Kolejne Generyczne ameri są sprzedawane figurkami (wydzielone)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Kolejne Generyczne ameri są sprzedawane figurkami (wydzielone)

Post autor: Pan_K »

feniks_ciapek pisze: 13 gru 2020, 12:53
612 pisze: 13 gru 2020, 11:51 Zarzutem nie jest to, że gry ładnie wyglądają czy robione są na bogato tylko to, że wyglądają jakby twórcy jechali ciągle na jednym patencie, świadomi faktu, że wystarczy skopiować dany model żeby produkt się sprzedał. To trochę mam wrażenie taka planszówkowa popelina, chciałbym zobaczyć jakieś fajne, oryginalne podejście autorów w grach jakie wrzucają mi się na reklamach, ale gdzie nie spojrzeć klon klona klonem pogania.
Zabawne, ja mam dokładnie takie samo wrażenie odnośnie większości eurasów :)
Rzeczywiście zabawne 8)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1561 times
Been thanked: 252 times

Re: Kolejne Generyczne ameri są sprzedawane figurkami (wydzielone)

Post autor: suibeom »

a mnie zastanawia tylko jedno, naprawdę wszelkiej maści krytyków ameri tak bardzo boli fakt, że istnieje na rynku gier planszowych wybór? Że nie muszę kupować tego co jest, tylko wybierać to co chcę mieć? Czy naprawdę muszę kupować tylko to co Wam się podoba? Szukać w planszówkach tego czego Wy szukacie?

Zastanawia mnie też ta przedziwna kultura, ale może to ja popełniam gafę? Jestem tu raptem od roku, więc nie wszystko jeszcze ogarniam, więc pytanie, czy jeśli nie lubię gier euro, to muszę to ciągle obwieszczać światu, deprecjonować gry i graczy, którzy je kupują? Czy to powszechna praktyka, czy gracze ameri też biegają po tematach z eurogrami i plują na nie? Pytam poważnie, bo gry euro nie interesują mnie zupełnie więc nie wchodzę na tematy z nimi związane i nie wiem co się tam dzieje.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Kolejne Generyczne ameri są sprzedawane figurkami (wydzielone)

Post autor: hipcio_stg »

Ja nie przepadam za ameri. Przypominają mi chińczyka.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2709 times
Been thanked: 2396 times

Re: Kolejne Generyczne ameri są sprzedawane figurkami (wydzielone)

Post autor: Curiosity »

suibeom pisze: 13 gru 2020, 17:24 a mnie zastanawia tylko jedno, naprawdę wszelkiej maści krytyków ameri tak bardzo boli fakt, że istnieje na rynku gier planszowych wybór? Że nie muszę kupować tego co jest, tylko wybierać to co chcę mieć?
Czasami tak.
Czy naprawdę muszę kupować tylko to co Wam się podoba? Szukać w planszówkach tego czego Wy szukacie?
Nie musisz.
Zastanawia mnie też ta przedziwna kultura, ale może to ja popełniam gafę?
Nie wydaje mi się.
Jestem tu raptem od roku, więc nie wszystko jeszcze ogarniam, więc pytanie, czy jeśli nie lubię gier euro, to muszę to ciągle obwieszczać światu, deprecjonować gry i graczy, którzy je kupują?
Nie ma takiego obowiązku w regulaminie forum.
Czy to powszechna praktyka, czy gracze ameri też biegają po tematach z eurogrami i plują na nie?
Na ogół nie.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1561 times
Been thanked: 252 times

Re: Kolejne Generyczne ameri są sprzedawane figurkami (wydzielone)

Post autor: suibeom »

hipcio_stg pisze: 13 gru 2020, 17:49 Ja nie przepadam za ameri. Przypominają mi chińczyka.
żyjemy w trudnych czasach, więc mam nadzieję, że te wyznanie choć trochę osłodziło Ci życie
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Kolejne Generyczne ameri są sprzedawane figurkami (wydzielone)

Post autor: hipcio_stg »

suibeom pisze: 13 gru 2020, 17:55
hipcio_stg pisze: 13 gru 2020, 17:49 Ja nie przepadam za ameri. Przypominają mi chińczyka.
żyjemy w trudnych czasach, więc mam nadzieję, że te wyznanie choć trochę osłodziło Ci życie
Nawet bardzo :D A tak na poważnie to lubię decydować o swoim zwycięstwie świadomie. Flavour może dla mnie nie istnieć. A pojęcie klimat bardziej kojarzy mi się z pogodą niż z grami. No chyba, że zagram od dzwonu w Robinsona.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Kolejne Generyczne ameri są sprzedawane figurkami (wydzielone)

Post autor: MichalStajszczak »

Cyel pisze: 12 gru 2020, 12:56 Po prostu przykładam mniejszą wagę do małych różnic. (...) dla mnie to czy gdzieś akcje się robi kartami czy kostkami albo czy zasoby się wymienia na 3 czy 10 sposobów to zbyt mało bym uznał gry za WYSTARCZAJĄCO różne.
Jeśli chodzi o dostrzeganie/niedostrzeganie różnic między grami, przypomniała mi się pewna rozmowa sprzed blisko 30 lat. Jak być może niektórzy uczestnicy tej dyskusji nie wiedzą (a może nawet sobie nie wyobrażają), nie było wtedy sklepów internetowych, więc gry sprzedawane były głównie w sklepach typu papier-zabawki. Gier oczywiście było wtedy też dużo mniej ale jednak jakieś były. I wspomniana rozmowa to była próba przekonania właściciela jednego z takich sklepów do zakupu gier z mojej hurtowni. Pokazałem mu Eurobusiness, Magię i miecz, Ardeny, Memory, Super Labirynt na co właściciel sklepu skrzywił się i powiedział, że wszystkie te gry są takie same i czy nie mam jakichś innych, bardziej zręcznościowych.
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 937
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 328 times
Been thanked: 383 times

Re: Kolejne Generyczne ameri są sprzedawane figurkami (wydzielone)

Post autor: sliff »

100% Racji. Już dawno powinno było się powołać policję, która by pilnowała aby nikt nawet nie śmiał się dobrze bawić przy innej grze niż moja ulubiona. I co z tego że moja ulubiona gra jest tylko na czterech a ty chcesz zagrać w piątkę, niech nadmiarowy patrzy i docenia jaka to świetna gra jest. Inne wydawnictwa pozamykać, egzemplarze ich gier spalić, a autorowi mojej ulubionej gry obciąc kciuki aby przypadkiem nie wpadł na pomysł innej gry, albo jakieś 2 edycji.

Tak poza tym, co to oznacza że gra jest generyczna ? Dodatki to jest dopiero generycznosć ludzie kupują 3 karty w cenie prawie całej gry i pieją na forach jak to zmienia gameplay o 180 stopni, to już lepiej naprawdę drugą grę sobie kupić przynajmniej obrazki się tak nie opatrzą.

Jest pełno ludzi którzy nie grali w 100 poprzednich itteracji tego pomysłu i dla nich to jest świeże, nowe i conajmniej drugie tyle które zna grubo ponad 100, ale docenia drobne różnice które dla nich są wystarczającą odmianą a jednocześnie nadal nie przekraczją granic ich ulubionej formy/mechaniki.

A co do tematyki to podejrzeam że takiemu np. Uwe wydawnictwa już po złości tematy grier zmieniają. Człowiek zaprojektuje piękną grę o trójpolówce, a potem widzi na sklepowej półce, że jakiś śmieszek guziki dorysował. W oryginale wersji uczty dla odyna zamiast toporów, hełmów i łuków też pewnie były sztacheta, kufajka i brona.
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1561 times
Been thanked: 252 times

Re: Kolejne Generyczne ameri są sprzedawane figurkami (wydzielone)

Post autor: suibeom »

hipcio_stg pisze: 13 gru 2020, 18:42 Nawet bardzo :D A tak na poważnie to lubię decydować o swoim zwycięstwie świadomie. Flavour może dla mnie nie istnieć. A pojęcie klimat bardziej kojarzy mi się z pogodą niż z grami. No chyba, że zagram od dzwonu w Robinsona.
więc nie kupujesz gier ameri tylko euro, proste i zrozumiałe. Więc przybliż mi proszę skąd ta nachalna potrzeba, by wypowiadać się o czymś, co Cię nie interesuje i czym gardzisz?
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2765
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 332 times
Been thanked: 1259 times

Re: Kolejne Generyczne ameri są sprzedawane figurkami (wydzielone)

Post autor: Yuri »

hipcio_stg pisze: 13 gru 2020, 18:42 ...A tak na poważnie to lubię decydować o swoim zwycięstwie świadomie. Flavour może dla mnie nie istnieć...
W takim razie bardziej pasuje do Ciebie forum dla szachistów. Tam masz pełnię tego czego szukasz, bez grama losowości.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
feniks_ciapek
Posty: 2308
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1615 times
Been thanked: 941 times

Re: Kolejne Generyczne ameri są sprzedawane figurkami (wydzielone)

Post autor: feniks_ciapek »

Może zamkniemy ten wątek, zanim eskaluje do jakichś absurdów?

Kiedyś były "wojny" posiadaczy różnych marek komputerów, potem "wojny" systemów operacyjnych, a w międzyczasie "wojna" Warhammera z AD&D, wojna Świata Mroku ze Wszystkimi Innymi Gorszymi RPGami, a teraz najwyraźniej przyszedł czas na "wojnę" euro vs ameri.

Po co?
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1482
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 75 times

Re: Kolejne Generyczne ameri są sprzedawane figurkami (wydzielone)

Post autor: TuReK »

Od kiedy to forum działa, eurofile włazili do tematów o AT i oswiecali dyskutantów, że te gry losowe i z figurkami są gorsze i nie powinni ich lubić.
To taka nasza świecka tradycja.
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1512
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 83 times
Been thanked: 174 times

Re: Kolejne Generyczne ameri są sprzedawane figurkami (wydzielone)

Post autor: Goldberg »

feniks_ciapek pisze: 13 gru 2020, 21:34 Może zamkniemy ten wątek, zanim eskaluje do jakichś absurdów?

Kiedyś były "wojny" posiadaczy różnych marek komputerów, potem "wojny" systemów operacyjnych, a w międzyczasie "wojna" Warhammera z AD&D, wojna Świata Mroku ze Wszystkimi Innymi Gorszymi RPGami, a teraz najwyraźniej przyszedł czas na "wojnę" euro vs ameri.

Po co?
xD Przeciez kazdy wie , ze Atari jest lepsze niz Comodore, win od linuxa, Młotek od DDczków, a swiat kroku (i polskie elizjum swiata kroku!) to syf i nie na darmo oflagowalismy Krakon 99 jako antywodowy :D Jezuuuuuu jaki ja stary jestem :shock: :lol: :lol: :lol: To były czasy....teraz to nie ma czasów :lol: :lol:
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: Kolejne Generyczne ameri są sprzedawane figurkami (wydzielone)

Post autor: PytonZCatanu »

Ja jestem znanym hejterem:

1. Wingspana
2. Produktów Apple

Żądam wątków dla swoich potrzeb 😉😉
longmen76
Posty: 668
Rejestracja: 28 lut 2017, 08:15
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 53 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: Kolejne Generyczne ameri są sprzedawane figurkami (wydzielone)

Post autor: longmen76 »

Z ciekawością czytam ten wątek, między innymi, że został wydzielony z tematu gry Dark Rituals, którą wsparłem na KSie.
Kilka lat temu zaczynałem od gier euro. Oczywiście mi się podobały. Po jakimś czasie jak się wgryzłem w temat co i jak to się zaczęły pojawiać gry ameri. No i jakoś tak mi nie podchodziło... Na dodatek usłyszałem w wywiadzie z Kubą Polkowskim (zwolennikiem euro), że co to za gra jak o zwycięstwie czy przegranej decyduje rzut kośćmi... No myślę sobie - ma rację, o zwycięstwie powinno decydować jak grasz a nie los w postaci rzutu kośćmi... I tak czas mijał i nie wiedzieć czemu w kolekcji zaczęły się pojawiać coraz częściej gry ameri. Po kilku latach gry ameri zaczęły dominować w mojej kolekcji (pomimo, że w większości rzucamy kośćmi a czasem wiadrem kości). Zacząłem się zastanawiać czemu się tak stało. Wydaje mi się, że znalazłem odpowiedź. Wszystkiemu jest winien excel :). Dlaczego? Zacząłem zauważać, że w większości gier euro balans gry i możliwość zdobywania punktów na różne sposoby jest tak doszlifowany, że co bym nie robił (grał dobrze czy byle jak) to wynik będzie podobny. Pewnie sporo osób się oburzy na to co napisałem, ale to wynika z mojego doświadczenia. Mianowicie gram często ze swoimi dziećmi i żoną. Grając w euro widzę jak mój 8-letni syn podejmuje decyzje i myślę sobie "robi bezsensowne ruchy przez całą grę", ale nic nie mówię niech się uczy na swoich błędach. Powiem mu co robił źle na koniec gry jak przegra. Dobra liczymy punkty i co? Wygrał? Ja przegrałem? No nie możliwe - liczymy raz jeszcze - no faktycznie!!! Jak to się stało, że syn grają randomowo a ja paliłem zwoje i on ma więcej punktów w grze? No możliwe, gra została tak zbalansowana, a czasami jest taka sałatka punktowa, że zmóżdżanie nic ci nie da (albo daje złudne poczucie, że to daje dobry wynik / lub zwycięstwo). Często randomowe granie od niechcenia potrafi dać lepszy wynik w grze euro. Po za tym po latach doświadczenia ja widzę w grach ten excel - niestety. Oczywiście nie jest tak, że to widzę we wszystkich grach. Z przyjemnością siadam do Terraformacji Marsa, Great Western Trail czy 51 Stan Master set. Jednak więcej emocji i przyjemności dostarcza mi The Others, Zombicide (różne edycje), Arcadia Quest, Gears of War, Cthulhu Death My Die, Eldritch Horror i inne gry (bardzo duża ilość gier karcianych). Kości to dla mnie bardzo dobry element gier ameri. I nie zapomnę wielu partii kiedy widziałem / lub widzieliśmy, że jest przegrana / wygrana w przysłowiowym "ostatnim" rzucie garścią kości. Emocje i potrząsanie kośćmi i wpatrzony wzrok w wynik - radość i podskakiwanie dzieci przy wygranej - dla mnie nie ma nic lepszego.
Emocje i przyjemność z gry są dla mnie najważniejsze i tych emocji i wspomnień na długie lata sobie i Wam życzę, nieważne w co gracie.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Kolejne Generyczne ameri są sprzedawane figurkami (wydzielone)

Post autor: kdsz »

@longmen
Ameri generujące emocje do samego końca, o których piszesz w swoim poście, to bez wątpienia udane, przetestowane tytuły. Czyli nie z generatora KS.

Euro, w których można wygrać podejmując absurdalne decyzje, to po prostu słabe gry. Gdyby nawet posiadały piękne ilustracje, a znaczniki marchewek były wyrzeźbione z drewna i starannie pomalowane, to i tak takie gry przepadną na rynku.
tomekmani3k
Posty: 601
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Kolejne Generyczne ameri są sprzedawane figurkami (wydzielone)

Post autor: tomekmani3k »

kdsz pisze: 14 gru 2020, 06:16 @longmen
Ameri generujące emocje do samego końca, o których piszesz w swoim poście, to bez wątpienia udane, przetestowane tytuły. Czyli nie z generatora KS.

Euro, w których można wygrać podejmując absurdalne decyzje, to po prostu słabe gry. Gdyby nawet posiadały piękne ilustracje, a znaczniki marchewek były wyrzeźbione z drewna i starannie pomalowane, to i tak takie gry przepadną na rynku.
A ja się nie zgodzę z pierwszą częścią (na drugiej się nie znam to nie komentuje).
Jeżeli w grze jest losowość to i w super tytule mogę przegrać jak mam całą grę pecha, analogicznie majac szczęście w słabej mogę zawsze wygrać. To nie są szachy, tutaj mamy przygodę w której nie jesteśmy w stanie kontrolować całego świata i o to właśnie chodzi. Dlaczego ciągle uważa się że to jest generator ks? Ktoś może nie mógł znaleźć gry która mu się podoba w 100% to stworzył grę czerpiąc inspirację z innych ale dodając coś od siebie. To że gry są podobne nie znaczy że identyczne.
Może niech ktoś poda w końcu tytuły, które różnią się tylko i wyłącznie figurkami bo za dużo wyogólniania jest.
Golfang
Posty: 1989
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 231 times
Been thanked: 314 times

Re: Kolejne Generyczne ameri są sprzedawane figurkami (wydzielone)

Post autor: Golfang »

Nie chcę wyjść na "gupka" ale o czym jest ten wątek? Przejrzałem go, ale jakoś nie złapałem sensu. Na razie prześcigacie się dyskusji wyższości świąt "Bożego Narodzenia" nad "Wielkanocą". Czemu niby Euro jest lepsze od Ameri? (albo odwrotnie). Dlatego bo więcej trzeba myśleć? No niby tak, ale nie zawsze. Dlaczego Ameri jest ładniejsze od Euro? Dlatego bo ma piękne figurki? No niby tak, ale nie zawsze.

Ja lubię oba gatunki.
Rajcuje mnie Nemesis ze swoimi figurkami, które dodatkowo mogłem pomalować i teraz jak wyciągam na stół... czuję że mam dodatkowy wkład w tę grę. Już się ślinię na myśl, że będę za niedługo malował Tainted Grail wraz z dodatkiem Monsters of Avalon... to będzie wyzwanie - dużo tego. Jak skończę, granie będzie dużo przyjemniejsze! Przecież o to chodzi aby gra sprawiała przyjemność.
Oczywiście nie każda Ameri jest złotym grallem - Zombicide pomalowałem calutkie wraz z hero boxem. Jak wyjąłem ją z pudełka ludziska byli zachwyceni... zagraliśmy 3 scenariusze... no i gra poszła pod młotek. Nie żałuje - wiem, że ktoś inny teraz z niej korzysta i jemu może ta gra się podobać. I dobrze.

Z drugiej strony ciągle uwielbiam Great Western Trail oraz Agricolę. Obie są wykonane ładnie (wg mnie) ale nie mają w/w fajererków, a granie zawsze sprawia mi ogromną przyjemność!

Technologia idzie mocno do przodu, jakość figurek w grach planszowych powala. Rozmiary pudeł zawierających kilka kg plastiku rosną. TAK, producenci chcą sprzedać swój towar. Widzą co ludziom się podoba i im to dostarczają, a Klienci im są za to wdzięczni i kupują ich produkty. Komu to przeszkadza? Kogo to koli w oczy? Nie chcesz - nie kupuj, nie ma przymusu.
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Kolejne Generyczne ameri są sprzedawane figurkami (wydzielone)

Post autor: rastula »

Golfang pisze: 14 gru 2020, 07:37 Nie chcę wyjść na "gupka" ale o czym jest ten wątek?
chyba o tym, że kilka osób od dluzszego czasu broni się przed atakiem, którego nie było...ot wybujala wyobraźnia, pewnie niezbędna do gry fabularnej :D.
Awatar użytkownika
612
Posty: 437
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 70 times
Been thanked: 571 times

Re: Kolejne Generyczne ameri są sprzedawane figurkami (wydzielone)

Post autor: 612 »

Ten wątek u jego zarania był o tym, że prezentowane na ks crawlery każdy kolejny wyglądają jak z generatora.
Co szybko przeobraziło się w narrację że to przecież gry ameri i że są gorsze od gier euro bo decyduje w nich rzut kostką. To nie miało być o tym swoją drogą, ale nie rozumiem dlaczego ma to być kryterium wartościujące? Nie każda gra z definicji musi koniecznie służyć do wygrywania, można też np. dobrze się bawić wpadając do przepaści najeżonej kolcami bo wyrzuciło się jedynkę. Nie wspominając o tym, że euro wojownicy trochę jednak przesadzają z tym zwycięstwem o którym decydują kości - przecież nawet w grach ameri końcowe zwycięstwo to składowa wielu wcześniejszych decyzji (z których część i owszem opiera się na kostkach), a nie jakiegoś jednego mitycznego "rzutu końcowego".
No ale nie miało być o tym - jako autorowi pierwszego posta nie spodobało mi się, że ks reklamując mi kolejne gry zamiast czegoś wyglądającego oryginalnie, inspirująco, zalewa mnie crawlerami ameri (które bardzo lubię, bardziej niż gry euro, szczególnie te od lacerdy), z których każdy jeden wygląda tak samo. I nie chodzi tu nawet o mechanikę, nawet w sumie o crawlery może nie chodzić, bo jak ktoś przytomnie tu zauważył, lords of hellas to podobno euro (nie grałem), tylko może właśnie o podejście twórców, którzy jak podejrzewam żądni milionowych zysków z ksa, nauczeni sukcesami nemesisa czy innego kingdom monstera, jadą na sprawdzonym patencie. Pewnie, ciężko na nowo wymyślić koło, ale sam nie wiem, czy tylko ja tak mam, że oglądając kampanię nowego crawlera wydaję z siebie jedynie westchnięcie miast niegdysiejszego okrzyku ekscytacji?
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: Kolejne Generyczne ameri są sprzedawane figurkami (wydzielone)

Post autor: PytonZCatanu »

longmen76 pisze: 13 gru 2020, 23:22 Mianowicie gram często ze swoimi dziećmi i żoną. Grając w euro widzę jak mój 8-letni syn podejmuje decyzje i myślę sobie "robi bezsensowne ruchy przez całą grę", ale nic nie mówię niech się uczy na swoich błędach. Powiem mu co robił źle na koniec gry jak przegra. Dobra liczymy punkty i co? Wygrał? Ja przegrałem? No nie możliwe - liczymy raz jeszcze - no faktycznie!!! Jak to się stało, że syn grają randomowo a ja paliłem zwoje i on ma więcej punktów w grze? No możliwe, gra została tak zbalansowana, a czasami jest taka sałatka punktowa, że zmóżdżanie nic ci nie da (albo daje złudne poczucie, że to daje dobry wynik / lub zwycięstwo). Często randomowe granie od niechcenia potrafi dać lepszy wynik w grze euro. Po za tym po latach doświadczenia ja widzę w grach ten excel - niestety.

To co napisałeś o euro ja nazywam inaczej. Dobre euro odróżnia od słabego to, że (oczywiście przy jakimś doświadczeniu, nie w pierwszej partii):

1. jestem w stanie po partii powiedzieć DLACZEGO ktoś przegrał lub wygrał;
2. po jakimś czasie wyraźnie wyłania się osoba/osoby, które grają lepiej niż inni;
3. nowy gracz nie ma szans w pierwszej partii ze starymi graczami/

Jeśli wystąpią powyższe czynniki, to znak, że gra jest dobra (przy czym nadal może być „zbalansowana” w znaczeniu, że nie ma jednej strategii wygrywającej, np. losowy setup zmusza za każdym razem do przystosowania się do nowej sytuacji itp.).

Więc dobre EURO nie będzie cierpiało na chorobe, o której piszesz.
Cyel
Posty: 2600
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1237 times
Been thanked: 1459 times

Re: Kolejne Generyczne ameri są sprzedawane figurkami (wydzielone)

Post autor: Cyel »

PytonZCatanu pisze: 14 gru 2020, 10:09
1. jestem w stanie po partii powiedzieć DLACZEGO ktoś przegrał lub wygrał;
2. po jakimś czasie wyraźnie wyłania się osoba/osoby, które grają lepiej niż inni;
3. nowy gracz nie ma szans w pierwszej partii ze starymi graczami/
Pięknie opisane bitewniaki, w które grywałem, czy to Warhammer Fantasy Battle czy Warmachine. Pełne kostek, bezpośredniego konfliktu i niezbalansowanych, asymetrycznych frakcji. Typowe Euro.

(tylko pkt 2 należy uwzględniać w skali nie rodziny/grupy kolegów tylko kraju/świata. Polska zawsze była bardzo mocna w bitewniakach i zarówno w WFB jak i WM&H ci sami polscy gracze zawsze byli w ścisłym światowym topie, niezależnie od zmieniającej się mety i edycji)

(szczerze, przy rozkminie i liczbie opcji w WMce, takie Dominant Species to odprężający fillerek ;))
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 193 times

Re: Kolejne Generyczne ameri są sprzedawane figurkami (wydzielone)

Post autor: elayeth »

Kolejny wątek, w którym ktoś udowadnia wyższość jednego rodzaju gier nad innymi. Jednak często udowadnia tylko swoją niedojrzałość lub problemy z ego... ;)

Moim zdaniem...
Gracze ameri często nie rozumieją, że rozkminianie zamiany jednego surowca na drugi by maksymalizować punkty daje graczom euro więcej emocji niż epickie przygody, piękne figurki i tony kostek ataku.
Gracze euro nie rozumieją z kolei, że są ludzie, którzy naprawdę mają więcej radość z czytania tekstów, macania plastiku oraz losowych mechanik, niż rozkminiania excela.

Proponuję przyjąć zasadę:
a/ szanujemy innych dyskutantów i to co lubią
b/ wychodzimy z założenia, że gry mają sprawiać radość i każdemu radość sprawia co innego
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: Kolejne Generyczne ameri są sprzedawane figurkami (wydzielone)

Post autor: PytonZCatanu »

elayeth pisze: 14 gru 2020, 13:23 Kolejny wątek, w którym ktoś udowadnia wyższość jednego rodzaju gier nad innymi. Jednak często udowadnia tylko swoją niedojrzałość lub problemy z ego... ;)

Moim zdaniem...
Gracze ameri często nie rozumieją, że rozkminianie zamiany jednego surowca na drugi by maksymalizować punkty daje graczom euro więcej emocji niż epickie przygody, piękne figurki i tony kostek ataku.
Gracze euro nie rozumieją z kolei, że są ludzie, którzy naprawdę mają więcej radość z czytania tekstów, macania plastiku oraz losowych mechanik, niż rozkminiania excela.

Proponuję przyjąć zasadę:
a/ szanujemy innych dyskutantów i to co lubią
b/ wychodzimy z założenia, że gry mają sprawiać radość i każdemu radość sprawia co innego
Ja z kolei lubię krwiste dyskusje, bo są ciekawe, a nie kolejne lanie wody "szanujmy się, każdy ma prawo, niech na świecie nie będzie wojen".
Awatar użytkownika
612
Posty: 437
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 70 times
Been thanked: 571 times

Re: Kolejne Generyczne ameri są sprzedawane figurkami (wydzielone)

Post autor: 612 »

Otóż to, po co komu forum, skoro wszyscy byśmy się mieli rozumieć i szanować?
ODPOWIEDZ