Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
feniks_ciapek
Posty: 2306
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1612 times
Been thanked: 939 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: feniks_ciapek »

A ja kontrowersyjnie powiem, że brak spolszczenia elementów na planszy i technologii może być bardzo dobrą decyzją dla tej gry, jeśli spojrzymy na jej dalszy cykl wydawniczy.

Będzie znacznie mniejszy problem z ewentualnym wydaniem dodatków - jedyne, co trzeba przygotować, to instrukcja do gry. Można się będzie podpiąć pod druk angielski i tylko dołączyć do polskiej wersji dodatku rzeczoną instrukcję i może zrobić pudełko. Co sprawi, że polska wersja dodatku w ogóle się do tej gry pojawi, bo w przeciwnym wypadku mogłoby się okazać, że koszty osobnego druku komponentów są po prostu za wysokie w stosunku do oczekiwanej sprzedaży.

Jak już pisali inni - angielskie skróty i nazwy nie mają w zasadzie wpływu na samą grę. Mając do wyboru całkowitą polonizację z ryzykiem niewydania dodatków po polsku, wolę już takie częściowe rozwiązanie, które nie skończy się za dwa lata płaczem, zgrzytaniem zębów i pomstowaniem na kolejną "porzuconą" polską wersję gry.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2452
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 539 times
Been thanked: 463 times
Kontakt:

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Jiloo »

tomp pisze: 05 lut 2021, 10:56 Czyli jak za dawnych czasów. Dystrybucja zagranicznej gry z polską instrukcją. (...)
Trochę słabo, bo w dzisiejszych czasach inni wydawcy przyzwyczaili do innego modelu polonizacji.
Nikt się nie podjął wydania. Poprzednia edycja była międzynarodowa, ale grałem w angielską więc nie wiem jak to wtedy wyglądało.
Można narzekać, że nie ma pełnego tłumaczenia, można się też cieszyć, że przynajmniej jest instrukcja po polsku. Na rynku jest wiele gier, które nigdy nie doczekają się nawet instrukcji w naszym języku, więc to mimo wszystko fajny gest.
PS. Wasze barwne i wyraziste porównania statków odstraszają od zakupu :lol:
Statki są takie same jak w pierwszej edycji w dodatku Ship Pack – zdjęć tego jest pewnie od groma.
Zróżnicowane modele statków mają swoje wady i zalety. W pierwszej edycji w podstawce wszystkie statki były takie same i różniły się tylko kolorami – to ułatwiało identyfikacje – wiedziałeś, że lecą na ciebie dwa interoceptory i destroyer. Modele z dodatku są na tyle różne, że jak ich jeszcze nie znasz to czasem nie do końca było wiadomo czy to cruiser czy destroyer (szczególnie jak na planszy jest tylko jeden rodzaj). Nie jest to jakiś dużo problem, ale kiedyś graliśmy w 7 osób i wprowadzało to dodatkowy chaos.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
thorus197
Posty: 90
Rejestracja: 16 kwie 2020, 17:53
Lokalizacja: Bristol
Has thanked: 37 times
Been thanked: 22 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: thorus197 »

Jiloo pisze: 05 lut 2021, 13:48
Nikt się nie podjął wydania. Poprzednia edycja była międzynarodowa, ale grałem w angielską więc nie wiem jak to wtedy wyglądało.
Można narzekać, że nie ma pełnego tłumaczenia, można się też cieszyć, że przynajmniej jest instrukcja po polsku. Na rynku jest wiele gier, które nigdy nie doczekają się nawet instrukcji w naszym języku, więc to mimo wszystko fajny gest.

Ale czy kafelki po angielsku aż tak bolą? Tam przecież nie ma tekstu za wiele..
Pojedyncze słówka myślę że każdy ogarnie.

Co innego jak były by karty z rozbudowanym tekstem, wtedy defakto można by było się czepiać pół angielskiej gry - bo wymagałoby to tłumaczenia pełnego tekstu.
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 64 times
Been thanked: 14 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Dellas »

rattkin pisze: 25 mar 2020, 02:03 No, ale poza tym to jednak jest Eclipse, a Eclipse zawsze i wszędzie ma dożywotnie 10/10.
Amen!
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

A ja Płytki Odkryć trzymam w woreczku :D
Oczywiście nie można ich podglądać, ale da radę wymacać która to lewa a która prawa strona żetonika.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2452
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 539 times
Been thanked: 463 times
Kontakt:

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Jiloo »

thorus197 pisze: 05 lut 2021, 13:54 Ale czy kafelki po angielsku aż tak bolą? Tam przecież nie ma tekstu za wiele..
Pojedyncze słówka myślę że każdy ogarnie.
To raczej pytanie nie do mnie :D Ja głownie inwestuję w angielskojęzyczne tytuły. Kupując Eclipse wybrałbym stanowczo wersję oryginalną.
Wiem jednak, że dużo ludzi woli rodzime wydania i doceniam każdą opcję przybliżenia gry większemu gronu użytkowników. Nawet jeśli to tylko instrukcja.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
dannte
Posty: 738
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 105 times
Been thanked: 435 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: dannte »

Dr. Nikczemniuk pisze: 05 lut 2021, 08:36pierw ciułasz surowce a potem do boju
Kurczę, to jest proste, acz ciekawe spostrzeżenie, wcześniej na to nie zwróciłem uwagi - rzeczywiście, coś, czego generalnie nie lubię w grach, zupełnie nie przeszkadza mi w Eclipse!
Wiele gier ma problem tego, że początek jest powolny (i za wiele zrobić nie możesz), a w końcówce, jak już wszystko masz na wypasie, to gra kończy się zbyt wcześnie (i nie jesteś w stanie się "rozkręcić").

Tutaj zupełnie tego nie odczułem, każdy etap gry jest tak samo ciekawy: na początku eksploracja i niepewność czy zająć sektor albo ilu Starożytnych napotkasz na swojej drodze, potem rozwój, budowa i próba podjęcia Strażników, a na końcu skumulowane próby podbicia GCDS i innych graczy.

Mam nawet wrażenie (chociaż to trochę zakrawa na herezję), że nawet jak bym przerwał tę grę w połowie (okolice 4-5 rundy) to i tak bym był usatysfakcjonowany rozgrywką. Pewnie ze względu na modularną naturę kafelków i żetonów? Albo na mechanikę dysków, które dają wiele możliwości ruchów (nawet jeśli to tylko złudzenie).

Nie wiem czy mógłbym coś podobnego powiedzieć o innej grze?

--------------------------------

Korzystając z okazji, pytanie z innej beczki (do osób, które mają podstawki pod figurki):

Czy mam rację, że statki z podstawkami nie mieszczą się w zasobnikach (w szczególności czarne)? W jaki sposób przechowujecie te statki albo gdzie trzymacie ich podstawki (w sensie gdzie w pudełku/wyprasce)? Czy po każdej grze "rozbieracie" wszystkie figurki?
Nie podoba mi się takie rozwiązanie sytuacji i pewnie przez to nie zdecyduję się na to rozszerzenie... No chyba, że nie jest to jakoś bardzo uciążliwe?
Awatar użytkownika
thorus197
Posty: 90
Rejestracja: 16 kwie 2020, 17:53
Lokalizacja: Bristol
Has thanked: 37 times
Been thanked: 22 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: thorus197 »

Jiloo pisze: 05 lut 2021, 15:53
thorus197 pisze: 05 lut 2021, 13:54 Ale czy kafelki po angielsku aż tak bolą? Tam przecież nie ma tekstu za wiele..
Pojedyncze słówka myślę że każdy ogarnie.
To raczej pytanie nie do mnie :D Ja głownie inwestuję w angielskojęzyczne tytuły. Kupując Eclipse wybrałbym stanowczo wersję oryginalną.
Wiem jednak, że dużo ludzi woli rodzime wydania i doceniam każdą opcję przybliżenia gry większemu gronu użytkowników. Nawet jeśli to tylko instrukcja.
Wybacz byku! Nie chciałem żeby to zabrzmiało personalnie :)
Ogólnie przeglądając to forum czy inne mordoksiążkowe grupy - ludzie strasznie na to marudzą, co mnie osobiście dziwi. Sam dałem się złapać na to że myślałem że to będzie pełna polska wersja językowa ( na stronach sklepów nie pisano tylko instrukcji ), a tu niespodzianka! Ale jak wspomniałem, tam nie ma praktycznie tekstu, więc problemu nie widzę..
ZXCV
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2020, 13:02
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 41 times
Been thanked: 18 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: ZXCV »

Cześć! Z ciekawością spoglądam w stronę nowego Eclipse, więc mam kilka pytań:
1. Czy, a jeśli tak, to w jakim stopniu Waszym zdaniem Eclipse przypomina Scythe (a w zasadzie, biorąc pod uwagę datę wydania I edycji "E", to na odwrót)? Chodzi mi bardziej o ogólne doznania płynące z rozgrywki, niż konkretne mechaniki. Inspirowane tym wątkiem na BGG: https://tiny.pl/rpx71
2. Czy Eclipse jest mniej (a może bardziej) eurowate od Scythe?
3. Czy walka w Eclipse zajmuje ważniejsze miejsce, niż w Scythe?
4. Czy gra w Eclipse w 2 osoby jest sensowna? Pytam właśnie z perspektywy kogoś, kto Scythe uwielbia, i gra w Kosę najczęściej właśnie we dwójkę.
5. Ile czasu zajmuje partia na 2 i 3 osoby?
Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi!
Awatar użytkownika
bexolini
Posty: 221
Rejestracja: 02 kwie 2020, 23:04
Has thanked: 63 times
Been thanked: 138 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: bexolini »

ZXCV pisze: 08 lut 2021, 17:32 Cześć! Z ciekawością spoglądam w stronę nowego Eclipse, więc mam kilka pytań:
1. Czy, a jeśli tak, to w jakim stopniu Waszym zdaniem Eclipse przypomina Scythe (a w zasadzie, biorąc pod uwagę datę wydania I edycji "E", to na odwrót)? Chodzi mi bardziej o ogólne doznania płynące z rozgrywki, niż konkretne mechaniki. Inspirowane tym wątkiem na BGG: https://tiny.pl/rpx71
2. Czy Eclipse jest mniej (a może bardziej) eurowate od Scythe?
3. Czy walka w Eclipse zajmuje ważniejsze miejsce, niż w Scythe?
4. Czy gra w Eclipse w 2 osoby jest sensowna? Pytam właśnie z perspektywy kogoś, kto Scythe uwielbia, i gra w Kosę najczęściej właśnie we dwójkę.
5. Ile czasu zajmuje partia na 2 i 3 osoby?
Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi!
1. Wydaje mi się że są to dwie różne gry, chociażby mapę w scythe widzisz odrazu i jest taka sama co grę tutaj tworzy się ona w ciągu gry :D

2. Wydaje mi się że trochę mniej

3. Zdecydowanie jest więcej tutaj walki( nie tylko z współgraczami ale też z "starożytnimi" których można spotkać podczas ekslporacji ) ale nie jest tak że tylko walka możesz wygrać.

4. Gry tego typu śmigają lepiej na większą liczbę osób ale sam gram z narzeczona głównie w dwójkę i dla dla nas ta gra wskoczyła w nasza topke ( scythe mamy z wszystkimi możliwymi dodatkami również estetycznymi a mimo wszystko trochę wyżej oceniamy Eclipsa.

5. Pierwsze gry będą napewno w granicach do 3 h. Natomiast z każdą kolejną będzie szybciej. Np wczoraj graliśmy po raz kolejny w dwójkę i skończyliśmy w około 100 min :)
Mój wątek sprzedażowy: viewtopic.php?f=65&t=66909
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 399
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 342 times
Been thanked: 309 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Chudej »

ZXCV pisze: 08 lut 2021, 17:32 Cześć! Z ciekawością spoglądam w stronę nowego Eclipse, więc mam kilka pytań:
1. Czy, a jeśli tak, to w jakim stopniu Waszym zdaniem Eclipse przypomina Scythe (a w zasadzie, biorąc pod uwagę datę wydania I edycji "E", to na odwrót)? Chodzi mi bardziej o ogólne doznania płynące z rozgrywki, niż konkretne mechaniki. Inspirowane tym wątkiem na BGG: https://tiny.pl/rpx71
2. Czy Eclipse jest mniej (a może bardziej) eurowate od Scythe?
3. Czy walka w Eclipse zajmuje ważniejsze miejsce, niż w Scythe?
4. Czy gra w Eclipse w 2 osoby jest sensowna? Pytam właśnie z perspektywy kogoś, kto Scythe uwielbia, i gra w Kosę najczęściej właśnie we dwójkę.
5. Ile czasu zajmuje partia na 2 i 3 osoby?
Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi!
1. W bardzo niewielkim, Eclipse jest jednak nastawiony na walkę, sam system walki jest bardzo rozbudowany przez upgrady statków. W Scythe sytuacja na mapie jest trochę bardziej drugorzędna i ważniejsze jest to, co robisz na swojej planszetce.
2. Mniej
3. Tak
4. Tak, ale lepiej działa na 4 i więcej.
5. 2-3h.
Awatar użytkownika
thorus197
Posty: 90
Rejestracja: 16 kwie 2020, 17:53
Lokalizacja: Bristol
Has thanked: 37 times
Been thanked: 22 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: thorus197 »

Dla ludzi poszukujących mat (wydanych przez wydawcę) do Eclipse, pojawią się ponownie na lato - dostałem potwierdzenie od Lautapelit.fi.
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 994
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 242 times
Been thanked: 242 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Moonday »

Dla ludzi poszukujących mat (wydanych przez wydawcę) do Eclipse, pojawią się ponownie na lato - dostałem potwierdzenie od Lautapelit.fi.
Wiadomo, czy będą też kontynuować produkcję standów do statków? Obecnie już się ich niestety nie da kupić. Chyba, że ktoś znalazł jakieś alternatywne standy, które pasują?
Awatar użytkownika
thorus197
Posty: 90
Rejestracja: 16 kwie 2020, 17:53
Lokalizacja: Bristol
Has thanked: 37 times
Been thanked: 22 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: thorus197 »

Moonday pisze: 09 lut 2021, 07:14
Dla ludzi poszukujących mat (wydanych przez wydawcę) do Eclipse, pojawią się ponownie na lato - dostałem potwierdzenie od Lautapelit.fi.
Wiadomo, czy będą też kontynuować produkcję standów do statków? Obecnie już się ich niestety nie da kupić. Chyba, że ktoś znalazł jakieś alternatywne standy, które pasują?
Zamowilem wczoraj na ebay, "dropzone commander". Najważniejsze by Góra (kijek?) mial 3 mm
oli_37
Posty: 108
Rejestracja: 02 gru 2019, 17:35
Been thanked: 23 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: oli_37 »

Jakby ktoś był chętny Eclipse - 2nd Dawn: Terran Ships
https://strefamarzen.pl/product-pol-115 ... Ships.html
To chyba jedyny sklep gdzie były wszystkie dodatki do Eclipse
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: grzeslaw90 »

Odtworzyłem czcionkę z Eclipse:
Spoiler:
Nie jest idealnie ale przynajmniej jako tako.
Jakby ktoś chciał coś poprawić (sfd) albo sobie po prostu zainstalować czcionkę (otf) to udostępniam tutaj:
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Użyłem darmowego programu FontForge.

Teraz czas na zrobienie gołych kafli i ewentualne napisanie generatora :D
dannte
Posty: 738
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 105 times
Been thanked: 435 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: dannte »

Co oznacza, że ją odtworzyłeś?

Oryginalna czcionka jest udostępniana przez wydawcę tutaj: https://www.dropbox.com/sh/fci6etev4mj9 ... kgX-a?dl=0 razem z szablonem do wytworzenia własnej rasy.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: grzeslaw90 »

dannte pisze: 10 lut 2021, 19:52 Co oznacza, że ją odtworzyłeś?

Oryginalna czcionka jest udostępniana przez wydawcę tutaj: https://www.dropbox.com/sh/fci6etev4mj9 ... kgX-a?dl=0 razem z szablonem do wytworzenia własnej rasy.
Aha... Czyli tyle pracy na nic, bo nie mogłem znaleźć nigdzie xD Odtworzyłem znaczy rysowałem od zera kurła.
Dzięki, zaraz obczaję :D

EDIT: No zupełnie inny poziom :D Jeszcze raz dzięki ;)
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: michalldz90 »

Chyba w końcu mogę podzielić się moja opinia o Eclipse. I tak jak myślałem, gra z każdą kolejną partia jest coraz lepsza. Bardzo podoba mi się to że przy swoim poziomie skomplikowania gra jest szybka i przy zgranej ekipie gra się płynnie przez co ciągle każdy jest w grze i nie ma zamulania. Początkowo jest jednak dużo błądzenia i poznawania co jest lepsze a co nie. Dla początkujących graczy wybór odpowiednich technologii może być przytłaczający a ich dobor do sytuacji na stole ma bardzo duże znaczenie na to co uda nam się w ogóle zrobić. Kilka z nich jest kluczowa jak chociażby orbitale które redukuja ryzyko słabego dobrania kafli podczas eksploracji. Losowość może denerwować, szczególnie jeżeli przegrywamy 2-3 walkę z rzędu i w zasadzie gra dla nas się kończy... Ale to ryzyko da się ograniczyć tylko że jak skupimy się na ograniczaniu to nie zdążymy np. dotrzeć do odpowiednich sektorów lub inni zdobędą ciekawsze rzeczy od nas. Walka jest ryzykowna ale daje dużo profitów. No cóż, siadając do tej gry trzeba zdać sobie sprawę z tego że nie wszystko się ułoży idealnie czasem może nawet bardzo niekorzystnie ale po sobie wiem że nie ma się co obrażać. Trzeba poprostu zaglowac tym ryzykiem odpowiednio i podnosić poziom jeżeli możemy sobie na to pozwolić. Coś jak zarządzanie oddsami w pokerze. :D gre oceniam na 9/10 i jest to absolutny top planszowek w jakke miałem okazję zagrać. Z tego powodu zamówiłem jeszcze sobie mate która dodaje klimatu i holder na żetony odkryć oraz kafelek kolejności od grzeslaw90 za co bardzo dziękuję i polecam każdemu domówić.


BTW czy ktoś gra home rule z dociągiem 2 kafli zamiast 1 przy eksploracji? Chyba ten aspekt gry wydaje mi się tylko zbyt surowy, bo jak źle trafimy na początku to potem długo ciułamy surowce żeby rozwinąć skrzydła.

Obrazek Obrazek Obrazek
Golin
Posty: 329
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Golin »

[RAJ: Zbędny wielki cytat.]

a co to masz za MATĘ?
drzewko
Posty: 294
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 47 times
Been thanked: 300 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: drzewko »

michalldz90 pisze: 16 lut 2021, 23:56 BTW czy ktoś gra home rule z dociągiem 2 kafli zamiast 1 przy eksploracji? Chyba ten aspekt gry wydaje mi się tylko zbyt surowy, bo jak źle trafimy na początku to potem długo ciułamy surowce żeby rozwinąć skrzydła.
Ten home rule jest bez sensu, gdyż całkowicie neguje zdolność rasy Draco (która działa właśnie w ten sposób).

W pierwszej edycji eclipsa była taka turniejowa zasada: mulligan exploration tile - opierała się ona na tym, że jak wylosujesz kafelek który Ci nie pasuje, możesz go odłożyć na bok i wylosować kolejny, ale kosztuje Cie to punkty zwycięstwa, zgodnie ze wzorem: (2^(n-2)), gdzie n to jest wartość ile razy skorzystałeś z tej opcji dociągnięcia nowego kafla. Czyli na przykładzie: jak zrobisz to raz podczas całej gry: -0.5 VP, dwa razy: -1 VP, trzy rzy:-2 VP, czytery razy: -4 VP, pięć razy: -8 VP. Można ten wzór dostosować, jeśli uważasz, że kara jest za mała do np: (2^(n-1)), czyli pierwszy mulligan bedzie już kosztował -1VP.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5219
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 279 times
Been thanked: 899 times
Kontakt:

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: raj »

drzewko pisze: 17 lut 2021, 08:08 Ten home rule jest bez sensu, gdyż całkowicie neguje zdolność rasy Draco (która działa właśnie w ten sposób).
Draco ciągnie wtedy 3 kafelki.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
drzewko
Posty: 294
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 47 times
Been thanked: 300 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: drzewko »

raj pisze: 17 lut 2021, 10:46
drzewko pisze: 17 lut 2021, 08:08 Ten home rule jest bez sensu, gdyż całkowicie neguje zdolność rasy Draco (która działa właśnie w ten sposób).
Draco ciągnie wtedy 3 kafelki.
I traci swoją przewage :) Ciągnięcie jednego a dwa kafelki to kolosalna różnica, ciągnięcie miedzy 2 a 3 to marginalna różnica. Podtrzymuje, że ta zasada jest bez sensu :)
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: grzeslaw90 »

Turniejowa zasada zdecydowanie mi się podoba :)
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5219
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 279 times
Been thanked: 899 times
Kontakt:

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: raj »

Można zrobić, że Draco ciągnie 4 kafelki.

Ale zasada z muliganami wygląda fajnie. Ale też upośledza Draco, chyba, że dla Draco muligan obejmuje oba kafelki.
Alternatywnie można zamiast dawać ujemne vp, ograniczyć ilość muliganów do jednego lub dwóch na rozgrywkę.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
ODPOWIEDZ