Gra w klimacie 2 wojny światowej dla 12 latka

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
upadly_bankowiec
Posty: 254
Rejestracja: 11 lis 2018, 13:48
Has thanked: 60 times
Been thanked: 122 times

Gra w klimacie 2 wojny światowej dla 12 latka

Post autor: upadly_bankowiec »

Syn ostatnio wszedł w okres fascynacji drugą wojną światową (pocina w Hearts of Iron aż miło). Niestety nie mam żadnej planszowki w mojej kolekcji (oprócz słabiutkiego world of tanks rush) która jest związana z tym tematem. Czy możecie coś polecić? Syn jest dość ograny, ma ma koncie m.in Posiadłość Szaleństwa, Nemesis i Blood Rage.
Mój kanał na youtube na którym możesz poznać/przypomnieć sobie zasady gier.
Cyel
Posty: 2600
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1237 times
Been thanked: 1459 times

Re: Gra w klimacie 2 wojny światowej dla 12 latka

Post autor: Cyel »

Tide of Iron. Pewnie go bardziej podjara niż żetonówka.

A może byście razem pograli w Bolt Action/ Flames of War? Nawet gdy akurat nie bedzie czasu na partyjke, będzie syn miał zajęcie z modelami albo planowaniem armii.


http://bitewniakowepogranicza.blogspot. ... lames.html

http://bitewniakowepogranicza.blogspot. ... -ryan.html
Ostatnio zmieniony 21 kwie 2021, 23:03 przez Cyel, łącznie zmieniany 1 raz.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4750
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1257 times
Been thanked: 1469 times

Re: Gra w klimacie 2 wojny światowej dla 12 latka

Post autor: Mr_Fisq »

W ile osób planujecie grać?
Gry po angielsku też wchodzą w grę?

Undaunted: Normandy - jest po polsku, na dwie osoby, ale może być trochę za prosta
1944 Wyścig do Renu - tu dla odmiany większa skala, dbanie o linie zaopatrzenia
Sprzedam: Dochodzi: Necromunda. Obniżki: Deep Space D-6, Etherfields PL, Pożeracze Snów, Lands of Galzyr, Inferno
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Uncle_Grga
Posty: 561
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Gra w klimacie 2 wojny światowej dla 12 latka

Post autor: Uncle_Grga »

+ Undaunted Normandy. Owszem jest prosta, ale dlatego żeby szybko rozgrywać kolejne scenariusze. Ma fajną opcję notatek w kampanii.. notowania strat w kolejnych bitwach.. u nas się to sprawdziło.. wtedy u 11 dziś już 12-stolatka..
Awatar użytkownika
Archaniol101
Posty: 120
Rejestracja: 05 lip 2020, 20:59
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Gra w klimacie 2 wojny światowej dla 12 latka

Post autor: Archaniol101 »

Pewnie czesc okaze sie za prosta, ale mam takie propozycje, moze cos Ci sie spodoba.

Wyścig do Renu
7 dni Wesrerplatte
Czas honoru
First to fight
ORP Orzeł
303/111 (IPN)
Semper Fidelis (moze nie II WŚ tylko bitwa o Lwów, ale gra jest przednia i jak na tak dobry tytuł tania)
Stawka większa niż życie (najbardziej zaawansowana moim zdaniem z listy)

Z fajnych gier, które maja sie za niedlugo ukazac:
303 squadron (hobbity)
Race to Moscow (phalanx, jesli wyscig do Renu sie spodoba)
Fire in the Sky (tez phalanx)
azazelmo
Posty: 923
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 155 times
Been thanked: 295 times

Re: Gra w klimacie 2 wojny światowej dla 12 latka

Post autor: azazelmo »

Ja polecam Heroes of Normandie. Temat potraktowany trochę z przymróżeniem oka. Raczej odgrywasz sceny ze starych filmów wojennych, niż rzeczywiste potyczki, ale można budować własne scenariusze.
Z potencjalnych minusów: ta gra nie ma nawet jednej figurki. Same żetony. Często zielony żeton żołnierza, który chowa się w zielonych krzakach. I sam dowódca czasem go nie zauważy...
U nas na forum widziałem podstawki w PL za mniej niż stówę. Dodatki jeszcze gdzieniegdzie w sklepach.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Gra w klimacie 2 wojny światowej dla 12 latka

Post autor: RUNner »

Z wymienionych powyżej popieram Nieustraszonych. Jest prosta, ale mechanicznie całkiem głęboka.
Od siebie dodam Conflict of Heroes. Fajna mechanika, sporo reguł, ale są one logiczne. Podobno trzecia edycja jest lepsza od drugiej, ale nie miałem porównania. Ja swojego CoHa sprzedałem, bo nie miałem z kim grać, ale jeśli ktoś się wkręci w IIWŚ to jest to prawdopodobnie bardzo dobra opcja.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Hubert84
Posty: 66
Rejestracja: 24 maja 2010, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 9 times

Re: Gra w klimacie 2 wojny światowej dla 12 latka

Post autor: Hubert84 »

Pewnie szukacie czegoś na 2 osoby, ale jakby co, to do grania w 3ch to nie ma lepszej opcji niż Trumph and Tragedy.
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 498 times
Been thanked: 155 times

Re: Gra w klimacie 2 wojny światowej dla 12 latka

Post autor: EVOCATVS »

W tej temaryce nie mam dużo tytułów ogranych, ale Nieustraszonych: Normandię i ORP Orzeła polecam.
Obydwie są mechanicznie dość proste (Orzeł bardzo prosty) ale, dla mnie, fajnie trzymają klimat, a poza tym, rozgrywka w obie jest bardzo satysfakcjonująca.
lemon_curry
Posty: 294
Rejestracja: 10 mar 2020, 12:30
Has thanked: 59 times
Been thanked: 29 times

Re: Gra w klimacie 2 wojny światowej dla 12 latka

Post autor: lemon_curry »

EVOCATVS pisze: 21 kwie 2021, 15:43 W tej temaryce nie mam dużo tytułów ogranych, ale Nieustraszonych: Normandię i ORP Orzeła polecam.
Obydwie są mechanicznie dość proste (Orzeł bardzo prosty) ale, dla mnie, fajnie trzymają klimat, a poza tym, rozgrywka w obie jest bardzo satysfakcjonująca.
Nieustrasznym zarzuca sie dużą losowość i małą regrywalność. Co myślisz?
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 498 times
Been thanked: 155 times

Re: Gra w klimacie 2 wojny światowej dla 12 latka

Post autor: EVOCATVS »

Losowość jest zarówno przy dociągu kart, jak i przy rzutach kostką na atak. Jednak, dla mnie, nie ma z nią problemu. Gra ma fajny patent na dostosowanie talii, do aktualnych potrzeb, więc pomaga to dociągać, to co chcemy. Co do walki, to też jest ok, czasem pewny strzał nie wejdzie, czasem coś niemożliwego trafi na farcie, jak w życiu :) ale dzięki temu, że żetony maja tyle żyć, ile mamy do nich kart, to taki pojedynczy fart/niefart nie jest aż tak problematyczny. Także podsumowując, to mi taka ilość i forma losowości pasuje do ciężaru tej gry, ale można wziąć poprawkę, że ogolnie to mój gust bardziej w kierunku ameri skręca, więc wolę trochę niepewności niż pełną policzalność :)

Co do regrywalności, to za dużo nie powiem, bo nie grałem jeszcze wszystkich scenariuszy, ale, na razie, nic się nie nudzi.
Awatar użytkownika
upadly_bankowiec
Posty: 254
Rejestracja: 11 lis 2018, 13:48
Has thanked: 60 times
Been thanked: 122 times

Re: Gra w klimacie 2 wojny światowej dla 12 latka

Post autor: upadly_bankowiec »

Dzięki za wszystkie sugestie! Będziemy grać zazwyczaj we dwóch, język angielski nie jest problemem. Zaczynam przekopywać się przez podane przez was tytuły, na pewno coś zacnego się tam znajdzie ;)
Mój kanał na youtube na którym możesz poznać/przypomnieć sobie zasady gier.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 819
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Gra w klimacie 2 wojny światowej dla 12 latka

Post autor: Grzdyll »

Chyba nikt nie wspomniał o klasyku, czyli Memoir 44 - zobacz koniecznie. Przy okazji podbiję też świetny Wyścig do Renu i Heroes of Normandie (jeśli oczywiście zakładasz granie 1 vs 1) - nie mogę odżałować, że w ten ostatni tytuł nie mam z kim grać, jakbyś akurat nim był ostatecznie zainteresowany (oraz zakupem z drugiej ręki) to pisz śmiało na priva :)
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5226
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 287 times
Been thanked: 901 times
Kontakt:

Re: Gra w klimacie 2 wojny światowej dla 12 latka

Post autor: raj »

Warto poznać gry wydawnictwa Strategemata zwłaszcza najnowsze Carentan i Hil 262.
Bardzo fajne gry wojenne za niewielką cenę.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Gra w klimacie 2 wojny światowej dla 12 latka

Post autor: karawanken »

Również polecam Heros of Normandie. Chociaż jeszcze z dziećmi nie próbowałem. Za to C&C Napoleonics to nawet mój 7 latek ogarnia (fakt nie gramy na razie z kartami które mają tylko tekst). Z systemu C&C jest wiele gier w różnych okresach historycznych. Z gier stricte wojennych polecam serię No Retreat (chociaż w zasadch jest sporo wyjątków i dodatkowych ograniczeń dla graczy). Można zawsze iść o krok dalej i spróbować gier Standard Combat Series wydawnictwa MMP, wiele gier większość z okresu II wojny światowej, proste zasady (instrukcja ma 6 stron).
ODPOWIEDZ