Planszówkowi recenzenci, profesjonalizm i język polski

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Planszówkowi recenzenci, profesjonalizm i język polski

Post autor: BartP »

Mnie akurat zdumiewa (może nawet o tym pisałem wcześniej w tym wątku, nie pomnę), że wielu polskich recenzentów ma jakąś wadę wymowy lub problemy z głosem (piszczą raz na jakiś czas). Wiem, że czasami to nie ich wina, trudno się pozbyć w tym wieku wady wymowy, zacząć nagle mówić wyraźnie, czy wymawiać "r". Niemniej mi to przeszkadza do tego stopnia, że wielu topowych polskich recenzentów odpalam w absolutnej konieczności, jak już nikt inny nad danym tytułem się nie pochyli.

A np. Młodego Giercownika to już nigdy nie odpalam. Swego czasu jako jedyny miał omówienie czy unboxing jakiejś gry. Usłyszałem cztery zdania na krzyż i musiałem wyłączyć. Ziomek nie panuje zupełnie nad wypowiedzią, popełnia rażące błędy językowe... odrażające ;].
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5290
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

BartP pisze: 03 wrz 2020, 10:52 Mnie akurat zdumiewa (może nawet o tym pisałem wcześniej w tym wątku, nie pomnę), że wielu polskich recenzentów ma jakąś wadę wymowy lub problemy z głosem (piszczą raz na jakiś czas). Wiem, że czasami to nie ich wina, trudno się pozbyć w tym wieku wady wymowy, zacząć nagle mówić wyraźnie, czy wymawiać "r". Niemniej mi to przeszkadza do tego stopnia, że wielu topowych polskich recenzentów odpalam w absolutnej konieczności, jak już nikt inny nad danym tytułem się nie pochyli.

A np. Młodego Giercownika to już nigdy nie odpalam. Swego czasu jako jedyny miał omówienie czy unboxing jakiejś gry. Usłyszałem cztery zdania na krzyż i musiałem wyłączyć. Ziomek nie panuje zupełnie nad wypowiedzią, popełnia rażące błędy językowe... odrażające ;].
Hmmmm z tą wymową to akurat racja ale to tak naprawdę nie ich wina i nie można tego postrzegać jako deklasujący czynnik. Fakt większość sepleni lub ma inną wadę i nie będzie mówił niczym radiowiec ale to akurat mi nie przeszkadza tak bardzo pewnie dlatego że sam posiadam niezły defekt wymowy :mrgreen: .
Piszczenie Piotrka to natomiast nie wada wymowy a po prostu jak już pisałem wcześniej "brak jaj". Gambicie który to czytasz jako jedyny odważny z PL YT też seplenisz i masz to w dupie i tyle tak samo jak ja swoje jąkanie. Ale powiem wam że gdybym to ja miał swój kanał na YT to dopiero mielibyście polew jakbym recenzował " Karciane Pooooooodziemia" lub "BBBBBBrzdęk" :mrgreen:

Ale to już mega odwaga Wookiego:
https://www.youtube.com/watch?v=pLNrjVmvbZk
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5242
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 527 times
Been thanked: 1849 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Gambit »

BOLLO pisze: 03 wrz 2020, 11:50 Gambicie który to czytasz jako jedyny odważny z PL YT też seplenisz i masz to w dupie i tyle tak samo jak ja swoje jąkanie. Ale powiem wam że gdybym to ja miał swój kanał na YT to dopiero mielibyście polew jakbym recenzował " Karciane Pooooooodziemia" lub "BBBBBBrzdęk" :mrgreen:
Mam wadę zgryzu. Była korygowana, ale była na tyle duża, że nie dało się dojechać do zera :) Swoją drogą to pierwszy raz jak ktoś mi mówi, że seplenię.
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1294
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 366 times
Been thanked: 216 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: ShapooBah »

Skoro Owsiak dał radę z kompletnego Jąkały wyjść na gościa, który czasami tylko przeciągnie a w dłuższym słowie, to wydaje mi się, że każdy jest w stanie dopracować dykcję do porządku.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1112 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: detrytusek »

BartP pisze: 03 wrz 2020, 10:52 Mnie akurat zdumiewa (może nawet o tym pisałem wcześniej w tym wątku, nie pomnę), że wielu polskich recenzentów ma jakąś wadę wymowy lub problemy z głosem (piszczą raz na jakiś czas). Wiem, że czasami to nie ich wina, trudno się pozbyć w tym wieku wady wymowy, zacząć nagle mówić wyraźnie, czy wymawiać "r". Niemniej mi to przeszkadza do tego stopnia, że wielu topowych polskich recenzentów odpalam w absolutnej konieczności, jak już nikt inny nad danym tytułem się nie pochyli.

A np. Młodego Giercownika to już nigdy nie odpalam. Swego czasu jako jedyny miał omówienie czy unboxing jakiejś gry. Usłyszałem cztery zdania na krzyż i musiałem wyłączyć. Ziomek nie panuje zupełnie nad wypowiedzią, popełnia rażące błędy językowe... odrażające ;].
Mam identycznie. Żyła mi zaczyna pulsować jak słyszę te wszystkie "chcem", "muszem". Od Młodego Giercownika odbiłem się jak kauczuk.
Dodatkowym upiększaczem, który też się niestety pojawia ...ech...inaczej...recenzenci nie nagrywajcie jak jesteście przeziębieni! Jak co dwa zdania mam w głośnikach świst wciągającego...żeby to było chociaż powietrze...nazwijmy to "powietrze+"
Ach i jeszcze przeciągłe "yyyyyyyyyyyyyyyyyy"
Spoiler:
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5290
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

Gambit, Felix z Ralpha Demolki by powiedział" I can fix it"
It is not to late:
Spoiler:
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: playerator »

Mam trochę więcej zrozumienia dla amatorów przecież, kręcących materiały wideo. Nie jest to w końcu dziennik telewizyjny. Ale akurat wczoraj też mnie skręciło, kiedy oglądając na uznanym kanale instrukcję do gry cywilizacyjnej, słuchałem kilkanaście sekund jak to dzielimy, bierzemy, tasujemy i wykładamy cudy (!).
Generalnie, niedociągnięcia logopedyczne puszczam mimo uszu, ale błędy językowe są do ogarnięcia i emitowanie ich w świat uważam za fuszerkę.
detrytusek pisze: 03 wrz 2020, 12:20 (...) recenzenci nie nagrywajcie jak jesteście przeziębieni! (...)
Przyłączam się do apelu. Można zacząć oglądanie takiego filmu jako całkiem zdrowy człowiek a skończyć z początkami fobii.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: rattkin »

Może chodziło o ich ogłaszanie, a nie wykładanie :)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8778
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2362 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Curiosity »

Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11090
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3385 times
Been thanked: 3284 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: japanczyk »

Ekhm, ale obie formy sa poprawne w kontekście cudów jako niesamowitych czynów, a w kontekście cudów świata (a obstawiam, ze do tego się odnosi playerator) te artykuły nie wyjasniają czy obie formy sa poprawne :P Aczkolwiek w jezyku popularnym mówimy "cuda świata" a nie "cudy" ¯\_(ツ)_/¯
Wiec akurat playerator wybral taki spobie przyklad, gdzie ciezko orzec czy recenzent sie myli, ale na pewno uzywa formy ktora jest mniej popularna co moze budzic watpliwosci co do poprawnej wypowiedzi
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5290
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

Curiosity pisze: 03 wrz 2020, 15:03
playerator pisze: 03 wrz 2020, 14:30 tasujemy i wykładamy cudy (!).
Jak by to powiedzieć...
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/cuda- ... 12252.html
https://sjp.pwn.pl/slowniki/cudy.html
http://filologpolski.blogspot.com/2014/ ... -cudy.html
Absolutnie nie zwracam na takie smaczki uwagi. Może przez to że i tak już mowa i pisownia nasza ojczysta jest zubożała do poziomu dna ale nie czepiajmy się tak bardzo. Sam nie raz tu na forum walnąłem nie jedną językową gafę i zawsze mnie irytuje jak jakiś "czujny Miodek" wyłapie podknięcie..."a masz prztyczka w nos nie dałeś kreseczki nad z..."
Tak mi jakoś idealanie do tego całego tematu (tak tak o sobie też piszę) pasuje cytat z Biblii.
"A czemu widzisz źdźbło w oku brata swego, a belki w oku swoim nie dostrzegasz? ... Obłudniku, wyjmij najpierw belkę z oka swego, a wtedy przejrzysz, aby wyjąć źdźbło z oka brata swego."

łatwo jest oceniać innych oj łatwo...dobra starczy tego GTTV.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8778
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2362 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Curiosity »

Jeśli "Cuda Świata" traktować jako związek frazeologiczny to się zgodzę, że zgrzyta. Tylko tam chyba padło "wykładamy cudy", a nie "wykładamy cudy świata". Z tym drugim już trochę lipa.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 647 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: pan_satyros »

Postuluję do szanownej administracji o dodanie przycisku "haha", coraz częściej by się przydał :lol:
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: kwiatosz »

Ja czasem lubiłem znaleźć rzadko używaną poprawną formę i wpleść ją w tekst, typu statui, ale takie rzeczy trzeba robić z premedytacją. Czasem człowiekowi do głowy nie przyjdzie że całe życie wszyscy wokół źle mówili i później się nadziewa, przykładem niech będzie szlauch, który na wschodzie mocno trzyma się jako szlauf.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 647 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: pan_satyros »

kwiatosz pisze: 03 wrz 2020, 16:16 Ja czasem lubiłem znaleźć rzadko używaną poprawną formę i wpleść ją w tekst, typu statui, ale takie rzeczy trzeba robić z premedytacją. Czasem człowiekowi do głowy nie przyjdzie że całe życie wszyscy wokół źle mówili i później się nadziewa, przykładem niech będzie szlauch, który na wschodzie mocno trzyma się jako szlauf.
Piękne, miałem tak z "śrubowkrętem" xD
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2269
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 397 times
Been thanked: 1053 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Leviathan »

pan_satyros pisze: 03 wrz 2020, 16:19
kwiatosz pisze: 03 wrz 2020, 16:16 Ja czasem lubiłem znaleźć rzadko używaną poprawną formę i wpleść ją w tekst, typu statui, ale takie rzeczy trzeba robić z premedytacją. Czasem człowiekowi do głowy nie przyjdzie że całe życie wszyscy wokół źle mówili i później się nadziewa, przykładem niech będzie szlauch, który na wschodzie mocno trzyma się jako szlauf.
Piękne, miałem tak z "śrubowkrętem" xD
Ja z kolei miałem i mam obsesję na punkcie używania słów „liczba” i „ilość”.

Miałem też kilka ciekawych dyskusji na temat konsekwentnie stosowanej przeze mnie formy „ZSRS”.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1112 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: detrytusek »

Leviathan pisze: 03 wrz 2020, 16:30 Ja z kolei miałem i mam obsesję na punkcie używania słów „liczba” i „ilość”.
A to z kolei u mnie przeszło na drugą stronę mocy. Mimo, że jestem świadom różnicy to nie jestem w stanie nazwać kolumny z liczbami w excelu jako "liczba". To musi być "ilość". Raz nawet się przemogłem na chwilę ale potem zmieniłem :)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4730
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1244 times
Been thanked: 1457 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Mr_Fisq »

Ja tępię bynajmniej/przynajmniej. Na szczęście w mowie rzadziej spotykam się z myleniem tych wyrazów niż w piśmie.
(mylenie liczby i ilości też mnie mierzi)
Sprzedam: Root z dodatkami, Lands of Galzyr, Sands of Shurax, Etherfields KS PL, Inferno i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: kwiatosz »

Gram. 1 gram, 500 gram, 200 gram. To się chyba awersja do końcówek fleksyjnych nazywa. Popularne, nie lubię.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BartP »

kwiatosz pisze: 03 wrz 2020, 16:16 Ja czasem lubiłem znaleźć rzadko używaną poprawną formę i wpleść ją w tekst, typu statui
Ale to nie jest rzadka forma, tylko jedyna poprawna :? .
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: kdsz »

Ale że chłopacy to poprawna forma, to był dla mnie szok.
Awatar użytkownika
MajkPascal
Posty: 28
Rejestracja: 16 sty 2019, 15:01
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: MajkPascal »

detrytusek pisze: 03 wrz 2020, 16:34 [...]
A to z kolei u mnie przeszło na drugą stronę mocy.
[...]
Jeżeli mowa o mistycznej sile przenikającej wszystkie żywe istoty dawno, dawno temu w odległej galaktyce to piszemy ją z wielkiej litery. No chyba, że chodziło o przejście na drugą stronę pracy wykonanej w jednostce czasu to wtedy jest ok :P
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: kdsz »

MajkPascal pisze: 03 wrz 2020, 17:09to piszemy ją z wielkiej litery
Wielką literą ;)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5290
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

Blomba
Włanczam
Keczap
Pidżama
Renament
Fotowoltanika
Przepuchlina
Pinceta
Erozja zamiast Korozja
Amelinium zamiast aluminium
....itd
A hitem bylo jak sie z taka babeczka poprztykałem i cos tam jej powiedzialem w twarz. Odpowiedziala mi "I wiza wi"
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4730
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1244 times
Been thanked: 1457 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Mr_Fisq »

Ale pidżama i pinceta są poprawne?
Edit: Myślę, że offtop jest może i ciekawy, ale należałoby go wydzielić.
Sprzedam: Root z dodatkami, Lands of Galzyr, Sands of Shurax, Etherfields KS PL, Inferno i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
ODPOWIEDZ