Czy gry karciane to gry planszowe?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: rattkin »

Przede wszystkim Inis jest grą karcianą. To co jest poza kartami na stole to tylko pretekst i pewne rozproszenie. Łatwo o tym zapomnieć i dać się zrobić w jajo. Kemet nie jest grą karcianą. Blood Rage też nie (pomimo draftu).
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: Tommy »

rattkin pisze: 03 wrz 2020, 13:15 Przede wszystkim Inis jest grą karcianą. To co jest poza kartami na stole to tylko pretekst i pewne rozproszenie. Łatwo o tym zapomnieć i dać się zrobić w jajo.
Z jednej strony racja, bo wszystko dzieje się poprzez karty. Z drugiej strony gramy karty w odpowiedzi na to co dzieje się na planszy. A dodatkowo - zagrywasz owszem kartą akcję (co będziesz robił), ale potem jak to wykonasz - to już dzieje się na planszy (Podbój, Święto, Migracja etc.) i tam masz kolejne wybory i myślenie jak wykonać akcję. A akcję zagrałeś taką a nie inną chcąc osiągnąć coś na ...i tak dalej i tak dalej.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: PytonZCatanu »

rattkin pisze: 03 wrz 2020, 13:15 Przede wszystkim Inis jest grą karcianą. To co jest poza kartami na stole to tylko pretekst i pewne rozproszenie. Łatwo o tym zapomnieć i dać się zrobić w jajo. Kemet nie jest grą karcianą. Blood Rage też nie (pomimo draftu).
To jest coś, czego mój umysł nie ogarnia: Inis jest grą karcianą, ale Blood Rage nie jest gra karciana.... No albo obie są, albo obie nie są moim zdaniem.
Awatar użytkownika
Geoburak
Posty: 323
Rejestracja: 29 wrz 2017, 14:32
Has thanked: 12 times
Been thanked: 11 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: Geoburak »

PytonZCatanu pisze: 04 wrz 2020, 09:27
rattkin pisze: 03 wrz 2020, 13:15 Przede wszystkim Inis jest grą karcianą. To co jest poza kartami na stole to tylko pretekst i pewne rozproszenie. Łatwo o tym zapomnieć i dać się zrobić w jajo. Kemet nie jest grą karcianą. Blood Rage też nie (pomimo draftu).
To jest coś, czego mój umysł nie ogarnia: Inis jest grą karcianą, ale Blood Rage nie jest gra karciana.... No albo obie są, albo obie nie są moim zdaniem.
Chyba chodzi o to, że w BR masz akcje, które możesz wykonać bez kart. W Inis nie zrobisz akcji, jak nie masz odpowiedniej karty.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: PytonZCatanu »

Geoburak pisze: 04 wrz 2020, 09:35
PytonZCatanu pisze: 04 wrz 2020, 09:27
rattkin pisze: 03 wrz 2020, 13:15 Przede wszystkim Inis jest grą karcianą. To co jest poza kartami na stole to tylko pretekst i pewne rozproszenie. Łatwo o tym zapomnieć i dać się zrobić w jajo. Kemet nie jest grą karcianą. Blood Rage też nie (pomimo draftu).
To jest coś, czego mój umysł nie ogarnia: Inis jest grą karcianą, ale Blood Rage nie jest gra karciana.... No albo obie są, albo obie nie są moim zdaniem.
Chyba chodzi o to, że w BR masz akcje, które możesz wykonać bez kart. W Inis nie zrobisz akcji, jak nie masz odpowiedniej karty.
Więc zgodzę się z twierdzeniem, że Inis jest bardziej karciany niż BR, ale nie zgodzę się z wykluczeniem BR z gier karcianych biorąc pod uwagę jak ważny jest tam draft i użycie kart 😉
Awatar użytkownika
Geoburak
Posty: 323
Rejestracja: 29 wrz 2017, 14:32
Has thanked: 12 times
Been thanked: 11 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: Geoburak »

A dla mnie to po prostu gry planszowe :) z kartami, bo z kartami, ale planszowe :)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5324
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1722 times
Kontakt:

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: BOLLO »

PytonZCatanu pisze: 04 wrz 2020, 09:27
rattkin pisze: 03 wrz 2020, 13:15 Przede wszystkim Inis jest grą karcianą. To co jest poza kartami na stole to tylko pretekst i pewne rozproszenie. Łatwo o tym zapomnieć i dać się zrobić w jajo. Kemet nie jest grą karcianą. Blood Rage też nie (pomimo draftu).
To jest coś, czego mój umysł nie ogarnia: Inis jest grą karcianą, ale Blood Rage nie jest gra karciana.... No albo obie są, albo obie nie są moim zdaniem.
Ja nie ogarniam że szachy są grą planszową....aczkolwiek cała akcja dzieję się na "planszy", no chyba ze szachownicy nie można nazwać planszą?
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: PytonZCatanu »

BOLLO pisze: 04 wrz 2020, 11:27
PytonZCatanu pisze: 04 wrz 2020, 09:27
rattkin pisze: 03 wrz 2020, 13:15 Przede wszystkim Inis jest grą karcianą. To co jest poza kartami na stole to tylko pretekst i pewne rozproszenie. Łatwo o tym zapomnieć i dać się zrobić w jajo. Kemet nie jest grą karcianą. Blood Rage też nie (pomimo draftu).
To jest coś, czego mój umysł nie ogarnia: Inis jest grą karcianą, ale Blood Rage nie jest gra karciana.... No albo obie są, albo obie nie są moim zdaniem.
Ja nie ogarniam że szachy są grą planszową....aczkolwiek cała akcja dzieję się na "planszy", no chyba ze szachownicy nie można nazwać planszą?

Gdzieś juz kiedyś pisałem: "gry planszowe" to ogólna grupa, w której zawiera się podgrupa "gry karciane", jak i podgrupa "gry planszowe sensu stricto". Inis i Blood Rage zdają się leżeć w obu podgrupach, bo choć wizualnie są bardzie "planszowe", to draft i zarządzanie kartami dominuje grę :) (tak moim zdaniem).

Ale jakim cudem szachy nie sa grą planszową? :D
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5324
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1722 times
Kontakt:

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: BOLLO »

PytonZCatanu pisze: 04 wrz 2020, 11:35
BOLLO pisze: 04 wrz 2020, 11:27
PytonZCatanu pisze: 04 wrz 2020, 09:27

To jest coś, czego mój umysł nie ogarnia: Inis jest grą karcianą, ale Blood Rage nie jest gra karciana.... No albo obie są, albo obie nie są moim zdaniem.
Ja nie ogarniam że szachy są grą planszową....aczkolwiek cała akcja dzieję się na "planszy", no chyba ze szachownicy nie można nazwać planszą?

Gdzieś juz kiedyś pisałem: "gry planszowe" to ogólna grupa, w której zawiera się podgrupa "gry karciane", jak i podgrupa "gry planszowe sensu stricto". Inis i Blood Rage zdają się leżeć w obu podgrupach, bo choć wizualnie są bardzie "planszowe", to draft i zarządzanie kartami dominuje grę :) (tak moim zdaniem).

Ale jakim cudem szachy nie sa grą planszową? :D
zobacz. Dlaczego wszystko jest w takim razie wrzucone do wora "GRY PLANSZOWE" i to od tego wora robią się podgrupy "karcianki" "bitewniaki" "logiczne" "rodzinne" "przygodowe" itd.
Skoro taki np Star Realms jest 100% karcianką i nie ma ani kszty planszy. Czemu zatem nie jest tak że do worka "GRY Karciane" wkładane są "gry planszowe" ? A co z bitewniakami, które często nie mają ani planszy ani kart?
gogovsky
Posty: 2271
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 473 times
Been thanked: 518 times

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: gogovsky »

Pewnie dlatego, że podchodzą pod angielską nazwę tabletop, czyli stołowe. U nas nazywane planszowymi. Ot cała tajemnica.
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1296
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 366 times
Been thanked: 218 times

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: ShapooBah »

Jakby nie patrzeć takie Dungeons and Dragons też jest grą planszową. Zwłaszcza jak dochodzi do bitwy naszych dzielnych wojów z hordami goblinów.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5324
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1722 times
Kontakt:

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: BOLLO »

gogovsky pisze: 04 wrz 2020, 12:33 Pewnie dlatego, że podchodzą pod angielską nazwę tabletop, czyli stołowe. U nas nazywane planszowymi. Ot cała tajemnica.
Pingpong jest grą stołową. Dlaczego gry RPG które posiadają przecież czasem planszę, figurki karty postaci itd nie są grami planszowymi?
Upieram się że jest jednak złe nazewnictwo aby wszystkie gry były wrzucane do jednego worka jako "Gra Planszowa"...nawet Bierki czy StoryCube są w zakładkach gra planszowa.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: Trolliszcze »

Ponieważ w tym wątku jest zdecydowanie zbyt mało sprzecznych definicji, to ja dodam swoje.
Inis i Bloodrage nie są grami karcianymi, są rodzajem CDG (card-driven game). Jak chociażby słynna Zimna wojna.
Gry karciane to gry, w których są tylko karty.
Gry planszowe to wszystkie gry, łącznie z karcianymi.
Ma sens, prawda?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: Andy »

Trolliszcze pisze: 04 wrz 2020, 12:39 Gry karciane to gry, w których są tylko karty.
Czyli Condottiere, No thanks!, Obecność i Pocket Mars się nie łapią?
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: kdsz »

Szermierka jest grą planszową.
Awatar użytkownika
MajkPascal
Posty: 28
Rejestracja: 16 sty 2019, 15:01
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: MajkPascal »

ShapooBah pisze: 04 wrz 2020, 12:34 Jakby nie patrzeć takie Dungeons and Dragons też jest grą planszową. Zwłaszcza jak dochodzi do bitwy naszych dzielnych wojów z hordami goblinów.
BOLLO pisze: 04 wrz 2020, 12:38 Dlaczego gry RPG które posiadają przecież czasem planszę, figurki karty postaci itd nie są grami planszowymi?
Spotkałem się z wrzucaniem RPG do gier planszowych opierając się na tym dość wąskim podzbiorze wykorzystującym mapy i znaczniki. Tutaj taki dość ciekawy artykuł-potworek: https://www.hulahop.pl/wiadomosc/jaka-g ... lych/3907/

I jako jeszcze jedno rozwinięcie tematu, podrzucę określenie "gry towarzyskie". Wydaje mi się, że czasem i ono wykorzystywane jest przy ogólnym nazywaniu gier planszowych i RPG, choć tak konkretnie powinno być wg. mnie bliskie znaczeniowo grom imprezowym (ang. party game). Tylko co jak taka typowo towarzyska gra jak kalambury czy mafia zawiera planszę? ;)
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: Trolliszcze »

Andy pisze: 04 wrz 2020, 13:03
Trolliszcze pisze: 04 wrz 2020, 12:39 Gry karciane to gry, w których są tylko karty.
Czyli Condottiere, No thanks!, Obecność i Pocket Mars się nie łapią?
Wydaje mi się, że jeśli elementy inne niż karty można z powodzeniem wyrzucić (w tym sensie, że są one wyłącznie znacznikami czegoś, co można zachować w pamięci), to można by zaliczyć do karcianych. W pokerze też są sztony, ale to chyba jednak gra karciana.
EDIT: Z kolei Condottiere nie grałem, ale widzę, że jest jakaś plansza - jeśli po coś więcej niż na ozdobę (układ tych kostek na planszy ma znaczenie dla gry), to raczej karcianką nie jest.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: rattkin »

Dzisiaj człowiek parę z gęby wypuści, a jutro już nie jest pewien, czy para w tym samym miejscu zostanie... bardzo dynamiczne forum, kurdebalans.

Gwoli ścisłości, nie chodziło mi o kategoryzowanie sensu stricte (to mnie w ogóle nie interesuje, jako jałowe), tylko raczej o uświadomienie ośrodka rozgrywki. Najbliżej, rzeczywiście, jest powiedzieć "card-driven game", ale to też nie do końca to, bo wtedy i BR i Inis są card-driven, a jednak charakter rozgrywki mają inny. W Inis bez kart nie zrobi się nic, a świadomość tego, jakie karty mają przeciwnicy oraz kolejność w jakiej karty zagrają, jest absolutnie kluczowa. Kolorowe ludki na planszy są niejako tylko pretekstem - oczywiście, teoretycznie wszystko się kręci wokół nich i to z tego miejsca wywiedziony jest warunek końca gry, ale to tylko statyczna reprezentacja stanu gry, jako funkcji zagrań kart w poprzedniej rundzie. "prawdziwa" gra jest "na ręce" - ale tego nie widać na pierwszy rzut oka, dla postronnego obserwatora, dlatego łatwo dać się zwieść, że Inis jest bardzo inną grą, niż jest. Mówiąc prościej: ludków i kafelków mogłoby nie być, dałoby się ten stan przedstawić na wiele innych sposobów.

Naciągając (mocno) ten tok myślenia, można też np. powiedzieć, że ze względu na strukturę rozgrywki, w Twilight Imperium "prawdziwa gra" to licznik punktów (czyli wyścig, który trzeba prowadzić efektywnie i w tempo), a kafelki kosmosu, planszetki i kupa plastiku to tylko bardzo efektywne rozproszenie i odwrócenie uwagi. Gracz, który chce wygrać, będzie jednak wiedział, że to na liczniku ma być jego uwaga, nie na stateczkach.
Awatar użytkownika
MajkPascal
Posty: 28
Rejestracja: 16 sty 2019, 15:01
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: MajkPascal »

rattkin pisze: 04 wrz 2020, 13:17 Gwoli ścisłości, nie chodziło mi o kategoryzowanie sensu stricte (to mnie w ogóle nie interesuje, jako jałowe), tylko raczej o uświadomienie ośrodka rozgrywki. Najbliżej, rzeczywiście, jest powiedzieć "card-driven game", ale to też nie do końca to, bo wtedy i BR i Inis są card-driven, a jednak charakter rozgrywki mają inny. W Inis bez kart nie zrobi się nic, a świadomość tego, jakie karty mają przeciwnicy oraz kolejność w jakiej karty zagrają, jest absolutnie kluczowa. Kolorowe ludki na planszy są niejako tylko pretekstem - oczywiście, teoretycznie wszystko się kręci wokół nich i to z tego miejsca wywiedziony jest warunek końca gry, ale to tylko statyczna reprezentacja stanu gry, jako funkcji zagrań kart w poprzedniej rundzie. "prawdziwa" gra jest "na ręce" - ale tego nie widać na pierwszy rzut oka, dla postronnego obserwatora, dlatego łatwo dać się zwieść, że Inis jest bardzo inną grą, niż jest. Mówiąc prościej: ludków i kafelków mogłoby nie być, dałoby się ten stan przedstawić na wiele innych sposobów.
I teraz to co było tematem pierwotnego wątku staje się offtopem wątku wydzielonego. W zasadzie powinno znaleźć się w wątku o Inis :D

Grę dopiero co wypożyczyłem i grałem tylko raz. Od razu po przeczytaniu instrukcji odniosłem to wrażenie, że jest to gra głównie karciana. Nawet moja żona, dla której była to pierwsza styczność z regularnym rodzajem draftu i jej jedyną dotychczasową stricte karcianą był Dominion, od razu wrzuciła ją do karcianek.

Tylko jak się teraz nad tym zastanawiam, to tak mocny nacisk na skategoryzowanie tych gier jako karciane/planszowe/mieszane przydatny jest głównie dla kogoś kto z góry zakłada, że gra tylko w jeden z tych typów.
Pojawiło się wcześniej stwierdzenie, że jak zagranie karty jest odpowiedzią na sytuację na planszy, to nie jest to już gra karciana. Tylko czy w tych typowo karcianych grach jak chociażby Magic, też nie tworzymy sobie takiej "wirtualnej" planszy na której stan musimy reagować? Próbowałem kiedyś przedstawić Star Wars LCG zapalonemu magicowcowi. Stwierdził, że nie jest to karcianka bo za dużo rodzajów znaczników i rozkład kart na polu gry też się za bardzo liczy. Gry typu Inis określiłbym jako karcianki mniej lub bardziej wspomagane planszą, uwzględniając przy tym istnienie też planszówek wspomaganych kartami. Tylko po co mi zastanawiać się, jak blisko którego końca tej skali gra się znajduje? (W tym miejscu przyszło mi do głowy porównanie do skali Kinseya, ale ten temat to już był w innym tematach omawiany nie raz).
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: rattkin »

MajkPascal pisze: 04 wrz 2020, 14:20 Tylko czy w tych typowo karcianych grach jak chociażby Magic, też nie tworzymy sobie takiej "wirtualnej" planszy na której stan musimy reagować?
Ależ oczywiście. W competitive card games pojęcie "board state" jest bardzo często używane. W przypadku MtG to tylko obecność kart na stole, a w przypadku np. Android: Netrunnera - ich stan (odkryte/zakryte) oraz konkretne umiejscowienie (u corpa). A przecież mówi się, że to gry stricte karciane :)
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: Trolliszcze »

MajkPascal pisze: 04 wrz 2020, 14:20Tylko jak się teraz nad tym zastanawiam, to tak mocny nacisk na skategoryzowanie tych gier jako karciane/planszowe/mieszane przydatny jest głównie dla kogoś kto z góry zakłada, że gra tylko w jeden z tych typów.
Kategoryzowanie jest czynnością słuszną i pożyteczną - mogłyby się jej nauczyć np. specjalistyczne sklepy internetowe, które w kategorii "Gry strategiczne" mają kompletny groch z kapustą, od Monopolu aż po wspomniane TI, z każdym możliwym rodzajem euro po drodze. Właściwie nie wiem, po co te kategorie tam często są, bo niczego kompletnie nie wnoszą.
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: Arkhon »

W mojej książce, gry jak to przedmówcy pisali "card driven" jednak zawierające plansze/dużo innych komponentów poza kartami, to są wciąż grami planszowymi.
Dlaczego? Dlatego że gdy nazwie ktoś Inis/Bloor Rage itd grą karcianą, równie dobrze możnaby setki innych gier card driven nazwać karciankami, od takich pozycji jak undaunted, godfather, terraforming mars, po takie jak sekigahara, wszelkie coiny itd... bo bez kart w tych grach nie da się grać. Nie rozumiem jednak tego argumentu.

Dla mnie karciankami były są i będą, od 30 lat właściwie.... jedynie gry których talie pomieszcze w kieszeni czy dwóch, dodam parę żetonów i mogę grać, nawet mate jak trzeba...
Czy to będą wszelkie lcgi, łącznie z AH lcg, który buduje kartami jakby plansze czy nawet Doomtown które ma tak rozbudowany aspekt przestrzenny, również buduje "plansze" po której karty są przemieszczane... czy rzesze ccg,tcg itd.. kończąc na grach jak bloodbowl team manager czy ashes czy imperial settlers. Mogą im towarzyszyć inne komponenty ale są one mniejszością.

Czy np takie INIS dało by się rozwiązać na samych kartach? pewnie tak - ale NIE zostało one tak wykonane, więc moim zdaniem bzdura by je tak kategoryzować, jako karciankę, jako grę prowadzoną za pomocą kart - oczywiście, ale planszową. Ot takie moje skromne zdanie. Inaczej byśmy połowę planszówek z kartami nagle zaczęli nazywać karciankami:

Brass? eee karcianka
Mission Red Planet? oh napewno karciane przeciez to sie tylko kartami zagrywa...
Dead of winter, uuhh easy karcianka
Gugong? przecie to czysta karcianka...
a moze Troyes - no pewnie tez tak nazwiemy, bo nie mozna bez kart wygrac...
Forbidden Stars? no przeciez fest kart...

Chętnie bym zrozumiał "zagubienie" niektórych osób, rozwiał wątpliwości itp.
Trolliszcze pisze: 04 wrz 2020, 12:39 Ponieważ w tym wątku jest zdecydowanie zbyt mało sprzecznych definicji, to ja dodam swoje.
Inis i Bloodrage nie są grami karcianymi, są rodzajem CDG (card-driven game). Jak chociażby słynna Zimna wojna.
Gry karciane to gry, w których są tylko karty.
Gry planszowe to wszystkie gry, łącznie z karcianymi.
Ma sens, prawda?
"Gry planszowe to wszystkie gry, łącznie z karcianymi. " to bym poddał dyskusji, ale też na podobnej zasadzie można otworzyć temat = "gry bitewne i rpg to też gry planszowe"
Pytanie jak chcemy zawężać kategorie / pojęcie "gra planszowa"
Awatar użytkownika
612
Posty: 437
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 70 times
Been thanked: 571 times

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: 612 »

Myślę, że w związku z powoli kiełkującym trendem, szczególnie widocznym na kickstarterze, polegającym na handlowaniu matami neoprenowymi jak "lepszymi" zamiennikami plansz, te ostatnie mogą wkrótce zostać wyparte i zamiast gier planszowych będziemy mieli GRY MATOWE i wtedy dopiero będziecie się głowić, czy grając w netrunnera czy inną legendę 5 kręgów na macie gracie w grę karcianą czy w GRĘ MATOWĄ
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: MichalStajszczak »

Jakimi grami są (a przede wszystkim, czy planszowymi):
- Agricola
- Alhambra
- Carcassonne
- Dungeoneer
- Ludwik XIV
- Puerto Rico
- Rummikub
- Rune Stones
- Super Farmer
- Zamki Burgundii
Cyel
Posty: 2598
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1455 times

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: Cyel »

Arkhon pisze: 05 wrz 2020, 19:32
Czy np takie INIS dało by się rozwiązać na samych kartach? pewnie tak - ale NIE zostało one tak wykonane, więc moim zdaniem bzdura by je tak kategoryzować, jako karciankę, jako grę prowadzoną za pomocą kart - oczywiście, ale planszową. Ot takie moje skromne zdanie. Inaczej byśmy połowę planszówek z kartami nagle zaczęli nazywać karciankami:

Brass? eee karcianka
Mission Red Planet? oh napewno karciane przeciez to sie tylko kartami zagrywa...
Dead of winter, uuhh easy karcianka
Gugong? przecie to czysta karcianka...
a moze Troyes - no pewnie tez tak nazwiemy, bo nie mozna bez kart wygrac...
Forbidden Stars? no przeciez fest kart...
Dokładnie tak. Gdyby klasyfikować Inis jako grę karcianą, równie dobrze można klasyfikować np Tide of Iron jako grę kościaną.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
ODPOWIEDZ