Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 995
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 244 times
Been thanked: 243 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Moonday »

hipcio_stg pisze: 08 sie 2021, 19:22 Ja zamówiłem coś takiego https://image.ceneostatic.pl/data/produ ... polska.jpg

Niestety czekam jeszcze na dostawę.
Ja podobnie, bo to najlepsza opcja, jeżeli ktoś chce mieć grę ze wszystkimi dodatkami w jednym pudle. Niestety czas oczekiwania wydłuża się, bo polską premierę przesunięto na 4Q bez podawania konkretnej daty.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: grzeslaw90 »

Moonday pisze: 08 sie 2021, 23:58
hipcio_stg pisze: 08 sie 2021, 19:22 Ja zamówiłem coś takiego https://image.ceneostatic.pl/data/produ ... polska.jpg

Niestety czekam jeszcze na dostawę.
Ja podobnie, bo to najlepsza opcja, jeżeli ktoś chce mieć grę ze wszystkimi dodatkami w jednym pudle. Niestety czas oczekiwania wydłuża się, bo polską premierę przesunięto na 4Q bez podawania konkretnej daty.
Gra ze wszystkimi dodatkami mieści się w pudle podstawki z odpowiednim insertem. To wszystko w koszulkach premium.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: arturmarek »

Xoltro pisze: 08 sie 2021, 12:28 Cześć,

jaki organizer do TM polecacie? Obecnie mam podstawkę z zamysłem dokupienia kilku ciekawszy dodatków.

Myślę nad tym bo cena jest okej i wygląda fajnie:
https://dragoneye.pl/insert-do-gry-terr ... -1963.html

Ktoś ma? Poleca lub zdecydowanie odradza?
Ja mam insert e-raptor (taki z drewnopodobnego materialu, bez klejenia) i raczej odradza. Z tego co pamiętam to kupowałem jak nie było dużych dodatków, więc może teraz mają coś bardziej przemyślanego. Ogólnie jakoś się wszystkie dodatki da spakować do pudełka po podsawce (nie używam koszulek), ale pudełko się nie domyka. Te połaczenia bez kleju nieraz nie trzymają i się karty z tego wyślizgują.
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 995
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 244 times
Been thanked: 243 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Moonday »

grzeslaw90 pisze: 09 sie 2021, 00:18
Moonday pisze: 08 sie 2021, 23:58
hipcio_stg pisze: 08 sie 2021, 19:22 Ja zamówiłem coś takiego https://image.ceneostatic.pl/data/produ ... polska.jpg

Niestety czekam jeszcze na dostawę.
Ja podobnie, bo to najlepsza opcja, jeżeli ktoś chce mieć grę ze wszystkimi dodatkami w jednym pudle. Niestety czas oczekiwania wydłuża się, bo polską premierę przesunięto na 4Q bez podawania konkretnej daty.
Gra ze wszystkimi dodatkami mieści się w pudle podstawki z odpowiednim insertem. To wszystko w koszulkach premium.
Dodatkowa plansza i utwardzane planszetki gracza też?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: grzeslaw90 »

Moonday pisze: 09 sie 2021, 10:39
grzeslaw90 pisze: 09 sie 2021, 00:18
Moonday pisze: 08 sie 2021, 23:58
Ja podobnie, bo to najlepsza opcja, jeżeli ktoś chce mieć grę ze wszystkimi dodatkami w jednym pudle. Niestety czas oczekiwania wydłuża się, bo polską premierę przesunięto na 4Q bez podawania konkretnej daty.
Gra ze wszystkimi dodatkami mieści się w pudle podstawki z odpowiednim insertem. To wszystko w koszulkach premium.
Dodatkowa plansza i utwardzane planszetki gracza też?
Dodatkowa plansza na pewno. Planszetki to 5x3mm więc też powinny wejść, jeśli odpowiednio dostosuję własny projekt ale przez nie to już będzie mega na styk :D
gogovsky
Posty: 2271
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 473 times
Been thanked: 518 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: gogovsky »

Insert, który nie mieści najlepszych dodatków jest trochę bezużyteczny :(
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Schanez
Posty: 9
Rejestracja: 12 gru 2020, 00:14
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Schanez »

Ja kupiłem od znajomego drukarza ten insert:
https://www.thingiverse.com/thing:3950951
Jestem mega zadowolony. Mieści się w podstawowym pudełku wszystko. Obie plansze do gry, grubsze plansze graczy, wszystkie karty w koszulkach premium. Dodatkowo każdy gracz ma swój osobisty koszyczek na znaczniki swoje. Jest ładny stojaczek na specjalne kafelki.

A tak swoją drogą, wiadomo coś o dodruku kart? Obserwuję Rebela od stycznia i nic.
emka
Posty: 312
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 30 times
Been thanked: 42 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: emka »

Ja mam takie pytanie - jeśli gracie ze wszystkimi dodatkami z Niepokojami włącznie to włączacie do gry również karty Ery Korporacyjnej? Nie rozwadnia to i tak już pokaźnej talii? Oprócz tego zastanawiam się jeszcze nad fanowskim Pathinders, ale na 2 osoby to nie będzie już za dużo?
gogovsky
Posty: 2271
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 473 times
Been thanked: 518 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: gogovsky »

emka pisze: 23 sie 2021, 19:47 Ja mam takie pytanie - jeśli gracie ze wszystkimi dodatkami z Niepokojami włącznie to włączacie do gry również karty Ery Korporacyjnej? Nie rozwadnia to i tak już pokaźnej talii? Oprócz tego zastanawiam się jeszcze nad fanowskim Pathinders, ale na 2 osoby to nie będzie już za dużo?
Co to znaczy?:D Wrzucaj wszystko jak leci dodatki fanowskie lepsze od normalnych :)
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1236
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 477 times
Been thanked: 447 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Shodan »

emka pisze: 23 sie 2021, 19:47 Ja mam takie pytanie - jeśli gracie ze wszystkimi dodatkami z Niepokojami włącznie to włączacie do gry również karty Ery Korporacyjnej? Nie rozwadnia to i tak już pokaźnej talii? Oprócz tego zastanawiam się jeszcze nad fanowskim Pathinders, ale na 2 osoby to nie będzie już za dużo?
Jasne era korporacyjna wchodzi zawsze. Gram ze wszytkimi oficjalnymi dodatkami. Natomiast tych fanowskich nie znam.
gogovsky
Posty: 2271
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 473 times
Been thanked: 518 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: gogovsky »

Shodan pisze: 23 sie 2021, 22:48
emka pisze: 23 sie 2021, 19:47 Ja mam takie pytanie - jeśli gracie ze wszystkimi dodatkami z Niepokojami włącznie to włączacie do gry również karty Ery Korporacyjnej? Nie rozwadnia to i tak już pokaźnej talii? Oprócz tego zastanawiam się jeszcze nad fanowskim Pathinders, ale na 2 osoby to nie będzie już za dużo?
Jasne era korporacyjna wchodzi zawsze. Gram ze wszytkimi oficjalnymi dodatkami. Natomiast tych fanowskich nie znam.
Nie masz pojęcia ile tracisz :)
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 778
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 692 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: anitroche »

2 lata temu jeden z fanów Terraformacji Marsa stworzył w ramach konkursu na małą grę karcianą "Tiny" wersję tej gry i nazwał ją TINYforming Mars. Powiem szczerze, że nie jestem jakąś wielką fanką dużej TM (owszem doceniam mechanikę i widzę, że może się podobać, jednak mi jakoś nie podeszła specjalnie) jednak bardzo lubię temat tej gry i wystawianie kafelków terenów na planszę główną. Stąd zainteresowałam się tą małą darmową wersją do wydrukowania sobie samemu i to był strzał w dziesiątkę. Jak już mam ochotę sterraformować planetę, to wyciągam właśnie tę małą gierkę. Trwa ona zazwyczaj koło 30 minut, jest prosta w obsłudze, nie ma tu budowania silniczka i całość rozgrywki skupia się na tym jak zabudowujemy planetę. Od razu widać, który gracz ma więcej punktów i czy opłaca nam się zainicjować koniec gry, czy może jeszcze zaczekać, zwłaszcza że na kartach są akcje, które potrafią namieszać w położonych już na planszy terenach, więc mogę przeciwnika pozbawić kilku punktów i tym samym jednak wygrać. Gra jest jednak tylko dla 1-2 graczy, choć nam to nie przeszkadza, bo głównie gram solo lub we dwójkę.

Jakby kogoś temat zainteresował głębiej, zapraszam na nagranie rozgrywki solo: TINYforming Mars- pełna rozgrywka solo

Pliki do wydruku tej małej gierki można znaleźć na BGG - linki w opisie nagrania. Wariant solo, podobnie jak w dużej Terraformacji Marsa, jest dość nudny. Jednak, jeśli interesuje was jak zagrać 1v1 i poprzeszkadzać sobie nawzajem na tej malutkiej planszy, to zapraszam do zapoznania się na początku z omówieniem zasad na filmie, a później przeskoczenia do podsumowania, gdzie opowiadam właśnie więcej o moich wrażeniach z rozgrywki dwuosobowej i o dostępnych dodatkach.
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 340
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 442 times
Been thanked: 135 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: esubotowicz »

A do mnie Terraformacja Marsa dotarła dopiero w tym roku, egzemplarz z ostatniego dodruku, bo już tyle dobrego się naczytałam na jej temat, że nie mogłam odpuścić.

Poczytałam instrukcję i przymierzyłam się do wariantu solo, który trwał trzy godziny i zakończył się sromotną porażką 🙂 Drugie podejście, ze wspominanym w tym wątku draftem 4-3-2-1, znów 3 godziny, ale tym razem zdecydowane zwycięstwo.
Od początku gram też z Erą Korporacyjną, bo u mnie strach przed wykastrowaniem gry z najlepszej zawartości jest zbyt silny.

Ostatnio namówiłam do gry mojego partnera, żeby sprawdzić wariant 2-osobowy, i może z odrobiną szczęścia wyzwolić w nim chęć na kolejną partyjkę 🙂 Gra trwała cztery godziny.
Graliśmy z początkowymi korporacjami, +1 produkcji zasobów, bez draftu, z EK.
Początek był ciężki i widziałam, że mechanika nie jest lekko przyswajalna. Po kilku pokoleniach zaczęło się robić trochę płynniej.
Po okolo 1,5 godziny usłyszałam, ze całkiem fajna gra.
Niestety, końcówka już się mocno przedłużała, a terraformacja jeszcze nie zakończona… ech te karty ery korporacyjnej…

Dziś zagrałam ekspresowe solo, po prostu żeby sprawdzić grę bez EK. No niestety, jest trochę wykastrowana. Ale rozgrywka wraz z rozłożeniem gry, rozdzielaniem, tasowaniem i złożeniem na koniec zajęła mi 70 minut. Oczywiście znajomość gry też już zaprocentowała.
Grałam też bez draftu, tylko standardowy dociąg.

Preludium oraz E&H już zamówione. Więcej nic nie planuję kupować, ale rozważam wypróbowanie ery słonecznej, żeby jednak lepiej zapanować nad czasem gry.

Dodam jeszcze na koniec, że niewielkie z pozoru zmiany (dodanie draftu 4-3-2-1, usunięcie części kart z talii - EK) wpłynęły znacząco na czas rozgrywki, wynik sukces-porażka oraz dorobek punktowy.
Ewa
prib4
Posty: 227
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:12
Has thanked: 22 times
Been thanked: 104 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: prib4 »

Witam,
Skusiłem się na terraformację przez oceny na bgg i ogólne opinie w internecie - trochę już pooglądałem gameplayów i mniej więcej ogarniam zasady. Z tego co zdążyłem przeczytać to od gry można się odbić i dopiero po zmianie podejścia/zasad coś w końcu potrafi 'naskoczyć'. Z tego powodu chciałem zapytać, czy może macie jakieś porady odnośnie tego, jak zacząć grę żeby się od niej nie odbić. Dodam, że kupiłem podstawkę razem z Wenus i planuję dokupić Preludiom no i koszulki i planszetki (jak już terraformacja się przyjmie). Z góry dzięki za porady.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 821
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 131 times
Been thanked: 384 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: kurdzio »

prib4 pisze: 04 paź 2021, 08:57 jak zacząć grę żeby się od niej nie odbić. Dodam, że kupiłem podstawkę razem z Wenus
Nie grałem z Wenus ale myślę że na start dobrze byłoby zagrać w samą podstawkę, bez Ery Korporacyjnej i z produkcją +1 (tak chyba sugeruje instrukcja). Upłynni to rozgrywkę i pozwoli ją lepiej poznać. Kart jest dużo ale ich działanie jest raczej proste. Powodzenia :)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4137
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 272 times
Been thanked: 942 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: brazylianwisnia »

Też polecam grać wariant podstawowy bez dodatków bo wtedy gra najbardziej błyszczy. No i nie starajcie się wydłużać rozgrywki. Jak możesz przyspieszyć koniec gry i wygrać to tak rób. Niektórzy za bardzo rozwlekają gre.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 704
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 93 times
Been thanked: 93 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Rigidigi »

A my z kolegami dla odmiany rozegraliśmy w weekend partyjkę z wszystkimi oficjalnymi dodatkami plus era korporacyjna. Czyli start od kompletnego zera (tylko bonusy z Preludium). O dziwo poszło nam bardzo sprawnie i pykneliśmy partyjkę w niecałe 3h.

Walka o każdy punkcik była zacięta, a finalnie udało mi się wygrać mocno idąc w dryfowce. Raz, że zamieniałem je na tytan, a dwa że dawały mi pkt terraformacji Venus. Całą grę nie produkowałem zieleni, ale na jakieś 3 rundy przed końcem karty mi się skombiły i finalnie maiłem najwięcej postawionych lasów.

Naprawdę dobra gra. Fajnie jakby kiedyś zrobili drugą edycję z ładniejszą i szatą graficzną.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: arturmarek »

prib4 pisze: 04 paź 2021, 08:57 Witam,
Skusiłem się na terraformację przez oceny na bgg i ogólne opinie w internecie - trochę już pooglądałem gameplayów i mniej więcej ogarniam zasady. Z tego co zdążyłem przeczytać to od gry można się odbić i dopiero po zmianie podejścia/zasad coś w końcu potrafi 'naskoczyć'. Z tego powodu chciałem zapytać, czy może macie jakieś porady odnośnie tego, jak zacząć grę żeby się od niej nie odbić. Dodam, że kupiłem podstawkę razem z Wenus i planuję dokupić Preludiom no i koszulki i planszetki (jak już terraformacja się przyjmie). Z góry dzięki za porady.
Tak jak pisali poprzednicy, polecam zagranie na oficjalnych podstawowych zasadach, bez ery korporacyjnej oraz skupieniu się na terraformowaniu (ciepło, rośliny, ocenany). Raczej sugerowałbym podstawowe korporacje, aczkolwiek nie mam tutaj aż takiego przekonania, bo gra zyskuje istotny smaczek jeśli każdy zaczyna z inną "zdolnością specjalną".

Co do dodatków, to w tym wątku jest sporo dyskusji na ten temat. Jeśli spodoba Wam się rozgrywka, to po kilku partiach możecie zacząć testować dodatki.
Rigidigi pisze: 04 paź 2021, 12:24 A my z kolegami dla odmiany rozegraliśmy w weekend partyjkę z wszystkimi oficjalnymi dodatkami plus era korporacyjna. Czyli start od kompletnego zera (tylko bonusy z Preludium). O dziwo poszło nam bardzo sprawnie i pykneliśmy partyjkę w niecałe 3h.

Walka o każdy punkcik była zacięta, a finalnie udało mi się wygrać mocno idąc w dryfowce. Raz, że zamieniałem je na tytan, a dwa że dawały mi pkt terraformacji Venus. Całą grę nie produkowałem zieleni, ale na jakieś 3 rundy przed końcem karty mi się skombiły i finalnie maiłem najwięcej postawionych lasów.

Naprawdę dobra gra. Fajnie jakby kiedyś zrobili drugą edycję z ładniejszą i szatą graficzną.
Gra ze wszystkim jest epicka, zdecydowanie najlepszy wariant, nie licząc czasu rozgrywki. Dla mnie jednak te 2h30min (tyle zajmuje nam rozgrywka dwuosobowa ze wszystkimi dodatkami) to jednak za długo, wolę zagrać w podstawkę + Preludium + ew. nowe mapy w 1h30min. Dodatkowo trochę drażni mnie faza słoneczna w Wenus, gdzie co pokolenie darmowo podnosimy jeden wzkaźnik. Moim zdaniem rozwala to trochę balans w grze. W "normalnej" rozgrywce, żeby zagrać kartę z wymaniami X oceanów trzeba się sporo napracować, tutaj wystarczy odczekać kilka pokoleń i "same się oceany postawią". Podobnie można przeciwnikowi darmowo uniemożliwić wzięcie premii za podniesienie temp./O2 do odpowiedniego poziomu. To są tylko przykłady, ale wiele małych aspektów strategicznych jest conajmniej zaburzonych (jeśli nie zniszczonych). Piszę to z perspektywy rozgrywek 2-osobowych, domyślam się, że w większej grupie ma to mniejsze znaczenie, bo generalnie ma się mniejszy wpływ na tempo terraformacji.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: kastration »

Ja dla odmiany wobec powyższego polecę granie z fazą słoneczną. Na 2 osoby rozgrywka nigdy dłużej nam nie zajmowała niż 75-85 minut. Bez fazy słonecznej nie siadam do rozgrywki na 2 osoby, a w sumie nie grałem też na więcej od bardzo wielu gier bez tego elementu. Ale to chyba trzeba dodatek Wenus mieć. Już tam nie pamiętam dobrze, bo porobili tych dodatkowych rzeczy. Również optowałbym, by nowe osoby włączyły do podstawki dodatek Preludium. Bo może winien jestem dodać, że u nas to istotnie wpływa również na czas rozgrywki, tak przynajmniej odczuwam. Preludium plus faza słoneczna i dla mnie abstrakcyjne są czasy typu 150 minut lub więcej. No ale co kto lubi. Byle nie przesadzić z przeładowaniem wszystkimi dodatkami początkowej przygody, bo może wydać się nieco przytłaczające i ... losowe.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1624
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 747 times
Been thanked: 1110 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: ave.crux »

kastration pisze: 04 paź 2021, 13:12 Ja dla odmiany wobec powyższego polecę granie z fazą słoneczną. Na 2 osoby rozgrywka nigdy dłużej nam nie zajmowała niż 75-85 minut. Bez fazy słonecznej nie siadam do rozgrywki na 2 osoby, a w sumie nie grałem też na więcej od bardzo wielu gier bez tego elementu. Ale to chyba trzeba dodatek Wenus mieć. Już tam nie pamiętam dobrze, bo porobili tych dodatkowych rzeczy. Również optowałbym, by nowe osoby włączyły do podstawki dodatek Preludium. Bo może winien jestem dodać, że u nas to istotnie wpływa również na czas rozgrywki, tak przynajmniej odczuwam. Preludium plus faza słoneczna i dla mnie abstrakcyjne są czasy typu 150 minut lub więcej. No ale co kto lubi. Byle nie przesadzić z przeładowaniem wszystkimi dodatkami początkowej przygody, bo może wydać się nieco przytłaczające i ... losowe.
Faza słoneczna działa bez dodatku kolonie?

U nas na 4 osoby z preludium gramy ok. 2h. Czas w tej grze się nie dłuży jak gracze wiedzą czego chcą i nie kalkulują nadmiernie w fazie kupowania kart.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: kastration »

ave.crux pisze: 04 paź 2021, 13:25 Faza słoneczna działa bez dodatku kolonie?

U nas na 4 osoby z preludium gramy ok. 2h. Czas w tej grze się nie dłuży jak gracze wiedzą czego chcą i nie kalkulują nadmiernie w fazie kupowania kart.
Faza Słoneczna: Działania Rządu Światowego - tak się to dokładnie nazywa. Jest wprowadzone w instrukcji Wenus, sprawdziłem. Dodatek Kolonie chyba nie ma tu związku, więc i bez niego można grać spokojnie z tą zasadą z dodatku Wenus. Sporo elastyczności, jak widać, zostawia gra.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 340
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 442 times
Been thanked: 135 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: esubotowicz »

Moim zdaniem, jeśli grupa nie zna tytułu, lepiej zacząć tak jak jest w instrukcji dla początkujących: bez ery korporacyjnej, korporacje podstawowe, +1 zasobów, 10 darmowych kart. Pozwoli to na zapoznanie się z grą jednocześnie jej nie wydłużając. Najtrudniejszy jest początek i rozruch silnika, jeśli w tym samym czasie trzeba jeszcze tłumaczyć oraz przypominać zasady, gra może się znacznie wydłużyć. Lepiej jeśli tych zasad przy pierwszej rozgrywce jest mniej. Zalecenia początkowe pozwalają na wyczucie gry, potem rozgrywka już płynie, i chodzi o to, żeby nie przedłużać tego początku (co może być zniechęcające dla graczy). Smaczek korporacji też można poczuć dopiero w kolejnej grze, w pierwszej nie wiadomo o co chodzi.
Już w drugiej rozgrywce powinno być znacznie sprawniej, wtedy jest dobry moment do wprowadzenia dodatkowych elementów - np. korporacji zaawansowanych oraz kart ery korporacyjnej, a może jakiegoś dodatku. Ale odkrywanie gry jest fajne, więc można stopniowo.
Mówię z perspektywy graczy początkujących w grach ogólnie.
Ewa
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1624
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 747 times
Been thanked: 1110 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: ave.crux »

esubotowicz pisze: 04 paź 2021, 14:36 Moim zdaniem, jeśli grupa nie zna tytułu, lepiej zacząć tak jak jest w instrukcji dla początkujących: bez ery korporacyjnej, korporacje podstawowe, +1 zasobów, 10 darmowych kart. Pozwoli to na zapoznanie się z grą jednocześnie jej nie wydłużając.
Jako osoba, która wdraża często ludzi do nowych gier kompletnie się nie zgodzę. Ten sposób rozgrywki jest w porządku, kiedy uczysz się i rozpoczynasz swoją pierwszą rozgrywkę solo bądź w grupie, świeżo po przeczytaniu instrukcji. Jeżeli znasz zasady i przychodzą zagrać ludzie, którzy mają pierwszy raz styczność z terraformacją to mocno odradzam zastosowania tego co powiedziałeś. Kupowanie kart i tak musi zostać wytłumaczone, jedyny problem który się pojawił przy tym to pytania "ile kart mniej-więcej zostawić na ręce?".
Wprowadzając ludzi z twoimi zasadami, kiedy ja je już znam mija się z celem i wprowadza wiele zawirowań i niepotrzebnych pytań/problemów w kolejnych rozgrywkach. Gracz wtedy przychodzi i pyta "a czemu wtedy mielismy za darmo, a teraz już kupujemy?", "Na pewno te zasoby na 0 trzeba dać, wcześniej było przecież 1".
Karty ery korporacyjnej niezbyt się różnią od standardowych. Trochę rzucania sobie kłód pod nogi, nic co nie byłoby zrozumiałe względem podstawowych.
Gra nie wydłuża się znacząco przy normalnym typie rozgrywki(Preludium fajnie załatwia sprawę braku surowców na start) względem trybu dla początkujących.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 340
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 442 times
Been thanked: 135 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: esubotowicz »

Myślę, że to zależy.
Z jednej strony zgadzam się, że +1 czy 0 na start - może być mylące i powodować dodatkowe pytania. Osobiście zasadę na 0 uważam za fajniejszą i grając solo nie stosuję zasady +1. Ale też wiem, że rozpędzenie silniczka jest łatwiejsze na +1 i gra się toczy szybciej (czas może mieć znaczenie 🙂, era korporacyjna też wydłuża, choć dla mnie gra bez EK jest niepełna) Dodatkowo, a może przede wszystkim, dostęp do wszystkich zasobów dla nowicjuszy, jakkolwiek niewielki - to jednak jest i pozwala poznać grę w różnych aspektach. Przy 0 produkcji - stal czy tytan będą się rozwijały wolniej lub wcale, a że nie mają bezpośredniego wpływu na terraformację, to zrozumienie sensu ich istnienia będzie trudniejsze. Najczęściej gram z graczami „niedzielnymi”, więc trudno mi sobie wyobrazić dodatkowo wyjaśnianie o co chodzi z tą stalą czy tytanem. To już wolę nadmienić, że dziś gramy w zasady uproszczone, żeby poznać grę. Następnym razem będzie trudniej 🙂
W gronie ogranych osób z pewnością wprowadzenie od razu trudniejszych zasad nie zrobi problemu.
A z ciekawości, jak oceniasz pozostałe zalecenia dla początkujących?
Ewa
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4137
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 272 times
Been thanked: 942 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: brazylianwisnia »

Powiem szczerze że dla mnie tryb podstawowy(żadnych dodatkow, +1, brak dodatkow ery korporacyjnej) to najlepsza Terraformacja. Nawet nie chodzi tu że tylko na start tylko moim zdaniem tak jest najprzyjemniej. Dodatki są dla mnie poprostu koniecznością aby przedłużyć rozrywkę dla karty się nudzą.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
ODPOWIEDZ