Elegancka mechanika jak za dawnych lat.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
formoza21
Posty: 7
Rejestracja: 16 sty 2020, 13:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Elegancka mechanika jak za dawnych lat.

Post autor: formoza21 »

Cześć!

Odnoszę wrażenie, że wśród obecnie wydawanych gier coraz trudniej znaleźć mi taką, która mogłaby rywalizować ze starymi dobrymi klasykami.
Generalnie najbardziej odpowiadają mi gry z elegancką mechaniką tj. spójną nie złożona z kilku innych mechanik czy minigierek oraz pozbawioną wyjątków, o których należy pamiętać, np. elementów balansująch lub naprawczych. Preferuję również raczej oldschoolowy rodzaj grafiki. Staram się aby w mojej kolekcji było jak najwięcej takich właśnie planszówek. Najczęściej grywam w Puerto Rico, Cesarski Kurier, Eufrat&Tygrys, Goa, W roku smoka, El Grande, Cytadela, Tikal.
Zastanawiam się jakie tytuły możecie mi jeszcze polecić zarówno spośród planszówek wydanych w ostatnim czasie jak i tych, które znane są już od wielu lat aby spełniały wymienione w moim poście wymagania?

Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie moim wpisem!
Ostatnio zmieniony 04 lip 2021, 12:52 przez formoza21, łącznie zmieniany 1 raz.
autopaga
Posty: 1438
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 96 times
Been thanked: 320 times

Re: Elegancka mechanika jak za dawnych lat.

Post autor: autopaga »

hansa teutonica, endeavor, crusaders, brass lancashire, concordia, council of 4, caylus 1303. Jednak oprócz crusaders są to strasze tytuły ;)
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2810
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Elegancka mechanika jak za dawnych lat.

Post autor: kaszkiet »

- Laguna (Knizia) - szybciutka ale naprawdę głęboka gierka jak na czas i zestaw zasad. Nie wiem jak teraz, ale była dostępna w absurdalnie niskich cenach. (moja ocena 8/10)
- Babylonia (Knizia) - trochę połączenie Samuraja z Przez Pustynię - mi się podoba, jest oldschoolowo, ale trudno tu mówić o czymś specjalnie nowym. (moja ocena 7/10)
- Yellow & Yangtze (Knizia) - reimplementacja Tyrgrysa i Eufratu. Ale na heksach i z inaczej rozłożonymi akcentami. Moim zdaniem genialny tytuł. (moja ocena 10/10)
- Azul - chyba nie trzeba przedstawiać - zasady są gładkie jak lustro. (moja ocena 8/10)
- Ethnos - połączenie Ticket to Ride z area control. Brzydka :). (moja ocena 7/10)
- Five Tribes - podstawowa mechanika jest bardzo elegancka i niezależnie od dodatków pozostaje taka sama. Natomiast trochę to naciągnięty przykład, bo występują karty Dżinów, które mają unikalne specjalne zdolności, czy sposoby punktowania. Ale podaję ten przykład bo (moja ocena 10/10)
- Karuba - bardzo przyjemny elegancki filler w symultaniczne układanie ścieżek do piramid przez dżunglę. (moja ocena 7.5/10)
- Zamek Smoków - oparta na zasadach Mahjongga abstrakcyjna gra logiczna dobrze sprawdzająca się na 2 i 3 graczy. Na 4 trochę jest tłoczno. (moja ocena 8/10)
- Gizmos - bardzo wciągająca i atrakcyjnie wydana gra w budowanie silniczka. (moja ocena 8/10)
- Luxor - fantastyczna gra rodzinna z elegancką mechaniką a jednocześnie ciekawymi nowymi pomysłami. (moja ocena 9/10)
- Iwari - bardzo ładnie wydana kolejna reimplementacja Web of Power Michaela Schachta (wcześniej było jeszcze China i Han) (moja ocena 7,5/10)
- Pan Am - całkiem niedawno wydana gra o rozwijaniu linii lotniczych. Czuć w niej stary sznyt ale rozwinięty na nowo. Moim zdaniem ma jednak pewne niedociągnięcia i mogłaby być bardzo dobra, a tak jest "tylko" dobra. (moja ocena 7/10)
Cyel
Posty: 2600
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1237 times
Been thanked: 1459 times

Re: Elegancka mechanika jak za dawnych lat.

Post autor: Cyel »

Sorry, że nie na temat, ale jak mi się rzucił w oczy tytuł to pomyślałem sobie "ej no, albo elegancka, albo jak za dawnych lat" ;)

Bo za dawnych lat to mechaniki były całkowitym przeciwieństwem elegancji z tego co pamiętam - czy to Battletech, czy Kryształy Czasu czy inne gry Dragona. W zeszłym wieku rządziła zasada "im więcej wyjątków i mikrozasad, bardziej zagmatwane i bez kalkulatora nie podchodź tym lepiej". To właśnie teraz, współcześnie, się już takich gier nie robi, tylko dba o streamlining, user experience, player agency i inne takie (albo robi się je w minimalnych nakładach dla garstki psychofanów, którzy jeszcze nie zdążyli umrzeć ze starości ;))
Spoiler:
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2810
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Elegancka mechanika jak za dawnych lat.

Post autor: kaszkiet »

Racja w przypadku ameri, ale niektórzy projektanci eurogier - szczególnie niemieccy - te 20 lat temu wypuszczali super eleganckie gry z naoliwionymi mechanizmami, bez wyjątków od reguł, bez nagromadzenia mechanik byle nagromadzić. Najczęściej były to też gry, które miały służyć graczom do rozgrywki ze sobą nawzajem, w opozycji do obecnie przeważającego trendu układania sobie czegoś w ogródku i porównania na końcu wyników.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Elegancka mechanika jak za dawnych lat.

Post autor: kdsz »

Elegancka mechanika (poza wspomnianym Puerto Rico) kojarzy mi się przede wszystkim z K2 i Wysokim napięciem. Dorzucam jeszcze Wyspę Sky i serię Mr. Jack.

Podpisuję się również pod postem Kaszkieta. Banalnie proste zasady i głęboka rozgrywka to opis pasujący idealnie do klasyków Reinera Knizii.
M_T
Posty: 82
Rejestracja: 24 sie 2019, 21:35
Has thanked: 353 times
Been thanked: 22 times

Re: Elegancka mechanika jak za dawnych lat.

Post autor: M_T »

Ja eleganckość mechaniki widzę w Gloomhaven. Niby instrukcja ma 50 stron, ale wszystkie zasady dość oczywiste i intuicyjne.
Jej przeciwieństwem jest Sword & Sorcery. Zasady wymyślone dla sterowania wrogami wyglądają na wymyślane na siłę. Są stany (jak zatrucie, sparaliżowanie), podobnie jak Gloomhaven, ale działąją one zupełnie inaczej dla przeciwników niż dla twoich figurek! Dla mnie taka abstrakcja spowodowała odbicie się od S&S.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1034
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 436 times

Re: Elegancka mechanika jak za dawnych lat.

Post autor: karmazynowy »

Pierwsze co przyszło mi na myśl to Hansa Teutonica oraz Tzolkin, obie niezbyt świeże ale klasyki z elegancją. Z nowszych to Babylonia, Istanbuł, Caylus 1303, Endeavor.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Cyel
Posty: 2600
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1237 times
Been thanked: 1459 times

Re: Elegancka mechanika jak za dawnych lat.

Post autor: Cyel »

Maksymalnie elegancka jest dla mnie Concordia.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Elegancka mechanika jak za dawnych lat.

Post autor: warlock »

Ra
Bus (od Splottera)

Obie te gry są z lat 90, ale jeśli ich nie znasz, to zdecydowanie warto nadrobić ;).

Bardzo elegancką grą jest jeszcze chociażby takie Firenze.

PS: Caylus >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> Caylus 1303
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Elegancka mechanika jak za dawnych lat.

Post autor: rastula »

wspomniany Caylus 1303 - klasyka odświeżona

Podwodne miasta - bardzo elegancka gra - zagrywasz kartę i masz akcję albo dwie akcje ...a ile zabawy
Awatar użytkownika
vder
Posty: 731
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 306 times
Been thanked: 124 times

Re: Elegancka mechanika jak za dawnych lat.

Post autor: vder »

rastula pisze: 05 lip 2021, 13:58
Podwodne miasta - bardzo elegancka gra - zagrywasz kartę i masz akcję albo dwie akcje ...a ile zabawy

A to ciekawe jak można rozumieć elegancję, dla mnie to bardzo zależy od ilości i rodzaju elementów, i bardzo słabo znoszę gry, gdzie autor wrzucił wszystko co można, plansza główna, planszetki graczy, jakieś znaczniki drewniane, kafelki, plastikowe elementy. Dlatego dla mnie caylus >>> agrykola, do innych rosenbergów, nawet nie siadałem, do lacerdy też mnie raczej nie ciągnie. Podwodne miasta podobnie, ale to wszystko na podstawie zdjęć w zasadzie piszę.
Natomiast bardzo imho pasują tutaj wymieniane już wcześniej Concordia, Hansa Teutonica, Knizia i niewspominany wcześniej chyba King is dead (ale to też reedycja starszego tytułu).
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Elegancka mechanika jak za dawnych lat.

Post autor: rastula »

elegancja to w tym przypadku mechanika, którą da się wyjaśnić dosłownie w 2 zdaniach a ktora otwiera olbrzymie pole do działania. Przy PM to Concordia ma zasad jak twilight imperium... ;)
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2810
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Elegancka mechanika jak za dawnych lat.

Post autor: kaszkiet »

rastula pisze: 05 lip 2021, 17:23 elegancja to w tym przypadku mechanika, którą da się wyjaśnić dosłownie w 2 zdaniach a ktora otwiera olbrzymie pole do działania. Przy PM to Concordia ma zasad jak twilight imperium... ;)
No bez żartów - musisz wytłumaczyć każdą akcję, powiedzieć jak działają karty S, jak działają karty akcji, jak się buduje, jak się punktuje, co to jest expansion site, jak działa tor korporacji (czy tam czegoś) i wiele, wiele więcej.
Przy takim uproszczeniu jak Twoje to w Concordię po prostu zagrywasz kartę akcji i ją robisz.

Podwodne Miasta to dobrze zaprojektowana gra, w której rozgrywka idzie płynnie ale nie nazwałbym jej elegancką w zasadach.
Awatar użytkownika
Arcziwald
Posty: 243
Rejestracja: 31 mar 2018, 09:54
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Elegancka mechanika jak za dawnych lat.

Post autor: Arcziwald »

El Gaucho, choć to bardziej gra na poziomie familijnym ale mimo wszystko bardzo ją lubię. Widać, że najnowsza już nie jest a zasady są banalnie proste dające za to możliwość kombinowania.
ODPOWIEDZ