Gra dla 5 latka

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Kilson
Posty: 765
Rejestracja: 11 kwie 2010, 19:15
Lokalizacja: Warszawa / Marki
Has thanked: 35 times
Been thanked: 72 times

Gra dla 5 latka

Post autor: Kilson »

Co możecie polecić dla 5 latka?
Dzieciak dobrze liczy i lubi oczywiście rzucać kostkami...

Ulubiona gra na chwilę obecną to "Karak" i "Ticket to Ride" (gra w wersje cyfrową, bo tam się z podświetla które miasta trzeba połączyć i nie trzeba rozszyfrowywać napisów), a dalej na podium są jeszcze "Nogi Stonogi".
Gry w stylu memo i zręcznościowe nie szczególnie...

No i zawsze chce grać z rodzicami, więc dobrze żeby to było coś do czego dorośli siądą bez obrzydzenia ;) Karak był idealny, ale po kilkudziesięciu rozgrywkach już mnie zmęczył, a młody chce grać cały czas :D
Asurmar
Posty: 325
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 118 times
Been thanked: 175 times

Re: Gra dla 5 latka

Post autor: Asurmar »

Ja moge polecić gry oryginalnie wydane przez Blue Orange. Sam mam córki, więc te tytuły mogą z tego względu nie podpasować dla chłopca. Moje córki uwielbiają:
- Dr. Mikrob
- Obłędny Rycerz
- Kraina Lodów
- Dr. Eureka
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 28 times

Re: Gra dla 5 latka

Post autor: birdm »

U nas w tym wieku sprawdzały się Pędzące żółwie.
mordajeza
Posty: 366
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 173 times
Been thanked: 251 times

Re: Gra dla 5 latka

Post autor: mordajeza »

Z mojego doświadczenia wynika, że pięciolatek może polubić (i ogarnąć), a przy tym nie zmęczyć rodzica, przy następujących grach:

- Bolidy (wariant uproszczony)
- Ogródek
- Rój
- Bąbelsy
- Splendor
- IceCool
- Dobble
- Bitwa o Tortugę
- Patchwork
- Sen

Oczywiście w większości przypadków lekko oszukiwałem przy liczeniu punktów (tzn. zaniżałem swój wynik), tak aby było w okolicach remisu ;)
Awatar użytkownika
Kilson
Posty: 765
Rejestracja: 11 kwie 2010, 19:15
Lokalizacja: Warszawa / Marki
Has thanked: 35 times
Been thanked: 72 times

Re: Gra dla 5 latka

Post autor: Kilson »

mordajeza pisze: 29 paź 2020, 13:55 - Bolidy (wariant uproszczony)
Młody bardzo lubi auta i bolidy mam na celowniku, ale tam są chyba jakieś karty i czytanie...
Nawet nie wiedziałem, że jest wariant uproszczony :o
Streścisz w 2 zdaniach na czym polega ten prostszy wariant? Bo tak na szybko w opisach gry tego nie widzę, a jeśli jest tam łatwiejsza opcja gry, którą ogarnie 5 latek, to może być strzał w 10...
ted
Posty: 139
Rejestracja: 19 paź 2017, 22:36
Has thanked: 14 times
Been thanked: 18 times

Re: Gra dla 5 latka

Post autor: ted »

Dzieci z Carcasssone - bardzo proste zasady, bardzo ładnie wydane. Każdy kafelek pasuje do każdego, nieważne jak położysz. Punktujesz tylko za zamknięte ulicy - wtedy kładziesz meeple na plansze. Koniec zasad.
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra dla 5 latka

Post autor: anna26 »

Sen, Kruki, najlepsza gra o kotach od naszej księgarni, ubongo, splendor, uno, niezłe ziółka, kingdomino, śpiące Królewny, kakao, Zombie kids,
Ja nie oszukuje aby wygrały tylko daję coś ekstra na początek np 1 kartę w przypadku splendora W pierwszej grze czasem podpowiadam lepszy ruch.
mordajeza
Posty: 366
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 173 times
Been thanked: 251 times

Re: Gra dla 5 latka

Post autor: mordajeza »

Kilson pisze: 29 paź 2020, 14:07
Streścisz w 2 zdaniach na czym polega ten prostszy wariant?
W skrócie: nie ma licytacji i obstawiania, tylko każdy z graczy po prostu pcha swój bolid do przodu. I jednocześnie ma się na ręku 3 karty (po zagraniu jednej dobierasz kolejną do trzech). Pięciolatek może wygrać nawet bez forów, bo jest bardzo losowo:)
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 583
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 250 times
Been thanked: 308 times

Re: Gra dla 5 latka

Post autor: andrzejstrzelba »

Jeżeli granice w Wsiąść do Pociąg wersję cyfrową to kup Wsiąść do Pociągu Pierwsza Podróż. Ja rok temu kupiłem córce 5 lat i 1 miesiąc i od razu załapała o co chodzi. Tam poza nazwami miast są charakterystyczne dla tego miasta budowle, dlatego dziecko które nie umie czytać może grać zupełnie samodzielnie. My do tej pory gramy.
Awatar użytkownika
bridge_fan
Posty: 75
Rejestracja: 22 kwie 2020, 00:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 199 times
Been thanked: 57 times

Re: Gra dla 5 latka

Post autor: bridge_fan »

U nas (5 + 8 lat) doskonale sprawdza się Little Town, Klub detektywów, Agricola w wersji bez kart małych usprawnień i pomocników, Small world, Farmer.
Czasem trzeba trochę pomóc 5-latce w czytaniu dłuższych tekstow (szczegolnie w Agricoli), ale z samą rozgrywką nie ma problemu.
Obecnie zdecydowanym numerem jeden jest Little Town.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1000
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 53 times

Re: Gra dla 5 latka

Post autor: charlie »

Pamiętam jak szukałem coś po Pędzących Żółwiach dla córki, gdy miała 5 lat, a zarazem, żebym ja nie usychał z nudów. Najbardziej sprawdziły się (kolejność ma znaczenie): Mały Książę: Stwórz mi planetę, Kingdomino, Żółw i Zając, Paszczaki, Leśna Draka. Po kilku miesiącach doszedł Domek i Wesoła Farma.

Co do Wsiąść do Pociągu: Pierwsza Podróż, to nie polecam - lepiej Wsiąść do Pociągu: Nowy Jork - szybsze i tańsze, aczkolwiek sprawdzaliśmy to jak córka miała 6 lat.
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 583
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 250 times
Been thanked: 308 times

Re: Gra dla 5 latka

Post autor: andrzejstrzelba »

charlie pisze: 13 lis 2020, 00:16 Pamiętam jak szukałem coś po Pędzących Żółwiach dla córki, gdy miała 5 lat, a zarazem, żebym ja nie usychał z nudów. Najbardziej sprawdziły się (kolejność ma znaczenie): Mały Książę: Stwórz mi planetę, Kingdomino, Żółw i Zając, Paszczaki, Leśna Draka. Po kilku miesiącach doszedł Domek i Wesoła Farma.

Co do Wsiąść do Pociągu: Pierwsza Podróż, to nie polecam - lepiej Wsiąść do Pociągu: Nowy Jork - szybsze i tańsze, aczkolwiek sprawdzaliśmy to jak córka miała 6 lat.
Wsiąść do Pociągu: Nowy Jork nie znam. Szukałem gry, w którą będzie mogła samodzielnie grać córka, która nie potrafi czytać. Być może w tej wersji też tak jest.
Na 06.12 zamówiłem dla teraz już 6-letniej córce Zombie Kidz, ale czytałem, że gra dosyć przyjemna i nadaje się nawet dla młodszych graczy.
McNab
Posty: 223
Rejestracja: 19 paź 2015, 20:32
Has thanked: 43 times
Been thanked: 146 times

Re: Gra dla 5 latka

Post autor: McNab »

Z moim 5-cio latkiem gramy najczęściej (od kilku dni już 6-cio, ale większość tytułów ogrywamy odkąd skończył 4 lata):
Domek na drzewie - jedna z pierwszych, lubi ale bez szału
Pędzące żółwie- lubi, ale dopiero w wieku 5 lat nauczył się skutecznie blefować i kombinować strategie, jedna z niewielu gier dla dzieci, którą lubię
Wielka ucieczka - może być ciekawa również nie tylko dla dzieci
Brzdęk- uwielbia! ze wszystkimi dodatkami, rozegranych tyle partii, że nazwy i działanie kart cytuje bo zobaczeniu obrazka
Tiny Epic Mech- ma "świra"! na punkcie tej gry, na kilkadziesiąt partii wygrał 2 razy, ale nie zrażony nadal chce w to grać
Pociąg przez Europe wersja dla dzieci- średnio chce grać
Talizman z dodatkami- bardzo lubi i utożsamia się ze swoim bohaterem, co powoduje napad płaczu po przegranej
Smallword - całkiem lubi
Star Realms- bardzo lubi, całkiem dobrze kombinuje strategie
Drako- pierwszy "bitewniak"
Ciężarówką przez Galaktykę- uwielbia!
Pandemic- lubi
Odlotowy wyścig- uwielbia!
X-Wing 2 ed- to już szał, jeśli chcecie porad jak zbudować eskadrę może udzielić porad, mamy kilkadziesiąt statków, zna wiekszość parametrów, pilotów, modyfikacji wraz z kosztami na pamięć, czasem gramy po 2-3 bitwy dziennie
Deep Space D-6 - bardzo lubi
Pocket landship - czasem che zagrać
Robinson Crusoe- lubi i zna większość zasad na pamięć, kooperacja, więc nie przeżywa za mocno przegranych
Gears of War - bardzo lubi ale ze względu na tematykę, ban od mamy do 8 roku życia
D-Day Dice- lubi gramy jednym teamem razem podejmując decyzje
C&C Ancient- lubi kibicować w rozgrywce
Szachy- nie przepada, ale jest całkiem dobry, jakieś maty szewskie czy inne proste sztuczki potrafi już przewidzieć
Nie dyskutuj z trolem, bo najpierw sprowadzi Cie do swojego poziomu, a później pobije doświadczeniem.
ODPOWIEDZ