Cosmic Encounter / Kosmiczne spotkania (B. Eberle, J. Kittredge, B. Norton, P. Olotka, K. Wilson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: waffel »

Napisałem, że "generalnie nie zwykłem korzystać z tłumaczeń", proszę mnie tu nie nadinterpretować że nie czytam książek po polsku. Moje zdanie na temat tłumaczeń gier wygłosiłem już w odpowiednim wątku (nawet dwa takie wątki były) ale nie chce mi się szukać. Na anglistyce wytrzymałem jeden semestr i mnie wywiało :)

Napisałem też, że robicie dobrą rzecz i że Wasza praca na pewno się komuś przyda. A co do Lema, to pani od polskiego w podstawówce obrzydziła mi go tak, że nawet całego Pirxa (Pirksa?) nie strawiłem, o pozostałych dziełach nie wspominając, więc jestem bardzo nieobeznany z polską terminologią science fiction.

Jeśli zaś chodzi o samą grę to z pewnością będę musiał w końcu w nią zagrać :) ale jeżeli jest tu obrazek kosmicznego psa aportującego statki to dla mnie to nie jest poważne S-F. Jeśli uważacie inaczej - też super, świetnie że tłumaczycie i dzięki Wam za to, na pewno przyczyniacie się do popularyzacji planszówek.

EDIT: Zagrałem, śmialiśmy się cały czas. Nie mówię, że ma to coś komuś udowodnić :) Ciężar gatunkowy porównałbym do Cytadeli - sprytna, niegłupia gra w której trzeba trochę pokombinować, trochę poblefować i trochę ponegocjować. Słowem świetna.
hobb3
Posty: 107
Rejestracja: 22 gru 2006, 22:30
Lokalizacja: Toruń

Re: Cosmic Encounter

Post autor: hobb3 »

http://www.boardgamegeek.com/filepage/38152

Od jakiegoś czasu plik z tłumaczeniem wszystkich kart leży już na BoardGameGeek, ale gdyby ktoś nie wiedział, to podaję odnośnik.
Niedawno przesłałem zaktualizowaną wersję, w której wyeliminowałem kilka błędów i zmieniłem trochę nazw.
Jeżeli macie jakieś sugestie lub zauważycie błędy, chętnię poprawię.

Robiłem to na własny użytek, ale może komuś się przyda.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: waffel »

Świetna robota. Uwagi:

- "Tripler" pisze się przez jedno P;

- właśnie na to wpadłem: czy zamiast Lustro nie będzie fajniej Lustron? :) brzmi bardziej jak rasa kosmiczna :)

- "Pogardliwiec" kojarzy mi się bardziej że to on kimś pogardza, a z flavoru na karcie rasy raczej wynika że to nim się pogardza i dlatego jest taki wściekły :)

- Spiff - Galant bardzo fajne :) ja bym powiedział Kaskader w kontekście jego zdolności ale Galant faktycznie brzmi świetnie;

- dlaczego Opóźniacz jest na czerwono?

- przy opisie flar Hordacza jest "Jeżeli jesteś/nie jesteś Hordacz". Miał być nieodmienny?
hobb3
Posty: 107
Rejestracja: 22 gru 2006, 22:30
Lokalizacja: Toruń

Re: Cosmic Encounter

Post autor: hobb3 »

Wkrótce na BGG powinna się pojawić trochę poprawiona wersja. Poprawiłem w niej między innymi odmianę hordacza i kilka drobnych błędów (m.in. na jednej karcie technologii).

Tripler - poprawiłem, będzie w następnej wersji.
Lustron - świetny pomysł. Jakoś nie mogłem wpaść na dobrze brzmiącą nazwę, a ty od razu "bam". Biorę.
Pogardliwiec - w sumie fakt, ale brzmi fajnie. Jakiś pomyśł?
Opóźniacz - z tą nazwą miałem (mam) najwięcej problemów. Zaznaczyłem, bo chciałem mieć tę nazwę na oku i ewentualnie zmienić, gdyż jakoś nie jestem do niej przekonany. Na razie jednak na nic lepszego nie wpadłem, a po jakimś czasie zapomniałem o zaznaczeniu.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: waffel »

Brainstorming Opóźniacza: Czekacz, Wyczekiwacz, Cierpliwiec, Odmierzacz (w sensie czasu), Zegarmistrz, Zegar, Tykacz, Cykacz, Czasomierz. Nie są jakieś super może kogoś natchną.

Pogardliwiec: Frustrat, Gnojek, Złośliwiec, Wściekacz. J/w.
hobb3
Posty: 107
Rejestracja: 22 gru 2006, 22:30
Lokalizacja: Toruń

Re: Cosmic Encounter

Post autor: hobb3 »

Zaktualizowana wersja pojawiła się na BGG (na razie jeszcze bez Lustrona).
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 391
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Michałku »

NIech mi ktoś wyjaśni jak dokładnie działa specjalna moc Macrona, została chyba nieco zmieniona przez FAQ i rozumiem, że kiedy atakuje lub jest sojusznikiem, to może wysłać jeden statek, ale liczy się on jako siła 4, jednak kiedy się broni, jego statki mają normalnie siłę 1 czy też 4?
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 391
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Michałku »

Ktoś w ogóle w to grywa? Jak u Was wypadają partie, mi co prawda udało się dopiero dwa razy zagrać, ale na razie wniosek mamy taki, że bardzo ciężko jest w tę grę wygrać (o ile nie posiada się jakiejś wyjątkowej karty bądź zdolności). Po jak już wszyscy gracze mają po 4 kolonie, to ten, który próbuje zdobyć piątą i rusza 4 statkami do ataku, zawsze staje na przeciwko obronie złożonej z reszty graczy i nawet jeśli ma silną kartę na ręcę, to z reguły z drugiej strony jest jakaś kontra (typu zmieniamy karty na negocjacje).
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Cosmic Encounter

Post autor: macike »

Michałku pisze:Ktoś w ogóle w to grywa?
Jeśli jest tylko ku temu dobra okazja, to z najdzikszą rozkoszą. A wygrywa zazwyczaj ten, co się przyczai i tygrysim skokiem na psi pazur spełni warunek zwycięstwa. Rzadko kiedy ktoś jest na tyle silny, by dyktować warunki nie licząc się z innymi. Nierzadko decyduje los i blef - ma tę kartę, czy nie ma?
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 391
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Michałku »

My wczoraj wręcz przerwaliśmy grę, bo wszyscy byli już tak obładowani wszelkimi kartami, które uwalały zwycięzcę, że byśmy do rana gry nie skończyli ;)
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Cosmic Encounter

Post autor: macike »

Michałku pisze:My wczoraj wręcz przerwaliśmy grę, bo wszyscy byli już tak obładowani wszelkimi kartami, które uwalały zwycięzcę, że byśmy do rana gry nie skończyli ;)
:shock: A czy negocjujecie ze sobą? Czy gracie 'po cichu'?
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2823
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 163 times
Kontakt:

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Ink »

Michałku pisze:Ktoś w ogóle w to grywa? Jak u Was wypadają partie, mi co prawda udało się dopiero dwa razy zagrać, ale na razie wniosek mamy taki, że bardzo ciężko jest w tę grę wygrać (o ile nie posiada się jakiejś wyjątkowej karty bądź zdolności). Po jak już wszyscy gracze mają po 4 kolonie, to ten, który próbuje zdobyć piątą i rusza 4 statkami do ataku, zawsze staje na przeciwko obronie złożonej z reszty graczy i nawet jeśli ma silną kartę na ręcę, to z reguły z drugiej strony jest jakaś kontra (typu zmieniamy karty na negocjacje).
Trzeba pamiętać, że w CE nie ma tiebreakerów, więc można wygrać w kilka osób. I tu już jest pole do negocjacji.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 391
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Michałku »

jak najbardziej negocjujemy, ale nikt nie jest zainteresowany wspólnym wygraniem, albo sam, albo nikt :D :D i dlatego stworzyła się sytuacja patowa ;)
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: waffel »

U mnie jak wszyscy gracze mają po 4 kolonie to przegrywa ten atakowany następny, bo wszyscy się na niego rzucą. Albo atakujący i atakowany umawiają się na zagranie negocjacji i wygrywają na spółkę - to częściej jeśli tylko dwie osoby mają 4 kolonie i akurat muszą się zaatakować, bo wtedy wiadomo że inaczej nie wygrają bo nikt inny im nie pomoże w zdobyciu piątej. Jak masz tego typu problem z grupą to znajdź jednego wspólnika, zacznijcie wygrywać razem to inni szybko się połapią że pazerność popłaca tylko w bardzo korzystnych sytuacjach. Ja np. jak mam mocną rękę od początku to wolę wygrać kilka ataków sam bez sojuszników, bo rękę zaraz ktoś mi i tak rozpierniczy jakąś rasą albo negocjacją więc nie ma na co czekać. Potem się zaczyna "oo, ten ma sam najwięcej kolonii" ale nawet niech mnie atakują, straty domowych bardzo nie bolą, a potem jesteś w mocniejszej sytuacji.

Generalnie gry w CE mam raczej krótkie. W grze na 5 osób robi się jakieś półtora-dwa kółka wokół stołu, czyli dwaj ostatni gracze zazwyczaj mają nie więcej niż dwie swoje tury, pierwszy gracz może mieć trzy przy wielkim szczęściu. W 4 osoby dwa kółka to chyba standard, 3 mogą się zdarzyć ale chyba jednak niepełne. Dlatego ze swoich tur należy korzystać i najlepiej jeszcze wybierać rasy które nie działają np. "Offense Only" bo wtedy użyjesz jej może 4 razy w trakcie gry. Oczywiście zależy od ras - jak ktoś dostanie jakąś naprawdę mocną to wszyscy chcą go umoczyć i zapraszają się chętnie i często przeciw niemu :) w zasadzie to ten z najmocniejszą rasą często jako jedyny przegrywa, a reszta dzieli się zwycięstwem, bo widzi że jak razem go nie umoczą to on wygra. I w tym świetle dążenie do indywidualnego zwycięstwa może skazać kogoś na porażkę.

Wszystko co napisałem to oczywiście uogólnienia które zależą od grających ras ale przy komplecie zielonych, "spokojnych" ras mniej więcej tak to wygląda.
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 391
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Michałku »

ależ ja na swoją grupę nie narzekam, bo zabawa i tak jest przednia :D
my ostatnią rozgrywkę po 2,5 godziny przerwaliśmy, a kółek zrobiliśmy sporo.
Swoją drogą, to kiedy można użyć karty mówiącej o "any other player"? Czy muszę wtedy brać udział w walce (karta oczywiście działa na walkę), czy mogę się taką kartą wtrącić do czyjejś walki? Nie pamiętam teraz nazwy i co karta robiła, jakiś artefakt albo flara, ale taki właśnie problem się pojawił.
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: waffel »

Any player to any player, każdy. Może być Offense only, Main player only, może być Main player or ally - wtedy musisz być jakoś zaangażowany w starcie. Tak mi się przypomniało na marginesie że reinforcementy można chyba grać tylko jako main player lub ally? To na pewno jest w instrukcji ale nie mam pod ręką.
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Ryslaw »

Dla zainteresowanych polskimi kartami daję znać, że odświeżyłem projekt sprzed roku i znowu wziąłem się do roboty. Postępy w pracach wrzuciłem na stronę http://transplanszowki.blogspot.com/201 ... .html#more

Wdzięcznym byłbym za ewentualne uwagi.
Awatar użytkownika
Eliard
Posty: 27
Rejestracja: 26 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Eliard »

waffel pisze:Dlatego ze swoich tur należy korzystać i najlepiej jeszcze wybierać rasy które nie działają np. "Offense Only" bo wtedy użyjesz jej może 4 razy w trakcie gry.
A "Offence only" nie działa czasem również gdy atakujesz jako ally? Nie mam teraz żadnego przykładu, ale wydaje mi się, że tak może być.
Jam jest Eliard, Abbaddon Niszczyciel, Burzyciel Starego Porządku, Tańczący na Zgliszczach, Anioł z Kluczem do Czeluści...
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: waffel »

Absolutnie nie. Offence to Offence, Ally to Ally. Powiedzmy, że gracze podczas tury dzielą się na: Main Players (ci się dzielą na Offence i Defence), na Allies (powiedzmy że dzielą się na Defensive i Offensive Allies ale nie przypominam sobie karty którą można zagrać tylko jako jeden rodzaj sojusznika) i na Other Players. Na każdej rasie, karcie itd. masz napisane jako kto możesz jej używać.
Awatar użytkownika
Eliard
Posty: 27
Rejestracja: 26 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Eliard »

Hmmm... w takim razie chyba źle graliśmy ;)
Jam jest Eliard, Abbaddon Niszczyciel, Burzyciel Starego Porządku, Tańczący na Zgliszczach, Anioł z Kluczem do Czeluści...
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 772
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 26 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: sowacz »

Odkopuję temat, bo natknąłem się wczoraj na drugi dodatek. Premierę ma mieć pod koniec lutego, dodaje możliwość gry w 7 osób, 20 nowych kart ras, jakąś talię hazardu mającą wpływ na część, albo wszystkich graczy.
http://boardgamegeek.com/boardgameexpan ... c-conflict
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 772
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 26 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: sowacz »

Odkopuję temat (po raz drugi), bo wychodzi 3 już dodatek do CE: Cosmic Alliance. Oczywiście, jak można się było spodziewać wprowadza zestaw dla 8-go gracza :) Jakieś też zasady do rozgrywki drużynowej. Brzmi fajnie :)
http://www.fantasyflightgames.com/edge_ ... ?eidn=2881
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Re: Cosmic Encounter

Post autor: przemoo99 »

Witam
Odkopuje temat z powodu instrukcji. Niektore sklepy maja w opisie polska instrukcje. Czy ktos wie, gdzie mozna takowa znalezc.

Pozdrawiam
Planszówkowy maniak... :)
Awatar użytkownika
Yanek
Posty: 67
Rejestracja: 18 gru 2011, 13:30
Lokalizacja: Óć
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Yanek »

Bard.pl dorzuca do zamówienia (wersja podstawowa). Prawdę powiedziawszy gra jest bardzo prosta. Sam się nauczyłem w nią grać z filmików na BGG. :D
belbik
Posty: 29
Rejestracja: 19 lut 2012, 22:22

Re: Cosmic Encounter

Post autor: belbik »

Odkopuję. Czy ktoś posiada namiary na tą polską instrukcję Barda?
słabo u mnie z angielskim :(

PS ktoś grał z wszystkimi dodatkami?
ODPOWIEDZ