Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
steemm
Posty: 44
Rejestracja: 17 lut 2016, 13:21
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: steemm »

Czy to forum elektrody?
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1537
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 306 times
Been thanked: 646 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: EsperanzaDMV »

steemm pisze: 13 sty 2021, 11:23 Czy to forum elektrody?
Nie, to forum na którym powinieneś przeczytać poprzednie 120+ stron w tym wątku i nie zadawać takich pytań!

A tak serio - Preludium uchodzi za najlepszy, dający najwięcej dodatek, zatem poniekąd obowiązkowy. Ale nie ma się przy żadnym dodatku poczucia, że coś zostało wycięte z wersji podstawowej. Może dodatkowe pakiety kart, ale też nie, bo to są karty, które pojawiły się później i jako dodatkowe projekty.
Hellas&Elysium to dodatkowa plansza zwiększająca regrywalność - osobiście polecam i dałbym na drugim miejscu jeśli chodzi o dodatki.
Pozostałe dodatki (Kolonie, Wenus, Niepokoje) dodają nowe mechaniki i rozbudowują grę, ale przy żadnym z nich nie będziesz miał poczucia, że został wycięty z podstawki.
Polecam najpierw ograć podstawkę z Preludium i dodatkowymi zestawami kart i wtedy zainteresować się kolejnymi dodatkami.
A, no i tekturowe planszetki graczy są obowiązkowe ;)
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3365
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 1289 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: seki »

Rzeczywiście to częste pytanie. Ale skoro lecimy z koksem to...

Dla mnie nr 1 to Hellas&Elysium, nr 2 to Preludium. I to bym polecił z czystym sumieniem bo istotnie wpływa na regrywalność. Reszta w zależności od tego czego się oczukuje bo każdy inny dodatek rozwija grę w innym kierunku.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: arturmarek »

Pewnie już to gdzieś pisałem, ale powtórzę. Posiadam wszystkie dodatki i oficjalne promosy, po ok 100 rozgrywkach dwuosobowych i kilku w większym gronie uważam, że nie ma co od razu kupować jakiegokolwiek dodatku. Grze podstawowej niczego nie brakuje, a nawet karty Ery Korporporacji można traktować jak dodatek, które dostajesz w podstawowym pudełku.
Preludium: jeżeli chcesz przyspieszyć rozgrywkę, dać bardziej asymetryczny start graczom. Wcale nie uważam, żeby to był niezbędny dodatek, jak niektórzy, a już na pewno nie polecam grania z nim z niedoświadczonymi graczami.
Hellas+Elysium: tylko i aż nowe mapy, pewnie każdy kto zagra kilka(naście) razy, poczuje potrzebę odświeżenia rozgrywki poprzez zmianę mapy. Warto zaznaczyć, że mapa zmienia rozmieszczeni pól, ale też zmienia nagrody i tytuły.
Wenus+Kolonie: daję w jednym punkcie, bo uważam, że to jeden dodatek rozbity na dwa pudełka. Nigdy nie zagrał bym w jeden bez drugiego. Na pierwszy rzut oka te dodatki bardzo dużo dodają, sporo nowych mechanik, nowych akcji itd. Jednak mam wrażenie, że ostatecznie nie zmieniają diametralnie rozgrywki. Każdy stara się zdobyć przynajmniej 3 produkcji energii jak najszybciej, a potem jakoś leci. Nowe Nagrody i Tytuły z Wenus troszkę odświeżają. Dodatkowo zajmują dość dużo miejsca na stole i dokładają trochę czasu obsługi, ale nie jakoś dramatycznie.
Niepokoje: ten dodatek wywrócił nasze rozgrywki do góry nogami. Zdecydowanie najbardziej skomplikoany, dodający sporo małych upierdliwych zasad. Uważam jednak, że po kilkudziesięciu rozgrywkach każdy powinien przynajmniej dać mu szanse.

Co do kart promo, to się nie mogę wypowiedzieć, bo zawsze kupowałem razem z jakimś innym dodatkiem i wtasowywałem z innymi kartami, więc nawet nie wiem co jest promo, a co nie do końca.

Zaznaczę jeszcze, że dokładałem kumulatywnie rozszerzenia: Preludium, potem Wenus+Kolonie, potem Niepokoje. Czyli nie grałem z Wenus bez preludium, ani Niepokojami bez Kolonii itp. No, a mapy wybieram "losowo", choć najbardziej lubię oryginalną (Tharsus?) i na niej gram najczęściej.
Gatzky
Posty: 217
Rejestracja: 31 sie 2017, 11:47
Has thanked: 15 times
Been thanked: 35 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Gatzky »

Ja tylko zaznaczę że w podstawowej wersji gry jest już dodatek- era korporacyjna. Gra bez niego jest dla nas szybszą wersją Terraformacja.
Co do gry, proponuje najpierw ograć główne pudełko- oswoić się z grą. Dodatki nie sprawiają wrażenia, że coś wycięto z podstawki. Każdy z nich wnosi coś innego do gry.
Era korporacyjna- dobra, ten dodatek można nazwać wyciętym z podstawki, ale tylko w celu zagrania szybszej partii. Poza tym i tak jest w podstawowej wersji, więc to tylko Twoja decyzja czy z niego korzystać.
Wenus- więcej tego samego- chcesz terraformowac, masz czwarty wskaźnik. Lubisz zbierać jednostki- dodatek wprowadza drutowce.
Hellady, Elysium- nowe mapy z nowymi tytułami, odświeżenie gry na planszy.
Preludium- zestaw bonusów przyspieszających rozwój i zwiększający unikalność każdej gry.
Kolonie - rozszerzenie wprowadza handel, możliwość zdobycia pewnych jednostek/surowców za $/energię/tytan. Dodatkowo zwiększa w zauważalny sposób ilość kart z drogowcami, dlatego fajnie się z niego korzysta razem z Wenus.
Niepokoje- grałem z nimi mniej niż 10 razy więc nie mam w pełni wyrobionej opinii. Sporo zasad, nowe zasady zmienne co pokolenie, dodatkowe akcje przenoszące ciężar gry w kolejną stronę.

Ogólnie polecam dawkowanie przyjemności stopniowo, dodatek po dodatku. Nie dość łatwiej będzie je opanować w stosunku do wprowadzenia wszystkich jednocześnie, ale i łatwiej będzie zauważyć ich wpływ na grę, co pozwoli na świadomy wybór jakiego Marsa chcecie dzisiaj terraformowac, bo nie ma potrzeby używania wszystkiego na raz.

No i polecam szybką grę, chociaż na spróbowanie.
Schanez
Posty: 9
Rejestracja: 12 gru 2020, 00:14
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Schanez »

Jestem dość świeżym graczem w TM, ale gramy już z paroma dodatkami. Do podstawki najpierw dodaliśmy Preludium, które bardzo przyśpiesza początkowe tury. Potem wpadły Niepokoje, które dodały fajny twist do każdej generacji i przy okazji dorzuciły jeszcze jedną warstwę strategii. Ostatnio zakupiliśmy dodatkowe plansze, Elysium i Hellas. I muszę przyznać, że Elysium jest ulubioną planszą na razie. Jakoś tak przyjemniej się gra.

Generalnie takie opinie. Preludium dodaje do gry bez zwiększania poziomu trodności. Przyśpiesza początkowe generacje i skraca ogólny czas gry.

Niepokoje mieszają na planszy w trakcie rozgrywki i dodają sporo nowych elementów, chociaż dość łatwo je ogarnąć i szybko wpadają w system tur na swoje miejsce. Jednak rozgrywka się potrafi przeciągnąć z nimi.

Plansze to kto co lubi. Uważam że Ekysium ma najlepsze nagrody i tytuły, ale tak to standard. Trochę inne rozłożenie surowców na planszy. Świeży powiew do rozgrywki.


A tak w moim temacie, ktoś coś wie o dodruku dodatków #2 i #3? Szukam po necie ale nadal nic nie ma.
zardoz
Posty: 29
Rejestracja: 27 sty 2020, 21:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: zardoz »

Skoro mowa o dodatkach, to co powiecie na taki zestaw dodatków :)
Spoiler:
Dodam tylko, że map to mam już w sumie osiem :)
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4137
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 272 times
Been thanked: 942 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: brazylianwisnia »

zardoz pisze: 13 sty 2021, 19:38 Skoro mowa o dodatkach, to co powiecie na taki zestaw dodatków :)
Spoiler:
Dodam tylko, że map to mam już w sumie osiem :)
To samo co zawsze - fanowskie dodatki to nieprzetestowana lipa ppwodujaca do tego nadmierny bloat.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1537
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 306 times
Been thanked: 646 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: EsperanzaDMV »

brazylianwisnia pisze: 13 sty 2021, 20:19
zardoz pisze: 13 sty 2021, 19:38 Skoro mowa o dodatkach, to co powiecie na taki zestaw dodatków :)
Spoiler:
Dodam tylko, że map to mam już w sumie osiem :)
To samo co zawsze - fanowskie dodatki to nieprzetestowana lipa ppwodujaca do tego nadmierny bloat.
Może nie tyle co nieprzetestowana (bo ktoś to IMO testował), ale jednak niezbalansowana tak jak oficjalne dodatki.
gogovsky
Posty: 2271
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 473 times
Been thanked: 518 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: gogovsky »

EsperanzaDMV pisze: 13 sty 2021, 22:31
brazylianwisnia pisze: 13 sty 2021, 20:19
zardoz pisze: 13 sty 2021, 19:38 Skoro mowa o dodatkach, to co powiecie na taki zestaw dodatków :)
Spoiler:
Dodam tylko, że map to mam już w sumie osiem :)
To samo co zawsze - fanowskie dodatki to nieprzetestowana lipa ppwodujaca do tego nadmierny bloat.
Może nie tyle co nieprzetestowana (bo ktoś to IMO testował), ale jednak niezbalansowana tak jak oficjalne dodatki.
Przypominam, że najbardziej op niezbalansowane karty są w podstawce typu stacja celna itd., albo że fanowskie naprawiają dodatek wenus nie wspomnę. Bo hurr durr fanowskie nietestowane, niezbalansowane, bo ja tak mówię potęga argumentów:D
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4137
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 272 times
Been thanked: 942 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: brazylianwisnia »

EsperanzaDMV pisze: 13 sty 2021, 22:31
brazylianwisnia pisze: 13 sty 2021, 20:19
zardoz pisze: 13 sty 2021, 19:38 Skoro mowa o dodatkach, to co powiecie na taki zestaw dodatków :)
Spoiler:
Dodam tylko, że map to mam już w sumie osiem :)
To samo co zawsze - fanowskie dodatki to nieprzetestowana lipa ppwodujaca do tego nadmierny bloat.
Może nie tyle co nieprzetestowana (bo ktoś to IMO testował), ale jednak niezbalansowana tak jak oficjalne dodatki.
Ciezko porównać amatorskie testy do kilku grup zewnetrznych testujących niemiłosiernie + wewnetrzni testerzy meczacy mechanizmy kilka godzin dziennie. Gdyby fanowskie dodatki byly testowane porzadnie to juz na tym etapie ktos by wycial dodatkowe planszetki i tory do i tak juz rozrosnietej gry.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: tomb »

brazylianwisnia pisze: 14 sty 2021, 00:16 Gdyby fanowskie dodatki byly testowane porzadnie to juz na tym etapie ktos by wycial dodatkowe planszetki i tory do i tak juz rozrosnietej gry.
Nie jestem pewien, czy dobrze rozumiem to zdanie. Czy uważasz, że nowe dodatki z zasady nie powinny wprowadzać kolejnych plansz i torów?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4137
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 272 times
Been thanked: 942 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: brazylianwisnia »

tomb pisze: 14 sty 2021, 07:18
brazylianwisnia pisze: 14 sty 2021, 00:16 Gdyby fanowskie dodatki byly testowane porzadnie to juz na tym etapie ktos by wycial dodatkowe planszetki i tory do i tak juz rozrosnietej gry.
Nie jestem pewien, czy dobrze rozumiem to zdanie. Czy uważasz, że nowe dodatki z zasady nie powinny wprowadzać kolejnych plansz i torów?
Uwazam ze gra + dodatki i tak ma juz za duzo plansz i torow wiec fanowska zawartosc jeszcze to pogarsza.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: tomb »

Ok, rozumiem. Ale to nic nie mówi o balansowaniu. Zwróć uwagę, że sami autorzy grę powiększyli, komplikując z każdym dużym dodatkiem i ten pomysł wielu osobom się spodobał. Spodobał do tego stopnia, że poszerzają grę o kolejne amatorskie moduły, które, jak widać (choćby po zbiórkach na naszym forum), cieszą się pewnym powodzeniem. Rzecz jasna istnieje spore ryzyko nieprawidłowego przygotowania mechanicznego takiego dodatku, ale to już rzecz do zweryfikowania, a nie zakładania z góry, jedynie na podstawie fanowskiegi statusu takiego projektu.


Osobną sprawą jest fenomen Terraformacji - jej popularność i żądza graczy w rozwijaniu tytułu. (Na to pytanie nie potrafią sobie odpowiedzieć nawet najtęższe forumowe umysły.) Wiem, że dla wielu podstawka jest produktem kompletnym, dla innych każdy kolejny dodatek to droga w dół. Mnie jednak bardzo podoba się rozdęcie mechaniczne gry, zwłaszcza, że następowało stopniowo. Z średnio ciężkiej gry euro zrobił się spory kolos, ale ja chętnie przyjąłbym jeszcze jakieś oficjalne moduły.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 995
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 244 times
Been thanked: 243 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Moonday »

albo że fanowskie naprawiają dodatek wenus nie wspomnę
Co jest nie tak z tym dodatkiem?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: grzeslaw90 »

Moonday pisze: 14 sty 2021, 10:45
albo że fanowskie naprawiają dodatek wenus nie wspomnę
Co jest nie tak z tym dodatkiem?
Jest mocno olewany w trakcie rozgrywki, bo daje niski benefit chyba, że Ci wyjątkowo podejdą karty. (EDIT: W fanowskich dodatkach...) Dochodzą mechaniki korzystające mocniej z contentu Wenus.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: grzeslaw90 »

Nie zrozumcie mnie źle. Ja sam uważam, że fanowskie dodatki wprowadzają ciekawe mechaniki naprawiając przy tym niektóre rzeczy oficjalnej gry. Mimo wszystko osobiście sądzę, że sama oficjalna TM posiada już sporo contentu i dodawanie do niego dodatków fanowskich rozwadnia rozgrywkę, bo content jest nakładany a nie zamieniany. Ja sam nie bawię się dobrze przy grze z 50 różnymi mechanikami nieważne jak ciekawe one są. Dochodzi problem jak tyle contentu później ogarnąć przy setupie - samo tasowanie to dla mnie mordęga w przypadku oficjalnej wersji a co dopiero jak dojdzie drugie tyle kart :D Co jeśli dojdzie do Was nowa osoba? Nie ma szans żeby z talii wyciągnąć określone dodatki, bo zwyczajnie jest tego za dużo, a segregowanie ich po każdej rozgrywce 'w razie czego' też nie wchodzi raczej w grę. Podobne odczucie jak do fanowskich miałem po wprowadzeniu oficjalnego dodatku Niepokoje - powoduje rozwodnienie rozgrywki przy ciekawych nowych mechanikach ale w przeciwieństwie do dodatków fanowskich modyfikuje u samego podłoża zasady gry, aby był lepiej dostosowany zamiast tylko wprowadzać nowe rzeczy.

Jest to subiektywna ocena. Np kolega gogovsky jest ostrym zapaleńcem, jeśli chodzi o TM i widać, że klimat gry mu bardzo odpowiada. Dopytałem i ma sporą stałą przeżartą ekipę i nie dziwię się, że rozszerzanie tej gry jest u niego bezproblemowe i dodatkowo cieszy, bo wszyscy są na bieżąco. U mnie różnie bywa od samego czasu na granie i ludzi, z którymi gram i nie wyobrażam sobie jakbym miał taką kobyłę komuś nowemu wytłumaczyć :D

Pomyślcie, że jest jeszcze wariant gigamapy co dla mnie jest bardzo ciekawą abstrakcją ale w moim środowisku raczej nierealne do wprowadzenia na więcej niż 2 rozgrywki. Oczywiście w towarzystwie mam kilka kopii podstawki więc sam setup nie byłby problemem :D Chociaż sam osobiście raz w życiu bym chętnie zagrał :)
Awatar użytkownika
ScorpZero
Posty: 438
Rejestracja: 05 paź 2020, 10:41
Has thanked: 177 times
Been thanked: 115 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: ScorpZero »

Skoro już mowa o fanowskich dodatkach - które byście polecili jako właśnie takie poprawiające to co jest już w oficjalnych materiałach? Oraz ewentualne dodające mniejsze, ale ciekawe rzeczy? Z kolei na pewno nie chciałbym czegoś, co drastycznie wywraca grę do góry nogami, bądź zwiększa ilość osób przy stole.

Druk się zbliża i trzeba by się zdecydować co brać, a widzę, że tutaj niektórzy mają o tym jakieś pojęcie. ;-)
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 607
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 70 times
Been thanked: 89 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Bludgeon »

ScorpZero pisze: 14 sty 2021, 22:02 Skoro już mowa o fanowskich dodatkach - które byście polecili jako właśnie takie poprawiające to co jest już w oficjalnych materiałach? -)
To chyba tak nie działa. Nawet najpopularniejsze dodatki fanowskie do TM są gorzej zbalansowane niż oryginalne.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: kastration »

Podstawka plus Preludium to kompletna gra IMO, długo w takim składzie utrzymywała się w moim top 2-3 (no może z mapami Hellas/Elysium, bo miło mieć odmianę, jeśli dla kogoś aspekt przestrzenny jest na tyle istotny). W takim układzie gra ma po prostu "to coś".

Dodanie wszystkiego co wyszło z oficjalki plus część rzeczy fanowskich zrobiło z tej gry z pojedynku umysłów festiwal "symulacji wrogich warunków" (naciągane klimatycznie) na Marsie (patrz: losowości). Obecnie z tą całą toną dodatkowego stuffu jest to gra niegrywalna bez draftu, a dodatkowo (przy grze w składzie szybko terraformujących a nie budujących silniki na 5 godzin) niekiedy frustrująca.

Wiadomo, ile ludzi tyle zdań, ale według mnie przed poważnym ograniem podstawki plus dodatków oficjalnych nie ma sobie co zaprzątać głowy tak wieloma dodatkami fanowskimi. Gra stała się przynajmniej w pewnym sensie ofiarą swojej popularności, tak z mojej perspektywy.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
gogovsky
Posty: 2271
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 473 times
Been thanked: 518 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: gogovsky »

Bludgeon pisze: 15 sty 2021, 01:15
ScorpZero pisze: 14 sty 2021, 22:02 Skoro już mowa o fanowskich dodatkach - które byście polecili jako właśnie takie poprawiające to co jest już w oficjalnych materiałach? -)
To chyba tak nie działa. Nawet najpopularniejsze dodatki fanowskie do TM są gorzej zbalansowane niż oryginalne.
Poprzesz te tezę jakimś przykładem, bo to interesujące :D Zgłaszam multikonto wiśni.
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 507 times
Been thanked: 123 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: NestorZolo »

Kumpel ostatnio dokupił Niepokoje (na co marudziłem lekko), ale okazało się, że to całkiem fajny dodatek. Także mamy już komplet oficjalnych. Z fanowskich na pewno nie wezmę księżyca, bo wg. mnie to już z marsem ma mało wspólnego. Pozytywnie myślę o pionierach i ekspansji terytorialnej. Idy marsowe jak dla mnie przekombinowane. Dodatek Solaris to mini gra. Jeśli graczowi, który to zbiera uda się zagrać odpowiednią liczbę tych kart, to wygra, także dla mnie to odpada. Dodatkowe 40 kart raczej wezmę. Dodatkowych korporacji nie. Wenus faza II może faktycznie poprawić sytuację z oficjalnym dodatkiem. Wysoka orbita raczej nie. Mars & merkury, tu raczej muszę jeszcze więcej poczytać o tym. No i dodatkowe mapki raczej tak, pytanie czy wszystkie.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4137
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 272 times
Been thanked: 942 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: brazylianwisnia »

kastration pisze: 15 sty 2021, 01:52 Podstawka plus Preludium to kompletna gra IMO, długo w takim składzie utrzymywała się w moim top 2-3 (no może z mapami Hellas/Elysium, bo miło mieć odmianę, jeśli dla kogoś aspekt przestrzenny jest na tyle istotny). W takim układzie gra ma po prostu "to coś".
Nie chodzi nawet o aspekt przestrzenny a o tytuly i nagrody ktore mocno wplywaja na gre. Choc sama mapa tez szczypte regrywalnosci dodaje.
Dla mnie Kolonie tez sa fajne bo podciagaja energie do poziomu lepszych surowcow.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: kastration »

brazylianwisnia pisze: 15 sty 2021, 07:32
kastration pisze: 15 sty 2021, 01:52 Podstawka plus Preludium to kompletna gra IMO, długo w takim składzie utrzymywała się w moim top 2-3 (no może z mapami Hellas/Elysium, bo miło mieć odmianę, jeśli dla kogoś aspekt przestrzenny jest na tyle istotny). W takim układzie gra ma po prostu "to coś".
Nie chodzi nawet o aspekt przestrzenny a o tytuly i nagrody ktore mocno wplywaja na gre. Choc sama mapa tez szczypte regrywalnosci dodaje.
Dla mnie Kolonie tez sa fajne bo podciagaja energie do poziomu lepszych surowcow.
O, widzisz, jednak zapomniałem, że jest jeden dodatek fanowski (choć nie wiem, czy "fanowski" to dobre określenie), który bym polecił. To te nakładki (tytuły, nagrody) robione w drukarni, które losujemy przed grą, niezależnie od tego, na której mapie gramy. Przy druku takowych na pewno też bym to polecił wahającym się, czy warto. Wtedy te nadrukowane na mapie są nieistotne, bo losuje własne, inne przed każdą grą, nie da się wypracować gotowych schematów, co IMO jest całkiem dobre.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4137
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 272 times
Been thanked: 942 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: brazylianwisnia »

kastration pisze: 15 sty 2021, 11:34
brazylianwisnia pisze: 15 sty 2021, 07:32
kastration pisze: 15 sty 2021, 01:52 Podstawka plus Preludium to kompletna gra IMO, długo w takim składzie utrzymywała się w moim top 2-3 (no może z mapami Hellas/Elysium, bo miło mieć odmianę, jeśli dla kogoś aspekt przestrzenny jest na tyle istotny). W takim układzie gra ma po prostu "to coś".
Nie chodzi nawet o aspekt przestrzenny a o tytuly i nagrody ktore mocno wplywaja na gre. Choc sama mapa tez szczypte regrywalnosci dodaje.
Dla mnie Kolonie tez sa fajne bo podciagaja energie do poziomu lepszych surowcow.
O, widzisz, jednak zapomniałem, że jest jeden dodatek fanowski (choć nie wiem, czy "fanowski" to dobre określenie), który bym polecił. To te nakładki (tytuły, nagrody) robione w drukarni, które losujemy przed grą, niezależnie od tego, na której mapie gramy. Przy druku takowych na pewno też bym to polecił wahającym się, czy warto. Wtedy te nadrukowane na mapie są nieistotne, bo losuje własne, inne przed każdą grą, nie da się wypracować gotowych schematów, co IMO jest całkiem dobre.
Zalezy o czym mowimy. Jesli o nakladkach calych kompletow z 3 oficjalnych map bez mieszania nagród i tytułów miedzy sobą to mozna polecic. Jesli mowimy o niezaleznym losowaniu kazdej nagrody i tytulu z puli to to jest rzecz ktora najbardziej bym odradzil bo najmocniej rozwali balans.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
ODPOWIEDZ