Gra dla 4 coś nieskomplikowane ale poziom wyżej

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
VincentVega
Posty: 205
Rejestracja: 13 sty 2017, 10:39
Has thanked: 16 times
Been thanked: 28 times

Gra dla 4 coś nieskomplikowane ale poziom wyżej

Post autor: VincentVega »

Hej ostatnio sprzedałem kilka gier i mam budżet około 700zł na kilka tytułów.

Najczęściej gramy w gronie 4 osobowym ja z żoną i rodzicami około 45lat.
Mamy i podeszły:

- Wsiąść Do Pociągu Europa
- Wysokie Napięcie
- Mexica
- Capital
- Carcassonne Big Box 6
- Azul: Witraże Sintry
- Welcome to. Miasteczko marzeń
- Red7
- List Miłosny
- Decrypto
- Colt Express (Podstawka/Konie i Dyliżans)
- Sagrada

We dwójkę z żoną, mamy i podeszły:
- Agricola
- Great Western Trail
- Na skrzydłach
- Terraformacja Marsa
- Everdell

Mieliśmy i średnio nam podeszły:
- Domek
- Pandemia
- Kakao
- Kolejka
- Small World
- Osadnicy NI

Na 100% nie dla nas (obejrzałem kilkanaście filmów o tych grach):
- 7 cudów świata
- Cyklady
- Zamki Burgundii
- Root
- Imperial 2030

Chciałbym zakupić kilka nowych tytułów - wprowadzić nas w typ gier troszkę bardziej zaawansowany. Problem w tym, że rodzice nie lubią nowych gier z dużą ilością zasad (ciężko ich przekonać) :)
Zastanawiałem się nad Brass Birmingham, Nemesis, Scythe, Brzdęk w kosmosie, czy te gry nie mają za wysokiego progu wejścia ? A może coś innego polecicie ? Z góry dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1980
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 877 times

Re: Gra dla 4 coś nieskomplikowane ale poziom wyżej

Post autor: Neoptolemos »

Viticulture i Concordia. Proste zasady, ale o oczko wyżej niż Wasze tytuły, jeśli chodzi o głębię rozgrywki - powinny siąść i Wam, i rodzicom.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
vder
Posty: 731
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 306 times
Been thanked: 124 times

Re: Gra dla 4 coś nieskomplikowane ale poziom wyżej

Post autor: vder »

Najłatwiejsza polecanka to Tikal jak Mexica siadła :). Z innych tytułów wspomniana Concordia, proste gry 'akcyjne' : Linie lotnicze Europa, Acquire, Chicago Express lub też proste tableau-builders: Londyn lub Puerto Rico karciane. Jakiś prosty worker placement - pewnie wspomniany viticulture da radę. No i Modern Art, bo Knizia zawsze pasuje :).

Edit: Z Brassem chyba jeszcze bym poczekał.
Ostatnio zmieniony 11 sty 2021, 13:18 przez vder, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 163
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 84 times
Been thanked: 48 times

Re: Gra dla 4 coś nieskomplikowane ale poziom wyżej

Post autor: helloween85 »

Ja polecam Londyn. Do 4 osób, zasady w sumie trywialne ale kombinowania sporo. Gra wpadła do naszej kolekcji dopiero na Święta, ale już mamy za sobą 10 partii.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Gra dla 4 coś nieskomplikowane ale poziom wyżej

Post autor: arturmarek »

Zdecydowanie polecam Tajniaków do grania z rodzicami. Jako alternatywę do Welcome to polecam Kartografów. Wydaje mi się, że ciekawym dodatkiem do Waszej kolekcji gier z rodzicami byłby Szeryf z Nothingham. Pewnie jeśli nie pasuje Wam z opisu 7 Cudów, to Suchi Go Party też będzie problematyczne, ale u nas bardzo dobrze się sprawdza. Dorzucę jeszcze Szarlatanów z Pasikurowic, ciężko to do czegoś porównać, na granicy imprezówki, ale dzięki symultanicznych turach, gra jest bardzo sprawna.
Próbowaliście wprowadzić rodziców w Terraformację lub Na Skrzydłach? Patrząc po tytułach, które ogrywacie, powinno być w porządku, chyba, że duża ilość tekstu na kartach jest problemem?

Edit: przypomniała mi się jeszcze Załoga. Jeśli grywaliście w gry karciane typu tysiąc, brydż, to powinna się spodobać.
patka3000
Posty: 108
Rejestracja: 13 sty 2020, 13:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: Gra dla 4 coś nieskomplikowane ale poziom wyżej

Post autor: patka3000 »

Ja powiem tak, nie przekreślałabym Zamków Burgundii, ja oglądałam tutoriale i wahałam się długo, bardziej zachęcające były Brzdęk, Everdell i inne wymienione. Zamki takie "brzydkie" i surowe i wydawały się drętwe. Dostałam w prezencie i są one naprawdę zaskakująco dobre. Są jak na taki rodzaj gry naprawdę miodne, zaskakujące i dziwne ale nawet przy dwójce emocjonujące. Można rozkminiać ale też poprostu sobie pograć przy dość prostych regułach. Jak lubicie Na skrzydłach, Azula, Carcassone, Wsiąść do pociągu, Wysokie napięcie to sprawdzcie bo warto.Z tego co macie to faktycznie brakuje wam gier troche takich imprezowek i,lub dixitowych czyli Dixit, Muza, Tajemnicze domostwo, Similo, u nas najlepiej zwykli Tajniacy, ale słabo na dwie osoby. No i nie macie karcianek polecam Fasolki (mała karcianka ale b. dobra gra) 6 bierze, Pechowa krowa (leciutka). Kupiłabym detektywistyczną jakąś. Fajna też jest Cytadela i tego też nie macie, też gra nad ktora sie dlugo zastanawialam, chyba najlepsza na 4 osoby.
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 507 times
Been thanked: 123 times

Re: Gra dla 4 coś nieskomplikowane ale poziom wyżej

Post autor: NestorZolo »

Również stanę w obronie Zamków Burgundii. Podeszły i żonie (która woli lekkie tytuły), ojcu (lekkie +), kumplowi (cięższe). Dobrze zaprojektowana gra właśnie ma niski próg wejścia i odpowiednią głębię.

Z innych tytułów dość tanio Pulsar 2849, Lewis&Clark, Blackout Hongkong, Podwodne Miasta, Maracaibo (tu ciut drożej).

Brass jest cięższy, ale jeśli nie podejdzie od razu, to może za pół roku :wink: a jak nie to za rok :) świetna gra.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra dla 4 coś nieskomplikowane ale poziom wyżej

Post autor: anna26 »

Ja też jak przeczytałam że z filmu nie podeszły zamki od razu pomyślałam że pewnie jakbym obejrzała film nigdy bym nie kupiła A tak mam i jest to jedna z lepszych gier jeśli nie najlepsza. Zamki mają to coś co trudno określić jak się nie zagra.
VincentVega
Posty: 205
Rejestracja: 13 sty 2017, 10:39
Has thanked: 16 times
Been thanked: 28 times

Re: Gra dla 4 coś nieskomplikowane ale poziom wyżej

Post autor: VincentVega »

Nie chodziło mi o gry imprezowe, więc o Dixit, Sushi Go Party, Tajniacy itp. nie wspominałem, że mam i gramy :) Ok to zamki wezmę (Warto od razu BigBox ???), jak tyle osób poleca, a coś odnośnie Nemesis, Brzdęku w kosmosie ? Ciężki próg wejścia ? Może jeszcze coś polecacie ?
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2029
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1508 times
Been thanked: 1155 times

Re: Gra dla 4 coś nieskomplikowane ale poziom wyżej

Post autor: Bruno »

Brzdęk w kosmosie - bardzo OK! (Jeśli lubicie klimat SF na wesoło i wyścig z drobną negatywną interakcją). Próg wejścia: na pewno dacie radę, to prostsze niż Zamki Burgundii, a tylko oczko bardziej skomplikowane niż Colt Express z dodatkami.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
McAron
Posty: 83
Rejestracja: 12 kwie 2016, 09:54
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla 4 coś nieskomplikowane ale poziom wyżej

Post autor: McAron »

Może trochę namieszam, ale grałem w Zamki Burgundii z rodzicami i... sprzedałem. Zero emocji. Co byś nie zrobił to i tak punkty będą. Rynek towarów zawsze świeci pustkami. Każdy patrzy w swoją planszę i gra taki kafelkowy pasjans.

Brzdęk jest spoko i ma niski próg wejścia.

Zerknij może na Architektów Zachodniego Królestwa, Steampunk Rally, albo może coś bardziej konfrontacyjnego jak choćby Kemet?
patka3000
Posty: 108
Rejestracja: 13 sty 2020, 13:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: Gra dla 4 coś nieskomplikowane ale poziom wyżej

Post autor: patka3000 »

Zakupiłam Brzdęk w Kosmosie i pomimo że nie lubie kosmicznych gier gra jest super. Wiec dla mnie Zamki Burgundii i Brzdek ten sam poziom trudności, poziom wyżej i gorąco polecam.
ODPOWIEDZ