Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: Nataniel »

Andy pisze:Błądzić jest rzeczą ludzką, przyznanie się do błędu ujmy mi nie przyniesie. Natomiast zarzucanie mi "mówienia nieprawdy" brzmi niemal jak zarzut świadomego wprowadzania w błąd. I jakoś mnie nie zachwyca.
Mam stawiac emotikony wielkosci słoni, zebys je zauwazyl? :P Przeciez nie nawoluje do ukamieniowania Ciebie, tylko pisze jak sie poprawnie gra.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Zonkul
Posty: 101
Rejestracja: 28 lut 2008, 20:20
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: Zonkul »

Wiedźma!! na stos!!
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dominion

Post autor: Sandman »

Nataniel pisze:
Andy pisze:(...)
Przeciez nie nawoluje do ukamieniowania Ciebie, tylko pisze jak sie poprawnie gra.
Czemu nie?! Zawsze to jakaś rozrywka będzie! (przypomniał mi się Żywot Briana :twisted: )
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
Victor Strogow
Posty: 92
Rejestracja: 26 sty 2009, 11:10
Lokalizacja: Kraków

Re: Dominion

Post autor: Victor Strogow »

Andy pisze: Wciąż czekam na przekonanie mnie, że nie należy stosować się do zacytowanego przeze mnie fragmentu instrukcji.
Andy,
Może przekona Cię poniższa interpretacja.
Co to znaczy "fully resolve an Action card" ? Przykładowo załóżmy, że gram Village: ciągnę dodatkową kartę i zgodnie z instrukcją muszę wykonać dwie dodatkowe akcje. Jedną akcją gram Smithy, ale ta karta każe mi natychmiast pociągnąć trzy następne! Bo przecież najpierw należy wykonać wszystkie zalecenia związane z daną kartą, a dopiero potem zagrać następną! Teraz gram kolejną kartę akcji, zgodnie z tym co napisane jest na karcie Village...
Nie wiem, czy to Cię przekonuje?

Zresztą, rzeczywiście gdyby było inaczej, sens kupowania wielu kart byłby ograniczony. No i jak wtedy stosować uroczą taktykę (dotyczącą choćby zestawu podstawowego proponowanego przez autora gry) grania w jednej rundzie: Village -> Smithy -> Village -> Smithy -> Village -> Smithy -> Village -> Village -> Village -> Remodel -> Remodel -> Remodel -> Militia ? :twisted:
Unguibus et rostro.
Z przyjemnością zagram
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dominion

Post autor: Andy »

Victor Strogow pisze:Może przekona Cię poniższa interpretacja.
Najbardziej przekonuje mnie ten argument:
gdyby było inaczej, sens kupowania wielu kart byłby ograniczony.
To może wskazywać, jakie były prawdziwe intencje autora gry, nawet jeżeli sformułowanie w instrukcji okazało się niejednoznaczne. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
szpemek
Posty: 16
Rejestracja: 09 lis 2008, 21:25
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Dominion

Post autor: szpemek »

Victor Strogow pisze:
Andy pisze: Wciąż czekam na przekonanie mnie, że nie należy stosować się do zacytowanego przeze mnie fragmentu instrukcji.
Andy,
Może przekona Cię poniższa interpretacja.
Co to znaczy "fully resolve an Action card" ? Przykładowo załóżmy, że gram Village: ciągnę dodatkową kartę i zgodnie z instrukcją muszę wykonać dwie dodatkowe akcje. Jedną akcją gram Smithy, ale ta karta każe mi natychmiast pociągnąć trzy następne! Bo przecież najpierw należy wykonać wszystkie zalecenia związane z daną kartą, a dopiero potem zagrać następną! Teraz gram kolejną kartę akcji, zgodnie z tym co napisane jest na karcie Village...
Nie wiem, czy to Cię przekonuje?

Zresztą, rzeczywiście gdyby było inaczej, sens kupowania wielu kart byłby ograniczony. No i jak wtedy stosować uroczą taktykę (dotyczącą choćby zestawu podstawowego proponowanego przez autora gry) grania w jednej rundzie: Village -> Smithy -> Village -> Smithy -> Village -> Smithy -> Village -> Village -> Village -> Remodel -> Remodel -> Remodel -> Militia ? :twisted:
Dziekuje wszystkim za odpowiedzi. Mimo kilku wyjaśnien nadal nie jestem przekonany co do tego ze mozna sumowac wszystkie akcje. bardziej pasuje mi opinia andy'ego.
Karty należy rozpatrzyc od lewej do prawej i dana karte od gory ku dolowi, w miare mozliwosci oczywiscie. rozpatrujac kolejna karte nalezy zakonczyc poprzednio, w miare mozliwosci oczywiscie. czyli jezeli moge dolozyc dwie akcje to uwazam, ze jezeli je mam to wykladam, jezeli tyllko jedna to ja wykladam. jezeli wykladam, karte pozwalajaca ciagnac 3 dodatkowe karty to rozpatrze ja po tym jak już zakoncze poprzednia, czyli wyloze jedna lub dwie karty akcji jezeli mam. wtedy przechodze do nastepnej, ktora pozwala mi ciagnac 3 kolejne karty itd... no nie wiem, tak to rozumiem i sadze, ze tak to jest napisane w instrukcji, ale jak to zwykle bywa brakuje zawsze w instrukcji jednego zdania wyjasniajacego (dopelniajacego dana zasade).
Mimo wszystko bede chyba gral tak jak proponujecie (tym bardziej ze graja tak na BSW), ale przekonany w 100% nie jestem :)
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Dominion

Post autor: janekbossko »

gdyby tak nie bylo możliwe nie dałoby sie robić comb na powedzmy 15 kart a przy niektórych zestawach jest to norma ;)\poprostu za kazdy mraze mja kzagrasz jakas karte musisz byc przygotowany ze to co masz na reku moze juz nie byc tak owocne ja kto co dostaniesz i mozesz zgarac dlatego caly czas trzeba modyfikować swoja strategie na bieżąco ;)

nawet nie iwem za bardzo o co chodzi - jakos tak nabazgraliście i trudno znaleźć w tym sens :P

a najwięcej Andy :twisted:
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Re: Dominion

Post autor: TOMI »

No hej. Z tego co pamiętam to w instrukcji faktycznie jest napisane, że robimy akcje na kartach od góry do dołu co oznacza, że możliwości mamy ograniczone. My jednak gramy w wersji drugiej czyli, że robimy akcje dowolne.
W pierwszym wariancie byłoby tak: + 2 akcje , + 3 karty = nie masz akcji na ręce to już straciłeś.
W drugim wariancie ( granym przez nas i bardziej combos-owym ): +2 akcje, + 3 karty masz akcję w pamięci dociągasza karty i działasz dalej.
Instrukcja preferuje wariant pierwszy :!: Nawet na kartach jest napisane ( Festyn, Targowisko ) albo + 1 akcje, + 1 karta lub odwrotnie co oznacza, że kolejnośc ma jednak znaczenie :wink:
badjimi
Posty: 73
Rejestracja: 23 lis 2006, 19:34
Lokalizacja: Świecie

Re: Dominion

Post autor: badjimi »

„Zagrywam Festyn i mam jeszcze dwie akcje.
Zagrywam Targowisko i mam jeszcze dwie akcje. Zagrywam następny Festyn i teraz mam
jeszcze trzy akcje…”
Czy ten zapis w instrukcji nie sugeruje, że można jednak sumować akcje jakie pozostały nam do wykonania?

Gdyby należało najpierw rozpatrzyć zagraną kartę akcji do końca by móc skorzystać z możliwości jakie daje nam kolejna karta powinno to wyglądać w następujący sposób:

Zagrywam Festyn, który daje mi dwie akcje. Teraz zagrywam Targowisko i bezpośrednio po nim kolejny Festyn. W ten sposób "wyczerpałem" pierwszą kartę Festynu.
Teraz przechodzę do rozpatrywania karty Targowisko, która pozwala mi dociągnąć dodatkową kartę(co czynię) i pozwala zagrać dodatkową akcję. Zagrywam więc np. kolejny Festyn(trzeci) i wykładam go obok poprzedniego Festynu(drugiego). Tym samym "wyczerpałem" kartę Targowiska. Teraz przechodzę do rozpatrywania drugiego zagranego Festynu, wykładam więc kolejna kartę akcji i zaraz po niej następną. Wyczerpałem tym samym drugi festyn i przechodzę do realizacji trzeciego Festynu..... itd
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dominion

Post autor: Andy »

badjimi pisze:Czy ten zapis w instrukcji nie sugeruje, że można jednak sumować akcje jakie pozostały nam do wykonania?
Zdecydowanie masz rację: sugeruje, i to jednoznacznie!

Co nie zmienia faktu, że ten przykład stoi w sprzeczności z innymi fragmentami instrukcji. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dominion

Post autor: zephyr »

Przecież wioska przy tej heretyckiej interpretacji jest totalnie bez sensu, żeby jej użycie dało cokolwiek musiałbym mieć na ręce 3 karty akcji (w tym wioskę). Jeśli statystycznie 1/2 moich kart (3 z 6) to katy akcji to przy tej interpretacji wiosek mam naprawdę zaśmiecony deck, wtedy jedyną słuszną strategią jest branie złota....

Na każdej karcie jest kolejność
+Card
+Action
+Buy
+Monety
Opis

Jedyna karta na której kolejność wykonywania zadań ma znaczenie to Spy, w którym istotne jest że pierw biorę kartę a potem patrzę na górną kartę swojego decku

I jak niby zinterpretować "the player must fully resolve an Action card before playing another one" tak żeby wyszło na ta wersję...
Ta zasada mówi: "Nie można przeplatać efektów kart akcji"
Muszę w pełni wykonać zagranie 2 kart zanim zagram następną kartę po zagraniu jednej karty?
Skutkiem +1 action jest otrzymanie dodatkowej akcji a nie zagranie karty, jak zagram wioskę i nie mam kart akcji to i tak otrzymuję kartę i 2 akcje. Nie muszę zagrać kart wykorzystujących te 2 akcje, w szczególności nie muszę grać kart akcji po zagraniu wioski jeśli uważam ze to bez sensu... (np Chapell jak mam rękę pełną złota...)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: ragozd »

sa ludzie nie uznajacy tego ze ziemia kreci sie wokol slonca, przy tym zadna interpretacja zasad Dominiona mnie nie zdziwi :)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
migol
Posty: 17
Rejestracja: 17 kwie 2009, 12:00

Re: Dominion

Post autor: migol »

Kurde, ale wy się tu czepiacie drobnostek. Ja gram tak jak wszyscy na sumowanie. Może więc zamiast się rozwodzić nad tym co jest dosłownie napisane zastosujecie starą dobrą zasadę RPG: "Zasada się nie podoba? To ją zmień". I zamiast cytować instrukcję będzie można pograć.

A co do głównego tematu to grę kupiłem głównie przez moją przyjaciółkę, która nie trawi gier po angielsku, ale pograć lubi. No a poza tym ciekawa mechanika i wysokie noty zrobiły swoje. Ogólnie zagrałem ok. 15-20 partii, za każdym razem kombinowałem z czego składać talię, no i zwykle metoda była skuteczna (np. ogrody + cokolwiek co pozwala na więcej zakupów, połączenie wiosek, kopalnii i w późniejszej fazie przebudów itd.).

Zestawy które zaproponowali autorzy są fajne, ale prawdziwa zabawa zaczyna się przy losowych (my nieco je poprawiamy, np. wywalamy kaplice jak nie ma wiedźmy, czasem każdy z graczy może jedną kartę wywalić na nową losową itp.). A, i polecam dodatek Poseł, karta jest świetna (tylko cena nieco męczy, dobrze że Rebel dawał gratis w przedsprzedaży :) ).
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Dominion

Post autor: FormatC »

Chapel jest dobry nawet i bez wiedzmy zeby sie pozbyc niepotrzebnych kart (miedziakow, estate'ow, pod koniec gry jakichs innych "egzotycznych" kart ;)) i tym samym "uplynnic" deck. :)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: mst »

Odnośnie reguł - tak jak napisał Nataniel i później zephyr: +1/2 akcje oznacza, że wzrasta nasza ilość akcji do wykonania, a nie, że musimy je wykonać od razu identycznie jak w przypadku dodatkowych zakupów i pieniędzy, z których skorzystamy dopiero na zakończenie naszej tury, po wykonaniu wszystkich akcji, a nie od razu (przykład: zagrywam Festiwal i jako jedną z dwóch dodatkowych akcji zagrywam kartę dającą kolejną dodatkową akcję np.Wioskę i przecież teraz zanim wykonam dodatkowy zakup uzyskany dzięki Festiwalowi muszę zagrać akcję/e uzyskane dzięki zagraniu Wioski). :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dominion

Post autor: zephyr »

Oczywiście że można zmieniać zasady, przecież to tylko opis korzystania z komponentów zaprojektowany przez autora. Można też z nich budować makiety, albo rzucać się nimi, albo robić milion różnych innych rzeczy.

Gra jest projektowana i testowana przy ustalonych przez autora zasadach i nawet wydawałoby się drobne zmiany zasad mogą naprawdę zmienić balans i frajdę z gry. Dlatego uważam że warto jednak ustalić co autor miał na myśli wpisując dane zdanie do instrukcji i oceniać grę w wersji w której wymyślił ją autor (co nie znaczy że nigdy nie stosuję houserule, jeśli coś może być lepsze to czemu nie, ale warto zaznaczyć że to oficjalny/nieoficjalny wariant a nie sama gra)

Kaplica bez wiedźmy jest lepsza niż z wiedźmą. Jak wyrzucisz prowincje i miedziaki to bez wiedźmy masz zgrabny sprawny deck, a z wiedźmą można Ci dorzucić klątwy, które łatwiej zapychają mniejszy deck.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Dominion

Post autor: Cin »

zephyr pisze:Jak wyrzucisz prowincje
to odważna taktyka :twisted:
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dominion

Post autor: zephyr »

No dobra, posiadłości. Chociaż widziałem chyba z raz jak mój przeciwnik wywalił prowincje.
(skopałem partię i miał taką przewagę że wolał odmulić deck i szybciej skończyć niż mieć te 6 pkt)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Dominion

Post autor: Geko »

Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dominion

Post autor: zephyr »

Ustawiłem sobie na tapetę.

Gra jakoś mnie nie porwała, ale sporo czasu minęło, a nadal gra mi się przyjemnie i chyba faktycznie zamówię :)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6360
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 491 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: yosz »

A może chcesz kupić z dostawą osobistą? http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =10&t=7560 :D
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
zaba
Posty: 235
Rejestracja: 21 sie 2008, 09:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Dominion

Post autor: zaba »

Po wczorajszej sesji przy dominionie zastanawia mnie jedna rzecz mianowicie czy karta przebudowa gra z klątwom ?. Czyli zagrywam przebudowę wysyłam na śmietnik klątwę a do deku biorę powiat
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: mst »

Oczywiście (możesz też brać miedziaka, piwnicę lub kaplicę).
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: WRS »

Daaawno temu
mst pisze:Gdy zagrywasz Złodzieja każdy z przeciwników, który nie obroni się Fosą odkrywa dwie górne karty ze swojej talii. Jeśli są to karty pieniądzy Ty decydujesz, którą z nich musi odrzucić (oczywistym jest, że tą o większym nominale; jeśli żadna nie jest kartą pieniądza nic nie odrzuca), a następnie decydujesz czy którąś z odrzuconych kart chcesz wziąć do swojej talii [podkr.WRS]. Zagrywanie Złodzieja może mieć dla przeciwnika korzystne skutki - po pierwsze może czyścić mu talię z niskich nominałów, po drugie przyśpieszać przewijanie talii. :)
A w instrukcji stoi:
dodaje do swojej talii dowolną liczbę wyrzuconych kart
a dosłownie dwa zdania później
Wybrane karty skarbu trafiają na jej stos odrzuconych kart.
Proszę o podpowiedź. Jak to jest? Złodziej dokłada łup do talii? czy do odrzuconych??
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: mst »

Złodziej dokłada łup do odrzuconych. Do talii w sensie całości talii, którą dysponujesz, a nie tej jej części, która aktualnie jest używana (czyli nieodrzucona). :)
Ostatnio zmieniony 06 cze 2009, 12:22 przez mst, łącznie zmieniany 1 raz.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
ODPOWIEDZ