Śliczna gra dla 2+ osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Śliczna gra dla 2+ osób

Post autor: xilk »

Słuchajcie, co by nie mówić, Święta się zbliżają. A ja nie chciałbym usłyszeć, że "nie kupisz prezentu, bo zamykamy wszystko", a potem jeszcze szaleństwo w grudniu, bo nie dość, że normalnie kurierzy mają masę roboty przed świętami, to jeszcze pandemia.

Dlatego szukam już teraz prezentów, a jednym z nich, ma być gra planszowa dla mojej drugiej połowy.

Czego oczekuję od gry:
1) Gra ma dobrze działać dla 2 osób, ponieważ będziemy na pewno w to grali we dwoje i fajnie by było, gdyby dało się w nią zagrać w więcej np. w czwórkę.
2) Gra ma być śliczna! Nie muszą być w niej figurki, ale ma być śliczna. Dziewczyna ostatnio mi mówiła "masz takie ładne gry", mając na myśli Takenoko, więc coś w tym rodzaju szukam.
3) Gra musi być dostępna na rynku polskim, więc nie chcę propozycji typu "tu masz wsparcie" lub "zaraz premiera", bo już z jedną grą się tak przejechałem, że miała być w tym miesiącu, a już ją przełożyli premierę na przyszły rok.
4) Osobiście nie lubię ciężkich euro gier, ale jak jest coś lżejszego to chętnie gram z dziewczyną.
5) Dobrze napisana instrukcja i przyswajalne zasady. Nie chcę, żeby rozgrywka zmieniała się w siedzenie nad instrukcją.

Niestety nie zamieszczę kolekcji dziewczyny, ponieważ jest ona długa, więc nie pamiętam z nazwy każdej gry. Jednak kojarzę okładki itp. zatem będę na pewno mógł odpisać, czy dana gra jest już w Jej kolekcji, czy nie.
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Śliczna gra dla 2+ osób

Post autor: addekk »

Jak szukasz ślicznej gry euro to bym się nawet nie zastawiał: everdell ewentualnie na skrzydłach
Weźże chodźże grać BGG
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Śliczna gra dla 2+ osób

Post autor: Witchma »

Nova Luna :)
ootbak22
Posty: 75
Rejestracja: 10 sie 2019, 12:13
Has thanked: 21 times
Been thanked: 48 times

Re: Śliczna gra dla 2+ osób

Post autor: ootbak22 »

Everdell lub Abyss (ma być dostępny w grudniu)
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1000
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 53 times

Re: Śliczna gra dla 2+ osób

Post autor: charlie »

Z logicznych: Azul albo Reef. EDIT: wpisałem też Taluvę i Santorini, ale ciężko z dostępnością, z tego co widzę.

Poza tym, np.: Via Nebula, Osadnicy: Narodziny Imperium, Tokaido
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: Śliczna gra dla 2+ osób

Post autor: Mortinista »

Cześć,

Ładnych gier 2-osobowych/dobrze chodzących na 2 osoby jest cała masa. Dziewczyny są różne, jak różne są gry. Jedne wolą SF/Fantasy inne lekkie gry abstrakcyjne.
Z ciekawych tytułów, które są ładnie wykonane, proste w zasadach i sprawdziły się w graniu na 2 osoby :

a) Santorini
b) Azul
c) Sagrada
d) Mr. Jack
e) Capital
f) Minerały
g) Splendor
h) Queendomino

Z gier, które sprawdzają się na 2 osoby, jednak zyskują z większą ilością graczy "

a) Na skrzydłach
b) Everdell
c) Wsiąść do pociągu - Europa
d) Quadropolis
e) Detektyw
f) Szarlatani z pasikurowic
g) Pandemic : Cthulhu
h) Lewis & Clark

A jak pieniądze nie stanowią problemu i wydanie ponad 200 zł na grę przejdzie to polecam :

a) Posiadłość Szaleństwa
b) Great Western Trail
c) Magia i Myszy
d) Cyklady
e) Scythe
f) Endeavor
g) Viticulture
h) Agricola

Pozdrawiam i powodzenia z prezentem.
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Śliczna gra dla 2+ osób

Post autor: xilk »

addekk pisze: 07 lis 2020, 11:30 Jak szukasz ślicznej gry euro
Napisałem, że nie lubię ciężkich euro gier, więc nie szukam ślicznej euro gry, co raczej ślicznej gry ;) Może to być śliczne euro, o ile spełnia pozostałe warunki

Pozwolę się odnieść do propozycji:
- Everdell - myślałem o tej grze, ale jak widzę masę dodatków, które są to zostawiam to na dalszą przyszłość
- Na skrzydłach - to jest pomysł, choć jeszcze się zastanowię.
- Nova Luna - hmm, raczej nie
- Abyss - no jeśli miałbym pewność, że nie podzieli losu innej gry, to bardzo chętnie.
- Azul - to był mój jeden z dwóch pomysłów.
- Sagrada - a to był drugi pomysł.
- Reef - o tej grze zapomniałem, poszukam.
- Santorini - no właśnie problem z dostępnością, z tego co widzę.
- Mr. Jack z dodatkiem zamówiłem ostatnio, ale jakoś coś nie tak jest z zamówieniem, możliwe że jednak sklep nie ma podstawki do Mr. Jacka...
- Queendomino - w sumie, kiedyś dziewczyna wspominała o graniu w Kingdomino na BGA.
- Szarlatani z pasikurowic - poszukam więcej informacji o tej grze, bo kiedyś tylko na szybko o niej czytałem.

Z wymienionych przez Was gier ja lub dziewczyna mamy:
- Splendor (Ona)
- Wsiąść do pociągu - Europa (Ona i ja, tylko ja mam z dodatkiem nawet)
- Lewis & Clark (ja)
- Magia i Myszy (ja, nawet mam Pluszowe Opowieści)
Rafal75
Posty: 304
Rejestracja: 21 gru 2012, 20:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Śliczna gra dla 2+ osób

Post autor: Rafal75 »

Everdell bez dwóch zdań. Nie to że śliczna to jeszcze bardzo fajna
Eberhard
Posty: 32
Rejestracja: 16 sty 2012, 18:02
Has thanked: 64 times
Been thanked: 16 times

Re: Śliczna gra dla 2+ osób

Post autor: Eberhard »

Everdell bez dodatków jest super.
Ja doszedłem do wniosku, że zamiast dodatków za 500 pln lepiej kupić np Na skrzydłach i Tapestry 😀

Na skrzydłach miało dzisiaj debiut i jest dobrze 🤗
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Śliczna gra dla 2+ osób

Post autor: trance-atlantic »

Oczywiście, że Terraformacja Marsa. Gra na zasadzie: zagraj kartę i wykonaj to, co jej na niej napisane. Temat jakoś specjalnie nie porywa, są ciekawsze (i bardziej kolorowe ;) ), jeśli jednak chcecie grać wspólnie (bo wspólnie zasiedlacie planetę i podnosicie wskaźniki), ale osobno (bo każdy gra na własny rachunek), to będzie to na pewno gra dla was.
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
dawid
Posty: 520
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 184 times
Been thanked: 243 times

Re: Śliczna gra dla 2+ osób

Post autor: dawid »

Z tym Reefem i Santorini to bym uważał.
Jak dla mnie ten plastik wygląda paskudnie, tanio i tandetnie. Moja żona oceniła, że te gry są obrzydliwe i trafiło na sprzedaż.

Poza wymienionymi Everdell, Na Skrzydłach, Azul czy Viticulture, dodałbym Pracownię Snów. Obczaj sobie. Elementy są ładne a sama gra bardzo ciekawa.
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: Śliczna gra dla 2+ osób

Post autor: Kurczu »

To ja polecę PARKS :)
1) Gra działa bardzo dobrze na dwie osoby.
2) Gra jest śliczna! Są meple zwierząt, traye są jednymi z lepszych, jakie widziałem, a grafiki na kartach powalają. Swoją drogą grafiki powstały z okazji okrągłej rocznicy parków narodowych w USA, a dopiero później powstał pomysł na grę, więc to samo w sobie świadczy o rewelacyjnych grafikach :)
3) Gra jest dostępna na rynku polskim, znalazłem w planszomanii.
4) Gra zdecydowanie nie jest ciężka.
5) Zasady są dosyć proste, chociaż z góry ostrzegam, że gra jest w wersji anglojęzycznej, nie było polskiego wydania, ale twórcy zrobili bardzo fajną videoinstrukcję, gdzie zasady tłumaczy szop :D
Ostatnio zmieniony 09 lis 2020, 19:50 przez Kurczu, łącznie zmieniany 1 raz.
Cyel
Posty: 2587
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1234 times
Been thanked: 1449 times

Re: Śliczna gra dla 2+ osób

Post autor: Cyel »

nie lubię ciężkich euro gier, więc nie szukam ślicznej euro gry, co raczej ślicznej gry
Space Hulk
Blood Bowl
Monsterpocalypse
Warcry

wszystkie raczej dla 2 osób, niestety. 4-osobowe warianty trochę na siłę (co nie znaczy, że się nie da). Ale śliczne i raczej lekkie i na pewno nie euro (losowość, konflikt, ocieka klimatem). MonPoc najbardziej angażujące intelektualnie i chyba najciekawsza, a w Polsce mało znana. SH i BB to dla odmiany gry-legendy w nowych, przepięknych wydaniach.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 774
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 678 times
Been thanked: 787 times
Kontakt:

Re: Śliczna gra dla 2+ osób

Post autor: anitroche »

Vitticulture polecam bardzo, a poza tym Tang Garden jest prześliczne i bardzo sympatycznie się w to gra. Co prawda, dostępna tylko wersja angielska, ale elementy gry są niezależne językowo, a instrukcję po polsku masz na bgg i to nie tylko zwykły tekst w wordzie a całą oryginalną instrukcję z grafikami przetłumaczoną
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Śliczna gra dla 2+ osób

Post autor: matten »

Polecam Patchwork i Ogródek. Obie wyglądają dobrze, mają proste zasady i duże pokłady regrywalności. Z takich mniejszych, ale ładnych gier warto rzucić okiem na Gejsze.
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
litk
Posty: 849
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 126 times

Re: Śliczna gra dla 2+ osób

Post autor: litk »

Vitticulture
Grałem raz i powiem nigdy więcej. Nigdy bym nie pomyślałbym że można zasnąć przy planszówce, a grafika obleśna.

Za to wszystkie twoje wymagania spełnia na full Everdell.
EDIT. I jeszcze Osadnicy. Gwarantuję że w 100% będziecie zadowoleni.
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1241
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 134 times
Been thanked: 61 times

Re: Śliczna gra dla 2+ osób

Post autor: poooq »

Jeśli za punkt odniesienia uznamy Takenoko, to idąc śladem grafików którzy przyłożyli się do niego odkryjemy dwie ścieżki:
Nicolas Fructus
Yuio

Może Arcadia Quest? Dla ukochanej nie ma co się szczypać ;)
Po co piać, gdy można grać?
Odkrycie roku 2019: nie każdego interesuje moje zdanie.
aro_1987
Posty: 19
Rejestracja: 25 paź 2017, 18:37
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Śliczna gra dla 2+ osób

Post autor: aro_1987 »

Również polecam Everdell, mam za sobą koło 20 partii z żoną, w dwie osoby chodzi dobrze, można również usiąść w więcej, piękna, solidnie wykonana, nie za trudna ale daje pole do kombinowania, z dodatków to polecam tylko małe: więcej więcej i legendy, za taką jakość wydania i dużą regrywalność cena jest ok ;)

Z innych gier:

- 51 stan master set, jeśli dziewczyna woli klimat post apo niż cukierkowatych osadników, szybka rozgrywka, proste zasady, dużo kombinowania, dobre wykonanie, niska cena

- miasteczka Tiny towns, ładne duże karty, drewniane miniaturki budynków, wolę w więcej osób, ale na dwie też spoko, plus, że to prosta gra z z banalnymi zasadami, możecie zagrać praktycznie z każdym, my często gramy z mamą której się bardzo podoba, niby prosta gra, a masa przyjemnego kombinowania

- INIS jeśli to już ten etap związku, że chcecie trochę powalczyć, jak dla mnie piękne niebanalne wykonanie, i dobrze chodzi na dwie osoby (w więcej lepiej)

-Terraformacja Marsa, pewnie też się spodoba, świetna na dwie osoby, bardzo angażująca, mega regrywalność, tylko, że bardzo długa i nie jest przesadnie piękna :P

Z ładnych, ale trochę cięższych gier, u mnie na dwie osoby sprawdza się Agricola i Great Western Trail.
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Śliczna gra dla 2+ osób

Post autor: roadrunner »

Do podanych przez Ciebie kryteriów NIE polecam Everdell. Graficznie to oczywiście jedna z ładniejszych gier na rynku, ale to tylko powłoka. Everdell jest grą specyficzną (zajrzyj w recenzje, czy taka gra pasuje Wam w gusta) i co ważniejsze, ma pewne zastrzeżenia w mechanice (są pola akcji lepsze i gorsze, a losowość w doborze kart może w pewnych sytuacjach położyć komuś całą partię). Everdell nie ma waloru gry uniwersalnej. Opisy znajdziesz w serwisie bgg, wystarczy wpisać tytuł: https://www.boardgamegeek.com/boardgame/266192/wingspan

Dla 2+ osób rekomenduję Na skrzydłach, Castell (tylko z drugiej ręki, widziałem niedawno na forum za 130 złotych), Azul Witraże Sintry, Palec Boży, Viticulture + Toskania (przyjemne pastele na planszy + obłędne grafiki kart, z pozycji estetyki obcowanie z nią to przyjemność, a do tego świetnie się skaluje zależnie od liczby graczy), Coimbra, Londyn, Wizards of the Wild (tylko z drugiej ręki), Gugong, Rokoko, Fresco, Pory roku (dodruk wyczerpany, na forum regularnie trafiają się oferty), Abyss (wymieniłeś zastrzeżenia, ale to lekkie euro + jest interakcja, na parę trwa dość krótko, strona graficzna - wystarczy spojrzeć), Capital, Nine Tiles Panic, Alchemicy (najcięższa z wymienionych), Tokaido (łap podstawkę, póki jest), tym bardziej z Collector's Pack, Aura, Fotosynteza.

Celowo podałem gry o różnych mechanikach i tematykach, bo nie napisałeś konkretnie, jakie są wasze ulubione gry/ w co najczęściej gracie.
Ostatnio zmieniony 13 lis 2020, 10:40 przez roadrunner, łącznie zmieniany 2 razy.
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Śliczna gra dla 2+ osób

Post autor: roadrunner »

Rzadko to robię, ale tym razem muszę się odnieść: "śliczna" i "Terraformacja Marsa" w jednym wątku.. :shock: :cry: :D
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Śliczna gra dla 2+ osób

Post autor: trance-atlantic »

roadrunner pisze: 13 lis 2020, 10:36 Rzadko to robię, ale tym razem muszę się odnieść: "śliczna" i "Terraformacja Marsa" w jednym wątku.. :shock: :cry: :D
Dla mnie gra wizualnie dobrze współgra z klimatem/tematem. Śliczna może nie jest, ale brzydka tym bardziej nie. ;) Jak mam polecać komuś kolorowe wydmuszki przy których zaśnie z nudów... to ja już wolę postawić na TM. :D
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Śliczna gra dla 2+ osób

Post autor: xilk »

Jeszcze raz dziękuję za wszystkie sugestie, choć niektóre gry zdecydowanie nie będą pasowały ;)

Proszę też o podarowanie sobie wpisów i wymiany na zasadzie "Ta gra jest paskudna, nie graj." A potem leci w odpowiedzi "Mi ona pasuje, jest piękna". Ja sam ocenię, czy dana gra jest ładna, choć faktycznie Terraformacji Marsa nie nazwałbym ładną grą.

Poszukałem, pomyślałem i chciałbym jeszcze dopytać o wybór z tej już listy, gdzie prawie wszystkie gry zostały wymienione:
1) Azul - witraże Sintry
2) Sagrada
3) Pracownia Snów
4) Reef
5) Minerały
6) Reykholt

Właśnie chciałem zapytać o opinię na temat Reykholt?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Śliczna gra dla 2+ osób

Post autor: Lothrain »

xilk pisze: 13 lis 2020, 23:39 Właśnie chciałem zapytać o opinię na temat Reykholt?
Gra niestety powtarzalna do bólu i czujesz, że po dwóch-trzech rozgrywkach widziałeś już wszystko. Nie ma ochoty do niej wracać.

Z Twojej wyselekcjonowanej listy patrzyłbym na pierwsze trzy tytuły i tam szukał. Osobiście kocham miłością wielką Pracownię Snów, ale dochodzi tu aspekt przestrzenny, który wielu osobom sprawia kłopot. Moja żona się odbiła, a do Sagrady, czy Azula siada bardzo chętnie.
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Śliczna gra dla 2+ osób

Post autor: roadrunner »

Lothrainowi warto ufać, Lothrain się zna.
xilk pisze: 13 lis 2020, 23:39
Polecam Azul Sintra.
Reef - dla turbomiłośników gier abstrakcyjnych. Fun i regrywalność skończyły się dla mnie na 1 partii. / Sagrada - dla fanatyków kości. Mogę zagrać przy okazji, nigdy nie kupię. / Reykholta nie znam, nie grałem.
Inne tytuły - kwestia indywidualna, czy zgrabne grafiki kryją mechanikę w spektrum Waszych zainteresowań/preferencji.

Z powodu atrakcyjnych cen na forum, rozważ też Diamenty. Nazwiska autorów => renoma. Lubię, uważam, że to niedoceniana gra dająca wiele frajdy - w parze i wiekszym gronie. Kasę zaoszczędzoną na drożyźnie, jaką jest Pracownia snów, zawsze możesz też wydać na Palec Boży. Poprzednio o nim zapomniałem, a jest równie spoko na 2 sztuki i większe grono.
Mechanizm wyboru kart modyfikujących punktację rundy przez graczy jest super, a regrywalność podnoszą różne "umiejki" bogów.
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Śliczna gra dla 2+ osób

Post autor: xilk »

Dobra, dziękuję wszystkim za opinie i pomoc. Zdecydowałem się na Azul - Witraże Sintry, jeszcze ostatnio zacząłem się zastanawiam nad Calico, ale już zostanę przy Azulu ;)

Diamenty może bym kupił kiedyś, ale nie teraz. Za bardzo martwią mnie negatywne opinie na temat trwałości skrzyń na kamienie.
ODPOWIEDZ