Czy gry karciane to gry planszowe?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Tuminure
Posty: 557
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: Tuminure »

Geoburak pisze: 04 wrz 2020, 09:35Chyba chodzi o to, że w BR masz akcje, które możesz wykonać bez kart. W Inis nie zrobisz akcji, jak nie masz odpowiedniej karty.
W trakcie walki w Inis dostępne są akcje, które nie wymagają kart. Dodatkowo gdyby tak kategoryzować gry karciane, to Poker (konkretnie Texas hold'em) nie byłby grą karcianą - w końcu nie ma tam żadnych akcji związanych z zagrywaniem kart.
gogovsky pisze: 04 wrz 2020, 12:33 Pewnie dlatego, że podchodzą pod angielską nazwę tabletop, czyli stołowe. U nas nazywane planszowymi. Ot cała tajemnica.
Podchodzą też pod angielską nazwę board games.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: MichalStajszczak »

Tuminure pisze: 06 wrz 2020, 14:04
gogovsky pisze: 04 wrz 2020, 12:33 Pewnie dlatego, że podchodzą pod angielską nazwę tabletop, czyli stołowe. U nas nazywane planszowymi. Ot cała tajemnica.
Podchodzą też pod angielską nazwę board games.
Problem w tym, że są gry "stołowe", które nie są planszowymi - nie tylko karciane czy kościane, ale także wymieniony wcześniej ping pong czy bilard. Są też gry, mające planszę, które trudno uważać za stołowe np. Twister.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5226
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 287 times
Been thanked: 901 times
Kontakt:

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: raj »

Problem polega na tym, że gry planszowe, karciane, bitewne, rpg itd funkcjonowały u nas jako osobne hobby.
Na zachodzie były one zebrane pod nazwą "tabletop games" czyli gry rozgrywane przy stoliku (w odróżnieniu od gier ruchowych, sportu itp).
Niestety proste tłumaczenie "gry stolikowe/stołowe" brzmi dla nas dziwnie i nigdy nikt go nie wprowadził.
Równocześnie gry karciane były u nas kojarzone tylko z klasyczną talią kart.
Stąd kiedy planszówki i podobne zaczęły się u nas znacząco rozwijać powstał problem słownikowy i całą masę gier, również karcianych, wrzucono w worek pod tytułem "gry planszowe". Allegro próbowąło poradzić sobie z problemem wprowadzając kategorię nadrzędną "gry towarzyskie" (tylko co z solówkami?).

Czy gra karciana, w której plansza służy tylko do ułatwienia organizacji wyłożonych kart jest grą planszową? Nie bardzo.
Czy gra karciana, w której plansza jest tworzona przez karty jest grą planszową? Zapewne jest, choć niekoniecznie.
Ogólnie może być sporo gier hybrydowych, które mają planszę, ale kluczowym elementem gry są karty.

Kwalifikowanie na siłę do planszówek czy karcianek jest bez sensu.
Lepiej byłoby wymyślić i wypromować sensowną nazwę kategorii zbiorczej, coś co by miało się szansę przyjąć (w odróżnieniu od nieszczęsnych gier stolikowych).
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 502
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 329 times
Been thanked: 161 times

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: ArnhemHorror »

raj pisze: 07 wrz 2020, 07:48 Allegro próbowało poradzić sobie z problemem wprowadzając kategorię nadrzędną "gry towarzyskie" (tylko co z solówkami?).
Ja się dobrze czuję w swoim towarzystwie ;)
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: detrytusek »

Nawet gry "stolikowe" nie załatwiają sprawy. Istnieją solo gry karciane, których nie wypuszczasz ani na chwilę z reki. Dosłownie możesz w nie grać w autobusie.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5226
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 287 times
Been thanked: 901 times
Kontakt:

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: raj »

Tak samo gry rpg często nie potrzebują stolika a w planszówkę można grać na podłodze.
A jak się całkowicie rozpowszechni granie za pośrednictwem środków elektronicznych to już wogóle stoliki staną się zbędne.
Ale to jest ogólna zwyczajowa nazwa katogorii i dobierane na siłę odstępstwa nie robią różnicy.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: Legun »

Na mój gust dzielenie włosa na czworo, żeby stworzyć takie kategorie, żeby nie było wyjątków i sytuacji niejednoznacznych, jest grą samą w sobie, z umiarkowanym wpływem na rzeczywistość. Bez problemu godzę się na ogólną kategorię "gry planszowe", w której mieszczą się też karcianki, które mogą się obejść bez planszy czy nawet stołu.
Co się zaś tyczy dysput klasyfikacyjnych, to przypomina mi się przekonujące mnie wyjaśnienie starego socjologicznego sporu, czy dwie osoby tworzą grupę. Znajomy odpowiedział tak: Nie - bo w dwie osoby to nie jest seks grupowy... :wink:
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4750
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1257 times
Been thanked: 1469 times

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: Mr_Fisq »

raj pisze: 07 wrz 2020, 07:48 Stąd kiedy planszówki i podobne zaczęły się u nas znacząco rozwijać powstał problem słownikowy i całą masę gier, również karcianych, wrzucono w worek pod tytułem "gry planszowe". Allegro próbowało poradzić sobie z problemem wprowadzając kategorię nadrzędną "gry towarzyskie" (tylko co z solówkami?).
Mi gry towarzyskie kojarzą się z grami imprezowymi.
Bardziej przypadło mi do gustu wspieraczkowe "Gry bez prądu".
MichalStajszczak pisze: 06 wrz 2020, 14:10 Problem w tym, że są gry "stołowe", które nie są planszowymi - nie tylko karciane czy kościane, ale także wymieniony wcześniej ping pong czy bilard. Są też gry, mające planszę, które trudno uważać za stołowe np. Twister.
Myślę, że nie ma sensu aż tak bardzo się rozdrabniać.
Sprzedam: Dochodzi: Necromunda. Obniżki: Deep Space D-6, Etherfields PL, Pożeracze Snów, Lands of Galzyr, Inferno
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 498 times
Been thanked: 155 times

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: EVOCATVS »

Mr_Fisq pisze: 07 wrz 2020, 08:43 Bardziej przypadło mi do gustu wspieraczkowe "Gry bez prądu".
Niby wydaje się spoko, ale potem trafiamy na grę z aplikacją na telefon :)
Ciężko jest jakieś uniwersalne określenie znaleźć, bo zawsze jakiś wyjątek ktoś wynajdzie.
detrytusek pisze: 07 wrz 2020, 08:27 Nawet gry "stolikowe" nie załatwiają sprawy. Istnieją solo gry karciane, których nie wypuszczasz ani na chwilę z reki. Dosłownie możesz w nie grać w autobusie.
Podrzucisz jakieś tytuły takich gier?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4750
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1257 times
Been thanked: 1469 times

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: Mr_Fisq »

EVOCATVS pisze: 07 wrz 2020, 09:20
Spoiler:
Niby wydaje się spoko, ale potem trafiamy na grę z aplikacją na telefon :)
Ciężko jest jakieś uniwersalne określenie znaleźć, bo zawsze jakiś wyjątek ktoś wynajdzie.
Ależ to nie jest problem - to są hybrydy. Posiadłość Szaleństwa 2ed, Kroniki zbrodni, etc. to wszystko zaklasyfikowałbym do hybryd.
To już lepszy jest zarzut, że piłka nożna też nie wymaga prądu.
Sprzedam: Dochodzi: Necromunda. Obniżki: Deep Space D-6, Etherfields PL, Pożeracze Snów, Lands of Galzyr, Inferno
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: mnw »

EVOCATVS pisze: 07 wrz 2020, 09:20 Podrzucisz jakieś tytuły takich gier?
Palm Island!
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: kdsz »

I Czarny Piotruś, chociaż w tym przypadku karty opuszczają rękę.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: MichalStajszczak »

EVOCATVS pisze: 07 wrz 2020, 09:20
Mr_Fisq pisze: 07 wrz 2020, 08:43 Bardziej przypadło mi do gustu wspieraczkowe "Gry bez prądu".
Niby wydaje się spoko, ale potem trafiamy na grę z aplikacją na telefon :)
Ciężko jest jakieś uniwersalne określenie znaleźć, bo zawsze jakiś wyjątek ktoś wynajdzie.
Jeszcze przed epoką smartfonów były gry, uznawane powszechnie za planszowe, w których zastosowano baterie - np. Operacja i cała rodzina gier typu Mózg elektronowy
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: PytonZCatanu »

Nie jest trochę tak, że choć trudno spisać spójną definicje, to gdybym tu wymienił 1000 przykładów, to w 999 przypadkach zgodzilibyśmy się wszyscy czy coś jest, czy nie jest "grą planszową"? 🙂
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: rattkin »

Najprościej stworzyć nową nazwę w kontraście do gier komputerowych. A nie, bo są też gry na konsole. I handheldy. I mobilki.

Szlag.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4750
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1257 times
Been thanked: 1469 times

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: Mr_Fisq »

Gry wyobraźni są już zastrzeżone? :)
Sprzedam: Dochodzi: Necromunda. Obniżki: Deep Space D-6, Etherfields PL, Pożeracze Snów, Lands of Galzyr, Inferno
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2112
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 278 times
Been thanked: 437 times

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: tomp »

rattkin pisze: 07 wrz 2020, 10:26 Najprościej stworzyć nową nazwę w kontraście do gier komputerowych. A nie, bo są też gry na konsole. I handheldy. I mobilki.

Szlag.
Dorzucę trochę dziegciu do tej beczki pełnej miodu, zadając pytanie.
Czy "Magic: The Gathering Arena" to nadal gra planszowa ?
(Można podmienić na dowolny inny tytuł, który ma wersję elektroniczną. Magic jest tylko przykładem.)
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: PytonZCatanu »

tomp pisze: 07 wrz 2020, 10:33
rattkin pisze: 07 wrz 2020, 10:26 Najprościej stworzyć nową nazwę w kontraście do gier komputerowych. A nie, bo są też gry na konsole. I handheldy. I mobilki.

Szlag.
Dorzucę trochę dziegciu do tej beczki pełnej miodu, zadając pytanie.
Czy "Magic: The Gathering Arena" to nadal gra planszowa ?
(Można podmienić na dowolny inny tytuł, który ma wersję elektroniczną. Magic jest tylko przykładem.)
Gra planszowa to pewna idea, to że można ją zdigitalizować, nie oznacza jednak że nie jest planszowa. Każda planszowe zasadniczo da cię przenieść do komputera.
Ostatnio zmieniony 07 wrz 2020, 10:39 przez PytonZCatanu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4491
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: garg »

PytonZCatanu pisze: 07 wrz 2020, 10:35
tomp pisze: 07 wrz 2020, 10:33
rattkin pisze: 07 wrz 2020, 10:26 Najprościej stworzyć nową nazwę w kontraście do gier komputerowych. A nie, bo są też gry na konsole. I handheldy. I mobilki.

Szlag.
Dorzucę trochę dziegciu do tej beczki pełnej miodu, zadając pytanie.
Czy "Magic: The Gathering Arena" to nadal gra planszowa ?
(Można podmienić na dowolny inny tytuł, który ma wersję elektroniczną. Magic jest tylko przykładem.)
Gra planszowa to pewna idea, to że można ją zdigitalizować, nie oznacza że nie jest planszowa. Każda planszowe zasadniczo da cię przenieść do komputera.
No może z wyłączeniem Jengi :mrgreen: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: detrytusek »

raj pisze: 07 wrz 2020, 08:33 Tak samo gry rpg często nie potrzebują stolika a w planszówkę można grać na podłodze.
A teraz wróćmy do meritum Twojego poprzedniego posta. Napisałeś, że w języku angielskim udało się to wszystko ogarnąć słowem "tabletop" ale u Nas nie przeszło tłumaczenie "stolikowe". Gry RPG grane na podłodze, pralce, w wannie wciąż potrzebują powierzchni jakkolwiek nazwanej, więc przykład nietrafiony.
raj pisze: 07 wrz 2020, 08:33 A jak się całkowicie rozpowszechni granie za pośrednictwem środków elektronicznych to już wogóle stoliki staną się zbędne.
To wtedy na forum o grach elektronicznych będziesz mógł rozpocząć dyskusję czy takie implementacje powinny być jakoś inaczej klasyfikowane.
raj pisze: 07 wrz 2020, 08:33 Ale to jest ogólna zwyczajowa nazwa katogorii i dobierane na siłę odstępstwa nie robią różnicy.
Ja tylko zwróciłem uwagę, że nawet słowo "tabletop" nie ogarnia już wszystkiego choć my mamy z nazewnictwem "większy kłopot" i nic tu nie jest dobierane na siłę. Takie gry istnieją i.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: PytonZCatanu »

garg pisze: 07 wrz 2020, 10:37
PytonZCatanu pisze: 07 wrz 2020, 10:35
tomp pisze: 07 wrz 2020, 10:33

Dorzucę trochę dziegciu do tej beczki pełnej miodu, zadając pytanie.
Czy "Magic: The Gathering Arena" to nadal gra planszowa ?
(Można podmienić na dowolny inny tytuł, który ma wersję elektroniczną. Magic jest tylko przykładem.)
Gra planszowa to pewna idea, to że można ją zdigitalizować, nie oznacza że nie jest planszowa. Każda planszowe zasadniczo da cię przenieść do komputera.
No może z wyłączeniem Jengi :mrgreen: .

No tak, mówimy tutaj o grach zręcznościowych. Trudno to zrobić, ALE wirtualna rzeczywistość już tutaj puka....
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: E2MD »

PytonZCatanu pisze: 07 wrz 2020, 10:35 Gra planszowa to pewna idea, to że można ją zdigitalizować, nie oznacza jednak że nie jest planszowa. Każda planszowe zasadniczo da cię przenieść do komputera.
Do implementacji The Mind potrzeba prawdziwej sztucznej inteligencji. :D
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: Legun »

garg pisze: 07 wrz 2020, 10:37No może z wyłączeniem Jengi :mrgreen: .
Zacząłem sobie wyobrażać moduł do Ligretto na BGA ;)
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5226
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 287 times
Been thanked: 901 times
Kontakt:

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: raj »

detrytusek pisze: 07 wrz 2020, 10:39 Ja tylko zwróciłem uwagę, że nawet słowo "tabletop" nie ogarnia już wszystkiego choć my mamy z nazewnictwem "większy kłopot" i nic tu nie jest dobierane na siłę. Takie gry istnieją i.
Jak dla mnie to twoje zastrzeżenia rozwaliły skalę w kategorii "problemy pierwszego świata".
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Czy gry karciane to gry planszowe?

Post autor: detrytusek »

raj pisze: 07 wrz 2020, 12:09
detrytusek pisze: 07 wrz 2020, 10:39 Ja tylko zwróciłem uwagę, że nawet słowo "tabletop" nie ogarnia już wszystkiego choć my mamy z nazewnictwem "większy kłopot" i nic tu nie jest dobierane na siłę. Takie gry istnieją i.
Jak dla mnie to twoje zastrzeżenia rozwaliły skalę w kategorii "problemy pierwszego świata".
Już sam tytuł wątku to zrobił.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ