Caylus czy Caylus 1303 ?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
formoza21
Posty: 7
Rejestracja: 16 sty 2020, 13:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Caylus czy Caylus 1303 ?

Post autor: formoza21 »

Cześć!

Szukam gry typu worker placement z elegancką mechaniką. Kierując się rozmaitymi recenzjami i opiniami z forum skłaniam się póki co do zakupu Caylusa. Nie potrafię natomiast zdecydować którą wersję wybrać. Analizując fora spotkałem się z opiniami, że zmiany dokonane w pierwowzorze są niekorzystne, a wręcz, że na skutek odświeżenia i związanych z nim modyfikacji gra stała się bardziej płytka i trywialna. Nie grałem dotychczas w żadną z wersji lecz od dawna obserwuję, że znaczna część osób wymienia pierwotnego Caylusa w top 5 swoich kolekcji. Zastanawiam się zatem czy kupić obecnie łatwo dostępnego Caylusa 1303 czy polować na pierwowzór, który niekiedy pojawia się na rynku wtórnym ??

Dzięki !
autopaga
Posty: 1434
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 96 times
Been thanked: 320 times

Re: Caylus czy Caylus 1303 ?

Post autor: autopaga »

Zdecydowanie nowy. Stary jest okrutnie długi, nowy jest ładny specjalne zdolności robią super robotę, jedyny minus że do grania od 3 osób w górę i najlepiej w męskim gronie, żeby nie było sentymentów.

Opinie graczy który zjedli zęby na starym i pokazujesz im nowego zawsze będą stękać, ja zagrałem raz w starego potem raz nowego i od razu widziałem różnicę, którego wybrać.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4674
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1986 times

Re: Caylus czy Caylus 1303 ?

Post autor: warlock »

Każdy to odczuwa inaczej, ale dla mnie nowy Caylus to liga okręgowa, a stary to ekstraklasa. Pisałem o tym w głównym wątku o grze na BGG:
This version turned out to be super boring to me. No fighting for turn order, no fighting for game length (the round count is static), no fighting for limited space in the castle (you don't build parts of the castle anymore, it's all abstracted), no point penalties for bad decisions or insufficient planning. The game is smoother and way easier to teach, but it was that "chrome" that made Caylus great. This version feels way inferior to me, but I'm sure I'm in the minority here. The worst part about this new edition is probably the lack of castle scoring - this was a highly strategic part of the game and a huge part of player interaction. You had to anticipate how much time you have before either the castle section gets filled or the bailiff reaches a certain spot. This has all been removed from the game and all the tension regarding the scoring/castle building is gone.
Wszyscy przy stole stwierdzili, że to cień starszego brata. Jeśli miałbym Ci doradzać - kup starą wersję z tą okładką (to jest odświeżona graficznie edycja, absolutnie nie brzydsza od 1303):
Obrazek
autopaga
Posty: 1434
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 96 times
Been thanked: 320 times

Re: Caylus czy Caylus 1303 ?

Post autor: autopaga »

Absolutnie nadal tak samo brzydka.
nakago
Posty: 258
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 39 times

Re: Caylus czy Caylus 1303 ?

Post autor: nakago »

mam obydwa aktualnie, moje uwagi co do nowej wersji:
1. Nowy C. praktycznie nie działa na 2 osoby, tzn. działa, ale gra praktycznie nie może się rozwinąć odpowiednio i jest nudna, ciężko wytłumaczyć bez wchodzenia w detale, natomiast w starym zupełnie nie ma tego problemu
2. Nowy C. oferuje krótszą rozgrywke czasowo o ok 30-40 min, ale zdecydowanie mniej glęboką, wynika to głównie ze spłyconej akcji budowania zamku, nie ma tam torów łask, podziału na sekcje budowania lochów/murów/wieży i walkę o przewagę w nich w danej rundzie. Brakuje również kilku taktycznych ciekawych akcji na planszy głównej.
3. Kafelki postaci absolutnie nie rekompensują głębi rozgrywki, dla mnie osobiście ich dodanie jest trochę sztuczne i nie do końca pasuje do Caylusa.
4. Nowy C. jest ładniejszy obiektywnie rzecz biorąc, natomiast zaprezentowana wcześniej wersja w tym temacie starej wersji (którą posiadam) wygląda bardzo przyzwoicie po rozłożeniu i jest mega czytelna.
ODPOWIEDZ