Małe i szybkie (15-20 min) solo

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
dawid
Posty: 520
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 184 times
Been thanked: 243 times

Małe i szybkie (15-20 min) solo

Post autor: dawid »

Przejrzałem wszystkie hasła "solo" z ubiegłego roku, ale nie udało mi się znaleźć nic pasującego.
Szukam gier do solo, które można rozegrać mając kilkanaście minut wolnego czasu. Liczy się prosty setup, niedługi czas gry i jako taka złożoność.
Ranking gier solo na forum to przede wszystkim większe pozycje. Takich gier też mam sporo, ale ostatnio brak czasu i szukam krótszych i mniejszych tytułów.

Liczy się też dostępność, nie chcę ściągać tytułów zza granicy. Z racji, że mam bony na allegro to zazwyczaj dla mnie numer jeden przy wyborze.
Z gier, które spełniają wymagania, posiadam i lądują u mnie na stole:
- Ganz Schon Clever / Doppelt So Clever / Clever Hoch Drei - uwielbiam (zwłaszcza 3. cześć). Bardzo lubię różnego rodzaju bonusy i combosy. Dlatego 3. część jest moją ulubioną. Lubię jak jedną kostką można zakreślić pół planszy
- PARKS - powiedzmy, że to jest maksimum czasowe i złożoność setupu, który się łapie pod wymagania.
- URBANISTA - jest ok, ale dla mnie bez efektu WOW. Ja z tych co grali w SimCity na kodach. Lubię mieć idealnie zaplanowane osiedla a tutaj mnie boli, że w zależności od celów zazwyczaj na planszy burdel ;-)
- Samotna Wyspa - mocno mnie wciągnęła, ale po zdobyciu wszystkich osiągnięć poszła trochę w odstawkę
- Pionierzy i Esy Floresy z wariantem solo
- Trails of Tucana i Winnica - całkiem podobne do siebie gry, mocno losowe, bardzo bezmyślnne, ale lubię od czasu do czasu łączyć sobie te linie
- Osadnicy w wersji kościanej i Troyes: Dice
- Kartografowie i Welcome To - wolę grać w większym gronie, ale czasem ląduje na stole
- Zaginiona Ekspedycja z dodatkiem
- Wykreślanki od GroTwórcy - najczęściej ląduje na stole Aplakaland, ale jest trochę za dobrze zbalansowana. Trochę za mało losowości i często tak, że każdy wybór daje takie same korzyści punktowe.
- Bukiet

Dodalibyście coś do listy ?
Cyel
Posty: 2598
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1235 times
Been thanked: 1455 times

Re: Małe i szybkie (15-20 min) solo

Post autor: Cyel »

Under Falling Skies. Myślę, że właśnie ok 20minut, spoko łamigłówka.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Małe i szybkie (15-20 min) solo

Post autor: Pieter1989 »

Osobiście dodałbym jeszcze Kawerna:Jaskinia kontra Jaskinia. Przez jakiś czas poszła w odstawkę, ale stwierdzam, że od czasu do czasu fajnie można zagrać samemu. Może nie jest to najlepsza gra w jaką kiedykolwiek grałem, ale lubię do niej siąść.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 731
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 305 times
Been thanked: 124 times

Re: Małe i szybkie (15-20 min) solo

Post autor: vder »

Moze Coffee Roaster podejdzie. Ja co pewien czas się zastanawiam nad tym tytulem, ale trochę $$$ trzeba wyłozyć, no i pod solo gra moze być dowolnie długa, jak dla mnie, a tutaj właśnie 30 min chyba jest.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1486
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 724 times

Re: Małe i szybkie (15-20 min) solo

Post autor: arturmarek »

Aerion
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Małe i szybkie (15-20 min) solo

Post autor: trance-atlantic »

Troyes Dice jest spoko, mi się jeszcze nie znudziła. :) Losowość rozkładu kolorowych płytek plus wyników na kościach gwarantuje sporą zabawę za każdym razem. Ze strony wydawcy można ponadto ściągnąć dodatkowe wyzwania.

Polecam też Zamki Burgundii w wersji kościanej, jak na prostą turlankę podoba mi się spora decyzyjność w grze, np. czy skończyć mniejszy obszar za mniej punktów (ale z jakimś bonusem), czy zabudowywać większy, za - docelowo - więcej punktów, ale bonus przyjdzie dopiero po ukończeniu całości.

Lubię pograć w obie z kimś, ale zdecydowanie najlepiej sprawdzają się dla mnie solo. O ile Zamki mają jeszcze wyścig po dodatkowe punkty za ukończenie wszystkich obszarów w danym kolorze, o tyle w Troyes już każdy sam sobie rzepkę skrobie i rywale do niczego Ci potrzebni nie są. :)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
dawid
Posty: 520
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 184 times
Been thanked: 243 times

Re: Małe i szybkie (15-20 min) solo

Post autor: dawid »

Dzięki za opinie.
Troyes: Dice mam. Co prawda przegrywa z innymi kościankami, ale od czasu do czasu sobie z przyjemnością wyciągnę.
Zamki Burgundii, na pewno spróbuję. Kawerna też wylądowała na liście zakupów.
vder pisze: 08 sty 2021, 13:41 Moze Coffee Roaster podejdzie. Ja co pewien czas się zastanawiam nad tym tytulem, ale trochę $$$ trzeba wyłozyć, no i pod solo gra moze być dowolnie długa, jak dla mnie, a tutaj właśnie 30 min chyba jest.
Od jakiegoś czasu jest na moim radarze. No ale fakt cena jest trochę spora i dostępność mała. No ale jeśli tylko pojawi się jakaś fajna okazja to zakupię.
Cyel pisze: 08 sty 2021, 13:30 Under Falling Skies. Myślę, że właśnie ok 20minut, spoko łamigłówka.
arturmarek pisze: 08 sty 2021, 13:52Aerion
Nie słyszałem o nich w ogóle, ale wygląda ciekawie. Dzięki za polecenie.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1486
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 724 times

Re: Małe i szybkie (15-20 min) solo

Post autor: arturmarek »

dawid pisze: 12 sty 2021, 14:22
arturmarek pisze: 08 sty 2021, 13:52Aerion
Nie słyszałem o nich w ogóle, ale wygląda ciekawie. Dzięki za polecenie.
To wydawnictwo seria gier Oniverse. Ja grałem jedynie w Onirim, które ma bardzo dobre opinie, ale jak dla mnie są lepsze pasjanse wykorzystujące standardową talie 52 kart; oraz właśnie w Aerion, kóry jest bardzo ciekawy. Możesz też popatrzyć na jakieś inne gry z tej serii, one wszystkie z założenia są solo, proste i szybkie.
Awatar użytkownika
Neysmeey
Posty: 197
Rejestracja: 03 wrz 2019, 15:46
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 118 times
Been thanked: 73 times

Re: Małe i szybkie (15-20 min) solo

Post autor: Neysmeey »

Hostage negotiator pojawia się na allegro, tytuł może na granicy 20minutowego ograniczenia czasowego, ale bardzo atrakcyjny do zabawy solo.
Profil na: Boardgamegeek
blacksad77
Posty: 33
Rejestracja: 24 kwie 2019, 08:58
Has thanked: 27 times
Been thanked: 8 times

Re: Małe i szybkie (15-20 min) solo

Post autor: blacksad77 »

Neysmeey pisze: 12 sty 2021, 18:54 Hostage negotiator pojawia się na allegro, tytuł może na granicy 20minutowego ograniczenia czasowego, ale bardzo atrakcyjny do zabawy solo.
Hostage mam do sprzedania, mi bardziej leży Urbanista.

Takoż i Friday mi nie podszedł, ale gra wielce polecana - tez mam do sprzedania.
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 482
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 405 times
Been thanked: 338 times

Re: Małe i szybkie (15-20 min) solo

Post autor: cactusse »

Z gatunku pobij swój rekord/osiągnij wymarzony poziom :

Limes - Dokładasz kartę, stawiasz lub przemieszczasz meeple'a. Masz tylko 7 meepli na 16 kart (w układzie 4x4), którymi musisz zająć najlepiej punktujące elementy na tworzonym układzie. Szybka acz dość wymagająca gierka, dla odważnych jest jeszcze zaawansowany wariant punktowania, który znacząco utrudnia kalkulowanie wyniku.

Village Green - Podobnie jak wyżej, układasz karty wioski w schemacie 3x3, starając się jak najlepiej spełnić różne warunki punktujące w rzędach i kolumnach. Równie szybkie i podstępne.

Tajemnicze Podziemia - Z kolejnych kafelków układasz mapę, starając się stworzyć bezpieczną drogę do jak największej ilości skarbów, blokując równocześnie przejścia do potworów. Rozgrywka trwa 10 minut, 3 minuty na układanie i 7 minut na darcie szat i łapanie się za głowę ;-) . IMHO wielce niedoceniana gierka.

Print-and-Play :

30 Rails - Rzuć kostkami, narysuj wskazany tor zgodnie z ograniczeniami, staraj się połączyć stacje ze sobą i górską kopalnią. Bardzo sympatyczna gierka w duchu Kolejowego Szlaku.

Maquis - Jesteś członkiem Ruchu Oporu w małym miasteczku w okupowanej przez Nazistów Francji, który otrzymał misję do wykonania. Masz kilka dni na wykonanie wielu zadań, starając się przechytrzyć patrole milicji i wojska, ciągle ryzykując życiem swoich agentów. Bardzo fajna gra.

Puzzlowate (przebijasz się przez kolejne, coraz trudniejsze etapy) :

Tramways Engineer's Workbook - Przebijasz się przez kolejne plansze, na każdej masz do dyspozycji kilka rund i kilka akcji, z pomocą których musisz spełnić odpowiednie wymagania. Gra kręci się wokół budowania infrastruktury, tworzenia połączeń i dostarczanie pasażerów w odpowiednie miejsca.

Łamigami - Dostajesz zestaw karteczek ze podstępnie rozmieszczonymi ciemnymi i jasnymi polami. Należy tak pozaginać karteczkę, by z jednej strony były same jasne, a z drugiej same ciemne pola. Trudniejsze etapy wymagają takich origami-trików i takiego przestrzennego kombinowania, że trudno szczenę pozbierać z posadzki.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2453
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 539 times
Been thanked: 463 times
Kontakt:

Re: Małe i szybkie (15-20 min) solo

Post autor: Jiloo »

Z takich które jeszcze nie padły w wątku:

Lux Aeterna – szybka, bo jednym z wymagań zwycięstwa jest zmieszczenie się w 10-12 minutach. Generalnie jak się nie stosuje ograniczeń czasowych to gra może się wydawać łatwa, ale jak już mamy bat na głowie w postaci zegarka to nie jest tak łatwo. Fajna szybka karcianka z grafikami, które mnie urzekły.

Na pewno znalazło by się coś w bibliotece wydawnictwa Button Shy. Z jedno osobowych kojarzę SpaceShipped i Food Chain Island. Niestety nie grałem, ale kolega ma, więc jak zagram to mogę dorzucić 3 grosze. Można sprawdzić jeszcze inne ich gry, bo wszystkich nie kojarzę.

Palm Island – to nawet wyszło po polsku z tego co kojarzę. Jeszcze nie grałem, ale kolega mi podrzucił, więc jakoś na dniach sprawdzę. Niby gra na 15 min, ale obecnie siedzę w malowaniu figurek do planszówki więc jakoś nie mogę się oderwać do grania.

Jeśli jesteś w stanie nagiąć trochę reguły czasowe do 30+ minut to jeszcze dorzuciłbym Warp's Edge. Zeszłoroczny tytuł, który obok Under Falling Skies lądował w wielu topkach gier solo 2020 roku.
vder pisze: 08 sty 2021, 13:41 Moze Coffee Roaster podejdzie. Ja co pewien czas się zastanawiam nad tym tytulem, ale trochę $$$ trzeba wyłozyć (...)
Mnie się udało kupić używanego za 80 zł, więc nie wiem czy to dużo. Dopiero przyszedł, więc też nie grałem :mrgreen:
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
cappuccinko
Posty: 25
Rejestracja: 05 lut 2020, 09:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 8 times

Re: Małe i szybkie (15-20 min) solo

Post autor: cappuccinko »

Nie gram solo, ale mogę dorzucić "Niezłe ziółka" i "Zombiaki Ameryki".
ODPOWIEDZ