Kolejna gra

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Kolejna gra

Post autor: Khag »

Cześć,
Poszukuję kolejnej gry euro, dla 2 osób, która posiadałaby w sobie ciekawą interakcje.

Co mamy i zaskoczyło:
1. Zamki Burgundii, big box
2. 7 cudów świata: Pojedynek (troszkę zbyt losowa)
3. Azul (trochę się już przejadło)
4. Azul: letni pawilon
5. Carrcassone, 1 ed. + 2 dodatki
6. Brzdęk, nie drażnij smoka
7. Gejsze
8. Everdell (chodź za dużo kart, i towarzyszka się gubi)

Co mamy, ale było meh:
1. Dice Settlers ( długość rozgrywki vs. zabawa)
2. Osadnicy: Narodziny imperium
3. Seasons, Pory roku (karty, karty i każda robi co innego)
4. Point salat
5. Sagrada (zbyt prosta)


Wymagania:
+ Euro, najlepiej o czymś ( towarzyszka doszukała się nawet klimatu w azulach), lubuje się w Portugalsko/Brazylijskich klimatach.
+ Możliwe sporo interakcji.
+ Długość rozgrywki 30-90minut.
+ Mechanika oparta o parę akcji (nie lubi jak każda karta zmienia coś w grze)
+ Gra dostępna
+ Budżet jakieś 200pln (Empik / księgarnia Gandalf)
+ Musi działać na 2.

Myślałem nad: Pret-a-Porter, Puerto Rico 3ed., Alchemicy, Caylus.

Co byście doradzili, bo już nie jestem na bieżąco, mogą być gry, które niedługo wyjdą.
Poznań i okolice.
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Kolejna gra

Post autor: rdbeni0 »

GWT
Agricola / Kawerna
Istanbul (Big Box)
Brass
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1034
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 437 times

Re: Kolejna gra

Post autor: karmazynowy »

Marco Polo II, Brass, Bonfire.
Puerto Rico na 2 os. odradzam.

W temacie Portugalii jest przyzwoita Coimbra, która działa całkiem ok na 2. Za 80 zl można wypróbować używki.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Kolejna gra

Post autor: arturmarek »

Pret-a-Porter bardzo lubię, grałem jedynie na 2 osoby. Jednak tam jest sporo kart, które mocno wpływają na rozgrywkę, także nie jestem pewien czy to spełnia wymagania.

Wcześniej wspomniana Agricola to dobry wybór, aczkolwiek może być problem z rozgywką <90min, a Kawerna to już na pewno dłuższa rozgrywka (plus koszmarny setup). Z "rolniczych Rosenbergów" poleciłbym Szklany Szlak, ale jest dostępny tylko z drugiej ręki.

Zdecydowanie podbijam Great Western Trail.

Dorzucę jeszcze klasyka Patchwork. Szybka rozgrywka, dużo kombinowania, ciekawa interakcja, zaskakująco tematyczna.
foxikos
Posty: 492
Rejestracja: 16 kwie 2020, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 134 times
Been thanked: 245 times

Re: Kolejna gra

Post autor: foxikos »

Agricola
Alhambra - jak lubicie układac kafelki to jest fajna gra, proste zasady
Boarding
La Granja - niedocenione porządne euro
Little Town

Od siebie polecam Tyrants of Underdark - dużo kart, budujesz talie (a'la Brzdęk), lecz większa interakcja z plansza i innymi graczami - polska wersja ma być w Q3/Q4 2021
Moja kolekcja
Potrzebujesz insertu - zaglądnij https://insertme.pl/
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Kolejna gra

Post autor: Khag »

rdbeni0 pisze: 06 cze 2021, 20:22 GWT
Agricola / Kawerna
Istanbul (Big Box)
Brass
Zapomniałem napisać i GWT, faktycznie dobra gra, ale towarzyszka wspomniała o tym, że jest to gra zbyt prosta 🤔.

Agricola/Kawerna - jak tam z interakcja? Można mocno na siebie wpływać?

Istambuł wygląda bardzo ciekawie, przyjrzę się bliżej.

Brass - któraś edycja konkretnie? W Birmingham grałem, ale wysyłki w składzie 3/4 osobowym.
arturmarek pisze: 07 cze 2021, 08:49 Pret-a-Porter bardzo lubię, grałem jedynie na 2 osoby. Jednak tam jest sporo kart, które mocno wpływają na rozgrywkę, także nie jestem pewien czy to spełnia wymagania.

Wcześniej wspomniana Agricola to dobry wybór, aczkolwiek może być problem z rozgywką <90min, a Kawerna to już na pewno dłuższa rozgrywka (plus koszmarny setup). Z "rolniczych Rosenbergów" poleciłbym Szklany Szlak, ale jest dostępny tylko z drugiej ręki.

Zdecydowanie podbijam Great Western Trail.

Dorzucę jeszcze klasyka Patchwork. Szybka rozgrywka, dużo kombinowania, ciekawa interakcja, zaskakująco tematyczna.
Patchwork odpada - była to gra w której nic się nie dzieje.

Niestety tylko nowe gry wchodza w rachubę, ile czasu już szukam keyflowera w rozsądnej cenie. ;)

Pret-a-Porter, a jak z długością rozgrywki? Bi klimat wydaje się ciekawy.
foxikos pisze: 07 cze 2021, 10:59 Agricola
Alhambra - jak lubicie układac kafelki to jest fajna gra, proste zasady
Boarding
La Granja - niedocenione porządne euro
Little Town

Od siebie polecam Tyrants of Underdark - dużo kart, budujesz talie (a'la Brzdęk), lecz większa interakcja z plansza i innymi graczami - polska wersja ma być w Q3/Q4 2021
Alhambra odstrasza wyglądem, ale zerkne.

La Granja - 1 karta - 4 opcje zastosowania, parę kart na ręce, nie wróże niczego dobrego ;)

Little Town - wydawała mi się zawsze prostą grą z niską głębią, ale rzucę okiem.
Poznań i okolice.
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Kolejna gra

Post autor: rdbeni0 »

Jeżeli szukasz interakcji, to przełam się i zerknij na te nowe koopy. My też zaczynaliśmy od euro, nie widziałem świata poza euro grami. A teraz odkrywamy coopy (np. Robinson Crusoe). A teraz to jest odwrotnie - mamy taki moment, że jesteśmy w szoku jak przez tak długi czas mogliśmy kooopy ignorować na rzecz eurasów.

Kolejna rzecz; z jakiegoś powodu nikt nie wspomniał tutaj oczywiście o Terraformacji Marsa. Jedyne co musiałbyś zmienić to warunek "60-90minut", bo w TM gra się około 2-2.5 godzinki. Natomiast dla współczesnych euro graczy to chyba gra która jest absolutne "must have".

Jeżeli podobają się Zamki Burgundii, to są dwie podobne gry i równie dobre:
1) Troyes - b.dobra, trudno dostępna, rynek wtórny
2) Marco Polo lub Marco Polo2 - tutaj nie wiem, chyba MP1 to rynek wtórny, a MP2 to była niedawno wydana??

Z gier porządnych za rozsądne pieniądze, z lekką tematyką, ale nie prostacką, to jest Na Skrzydłach.
Matcase
Posty: 35
Rejestracja: 22 maja 2019, 21:23
Has thanked: 36 times
Been thanked: 22 times

Re: Kolejna gra

Post autor: Matcase »

Do Twoich wymagań pasuje Vinhos.
Klimaty portugalskie, na dwie osoby działa i zmieścisz się w 90min. Parę akcji, dużo wyborów, jest interakcja. Cena: ja kupiłem nową w dragoneye za 359. Więc trochę przekroczysz budżet, ale jak się nie spodoba łatwo odsprzedaż.
Ostatnio zmieniony 08 cze 2021, 05:44 przez Matcase, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Kolejna gra

Post autor: arturmarek »

rdbeni0 pisze: 07 cze 2021, 18:44 Kolejna rzecz; z jakiegoś powodu nikt nie wspomniał tutaj oczywiście o Terraformacji Marsa. Jedyne co musiałbyś zmienić to warunek "60-90minut", bo w TM gra się około 2-2.5 godzinki. Natomiast dla współczesnych euro graczy to chyba gra która jest absolutne "must have".
Z powodu czytania "wymagań". Gra <90min wymaga ogrania, ponadto miało nie być z wieloma kartami...
Khag pisze: 07 cze 2021, 18:33 Patchwork odpada - była to gra w której nic się nie dzieje.

Niestety tylko nowe gry wchodza w rachubę, ile czasu już szukam keyflowera w rozsądnej cenie. ;)

Pret-a-Porter, a jak z długością rozgrywki? Bi klimat wydaje się ciekawy.
Wspomniałeś, że gracie w Azula, którym dzieje się jeszcze mniej niż w Patchworku, Azula też bardzo lubię, aczkolwiek dla ogranej pary Patchwork jest znacznie bardziej wymagający.

Szklany Szlak widzę za 100zł na ryneczku tego forum, także raczej "rozsądna cena".

Pret-a-Porter jest właśnie dość szybkie jak na swoją złożoność. Pierwsza gra pewnie przeciągnie się powyżej 90min, ale po tym jak poznacie karty i ogólne flow rund to w 2 osoby gra się ok. 60min.
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Kolejna gra

Post autor: rdbeni0 »

arturmarek pisze: 07 cze 2021, 22:48
rdbeni0 pisze: 07 cze 2021, 18:44 Kolejna rzecz; z jakiegoś powodu (...)
Z powodu czytania "wymagań". Gra <90min wymaga ogrania, ponadto miało nie być z wieloma kartami... (...)
Masz rację, to 90minut to dosyć ścisłe ograniczenie. I wiele gier przez to odpada. Ciekawe czy ludzie jeszcze zaproponują coś ciekawego.
jasiek66
Posty: 118
Rejestracja: 08 maja 2021, 17:34
Has thanked: 25 times
Been thanked: 31 times

Re: Kolejna gra

Post autor: jasiek66 »

Spróbuj:
Zamek-taka wariacja w stylu carcassone
-lords of waterdeep - fajny worker placement
Analysa
Posty: 5
Rejestracja: 18 lis 2020, 19:10

Re: Kolejna gra

Post autor: Analysa »

Mamy bardzo podobne upodobania. Dlatego spodziewam się, że zaskoczy Tzolkin. Być może Grand Austria Hotel, którą bardzo, bardzo lubię, ale natknęłam się na trochę mniej entuzjastycznych komentarzy i nie wiem, gdzie jest ten punkt, który decyduje o przychylności lub nie.

A co do Sagrady - miałam bardzo podobnie, ale z powodzeniem ratuje ją dodatek Pasja. W pierwszym momencie robi się za dużo kategorii kart, ale to wrażenie mija super szybko
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Kolejna gra

Post autor: Khag »

Wracam z odpowiedziami,

Teotihuacan zaskoczyło świetnie, z pewnością będę dokupować dodatki.

GWT towarzyszka nie jest zachwycona, ale damy jeszcze szansę. Na stół powrócił brzdęk (klasyczny) z nowymi planszami i jest rewelacja.

Stanowczo mogę zwiększyć czas rozgrywki do 2h, bo raczej podejmujemy szybko decyzję. Zatem co teraz możecie polecic?
Poznań i okolice.
Awatar użytkownika
Giermek
Posty: 186
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:21
Lokalizacja: Słubice (płocki)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 34 times

Re: Kolejna gra

Post autor: Giermek »

Nikt jeszcze nie polecił Santa Maria. To chyba mało doceniana gra, a u nas w parze sprawdza się świetnie. Można ją tanio dorwać.

Ma wiele ciekawych elementów, które mogą Wam przypaść do gustu:
- temat kolonizacji Ameryki Południowej, więc można powiedzieć, że portugalsko/brazylijski;
- interakcja - każdy ma swoją planszę, na której działa, ale ważne jest podbieranie sobie kości, kafelków, rywalizacja na torze konkwisty, itp., więc jak na euro to chyba sporo;
- czas gry - w 90 min. można się zmieścić;

Gra polega na układaniu z kafelków swojej "kolonii", z której zbieramy surowce, aby móc kupić kolejne kafelki, albo zrobić inne rzeczy dające punkty. Tych innych opcji jest trochę i całość nie jest "liniowa" (najpierw budowa, potem zbiór, potem zakup), ale można w różnej kolejności robić różne rzeczy. Można się w tym zakręcić, starając się wybrać najlepszą sekwencję zagrań, ale przez to gra sprawia dużo przyjemności z główkowania i nie nuży.
ODPOWIEDZ