Wrażenia z zapowiedzi Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 995
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 244 times
Been thanked: 243 times

Re: Wrażenia z zapowiedzi Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World

Post autor: Moonday »

Z Sagi wprost nie wynika, ze kobieta NIE MOŻE być wiedźminem.
Jasne, ale uzasadnieniem dla wprowadzenia żeńskiego wiedźmina jest potrzeba zwiększenia imersji u płci pięknej (a może też u niektórych facetów? ;)) stąd przykład amazonek. Nie trzeba wchodzić w buty postaci tej samej płci co gracz, aby poczuć imersję, więc ten argument mnie nie przekonuje. Tak samo nie przekonuje mnie argument o zwiększeniu różnorodności, bo tu można łatwo popaść w przesadę. Wolałbym otrzymać grę opartą o sagę Sapkowskiego, ale to tylko moje życzenie. Oczywiście nie mam na myśli koncepcję a nie historię.
Czy coś przeoczyłem ?
O Ciri wspomina się nawet w kontekście Cyberpunka 2077 :)
allagainstyou
Posty: 152
Rejestracja: 19 lis 2020, 15:30
Has thanked: 33 times
Been thanked: 34 times

Re: Wrażenia z zapowiedzi Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World

Post autor: allagainstyou »

japanczyk pisze: 18 lut 2021, 13:59 Wiedźmin nie ma okreslonej płci. To tak jakbyś po przeczytaniu czegos o JP2 stwierdził, że tylko Polak może być papieżem. Z Sagi wprost nie wynika, ze kobieta NIE MOŻE być wiedźminem.
Walkyrie i Amazonki to kobiety. Koniec - jakbys zrobił Walkyra z jakiegoś powodu to mozna by bylo podniesc alrum, ze to niezgodne z mitologią, a jakbys zrobił Amazona (hehe), to w ogole byloby bez sensu, bo Amazonki były kobiecym plemieniem
Geralt pisze:„To okropne, co Próba Traw robi z chłopcami”
Wikipedia pisze:Wiedźminami zostają przede wszystkim porzucone dzieci, często sieroty, zbierane z gościńców, traktów czy też oddawane, być może sprzedawane przez opiekunów, a według plotek tylko i wyłącznie takie, które zostały przyznane wiedźminom przez tzw. Prawo Niespodzianki[2] – zawsze chłopcy, wyjątkiem była księżniczka Ciri, uczona przez wiedźminów, jednak nie poddana Próbie Traw.
Wpychanie wiedźminek do tej gry planszowej jest działaniem na siłę, tak samo jak wpychanie Amazonkom Amazona ("a może zdarzyło się tak, że któraś Amazonka tak kochała swojego synka, że ukrywała przed innymi amazonkami fakt, że jej dziecko jest płci męskiej - więc może dajmy możliwość gry Amazonem w grze o Amazonkach?"). To czy będą wiedźminki w grze Wookiego nie wpłynie w żadnym stopniu na moją decyzję zakupową (patrz: prawdopodobnie kupię grę, a jeśli nie to na pewno nie przez to, że jest tam wiedźminka bądź jej nie ma). Z jednej strony, moim zdaniem możliwość gry postacią kobiecą jest plusem i np. moja żona prawdopodobnie chętniej by zagrała w tę grę mając postać kobiecą. Z drugiej strony to nie pasuje do tego świata i roli którą odgrywają bohaterowie tej gry.

[edit] Wpychanie Ciri do tej gry jest jeszcze bardziej na siłę, niż wpychanie wiedźminek... Już wolę anonimową wiedźminkę.
Fojtu
Posty: 3396
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 563 times
Been thanked: 1267 times

Re: Wrażenia z zapowiedzi Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World

Post autor: Fojtu »

Ja tam bym chętnie zagrał w grę, gdzie można zagrać Amazonem. Może trzeba napisać do Bezosa i ogarnie temat. :wink:

Naprawdę nie rozumiem, dlaczego problemem dla kogokolwiek byłaby dwustronna planszetka, gdzie po drugiej stronie masz żeńską wersję postaci. Nie chcesz, to nie graj żeńskimi, a jak ktoś przy stole sięgnie niedajboże po żeńską stronę to wytłumacz, że się mylą i będzie spokój.
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 995
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 244 times
Been thanked: 243 times

Re: Wrażenia z zapowiedzi Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World

Post autor: Moonday »

Naprawdę nie rozumiem, dlaczego problemem dla kogokolwiek byłaby dwustronna planszetka, gdzie po drugiej stronie masz żeńską wersję postaci.
Osobiście lubię jak w grach przygodowych postacie mają określoną tożsamość i historię. Liczę na to, że w Wiedźminie będzie to nakreślone (historia postaci, nawet krótko) więc dwustronne planszetki, to nie jest dobry pomysł. Poza tym, postacie mają mieć swoje figurki na planszy. 2x wiecej figurek, z podziałem na męskie i żeńskie, to większy koszt gry.
azazelmo
Posty: 923
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 155 times
Been thanked: 295 times

Re: Wrażenia z zapowiedzi Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World

Post autor: azazelmo »

Dorzucę i ja do tygla. Moim zdaniem pomysł z Wiedźminkami per se jest chybiony. Też uważam, że nie wpasowuje się w kanon (mówię tylko o książkach, gier nie znam). Jaką minę zrobiła Triss, jak spotkała Ciri na ścieżce zdrowia w Kaer Morhen!
Ale rozumiem punkt widzenia płci pięknej - zawsze to łatwiej się identyfikować z postacią.
Czy, żeby wilk był syty i owca cała nie można do gry wprowadzić wspomnianych już Zerrikanek? W Mieczu Przeznaczenia wspomniane było chyba, że w Zerrikanii szkolą kobiety na wojowniczki. Szkolą czyli jest szkoła. Nie wiedźmińska w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale i na gorącym południu panoszą się gigaskorpiony czy bazyliszki. I kogo nająć do ochrony karawany? Dzielne Panie właśnie. Można wpleść w to magię bojową (znaki), a można zamiast tego dodać jakieś pułapki, granaty z oleju skalnego czy coś i też będzie hulać.
allagainstyou
Posty: 152
Rejestracja: 19 lis 2020, 15:30
Has thanked: 33 times
Been thanked: 34 times

Re: Wrażenia z zapowiedzi Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World

Post autor: allagainstyou »

Zgadzam się z @azazelmo, bardziej by mi pasowały czarodziejki albo zerrikanki niż wiedźminki jako postaci grywalne... Ale pojawia się problem wspólnego rynku kart, niektóre mogą słabo pasować do nowych typów postaci co będzie psuło wrażenia. Albo trzeba byłoby ograniczać możliwość zakupu kart względem wybranej postaci - co prawdopodobnie psułoby mechanikę. Natomiast jeśli Wookie i CDPR pójdzie w wiedźminki, to okej, słabo to pasuje do świata ale dostajemy kobiece postaci (co jest plusem) i ciekawą anegdotę do opowiedzenia: wiesz, wiedźmini w książkach Sapkowskiego to wyłącznie mężczyźni, ale poprawność polityczna, wojownicy o równość i te sprawy...
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Wrażenia z zapowiedzi Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World

Post autor: rastula »

ja pitole - nie kupujcie tej gry! bo ilość farmazonów jakie tu można przeczytać urwało dawno dekiel w niejednej głowie...


chociaż z drugiej strony to i tak lepsze niż to co się odbywa w wątku o poprawności politycznej - bo tam mowa o realnym życiu a tu o głupiej grze..
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 1002
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 1009 times
Been thanked: 451 times

Re: Wrażenia z zapowiedzi Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World

Post autor: KurikDeVolay »

Ranisz. Liczę na Runebounda++ albo MK--, a ty mi piszesz, że głupia gra. :(
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Wrażenia z zapowiedzi Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World

Post autor: mnw »

allagainstyou pisze: 18 lut 2021, 14:29
japanczyk pisze: 18 lut 2021, 13:59 Wiedźmin nie ma okreslonej płci. To tak jakbyś po przeczytaniu czegos o JP2 stwierdził, że tylko Polak może być papieżem. Z Sagi wprost nie wynika, ze kobieta NIE MOŻE być wiedźminem.
Walkyrie i Amazonki to kobiety. Koniec - jakbys zrobił Walkyra z jakiegoś powodu to mozna by bylo podniesc alrum, ze to niezgodne z mitologią, a jakbys zrobił Amazona (hehe), to w ogole byloby bez sensu, bo Amazonki były kobiecym plemieniem
Geralt pisze:„To okropne, co Próba Traw robi z chłopcami”
Wikipedia pisze:Wiedźminami zostają przede wszystkim porzucone dzieci, często sieroty, zbierane z gościńców, traktów czy też oddawane, być może sprzedawane przez opiekunów, a według plotek tylko i wyłącznie takie, które zostały przyznane wiedźminom przez tzw. Prawo Niespodzianki[2] – zawsze chłopcy, wyjątkiem była księżniczka Ciri, uczona przez wiedźminów, jednak nie poddana Próbie Traw.
Wpychanie wiedźminek do tej gry planszowej jest działaniem na siłę, tak samo jak wpychanie Amazonkom Amazona ("a może zdarzyło się tak, że któraś Amazonka tak kochała swojego synka, że ukrywała przed innymi amazonkami fakt, że jej dziecko jest płci męskiej - więc może dajmy możliwość gry Amazonem w grze o Amazonkach?"). To czy będą wiedźminki w grze Wookiego nie wpłynie w żadnym stopniu na moją decyzję zakupową (patrz: prawdopodobnie kupię grę, a jeśli nie to na pewno nie przez to, że jest tam wiedźminka bądź jej nie ma). Z jednej strony, moim zdaniem możliwość gry postacią kobiecą jest plusem i np. moja żona prawdopodobnie chętniej by zagrała w tę grę mając postać kobiecą. Z drugiej strony to nie pasuje do tego świata i roli którą odgrywają bohaterowie tej gry.

[edit] Wpychanie Ciri do tej gry jest jeszcze bardziej na siłę, niż wpychanie wiedźminek... Już wolę anonimową wiedźminkę.
Dzięki za sprawdzenie, właśnie tak kojarzyłem z książek, tylko chyba mój post na ten temat został potem przesunięty do innego wątku, bo ktoś się przyczepił innego, mniej istotnego fragmentu. I koniec końców nikt się nie odniósł do mojego pytania. Myślę, że tym samym kwestia płci powinna być jasna (nie licząc banalnej wydawałoby się oczywistości, że autor i/lub wydawca gry - o tym powinni decydować i mają do tego prawo w ramach procesu tworzenia świata przedstawionego).
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11177
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3391 times
Been thanked: 3310 times

Re: Wrażenia z zapowiedzi Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World

Post autor: japanczyk »

allagainstyou pisze: 18 lut 2021, 14:29
Geralt pisze:„To okropne, co Próba Traw robi z chłopcami”
I... i co? Znacyz co jest w tym definitywnego w kontekscie niemozliwosci przeprowadzenia Proby Traw na dziewczynkach?
Wikipedia pisze:Wiedźminami zostają przede wszystkim porzucone dzieci, często sieroty, zbierane z gościńców, traktów czy też oddawane, być może sprzedawane przez opiekunów, a według plotek tylko i wyłącznie takie, które zostały przyznane wiedźminom przez tzw. Prawo Niespodzianki[2] – zawsze chłopcy, wyjątkiem była księżniczka Ciri, uczona przez wiedźminów, jednak nie poddana Próbie Traw.
Mhm, ok - praktyczny wybor. Chlopcy sa sprawniejsi fizycznie. Wciaz nie przekresla to w jakikolwiek sposob mozliwosci zrobienia wiedzminow z dziewczynek
allagainstyou pisze: 18 lut 2021, 14:29 Z drugiej strony to nie pasuje do tego świata i roli którą odgrywają bohaterowie tej gry.
Wciaz nie rozumiem w jaki sposob nie pasuje do świata. Brutalny sredniowieczny świat - mamy wiele silnych kobiet - królowa Maeve, Ciri... dlaczego jakis walniety czarodziej nie mogl w ktoryms momencie historii praktykowac próby traw na dziewczynkach? Mógł i to na spokojnie patrzac po tym co wyprawiali czarodzieje i czarodziejki w Sadze
allagainstyou
Posty: 152
Rejestracja: 19 lis 2020, 15:30
Has thanked: 33 times
Been thanked: 34 times

Re: Wrażenia z zapowiedzi Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World

Post autor: allagainstyou »

Nie rozumiem dlaczego żadna Amazonka nie mogła chcieć zachować swojego synka. Rozumiem, brutalny świat itd, ale przecież mogła się trafić jedna Amazonka która chciała ocalić swojego męskiego potomka i zachować go przy sobie, więc powinniśmy mieć męskich "Amazonów".

To są lustrzane argumenty do Twoich. Oczywiście, słowa Geralta nie są wyrocznią, mógł nie wiedzieć, że kiedyś, albo nawet obecnie, w jakiejś odległej krainie (?) żyła sobie wiedźminka. Tak samo któraś Amazonka mogła zdecydować się ukryć "męskość" swojego syna i wychować go na Amazonkę. Amazona (xD) nawet trudniej wykluczyć niż wiedźminkę. Żeby wykluczyć możliwość istnienia wiedźminek, Sapkowski musiałby wydać oświadczenie: "W świecie sagi Wiedźmin nigdy nie było żadnej wiedźminki". Żeby wykluczyć męską Amazonkę musielibyśmy odnaleźć w mitologii greckiej zapis: "Żadna z Amazonek nigdy nie zdecydowała się spróbować potajemnie wyszkolić swojego syna zgodnie z prawami Amazonek, ukrywając jego płeć"

[edit - usunięcie "dodatkowej treści" która została przeniesiona do nowego wpisu]
Ostatnio zmieniony 18 lut 2021, 16:58 przez allagainstyou, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11177
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3391 times
Been thanked: 3310 times

Re: Wrażenia z zapowiedzi Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World

Post autor: japanczyk »

Oczywiście że jakaś mogła. Tylko wtedy nie byłby członkiem plemienia Amazonek, został wykluczony, zabity, okaleczony - to taka prosta kwestia.

To nie historia Mulan, ze przebrała się za mężczyznę, tylko other way around - wychowanie dziecka innej płci, to jednak wyzwanie, które raczej nie umknęłoby innym kobietom. Wiec owszem potajemnie to mogła go wychowac w lesie czy oddać gdzieś na wychowanie do jakiejs mamki - z pewnoscia tak było. Amazonem taki typek jednak zostać nie mógł, tak jak ja nie mogę zostać nie wiem.. Żydem, bo nie urodziłem się z matki żydówki.

Dla mnie to troche robienie porblemu z niczego - gra planszowa nie jest ani wiernym przeniesieniem materialu ksiazkowego, a pozycja dziejaca sie w swiecie Wiedzmina, wiec swoboda tutaj jest obszerna w kwesti dalejszego tworzenia swiata.
allagainstyou
Posty: 152
Rejestracja: 19 lis 2020, 15:30
Has thanked: 33 times
Been thanked: 34 times

Re: Wrażenia z zapowiedzi Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World

Post autor: allagainstyou »

japanczyk pisze: 18 lut 2021, 16:03 Wciaz nie rozumiem w jaki sposob nie pasuje do świata. Brutalny sredniowieczny świat - mamy wiele silnych kobiet - królowa Maeve, Ciri... dlaczego jakis walniety czarodziej nie mogl w ktoryms momencie historii praktykowac próby traw na dziewczynkach? Mógł i to na spokojnie patrzac po tym co wyprawiali czarodzieje i czarodziejki w Sadze
Oczywiście, mógł. Jest to prawdopodobne, że tak było - i bardzo prawdopodobne, że próby były nie udane, albo wiązały się np z jakimiś strasznymi konsekwencjami, bo gdyby były udane to pewnie mielibyśmy wiedźminki w sadze Sapkowskiego. Chętnie bym przeczytał o tym w książce napisanej przez Sapkowskiego, to ciekawy materiał na książkę. Mniej chętnie przyjmę do wiadomości fakt, że proszę bardzo - doklejamy wiedźminki do gry planszowej, bo inaczej aktywiści zrobią nam syf i gra nie zostanie ufundowana... Ale nadal takie wyjście ma pozytywy, które wymieniłem:
- moja żona, która Wiedźmina nie czytała, prawdopodobnie chętniej zagra wiedźminką niż wiedźminem
- dodanie wiedźminek nie wpłynie na moją decyzję zakupową - na tę wpłynie przede wszystkim cena gry i jej recenzje
- można będzie opowiadać anegdoty o tym jak Sapkowski stworzył Wiedźmina, a Wookie wiedźminki

A jeszcze odnośnie "Amazona'. Nie wiemy jak wyglądało wychowanie ich dzieci, ale obstawiam, że każda musiała dbać o swoje - w końcu wszystkie były wojowniczkami i raczej nie miały przedszkolanek. Wątpię też, aby wszystkie żyły cały czas razem - raczej obstawiam, że były "wolnymi elektronami". Poza tym raczej nie przyglądały się podejrzliwie potomstwu swoich koleżanek i nie sprawdzały czy aby na pewno dziecko jest chłopcem a nie dziewczynką. Spokojnie mogę sobie wymyślić historię w której udaje się wychować Amazona (XD) w tajemnicy, ale wątpię, aby to był wystarczający argument, aby wciskać Amazonów do gry o Amazonkach.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11177
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3391 times
Been thanked: 3310 times

Re: Wrażenia z zapowiedzi Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World

Post autor: japanczyk »

allagainstyou pisze: 18 lut 2021, 17:17
A jeszcze odnośnie "Amazona'. Nie wiemy jak wyglądało wychowanie ich dzieci, ale obstawiam, że każda musiała dbać o swoje - w końcu wszystkie były wojowniczkami i raczej nie miały przedszkolanek. Wątpię też, aby wszystkie żyły cały czas razem - raczej obstawiam, że były "wolnymi elektronami". Poza tym raczej nie przyglądały się podejrzliwie potomstwu swoich koleżanek i nie sprawdzały czy aby na pewno dziecko jest chłopcem a nie dziewczynką. Spokojnie mogę sobie wymyślić historię w której udaje się wychować Amazona (XD) w tajemnicy, ale wątpię, aby to był wystarczający argument, aby wciskać Amazonów do gry o Amazonkach.
W tym kontekście polecam poczytać jak w dawnych kulturach dzielono sie rolami, bo raczej zle obstawiasz ;)
allagainstyou
Posty: 152
Rejestracja: 19 lis 2020, 15:30
Has thanked: 33 times
Been thanked: 34 times

Re: Wrażenia z zapowiedzi Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World

Post autor: allagainstyou »

japanczyk pisze: 18 lut 2021, 17:43
Spoiler:
W tym kontekście polecam poczytać jak w dawnych kulturach dzielono sie rolami, bo raczej zle obstawiasz ;)
Chętnie poczytam jak wyglądało życie przeciętnej Amazonki, (bo kultura Amazonek znacząco odbiega od innych znanych kultur) od poczęcia aż po osiągnięcie dojrzałości i sprawdzę, czy tezę o "Amazonie" da się obronić. Niestety na szybko nie znalazłem takich informacji, a czytać całych ksiąg aby między wierszami znaleźć interesujące mnie okruchy nie zamierzam :)
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1170
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 511 times
Been thanked: 349 times

Re: Wrażenia z zapowiedzi Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World

Post autor: Propi »

Moonday pisze: 18 lut 2021, 12:25 Moim zdaniem, jeżeli ktoś potrzebuje swojego odpowiednika w grze, po to, aby poczuć imersję, to nie powinien w tę grę grać.
Myślę, że to dobry argument, warty poszerzenia.

Jeśli szukasz gry, w której znajdziesz swój odpowiednik - lub wystarczająco bliski odpowiednik - to szukaj gry z takimi właśnie postaciami do wyboru. Nie oczekuj, że każda gra spełni każde oczekiwanie i wypełni każdą lukę. Inaczej do każdej przygodówki i abstraktu byłoby osobne pudełko z kartami postaci reprezentującymi każdą płeć, każdą rasę, każdy kolor skóry i każdą orientację. A idąc dalej - każdy przedział wagowy, każdy potencjalny defekt urody itp itd. Absurd.

Nie potrzebuję informacji o przeszłości mojej postaci czy o jej lifestyle'owych wyborach żeby cieszyć się grą w Nova Luna. I jeśli jakaś gra planszowa oferuje w ogóle do wyboru postaci to powinienem się cieszyć - wszyscy powinniśmy - że jest więcej niż jedna postać, jak to bywa w 99% gier komputerowych i planszowych. Opcja wyboru płci czy rasy to już wisienki na torcie.

Gry nie są encyklopediami życia ani spisem wszystkich jego wymyślnych form. To jest gra o męskich wiedźminach, pięciu z nich - tylko i aż. Jeśli ktoś oczekuje równej reprezentacji wszystkich płci/ras w grze - niech tę grę po prostu stworzy.

Ja np. do dzisiaj nie doczekałem się żadnej gry o fotografie, którym jestem z zawodu - i nie mam zamiaru zgłaszać tego jako problemu w dyskusji o grach, gdzie do wyboru jest zawód postaci ;)
azazelmo
Posty: 923
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 155 times
Been thanked: 295 times

Re: Wrażenia z zapowiedzi Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World

Post autor: azazelmo »

Propi pisze: 18 lut 2021, 18:20

Ja np. do dzisiaj nie doczekałem się żadnej gry o fotografie, którym jestem z zawodu - i nie mam zamiaru zgłaszać tego jako problemu w dyskusji o grach, gdzie do wyboru jest zawód postaci ;)
Proszę:

Obrazek
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1170
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 511 times
Been thanked: 349 times

Re: Wrażenia z zapowiedzi Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World

Post autor: Propi »

azazelmo pisze: 18 lut 2021, 18:29
Propi pisze: 18 lut 2021, 18:20 Ja np. do dzisiaj nie doczekałem się żadnej gry o fotografie, którym jestem z zawodu - i nie mam zamiaru zgłaszać tego jako problemu w dyskusji o grach, gdzie do wyboru jest zawód postaci ;)
Proszę:

Obrazek
I od razu Jack Black! :D

Bardzo fajne znalezisko, ale niestety po moich ostatnich próbach ze Stefanem Feldem chyba przyjdzie mi się pożegnać, może z małymi przerwami na Zamki Burgundii. Natomiast miło wiedzieć, że fotografia gdzieś się pojawia.

Żeby nie odbiegać od tematu dodam może, że dodatkowe postaci są świetnym pomysłem na różne poziomy wpłat w kampanii. Ja bym chętnie dopłacił nie dość, że za np. zestaw 5-10 kart nowych postaci, ale wręcz za możliwość stworzenia własnej, którą wydawca zilustruje i wrzuci mi jako promo :)
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1296
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 366 times
Been thanked: 218 times

Re: Wrażenia z zapowiedzi Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World

Post autor: ShapooBah »

Jeżeli już dyskutujemy o tym co Andrzej Sapkowski miał i chciał zrobić to zawsze warto przypomnieć ten artykuł :
https://fanbojizycie.wordpress.com/2018 ... wski-pije/
Ostatnio zmieniony 23 lut 2021, 16:16 przez ShapooBah, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4549
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1372 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Hardkor »

Kurde wlasnie uslyszalem, ze gra bez wulgaryzmów i +14... Szkoda, liczylem ze bedzie poziom książek i gier.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11177
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3391 times
Been thanked: 3310 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: japanczyk »

Hardkor pisze: 19 lut 2021, 12:38 Kurde wlasnie uslyszalem, ze gra bez wulgaryzmów i +14... Szkoda, liczylem ze bedzie poziom książek i gier.
a w ksiazkach i grach miales zalew wulgaryzmów?
to nie była Achaja
toblakai
Posty: 1287
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 231 times
Been thanked: 251 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: toblakai »

Widzę, że minęło kilka lat od ostatniej planszówki w świecie wiedźmińskim, ale oczekiwania jak zawsze niewspółmierne do tego co powstanie. Przy takich oczekiwaniach to znowu będzie wielki zawód i komentarze, że autor 'nie udźwignął tematu' :D
Ostatnio zmieniony 19 lut 2021, 12:53 przez toblakai, łącznie zmieniany 2 razy.
toblakai
Posty: 1287
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 231 times
Been thanked: 251 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: toblakai »

japanczyk pisze: 19 lut 2021, 12:47
Hardkor pisze: 19 lut 2021, 12:38 Kurde wlasnie uslyszalem, ze gra bez wulgaryzmów i +14... Szkoda, liczylem ze bedzie poziom książek i gier.
a w ksiazkach i grach miales zalew wulgaryzmów?
to nie była Achaja
Ja mam jakieś takie nieodparte wrażenie, że ludzie to z tego 'prawdziwego wiedźmina' to mają w pamięci gry od CDProjektu ;) Że oni w ogóle czuli imersję grając Geraltem w tych grach to podziwiam - patrząc na to jak się zakończyła saga.
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 498 times
Been thanked: 155 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: EVOCATVS »

japanczyk pisze: 19 lut 2021, 12:47 a w ksiazkach i grach miales zalew wulgaryzmów?
to nie była Achaja
No troszkę przeklinali. Geralt nawet na mieczu miał wulgaryzmy wygrawerowane :)
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2112
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 278 times
Been thanked: 437 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: tomp »

toblakai pisze: 19 lut 2021, 12:49 Widzę, że minęło kilka lat od ostatniej planszówki w świecie wiedźmińskim, ale oczekiwania jak zawsze niewspółmierne do tego co powstanie. Przy takich oczekiwaniach to znowu będzie wielki zawód i komentarze, że autor 'nie udźwignął tematu' :D
Nie prorokowałbym tego tak źle. Z tego co zostało powiedziane szykuje się deck-building, są zwolennicy i przeciwnicy tej mechaniki.
Psioczyć będę jedynie ludzie, którzy "na fali" zakupią produkt, a nie sprawdzą co dokładnie kupują.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Zablokowany