Machina Arcana (Juraj Bilić)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Niven
Posty: 87
Rejestracja: 25 lis 2018, 11:33
Has thanked: 29 times
Been thanked: 30 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Niven »

https://bolter.pl/pl/p/ECB-BLACK-OPS/11109

Niestety wyprzedane ale trzeba non stop ich monitorować. Może wrzuca.
Awatar użytkownika
sin
Posty: 673
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: sin »

W 3trollach można już złożyć zamówienie na wersję KS. Niestety nie zdałem testu na siłę woli i zamówiłem.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Awatar użytkownika
Evokenx
Posty: 275
Rejestracja: 10 lip 2020, 16:14
Lokalizacja: Śląsk
Has thanked: 525 times
Been thanked: 52 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Evokenx »

Jak myślicie kiedy mniej więcej będzie dostępna w przedsprzedaży gierka w sklepie Galakty? :)
Awatar użytkownika
Elrond
Posty: 193
Rejestracja: 26 lut 2013, 12:51
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 6 times
Been thanked: 25 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Elrond »

sin pisze: 17 paź 2020, 22:47 W 3trollach można już złożyć zamówienie na wersję KS. Niestety nie zdałem testu na siłę woli i zamówiłem.
Ja ostatnio kompletnie przegrywam wszystkie testy siły woli. W tym roku to już 4 gra z KS'a. Również wziąłem z 3Trolli. Szkoda tylko, że nie można było oddzielnie wziąć zestawu koszulek :(
kucyk
Posty: 160
Rejestracja: 17 gru 2013, 20:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 14 times
Been thanked: 15 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: kucyk »

Pewnie bedzie mozna - Pledge Manager bedzie otwarty za jakies 10 dni dopiero.
Koszulki warto wziac, bo karty sa niestandardowe
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 544
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 255 times
Been thanked: 113 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: hamish »

Elrond pisze: 18 paź 2020, 10:21
sin pisze: 17 paź 2020, 22:47 W 3trollach można już złożyć zamówienie na wersję KS. Niestety nie zdałem testu na siłę woli i zamówiłem.
Ja ostatnio kompletnie przegrywam wszystkie testy siły woli. W tym roku to już 4 gra z KS'a. Również wziąłem z 3Trolli. Szkoda tylko, że nie można było oddzielnie wziąć zestawu koszulek :(
Dogadaj się z kimś. Niech Ci weźmie koszulki w PM. Choćby ze mną :wink:
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Awatar użytkownika
Elrond
Posty: 193
Rejestracja: 26 lut 2013, 12:51
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 6 times
Been thanked: 25 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Elrond »

I to jest idealne rozwiązanie z koszulkami :) Odezwę się do Ciebie (hamish) na priva.
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: akahoshi »

W sumie też byłem zainteresowany tym tytułem, póki w trollach nie zobaczyłem ceny.
Z automatu dodało mi +3 do testu woli i test zdałem :roll:
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11035
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3379 times
Been thanked: 3270 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: japanczyk »

akahoshi pisze: 18 paź 2020, 13:56 W sumie też byłem zainteresowany tym tytułem, póki w trollach nie zobaczyłem ceny.
Z automatu dodało mi +3 do testu woli i test zdałem :roll:
Taniej niz na KSie to zła cena? :D

Powiem szczerze ze jestem ciekaw tego tytulu - juz, juz myslalem zebyzakupic 2nd ed, a tu ogloszono polska wersje!

Zastanawia mnie czy jest to mocno jednorazowa gra (przejscie scenariuszy sprawia, ze nie bedzie sie do nich podchodzilo po raz kolejny) czy jednak regyrwalnosci jest tu na tyle by do niej wracac.
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 544
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 255 times
Been thanked: 113 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: hamish »

To nie są scenariusze takie mocno fabularne w tym kontekście, że będziesz wiedział, co się wydarzy za dwie tury i jakiego potwora możesz się spodziewać. Fakt, każdy ma odpowiadające mu karty rozdziałów oraz Explorer i Horror event, a nawet sprzętu. Ale oprócz tego są karty "powszechne", którymi grasz każdy scenariusz. Mieszasz je z tymi dedykowanymi (horror, Explorer, sprzęt). I pomimo tego, że rozdziały następują po sobie w znanej kolejności, to rozgrywać je możesz na kompletnie różnych mapach, z innym układem wydarzeń, z inaczej pojawiającymi się potworami i wydarzeniami. Jest tak dużo zmiennych, że nie widzę tutaj jakiejś sporej przestrzeni na powtarzalność, taką mechaniczną oraz mocne spoilery. Może będziesz lepiej znał historię, fabułę, ale splot wydarzeń zdąży Cię jeszcze nie raz zaskoczyć. Sam grałem pierwszy scenariusz trzy razy i każda kolejna gra była kompletnie inna.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Awatar użytkownika
choczkins
Posty: 339
Rejestracja: 01 kwie 2014, 11:40
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 102 times
Been thanked: 39 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: choczkins »

Ja to widzę tak, że przejście całego scenariusza jest dość trudne więc trzeba zrobić kilka podejść i pewnie z kolejnymi będzie podobnie. Myślę, że na tym polega jej "regrywalnosc", bo po przejściu całego scenariusza pewnie minie trochę czasu zanim będzie mi się chciało do niego wracać. Zaznaczam, że dopiero zacząłem przygodę z tym tytułem więc takie spostrzeżenie na świeżo 😉

Mam natomiast pytanie czy ktoś korzystał z jakiejś fajnej muzyki podczas grania? Gra jest klimatyczna więc muzyka pewnie jeszcze doda jej głębi.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2760
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 328 times
Been thanked: 1257 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Yuri »

choczkins pisze: 18 paź 2020, 20:18 ...Mam natomiast pytanie czy ktoś korzystał z jakiejś fajnej muzyki podczas grania? Gra jest klimatyczna więc muzyka pewnie jeszcze doda jej głębi.
Wypróbuj proszę na moją odpowiedzialność:)

https://www.youtube.com/watch?v=5LHLAcd ... oundtracks
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Phate »

W opisie kampanii znalazłem takie coś: "Playable as either one-shot scenarios or in a progressive campaign mode..."
Jak wygląda ten tryb kampanijny ?
Awatar użytkownika
choczkins
Posty: 339
Rejestracja: 01 kwie 2014, 11:40
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 102 times
Been thanked: 39 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: choczkins »

Yuri pisze: 18 paź 2020, 20:51
choczkins pisze: 18 paź 2020, 20:18 ...Mam natomiast pytanie czy ktoś korzystał z jakiejś fajnej muzyki podczas grania? Gra jest klimatyczna więc muzyka pewnie jeszcze doda jej głębi.
Wypróbuj proszę na moją odpowiedzialność:)

https://www.youtube.com/watch?v=5LHLAcd ... oundtracks
Dzięki Yuri za propozycję na pewno skorzytam ta gra aż się prosi o klimatyczną muzykę 😉
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 544
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 255 times
Been thanked: 113 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: hamish »

To ja tylko dopowiem, że klimatyczna muzyka do tej gry powstała :wink: W trakcie drugiej kampanii jednym z dodatków do zakupienia był album w wersji MP3 ze specjalnie pod grę skomponowaną muzyką. Mam gdzieś do tego dostęp, bo wziąłem wtedy prawie wszystko, co było do wzięcia :wink:
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Cyel
Posty: 2581
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1227 times
Been thanked: 1437 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Cyel »

Ja podczas gry korzystam z tej playlisty: https://www.youtube.com/watch?v=3wFA0bA ... adio=1&t=0
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 994
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 998 times
Been thanked: 434 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: KurikDeVolay »

Widziałem różne wypowiedzi, więc pytam w celu wyklarowania... Jaki jest realny czas rozgrywki? Solo/w dwie osoby, jeden scenariusz. Od tego zależy bezpieczeństwo kilku stówek na moim koncie.
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 544
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 255 times
Been thanked: 113 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: hamish »

Na pudełku czas gry rozpoczyna się od 120 minut. I to trzeba przyjąć jako absolutne minimum. Ja grałem scenariusze sam i jeden zajmował mi trzy, cztery dni. Z tą różnicą, że mogłem grać tylko po nocach, więc średnio siedziałem każdego wieczoru po dwie, trzy godziny. W tym czasie zawierał się setup, wertowanie zasad w początkowych rozgrywkach i chowanie gry. Kiedy grałem z kumplem, ale na TTS, też za szybko to nie szło. Myślę, że można skończyć szybciej, szczególnie w sytuacji, kiedy się po prostu zginie.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Dhel
Posty: 705
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 468 times
Been thanked: 394 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Dhel »

KurikDeVolay pisze: 20 paź 2020, 08:53 Widziałem różne wypowiedzi, więc pytam w celu wyklarowania... Jaki jest realny czas rozgrywki? Solo/w dwie osoby, jeden scenariusz. Od tego zależy bezpieczeństwo kilku stówek na moim koncie.
Koledzy mają rację, że czas gry pelnego scenariusza jest bardzo długi, Ale można grać scenariusz biorąc tylko część rozdziałów i wtedy czas gry się mocno skraca i 2 godziny jest juz realne. I taka wersja też jest bardzo grywalna i wg mnie trochę prostsza bo nie trzeba kazdego rozdzialu przetrwać.
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 544
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 255 times
Been thanked: 113 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: hamish »

Dhel pisze: 20 paź 2020, 19:55
KurikDeVolay pisze: 20 paź 2020, 08:53 Widziałem różne wypowiedzi, więc pytam w celu wyklarowania... Jaki jest realny czas rozgrywki? Solo/w dwie osoby, jeden scenariusz. Od tego zależy bezpieczeństwo kilku stówek na moim koncie.
Koledzy mają rację, że czas gry pelnego scenariusza jest bardzo długi, Ale można grać scenariusz biorąc tylko część rozdziałów i wtedy czas gry się mocno skraca i 2 godziny jest juz realne. I taka wersja też jest bardzo grywalna i wg mnie trochę prostsza bo nie trzeba kazdego rozdzialu przetrwać.
To ja może tak: owszem, można. Ale to jak czytanie książki i omijanie całych rozdziałów, wyciąganie kotleta z hamburgera i raczenie się bułką z sałatą, uprzednio zapłaciwszy za całość. To, o czym piszesz, to sugestia autora co do pierwszych rozgrywek w scenariusz Horror in the Ice. Faktycznie, jako gra zapoznawcza sprawdza się. Ale kompletnie nie zdaje egzaminu jeśli chce się uzyskać pełne zanurzenie w grę, bo pomija się istotne elementy. A skrócenie gry, swoją drogą, to słabszy rozwój postaci (mniej sprzętu), zaś potwory przeciwnie. Do czwartego poziomu dobijesz spokojnie :wink: Jak ktoś się na ten tytuł decyduje, niech ma świadomość, że to pełne zanurzenie w przygodę. Eksploracja ruin i walka o przetrwanie to nie nowelka na godzinę. To epicka walka na śmierć i życie, opasły tom, który warto przemielić do samego końca.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Phate »

Bije się z myślami - kupić nie kupić.
Wszystko o czym piszecie i co widziałem na YT jest jak najbardziej na plus. Odstrasza jednak ranking Bgg - miejsce ok 3400 :/
Dlaczego skoro tu na forum nie znalazłem minusów gry, gracze na świecie nie docenili tytułu ?
Dhel
Posty: 705
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 468 times
Been thanked: 394 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Dhel »

Na pewno bym się rankingiem na bgg nie sugerował, nie wiem dlaczego do tej pory nie było zbyt dużo postów na temat tej gry, ale właśnie dopiero teraz widziałem parę osób, które o tej grze pisały i były to opinie pozytywne.
Sam się tez w tym roku dopiero przekonałem i nie żałuję, wręcz przeciwnie, dodatek wsparty :)
Ale nie zachęcam na sile, nie chcę mieć czyjegoś portfela na sumieniu :D
tommyray
Posty: 1328
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 410 times
Been thanked: 561 times
Kontakt:

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: tommyray »

Phate pisze: 20 paź 2020, 20:53 Bije się z myślami - kupić nie kupić.
Wszystko o czym piszecie i co widziałem na YT jest jak najbardziej na plus. Odstrasza jednak ranking Bgg - miejsce ok 3400 :/
Dlaczego skoro tu na forum nie znalazłem minusów gry, gracze na świecie nie docenili tytułu ?
Częściowo tę pozycję wyjaśnia to, że gra jest/była Kickstarterowym tytułem, bez normalnej sprzedaży sklepowej ani dużej reklamy ze strony uznanego już wydawnictwa. Dwie pierwsze edycje trafiły do bardzo ograniczonej liczby graczy. Przy tytułach których sprzedaż idzie w dziesiątki (a nawet w setki) tysięcy egzemplarzy to jest to nisza nisz. No i z tej niszy tylko część graczy decyduje się na jakieś opinie i oceny na BGG. To co się liczy bardziej to głos ludu w postaci oceny - 8.1 to wysoko, choć tylko 281 oceniających. Czy to reprezentatywne dla samej gry - wydaje się, że tak, ocena także tu na naszym forum jest bardzo pochwalna.
Ostatnio zmieniony 22 paź 2020, 05:49 przez tommyray, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 544
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 255 times
Been thanked: 113 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: hamish »

Tak jak koledzy, ja bym się nie sugerował rankingiem. Ta gra to w dwóch poprzednich edycjach totalny KS Exclusive. Głosów na BGG jest bardzo mało. Ważniejsza jest ocena tych graczy, a jest ona wysoka.

Mogę jeszcze zasugerować jedno: obejrzyj sobie playthrough pierwszego scenariusza na kanale Meet Me at the Table. Koleś leci cały scenariusz wraz z setupem. Emocji co nie miara, można się normalnie wczuć. Ja na tych filmach uczyłem się grać. I po ich obejrzeniu nie mogłem się doczekać, żeby usiąść do stołu i utonąć w grze na te długie godziny. Myślę, że to Ci na pewno nakreśli pewien horyzont decyzyjny i pomoże podjąć najlepszą dla Ciebie decyzję.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Cyel
Posty: 2581
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1227 times
Been thanked: 1437 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Cyel »

Oj, znowu mnie gra srogo sponiewierała i to w 20 minut. 5 razy sprawdzałem czy na pewno nowe potwory od razu działają, bo trochę słabo tak nie móc zareagować...ale nie znalazłem. W takim Aeon's End ma się najpierw ostrzeżenie, można próbować coś planować, a tu...bach! W drugiej turze pojawiła się wiedźma, od razu rozwaliła dwa miejsca na planszy i wbiła wszystkim bohaterom po 2 rany (8 ran w drużynę znikąd przy zerowej możliwości reakcji), wcześniej horror event wyssał z nich esencję a następny sprawił, że będą dostawać rany zyskując esencję. Niby nie game over ale max potworów, których nie mogę zabić bo sam zginę i dwóch bohaterów na skraju śmierci po tym jak zdążyłem wykonać 3 ruchy... wstałem od stołu i zostawiłem kontynuowanie gry na później :] Chciałbym za piątym podejściem dojść do kolejnego rozdziału chociażby :P
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
ODPOWIEDZ