Koszulki na karty

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
WAK
Posty: 33
Rejestracja: 29 paź 2017, 11:27
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: WAK »

No i jest finał historii. Historii, która zatoczyła koło. Bo ostatecznie stwierdziłem, że kupię 75x110 i przytnę. Do wyboru miałem Paladin Genevieve (75x110 mm) - Premium Large A - 55szt. z Planszostrefy (rekomendacja Jiloo) lub Sleeve Kings Warhammer Quest Sleeves (75x110mm) 110 szt. z Planszomanii (rekomendacja Lośka) Padło na te drugie - są na miejscu i mogłem je od ręki kupić. Więc kupiłem ;-) Bardzo fajny sklep ta Planszomania, porozmawiałem sobie ze Sprzedawcą, obejrzałem anglojęzyczne wydania gier, o których nie miałem pojęcia ;-), dostałem dodatek do Pionierów - bo wcześniej nabyłem tę grę gdzie indziej i bez dodatku. Kiedyś już coś u nich kupiłem, ale z wysyłką (lenistwo, jechać się nie chciało) i było tak... normalnie. Lepiej wypadają przy sprzedaży na miejscu ;-). Więc koszulki kupiłem i już przyciąłem ;-).
Techniczny tip: zrobiłem sobie makietę karty, którą wkładałem za każdym razem do przycinanej koszulki, przykładałem linijkę na styk do makiety i dopiero wtedy, w utworzonej szczelinie, ciąłem skalpelem. Wszystkie wyszły równo, a nie ryzykowałem przycięciem karty. Trochę trwało, ale taka praca mnie relaksuje.
Koszulki są tak z 1 mm za luźne po bokach - jak dla mnie - i nie jest to premium, ale wystarczą. Mój fragment wątku uważam za zamknięty.
PS Odpowiedź Planszostrefy na moje pytanie, która brzmiała "Ciężko odpowiedzieć, bo dostawy są teraz bardzo nieregularne. Spodziewamy się tych koszulek w tym miesiącu", poskutkowała powyższym ;-)
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: krwlng »

@WAK tak tylko na marginesie - bgextras.co.uk już wysyłają małe paczki do UE, koszulki Mayday Premium 75x105 wraz z kosztem przesyłki wychodzą w okolicach 20 PLN + potencjalny VAT u nas (czyli maksymalnie w granicach 5 PLN). Fajnie, że poradziłeś sobie już w inny sposób :)
nienazwany
Posty: 70
Rejestracja: 07 kwie 2020, 18:34
Has thanked: 39 times
Been thanked: 12 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: nienazwany »

kpr pisze: 21 paź 2020, 18:02 Wygląda na to, że ultra pro zmienił pakowanie swoich standardowych kart: https://mepel.pl/ultrapro-pro-fit-64-89-100 na nowe. Niestety przy okazji zmienił się rozmiar samych kart. Są krótsze. Karty ffg wręcz wystają poza koszulkę. Czy kogoś oprócz mnie dotknął podobny problem?
Niestety właśnie się na to nadziałem :? Poprzednie były idealnie dopasowane do np. Alien LE, a w tych karty wyraźnie wystają.
Ogromna szkoda, bo Pro-fity to były moje ulubione koszulki, niemal wszystkie karcianki w tym mam. I co teraz? :roll:
seki pisze: 22 gru 2020, 16:16 Ja używam rebeli premium, arcane tinmen, sloyca i ultra pro fit. I te ostatnie zwykle najczęściej są przeze mnie wybierane. Zwykle karty przymierzam do wszystkich tych koszulek i wybieram te które najlepiej mi leżą. Ultra pro fit są cienkie ale mocno przylegają więc ich prawie nie widać na karcie, mieszczą się często w wypraski, niewiele pogrubiają talię, kolory na karcie nie bledną z uwagi na mniejszą grubość folii.
Nie masz problemu z tym nowym wydaniem Pro Fitów?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3360
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1119 times
Been thanked: 1287 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: seki »

nienazwany pisze: 06 sty 2021, 22:13 Nie masz problemu z tym nowym wydaniem Pro Fitów?
Mam zapas paczek. Zostały mi jeszcze 3 ze starego zamówienia. Ktoś coś pisał o zmianie wymiarów, słyszałem i obawiam się kłopotów przy kolejnych zamówieniach ale jeszcze tego nie doświadczyłem osobiście.
nienazwany
Posty: 70
Rejestracja: 07 kwie 2020, 18:34
Has thanked: 39 times
Been thanked: 12 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: nienazwany »

seki pisze: 06 sty 2021, 23:02
nienazwany pisze: 06 sty 2021, 22:13 Nie masz problemu z tym nowym wydaniem Pro Fitów?
Mam zapas paczek. Zostały mi jeszcze 3 ze starego zamówienia. Ktoś coś pisał o zmianie wymiarów, słyszałem i obawiam się kłopotów przy kolejnych zamówieniach ale jeszcze tego nie doświadczyłem osobiście.
Niestety potwierdzam - nowe są minimalnie krótsze i w dodatku mają grubszy zgrzew na dole, przez co karty od FFG (które poprzednio miały nawet mały luz) wystają z koszulki... Tragedia.
kpr
Posty: 33
Rejestracja: 23 sie 2018, 14:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: kpr »

Bardzo niedobra wiadomość. Miałem nadzieję, że trafił mi się jedynie trefny batch. Może to wciąż jest trefny batch. Niestety nie ma jak tego zweryfikować, ponieważ typy z ultra pro okazały się wrednymi bucami i nie zaszczyciły mnie odpowiedzią na fb. Niemniej zachęcam Was do zasypania ich gradem pytań czy te nowe rozmiary to już tak na zawsze. Może ktoś uzyska odpowiedź.

Ja zacząłem stosować classici z rebela. Są nieco większe, więc pozwalają koszulkować karty, które były nieco za duże dla profitów (przechodzę w tym wypadku z zza grubych arcane tinmenów na przyjemne rebele). No ale brak starych profitów będzie stanowił niejaki problem :(
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: krwlng »

kpr pisze: 07 sty 2021, 13:05 Bardzo niedobra wiadomość. Miałem nadzieję, że trafił mi się jedynie trefny batch. Może to wciąż jest trefny batch. Niestety nie ma jak tego zweryfikować, ponieważ typy z ultra pro okazały się wrednymi bucami i nie zaszczyciły mnie odpowiedzią na fb. Niemniej zachęcam Was do zasypania ich gradem pytań czy te nowe rozmiary to już tak na zawsze. Może ktoś uzyska odpowiedź.

Ja zacząłem stosować classici z rebela. Są nieco większe, więc pozwalają koszulkować karty, które były nieco za duże dla profitów (przechodzę w tym wypadku z zza grubych arcane tinmenów na przyjemne rebele). No ale brak starych profitów będzie stanowił niejaki problem :(
Sprawdź Gamegenic Inner CCG - podobna jakość do Ultra-Pro jak nie lepsza. Jakby były za krótkie to jest jeszcze wersja dedykowana na Keyforge'a która ma te 1-2 mm na długości więcej. Sam w przypadku koszulek wewnętrznych przerzuciłem się z pro-fitów na Dragon Shield Perfect fit - minusem jest cena, ale subiektywnie są lepszej jakości, trzymają rozmiar i po czasie się nie kleją co w przypadku pro-fitów zdarzało mi się notorycznie.
nienazwany
Posty: 70
Rejestracja: 07 kwie 2020, 18:34
Has thanked: 39 times
Been thanked: 12 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: nienazwany »

krwlng pisze: 07 sty 2021, 13:37Gamegenic
Jak wypada ich jakość względem Rebel Premium?
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: krwlng »

nienazwany pisze: 07 sty 2021, 14:28
krwlng pisze: 07 sty 2021, 13:37Gamegenic
Jak wypada ich jakość względem Rebel Premium?
Nie porównywałbym koszulek wewnętrznych (Gamegenic inner, Ultra Pro Pro-fit, Dragon Shield Perfect fit) do jakichkolwiek koszulek premium, bo to zupełnie inna kategoria... Koszulki wewnętrzne z reguły są ciasno dopasowane na kartę i mają grubość ok. 40 mikronów, Rebele premium mają większe marginesy i 90 mikronów grubości. Przejrzystość koszulek wewnętrznych będzie lepsza, bo są cieńsze (chociaż przyznaje się - nie miałem w rękach nowych koszulek Rebela po zmianie fabryki więc nie mam bezpośredniego porównania, skutecznie mnie zniechęcili do marki starszą wersją). Jeżeli szukasz fajnych koszulek premium to mogę polecić Gamegenic Prime - mają większe marginesy niż koszulki wewnętrzne, grubość 100 mikronów i naprawdę fajną przejrzystość, tylko są droższe od Rebeli.
nienazwany
Posty: 70
Rejestracja: 07 kwie 2020, 18:34
Has thanked: 39 times
Been thanked: 12 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: nienazwany »

krwlng pisze: 07 sty 2021, 14:39 Nie porównywałbym koszulek wewnętrznych (Gamegenic inner, Ultra Pro Pro-fit, Dragon Shield Perfect fit) do jakichkolwiek koszulek premium, bo to zupełnie inna kategoria...
A tam, porównać można wszystko :D Jak zapewne większość osób traktowałem pro fity jak zwykłe koszulki i jak dla mnie były najlepsze do lcg i gier z serii Legendary - idealnie dopasowane, jakość bdb, a karty wyglądają w nich niemal jak fabrycznie zalaminowane ;) Nie lubię luzu w koszulce, trzeba będzie zobaczyć te polecane wcześniej lub przeprosić się ze standardowymi.
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: krwlng »

nienazwany pisze: 07 sty 2021, 14:57
Spoiler:
Przy grubości 100 mikronów sztywność koszulki niweluje "luzy" i tasuje się dobrze (przynajmniej mi :wink:). W przypadku takich gier jak LE czy CCG gdzie kart jest od groma cieńsze koszulki spełniają swoje zadanie, sam też kiedyś namiętnie koszulkowałem wszystko w Pro-fity, ale przerzuciłem się na Gamegenic Prime. Czasem jeszcze zdarzy mi się coś zakoszulkować w Perfect fity jak insert nie pomieści nic grubszego ;-) Jeżeli szukasz czegoś podobnego jakościowo do pro-fitów to możesz sprawdzić Gamegenic inner/keyforge inner wspomniane wyżej, jest szansa że nie będą zauważalnie odbiegały od pro-fitów.
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: esztfke »

Polecam KMC perfect size, są droższe niż Ultra pro, ale trochę wyższe (koszulka wystaje ponad kartę FFG o jakiś milimetr) i o ile się nie mylę mają 50 mikronów zamiast 40.
Zasugerowałem się tym zdjęciem z forum (https://boardgamegeek.com/image/5725423/gmbg44) i rzeczywiście pasują świetnie. W ultra pro często musiałem wkładać kartę na siłę i do tego wystawała z koszulki, w KMC karta jest dobrze dopasowana, ale wchodzi gładko.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2441
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 533 times
Been thanked: 460 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

esztfke pisze: 07 sty 2021, 17:58 Polecam KMC perfect size(...)
Na początku przygody z planszówkami też miałem okres fascynacji koszulkami wewnętrznymi stosowanymi jako jedyna ochrona. KMC mi polecili mi spece od MtG i to fajne koszuli ale z czasem (jakieś 50+ gier w RftG) zaczęły się do siebie kleić, co doprowadzało mnie do szału. Dodatkowo zaczęło mi jednak przeszkadzać, że karty od góry są ledwie chronione i przestałem ich używać.
(...)w KMC karta jest dobrze dopasowana, ale wchodzi gładko.
Pamiętaj, że karty też bywają różnie wycięte i zdażają się trochę większe. Przy luźniejszych koszulkach ta różnica może być nie zauważalna, ale przy tak ciasnych już będzie. Nie pamiętam już jaka to była gra, ale trafiłem na takie karty ze KMC perfect fit były za małe. Ale grube koszulki premium wchodziły.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: esztfke »

Doskonale to rozumiem. Podalem jako alternatywę do ultra pro, które są ciasniejsze i krótsze. Koledzy pisali o tym, że zauważyli ostatnio wystawanie kart ffg z ultra profitów. Mi się takie coś zdarzyło już dawno temu i dlatego przestałem je kupowac.
Mimo wszystko uważam że ti bardzo dobra opcja do lcg, gdzie nie używam w kółko tych samych kart a koszulki premium za bardzo powiekszylyby objętość kart w pudle przy większej kolekcji
nienazwany
Posty: 70
Rejestracja: 07 kwie 2020, 18:34
Has thanked: 39 times
Been thanked: 12 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: nienazwany »

esztfke pisze: 08 sty 2021, 06:45 Mimo wszystko uważam że ti bardzo dobra opcja do lcg, gdzie nie używam w kółko tych samych kart a koszulki premium za bardzo powiekszylyby objętość kart w pudle przy większej kolekcji
Dokładnie :!: Poza tym w kompletnym Alien LE jest 1200 kart, więc sensowne koszulki premium mocno podniosłyby wartość kolekcji ;) Natomiast profity doskonale się sprawdzały, perfekcyjnie dopasowane, do tej pory nie miałem problemów z ich jakością. Nawet na najczęściej używanych kartach koszulki po wielu grach sprawują się bez zarzutu.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2441
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 533 times
Been thanked: 460 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

nienazwany pisze: 08 sty 2021, 15:53 (...) w kompletnym Alien LE jest 1200 kart, więc sensowne koszulki premium mocno podniosłyby wartość kolekcji ;) Natomiast profity doskonale się sprawdzały, perfekcyjnie dopasowane, do tej pory nie miałem problemów z ich jakością.
Ja jestem może za bardzo wybredny, ale nie użyłbym tych koszulek do deckbuildera – za dużo tasowania. Aliena mam w Rebel premium, a mam kilka gier z serii Legendary Encounters i chcę mieć wszystkie w takich samych koszulkach (np. żeby Aliena łączyć z Predatorem). Osobiście chętnie bym te Rebele wymienił na coś lepszego, ale za dużo tych kart, muszą na razie zostać.

Generalnie wszystko zależy od preferencji i tego czego ktoś oczekuje – najlepiej sprawdzić samemu. Ogólnie KMC nie były złe, ale jednak nie spełniały moich oczekiwań.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: c08mk »

Zna ktoś może koszulki ładowane z boku na Ant-Mana i Wasp z Marvel Champions? Wraz z zamówieniem dostałem koszulki w prezencie ze sklepu (bardzo miły gest przy okazji) ale niestety są one za ciasne - karty się odkształcają po założeniu koszulek.
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: krwlng »

c08mk pisze: 08 sty 2021, 22:19 Zna ktoś może koszulki ładowane z boku na Ant-Mana i Wasp z Marvel Champions? Wraz z zamówieniem dostałem koszulki w prezencie ze sklepu (bardzo miły gest przy okazji) ale niestety są one za ciasne - karty się odkształcają po założeniu koszulek.
Pytasz o koszulki wewnętrzne czy zwykłe/premium? Jedyne jakie mam ładowane od boku to Dragon Shieldy Perfect fit (czyli wewnętrzne), bo kiedyś kupiłem przez pomyłkę myśląc że to ładowane od góry, ale szczerze mówiąc nie wiem czy będą pasowały na Marvel Champions.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: c08mk »

krwlng pisze: 08 sty 2021, 22:24
c08mk pisze: 08 sty 2021, 22:19 Zna ktoś może koszulki ładowane z boku na Ant-Mana i Wasp z Marvel Champions? Wraz z zamówieniem dostałem koszulki w prezencie ze sklepu (bardzo miły gest przy okazji) ale niestety są one za ciasne - karty się odkształcają po założeniu koszulek.
Pytasz o koszulki wewnętrzne czy zwykłe/premium? Jedyne jakie mam ładowane od boku to Dragon Shieldy Perfect fit (czyli wewnętrzne), bo kiedyś kupiłem przez pomyłkę myśląc że to ładowane od góry, ale szczerze mówiąc nie wiem czy będą pasowały na Marvel Champions.
Dzięki. Najprawdopodobniej to te - zwykłe i perfect fit czyli niestety za ciasne. :(
Mam jeszcze jakieś duże Paladiny, które właśnie odkryłem w swoich zapasach przy okazji "Dreadnougtha" z nowego scenariusza LotR LCG. Spróbuję je przyciąć o połowę. Tu z kolei grubość premium przy składanej karcie może być wadą, bo karta może się nie złożyć. Ostatecznie z dwoma kartami bez koszulek pewnie przeżyję :D
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: krwlng »

c08mk pisze: 08 sty 2021, 22:31
Spoiler:
https://www.etsy.com/listing/693907876/ ... ers-custom

Coś takiego znalazłem :p alternatywnie na yt jest filmik gdzie gość zakoszulkował dużą kartę w Sleeve king 88x122 + rozciął jeden z boków koszulki z czarnym rewersem i używał jej do zasłaniania alter-ego.
Crystiano02
Posty: 13
Rejestracja: 29 wrz 2020, 21:48

Re: Koszulki na karty

Post autor: Crystiano02 »

Cześć,

pdopowiecie czy warto kupić takie koszulki czy raczej badziewie? :)

https://allegro.pl/oferta/miekkie-prote ... zAI2M_CCE4

Pozdrawiam,

Crystiano02
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: krwlng »

Crystiano02 pisze: 11 sty 2021, 08:42
Spoiler:
Nie warto, chyba że zamierzasz karty trzymać luzem na stole i boisz się, że pokryją się kurzem... W podobnej cenie masz koszulki Sloyca, które są o niebo lepsze.
nienazwany
Posty: 70
Rejestracja: 07 kwie 2020, 18:34
Has thanked: 39 times
Been thanked: 12 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: nienazwany »

Crystiano02 pisze: 11 sty 2021, 08:42 Cześć,

pdopowiecie czy warto kupić takie koszulki czy raczej badziewie? :)

https://allegro.pl/oferta/miekkie-prote ... zAI2M_CCE4

Pozdrawiam,

Crystiano02
Problemem przy większości karcianek jest rozmiar - to bardzo duże koszulki, dają nieakceptowalny luz w standardowych kartach ccg. Jakość tych koszulek jest słaba, ale i tak lepiej, niż droższe Rebel Light ;)
Crystiano02
Posty: 13
Rejestracja: 29 wrz 2020, 21:48

Re: Koszulki na karty

Post autor: Crystiano02 »

nienazwany pisze: 11 sty 2021, 14:33Problemem przy większości karcianek jest rozmiar - to bardzo duże koszulki, dają nieakceptowalny luz w standardowych kartach ccg. Jakość tych koszulek jest słaba, ale i tak lepiej, niż droższe Rebel Light ;)
Dzięki za odp., właśnie się zastanawiałem czy to, że koszulki byłyby trochę większe byłoby problemem :)

A z tych dwóch które będą lepsze?

https://allegro.pl/oferta/koszulki-na-k ... 9395766848
https://allegro.pl/oferta/koszulki-na-k ... 8601667993
nienazwany
Posty: 70
Rejestracja: 07 kwie 2020, 18:34
Has thanked: 39 times
Been thanked: 12 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: nienazwany »

Rebel jest ok, ale bez szału. Jeżeli do gry, gdzie karty są rzadko tasowane to ok, do karcianek bym ich nie brał.

Tych drugich nie znam, pierwszy raz widzę.
ODPOWIEDZ