :roll:
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Majkel89
Posty: 108
Rejestracja: 30 cze 2016, 18:59
Been thanked: 3 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Majkel89 »

Nilis pisze: 16 cze 2020, 23:24
Czekam na toskanię gdyż grę wynosi do poziomu porządnego euro. Tylko nie za cenę 160zł :roll:
Spokojnie, Toskania będzie dostępna w cenach 100-110 zł bez rabatów. Niedługo ruszą przedsprzedaze w sklepach 👍😀
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: jakmis83 »

Majkel89 pisze: 17 cze 2020, 08:14
Nilis pisze: 16 cze 2020, 23:24
Czekam na toskanię gdyż grę wynosi do poziomu porządnego euro. Tylko nie za cenę 160zł :roll:
Spokojnie, Toskania będzie dostępna w cenach 100-110 zł bez rabatów. Niedługo ruszą przedsprzedaze w sklepach 👍😀
Właśnie zamówiłem za 107 zł :)
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
ODPOWIEDZ