Spirit Island (R. Eric Reuss)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
feniks_ciapek
Posty: 2307
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1613 times
Been thanked: 941 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: feniks_ciapek »

sin pisze: 24 lis 2020, 15:12 Plusem jest to, że jest to co-op, więc teoretycznie przy większym gronie może wystarczyć tylko jedna osoba znająca język.
Powiedzmy, że 75% tekstu to słowa kluczowe i ikonografia, która jest w miarę do ogarnięcia. Przy prostszych duchach i często w wypadku Major Powers faktycznie może być pomoc potrzebna, a raczej na pewno przy kartach Wydarzeń (Events) i Strachu (Fear), bo tam efekty są często po prostu opisane. Tyle że te karty akurat są wspólne, więc jakoś daje się to ogarnąć. Ale na pewno osoba, która będzie miała tłumaczyć, musi się nastawić na to, że będzie jej trudniej, bo sama rozgrywka może być dość absorbująca, zwłaszcza na wyższych poziomach.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1486
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 724 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: arturmarek »

Pynio pisze: 24 lis 2020, 14:34 Skusić się na Jagged Earth czekając na polską podstawkę czy lepiej czekać na... no właśnie... czy dodatki mają być po polsku? Jeśli tak to kiedy, rok czy 10 lat? Da się to zgrabnie połączyć? Inna wersja jęz podstawki i dodatku?

Jak sądzicie?
Gra jest dostępna w języku angielskim od prawie 4 lat i w momencie kiedy lada dzień będzie polska premiera boisz się, że nie będzie wszystkich dodatków? Zachęcam do zakupu polskiej edycji, wtedy będzie większa szansa na kolejne dodatki. Sam fakt ogłoszenia pierwszego dużego dodatku przed premierą podstawki uważam za wielki pozytyw dla graczy i spore ryzyko dla Lacerty. Tym bardziej wesprzyjmy ich i kupmy polską edycję. Moje pudełko jest już na morzu.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1933
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: tomuch »

arturmarek pisze: 24 lis 2020, 19:54 Sam fakt ogłoszenia pierwszego dużego dodatku przed premierą podstawki uważam za wielki pozytyw dla graczy i spore ryzyko dla Lacerty.
No chyba że spływają już pierwsze dane nt. zamówień przedsprzadażowych lub chociażby jest ruch w lacertowym/planszóweczkowym sklepiku i stwierdzili, że zażarło, więc ryzyko mniejsze. Tak czy siak, mój egzemplarz wpływa zaraz do Kanału Sueskiego :)
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Pynio »

arturmarek pisze: 24 lis 2020, 19:54
Gra jest dostępna w języku angielskim od prawie 4 lat i w momencie kiedy lada dzień będzie polska premiera boisz się, że nie będzie wszystkich dodatków? Zachęcam do zakupu polskiej edycji, wtedy będzie większa szansa na kolejne dodatki. Sam fakt ogłoszenia pierwszego dużego dodatku przed premierą podstawki uważam za wielki pozytyw dla graczy i spore ryzyko dla Lacerty. Tym bardziej wesprzyjmy ich i kupmy polską edycję. Moje pudełko jest już na morzu.
Mój egz. płynie tym samym statkiem. Napisałem to we wcześniejszym komentarzu. Pytałem wyłącznie o dodatek, bo nie zamierzam czekać do 09.2021 za pl wersję. Chciałbym ograć z dodatkami ten tytuł wcześniej. Po wyjściu wersji PL po prostu sprzedam wer. ang i kupię naszą.
Edit: tak, dokładnie boję się o wersję PL. Nie wierzę w takie obiecanki dotyczące czegoś, co ma się pojawić za rok :) Sorry.
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Wosho »

Jedna uwaga ze podstawka ma naprawde duzo regrywalnosci wiec ten dodatek nie jest tak niezbedny. Najfajniejsze to co wnosi to karty eventow ktore nie tyle utrudniaja gre co oddalaja punkt w ktorym mozesz skladac gre bo wiesz ze i tak wygrasz.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Pynio »

Wosho pisze: 25 lis 2020, 08:45 Jedna uwaga ze podstawka ma naprawde duzo regrywalnosci wiec ten dodatek nie jest tak niezbedny. Najfajniejsze to co wnosi to karty eventow ktore nie tyle utrudniaja gre co oddalaja punkt w ktorym mozesz skladac gre bo wiesz ze i tak wygrasz.
Tylko to chyba wchodzi w tym wcześniejszym dodatku, prawda?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4745
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1248 times
Been thanked: 1466 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Mr_Fisq »

Pynio tak, wydarzenia dochodzą w pierwszym dodatku, czyli: Spirit Island: Branch & Claw.
Sprzedam: Root z dodatkami, Lands of Galzyr, Sands of Shurax, Etherfields KS PL, Inferno i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Wosho »

Tak ale tak czy siak warto najpierw pograc na samej podstawce zeby nauczyc sie gry, poznac duchy, pograc z roznymi przeciwnikami i na roznych poziomach trudnosci i moze do tego czasu wyjdzie dodatek pl ;)
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Pynio »

Wosho pisze: 25 lis 2020, 09:08 Tak ale tak czy siak warto najpierw pograc na samej podstawce zeby nauczyc sie gry, poznac duchy, pograc z roznymi przeciwnikami i na roznych poziomach trudnosci i moze do tego czasu wyjdzie dodatek pl ;)
THIS!

Problem w tym, że oprócz przyjemności z grania zdiagnozowałem u siebie: syndrom zbieracza. Zatem dobre tytuły (WoP, Cyw. PW, Trikerion, Space Empire 4X itp), muszę mieć ze wszystkimi dodatkami, jeśli jestem w stanie je dostać. Niestety walka z tym jest zupełnie bezsensowna... pewnie dlatego z pełną świadomością unikam Kingdom Death - Monster.

Ok, wychodzi na to, że tytuł spełnia wszystkie warunki, by zająć zaszczytne miejsce na mojej półce gier wybitnych, zatem na dniach kupię ten dodatek. Branch and Claw niestety nie jest dostępny.

ps. Spirit Island jest dostępny na PC na platformie steam. Zbiera świetne opinie, zatem wychodzi, że jest przeniesiony wzorowo. Obecna cena 89,99.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4745
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1248 times
Been thanked: 1466 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Mr_Fisq »

Ja bym powiedział, że to sposób na dawkowanie sobie przyjemności:
- zaczynasz z samym Spirit Island (które AFAIK bez dodatków już jest bardzo fajną grą) => masz do ogrania ~8 duchów (+ ew. 2 z promo) w wersji goła gra lub 1 z 3 adwersarzy
- za jakiś czas dokupujesz pierwszy (mały) dodatek: Branch & Claw gdzie masz nowe mechaniki, nowe duchy, nowego adwersarza, nowe karty do mechanik z podstawki...
- a na sam koniec zostaje deser, czyli Jagged Earth gdzie dostajesz dużo wszystkiego

Gra starcza Ci na dłużej, nie blokujesz od razu wszystkich środków - profit.
Sprzedam: Root z dodatkami, Lands of Galzyr, Sands of Shurax, Etherfields KS PL, Inferno i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Wosho »

Haha mam tak samo, jak jakas gra wpada na radar z automatu kupuje wszystko co sie da, czesto latwiej o odsprzedaż później ;)
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Wosho »

Mr_Fisq pisze: 25 lis 2020, 10:02 Ja bym powiedział, że to sposób na dawkowanie sobie przyjemności:
- zaczynasz z samym Spirit Island (które AFAIK bez dodatków już jest bardzo fajną grą) => masz do ogrania ~8 duchów (+ ew. 2 z promo) w wersji goła gra lub 1 z 3 adwersarzy
- za jakiś czas dokupujesz pierwszy (mały) dodatek: Branch & Claw gdzie masz nowe mechaniki, nowe duchy, nowego adwersarza, nowe karty do mechanik z podstawki...
- a na sam koniec zostaje deser, czyli Jagged Earth gdzie dostajesz dużo wszystkiego

Gra starcza Ci na dłużej, nie blokujesz od razu wszystkich środków - profit.
Bdb odpowiedz :)
Dzis odbieram wlasnie Jagged earth wiec jestem ciekawy nowych duchow i tych kart dla starych duchow co je upgraduja :)
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4745
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1248 times
Been thanked: 1466 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Mr_Fisq »

Wosho pisze: 25 lis 2020, 13:43 Dzis odbieram wlasnie Jagged earth wiec jestem ciekawy nowych duchow i tych kart dla starych duchow co je upgraduja :)
Koniecznie podziel się za jakiś czas wrażeniami.
Sprzedam: Root z dodatkami, Lands of Galzyr, Sands of Shurax, Etherfields KS PL, Inferno i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Pynio »

Ja też dodatek odbieram, tylko w piątek... Teraz tylko czekać na podstawkę PL. ;)
Chociaż sobie zakoszulkuję.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6488
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 612 times
Been thanked: 971 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Odi »

Wróćcie proszę do merytorycznej rozmowy o grze, zamiast informować forumowiczów o dacie dostawy :)
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 477
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 234 times
Been thanked: 217 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: wrojka »

To może podrzucę tutaj info odbiegające nieco od 'kiedy dostawa'
Dla zainteresowanych insert projektu Printed Meeple do wydruku 3D. Złożyłem zamówienie już u jednego z forumowiczów na druk. Zdam recenzję i wrzucę więcej fotek jak będę miał go w rękach. Jeśli okaże się lepszy od obecnego Folded Space (który mieści tylko SI + 2 promo duchy + B&C) to oddam FS za free komuś z Gdańska/Trójmiasta :D
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
5 dni temu zakończyła się ankieta z Reddita dotycząca subiektywnego ratingu spiritów, n=85. Wyniki w obrazku
Spoiler:
Trochę smuci Shadow's Flicker. Nawet twórca rok temu przyznał, że jest to trochę słaby duch i rozważano zmiany w jego trackach (Energia 1-1-3 zamiast 0-1-3 i card played 2-2-3 zamiast 1-2-3). Wydaje mi się, że finalnie rozwiązaniem są Aspekty z JE (dostał w sumie 4). Wszystkie zastępują jego Special Power (targetowanie mocami landów z Dahanem za 1 energii) i wszystkie są dużo lepsze. Jeżeli ktoś chce od razu się w to bawić, to nie ma problemu zrobić proxy na kawałku kartonu. [Aczkolwiek wersja PL jeszcze nie będzie miała B&C, więc brak Strife tokenów i mocy związanych z nimi]

Nie dziwi natomiast widok Rampant Greena (dodawanie prezencji ze startowych kart). Z kolei Keeper Of Forbidden Wilds [Kapitan Mur] wciąż czeka na ogranie (podobno odcięcie wnętrza wyspy murem jest kozackim uczuciem :D)
Awatar użytkownika
ScorpZero
Posty: 438
Rejestracja: 05 paź 2020, 10:41
Has thanked: 177 times
Been thanked: 115 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: ScorpZero »

wrojka pisze: 25 lis 2020, 21:16Złożyłem zamówienie już u jednego z forumowiczów na druk.
Zechcesz się podzielić choćby orientacyjną ceną takiego wydruku? Bo insert wygląda super. :-)

Ciekawa ankieta. Będę musiał o niej pamiętać jak już gra mi przyjdzie to sobie będę dobierał trudność grając na początek mocnymi zawodnikami. :-D
sasquach
Posty: 1852
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 943 times
Been thanked: 591 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: sasquach »

ScorpZero pisze: 25 lis 2020, 21:27
wrojka pisze: 25 lis 2020, 21:16Złożyłem zamówienie już u jednego z forumowiczów na druk.
Zechcesz się podzielić choćby orientacyjną ceną takiego wydruku? Bo insert wygląda super. :-)

Ciekawa ankieta. Będę musiał o niej pamiętać jak już gra mi przyjdzie to sobie będę dobierał trudność grając na początek mocnymi zawodnikami. :-D
Spokojnie, sama gra ma sporo mechanizmów regulujących poziom trudności. Zacznij najpierw od tych prostszych w graniu, żeby zrozumieć, jak działa gra, a potem zwiększaj poziom trudności i bierz bardziej skomplikowane duchy.
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Wosho »

Otworzylem jagged earth, mamy 10 duchow wszystkie mdoerate i wyzej, dwoch nowych przeciwnikow, dwa kawalki wyspy, nowe fear karty, spele itd itd, plus aspekty zeby uatrakcyjnic gre latwymi duchami z podstawki :)
Nie czytalem jeszcze jakie maja zasady zeby nie psuc sobie funu pozniej ale wyglada super ;)
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 477
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 234 times
Been thanked: 217 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: wrojka »

ScorpZero pisze: 25 lis 2020, 21:27
wrojka pisze: 25 lis 2020, 21:16Złożyłem zamówienie już u jednego z forumowiczów na druk.
Zechcesz się podzielić choćby orientacyjną ceną takiego wydruku? Bo insert wygląda super. :-)
Na forum mnie skasowali 120zł. Domyślam się, że szłoby się targować/szukać taniej, ale zależało mi na tym, by było to w Gdańsku.
Jeden pan z OLX krzyknął 70h druku i 200zł, to podziękowałem. Jedyna inna opcja sensowna to kupić insert Broken Token (200zł + pewnie 100zł przesyłka), albo wziąć 2x Folded Space, ale to rozkłada się grę na 2 pudła. Wydaje mi się, że ten insert 3D będzie robił mniejszy lid-lift niż ten od Broken Token.

Edit1: Dobrze mi się wydaje. Mierząc na oko lid lift w tym 3D to ~2.5cm. W BT to 6.5cm (prawie 2x wysokość pudełka :/)
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Edit2: Z YT wynika, że Broken Token nie mieści kart w grubszych koszulkach
"Not all sleeves- I sleeved this with dragon shields and it doesn’t all fit"

a od twórcy insertu 3d wiem, że jego mieści zakoszulkowane w 120 micronowe Dragon Shieldy.
feniks_ciapek
Posty: 2307
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1613 times
Been thanked: 941 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: feniks_ciapek »

No Dragon Shieldy do tej gry to jakaś mocna przesada. Mam ten insert Broken Token i uważam, że jest bardzo dobry, tyle że gra zajmuje dwa pudełka. Ale wszystko się ładnie mieści i jest znacznie ładniejszy, niż Folded Space, którego używałem poprzednio.
_leigam_
Posty: 954
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 113 times
Been thanked: 197 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: _leigam_ »

To już są chyba outserty a nie inserty :P Dużo dobra w tych dodatkach :)
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Dice Settlers +promka Wyspa dinozaurów Calico+promka Twisted Fables ALL-IN + mata i inne
sasquach
Posty: 1852
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 943 times
Been thanked: 591 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: sasquach »

_leigam_ pisze: 26 lis 2020, 07:02 To już są chyba outserty a nie inserty :P Dużo dobra w tych dodatkach :)
Jak się próbuje zmieścić w jednym pudle zawartość dwóch dużych i jednego małego to musi wystawać, nie ma opcji :)
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Pynio »

Przyszło dzisiaj Jagged Earth... no trochę tych tytułów mam, ale jak to jest "dodatek", to jedno wielkie WOW. Ileż w tym pudełku jest :)
Świetna jakość wykonania, zwłaszcza podoba mi się papier wykorzystany na instrukcję i jakoś wykonania duchów (grubość tektury, grafiki itp)
Generalnie masa kart, chyba drugie tyle duchów, dwa kafle wyspy, trochę wyciskania żetonów i sporo pionów. Wszystko wygląda pięknie, grafika na pudełku rewelacyjna, bardzo cieszy oko. Nie zdążyłem rozpakować kart, więc o nich się nie wypowiem.
No nic... statek z podstawką płynie. Jeśli tyle radości ma dodatek, to boję się myśleć ile ma sam tytuł :)
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 477
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 234 times
Been thanked: 217 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: wrojka »

@Up

Mnie nie powala liczba komponentów, ale ilość replayability jaką z nich wyciśnięto. Każdy duch jest totalnie inny, każdy Adversary jest totalnie inny. Do tego dochodzi mix Minor i Major Power, Fear Deck i Eventy. Każda gra jest absolutnie unikalna. Najlepsza gra solo, a jednocześnie przy ogranych graczach można spokojnie grać na 6 i nie deptać sobie po stopach w tańcu. Cytując komenatrz z reddita na pytanie "Why is spirit island superior to other coop games?"
It offers a large decision space with interlocking mechanics and a granular sliding difficulty scale, lots of replay value through the different approaches of unique spirits and adversaries, and, crucially, successfully parallelizes play to enable each player to be playing the game and not sitting around trying to quarterback the active player.
Imho. Równoległy przebieg tury dla wszystkich graczy bardzo dobrze eliminuje problem Gracza Alpha.
ODPOWIEDZ