Ardeny 1944 (Michał Rakowski)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2272
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1053 times
Kontakt:

Ardeny 1944 (Michał Rakowski)

Post autor: Leviathan »

"Ardeny 1944" zostały wydane na początku lat dziewięćdziesiątych przez legendarne wydawnictwo Dragon. Wielu obecnych wojenników właśnie od tego tytułu zaczynało swoją przygodę z planszowymi grami wojennymi.

Sam tytuł jest przeznaczony dla dwóch graczy (choć można grać także w więcej osób, przydzielając poszczególnym graczom konkretne odcinki frontu), z których jeden poprowadzi zachodnich aliantów (Amerykanie, Brytyjczycy), zaś drugi Niemców. Zadaniem tych ostatnich będzie przełamanie alianckiej linii obrony oraz pognanie swoimi zagonami pancernymi w kierunku Mozy. Jeżeli uda mu się przekroczyć rzekę i utrzymać tam do końca któregoś z etapów, to zwycięża grę. W przypadku nie osiągnięcia tego celu rozgrywka zostaje rozstrzygnięta po zakończeniu 16 etapu, poprzez porównanie zdobytych punktów zwycięstwa.

Obrazek

Linki:
Gra na BGG
Wojennik TV # 638: Rozgrywka - Ardeny 1944, cz. 1 (PL)
Ostatnio zmieniony 14 sie 2021, 21:23 przez Leviathan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2029
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1508 times
Been thanked: 1155 times

Re: Ardeny 1944 (Michał Rakowski)

Post autor: Bruno »

Leviathan pisze: 14 sie 2021, 20:26 "Ardeny 1944" zostały wydane na początku lat dziewięćdziesiątych przez legendarne wydawnictwo Dragon. Wielu obecnych wojenników właśnie od tego tytułu zaczynało swoją przygodę z planszowymi grami wojennymi.
Wehikuł czasu!! Dzięki! Nie jestem dziś co prawda 'wojennikiem', ale pamiętam, jak "Ardeny" przykrywały na długie dni główny stół w mieszkaniu, a biedny ojciec był przeze mnie zmuszany, by wykonać choć kilka ruchów Amerykanami, żebym nie musiał rozgrywać całej partii sam na dwie ręce (o kolegach mogłem zapomnieć - nikt z mojej podstawówki nie był wtedy na etapie czytania taaakich instrukcji :wink: )
Z samego sentymentu obejrzę ten film :D
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2272
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1053 times
Kontakt:

Re: Ardeny 1944 (Michał Rakowski)

Post autor: Leviathan »

Bruno pisze: 14 sie 2021, 21:00
Leviathan pisze: 14 sie 2021, 20:26 "Ardeny 1944" zostały wydane na początku lat dziewięćdziesiątych przez legendarne wydawnictwo Dragon. Wielu obecnych wojenników właśnie od tego tytułu zaczynało swoją przygodę z planszowymi grami wojennymi.
Wehikuł czasu!! Dzięki! Nie jestem dziś co prawda 'wojennikiem', ale pamiętam, jak "Ardeny" przykrywały na długie dni główny stół w mieszkaniu, a biedny ojciec był przeze mnie zmuszany, by wykonać choć kilka ruchów Amerykanami, żebym nie musiał rozgrywać całej partii sam na dwie ręce (o kolegach mogłem zapomnieć - nikt z mojej podstawówki nie był wtedy na etapie czytania taaakich instrukcji :wink: )
Z samego sentymentu obejrzę ten film :D
Od wydania tej gry minęło niemal 30 lat, więc to faktycznie prawdziwa podróż do przeszłości :)
Cyel
Posty: 2598
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1237 times
Been thanked: 1455 times

Re: Ardeny 1944 (Michał Rakowski)

Post autor: Cyel »

Mi zapadła w pamięć jedna partia zakończona tym, że po paru godzinach ustawiania i przesuwania żetonów koledze przykleiło się do planszy położone na niej przedramię a potem je podniósł.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2029
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1508 times
Been thanked: 1155 times

Re: Ardeny 1944 (Michał Rakowski)

Post autor: Bruno »

Cyel pisze: 14 sie 2021, 21:36 Mi zapadła w pamięć jedna partia zakończona tym, że po paru godzinach ustawiania i przesuwania żetonów koledze przykleiło się do planszy położone na niej przedramię a potem je podniósł.
Szczęściarz, miałeś kolegę do takich rozrywek!
Spoiler:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2272
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1053 times
Kontakt:

Re: Ardeny 1944 (Michał Rakowski)

Post autor: Leviathan »

Cyel pisze: 14 sie 2021, 21:36 Mi zapadła w pamięć jedna partia zakończona tym, że po paru godzinach ustawiania i przesuwania żetonów koledze przykleiło się do planszy położone na niej przedramię a potem je podniósł.
:D Bywało i tak. Pamiętam podobną sytuację, gdy ścieląc łóżko, zwiałem z mapy połowę żetonów do Bzury 1939. Byłem na siebie wściekły.

Dzisiaj jest wygodniej bo prościej robić "save'y", strzelając foto z komórki. W razie potrzeby można potem odtworzyć jako tako sytuację na planszy. W latach 90' nie było to aż tak oczywiste :)
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3649
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1075 times

Re: Ardeny 1944 (Michał Rakowski)

Post autor: psia.kostka »

Ardeny to byl Gloomhaven pokolenia lat 80tych 8)
A Kreta to "maly Gloomhaven" szkoleniowy ;) O Grunwaldzie juz pisalem swego czasu.
Spoiler:
Szukam/Kupie: Chronicle X, Tide of Iron, HoN, Laboratorium (1ed PSz), Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub] ʕ•ᴥ•ʔ
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 620
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 167 times
Been thanked: 163 times

Re: Ardeny 1944 (Michał Rakowski)

Post autor: Muleq »

Cyel pisze: 14 sie 2021, 21:36 Mi zapadła w pamięć jedna partia zakończona tym, że po paru godzinach ustawiania i przesuwania żetonów koledze przykleiło się do planszy położone na niej przedramię a potem je podniósł.
Czyżbyśmy mieli tego samego kolegę?? :wink:
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Ardeny 1944 (Michał Rakowski)

Post autor: RUNner »

Miałem wiele gier Dragona, ale Ardeny uważam za najlepszą z nich. Nie dość że bardzo fajne podłoże historyczne, to jeszcze mechanika będąca udanym kompromisem pomiędzy skomplikowaniem reguł, a odwzorowaniem pola bitwy. Owszem, dziś można na to patrzeć z przymróżeniem oka, ale dwóch maniaków na pewno się przy tej grze dobrze zabawi.
Grałem głównie solo, ale raz udało mi się przymusić kolegę z klasy. Zaczęliśmy w piątek po południu, a w sobotę kumpel po prostu się już nie pojawił :)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3649
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1075 times

Re: Ardeny 1944 (Michał Rakowski)

Post autor: psia.kostka »

RUNner pisze: 14 sie 2021, 22:11 raz udało mi się przymusić kolegę z klasy. Zaczęliśmy w piątek po południu, a w sobotę kumpel po prostu się już nie pojawił :)
I hear you... :D

Piątek:
All fun and games!
Spoiler:
Sobota:
Gry tzw "towarzyskie"?
Spoiler:
Szukam/Kupie: Chronicle X, Tide of Iron, HoN, Laboratorium (1ed PSz), Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub] ʕ•ᴥ•ʔ
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2272
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1053 times
Kontakt:

Re: Ardeny 1944 (Michał Rakowski)

Post autor: Leviathan »

Zapraszam do obejrzenia drugiej części relacji z rozgrywki:

Wojennik TV # 642: Rozgrywka - Ardeny 1944, cz. 2 (PL)
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2272
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1053 times
Kontakt:

Re: Ardeny 1944 (Michał Rakowski)

Post autor: Leviathan »

Na kanale pojawiły się dwie kolejne części relacji z rozgrywki - trzecia oraz zamykająca całą serię czwarta. Zainteresowanych zapraszam do oglądania i do dyskusji.

Część 3:


Część 4:
Ostatnio zmieniony 09 kwie 2023, 15:22 przez Leviathan, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3649
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1075 times

Re: Ardeny 1944 (Michał Rakowski)

Post autor: psia.kostka »

Dzieki za podlinkowanie i dzieki za kolejna porcje materialow. Nadrobie cz.3 i cz.4 ale:

Ja juz po cz. 2 bylem umeczony sztosami zetonow :( Wydawalo mi sie, ze przy oblezeniu robilbym karteczki ze zsumowana sila odzialow. Bo mimo iz uchodze za bardzo cierpliwego, to dodawanie tych wspolczynnikow co ture, przenoszenie peseta doprowadziloby mnie do szalu...

Czy nowoczesne gry zetonowe jakos obchodza ten problem? W porownaniu do Grunwaldu, Ardeny sa mega upierdliwe, mimo ze nie trzeba pilnowac zwrotu zetonow. Inny gatunek, gry bloczkowe, tez chyba sa bardziej przejrzyste (tutaj mocno spekuluje, bo tyle wiem, co widzialem na obrazkach). Czy stosy to jakas zapomniana galaz ewolucji? ;P A moze trzeba do tego dorosnac?
Szukam/Kupie: Chronicle X, Tide of Iron, HoN, Laboratorium (1ed PSz), Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub] ʕ•ᴥ•ʔ
feniks_ciapek
Posty: 2308
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1614 times
Been thanked: 941 times

Re: Ardeny 1944 (Michał Rakowski)

Post autor: feniks_ciapek »

psia.kostka pisze: 31 sie 2021, 23:36 Czy nowoczesne gry zetonowe jakos obchodza ten problem?
W Conflict of Heroes żetony są po prostu grubsze i znacznie łatwiejsze w obsłudze oraz trudniejsze do przypadkowego przesunięcia.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Ardeny 1944 (Michał Rakowski)

Post autor: RUNner »

psia.kostka pisze: 31 sie 2021, 23:36 Ardeny sa mega upierdliwe, mimo ze nie trzeba pilnowac zwrotu zetonow.
Ardeny upierdliwe? To musiałbyś wziąć na warsztat Bzurę 39, gdzie limitem stosu była sumaryczna siła oddziałów, a nie ich liczba. Tym samym na jednym polu mogło leżeć nawet kilkanaście żetonów. Masakra.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 310
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 516 times
Been thanked: 179 times

Re: Ardeny 1944 (Michał Rakowski)

Post autor: nimsarn »

RUNner pisze: 01 wrz 2021, 07:40
psia.kostka pisze: 31 sie 2021, 23:36 Ardeny sa mega upierdliwe, mimo ze nie trzeba pilnowac zwrotu zetonow.
Ardeny upierdliwe? To musiałbyś wziąć na warsztat Bzurę 39, gdzie limitem stosu była sumaryczna siła oddziałów, a nie ich liczba. Tym samym na jednym polu mogło leżeć nawet kilkanaście żetonów. Masakra.
Tym bardziej jeśli część posiadała wydzielone pododdziały w innym miejscu...

Ardeny 1944 są prawie idealne, ale tak na prawdę pograłbym jeszcze kiedyś w Tannenberg 1914 albo Wiedeń 1683, który nieodparcie kojaży mi się z rodzinnymi Świętami Bożego Narodzenia :P
Ostatnio zmieniony 02 wrz 2021, 07:14 przez nimsarn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
stary gracz
Posty: 358
Rejestracja: 21 sie 2016, 17:20
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 35 times
Been thanked: 70 times

Re: Ardeny 1944 (Michał Rakowski)

Post autor: stary gracz »

Zawsze można zagrać w Kretę 1941 tam nie ma stosów.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2272
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1053 times
Kontakt:

Re: Ardeny 1944 (Michał Rakowski)

Post autor: Leviathan »

Po relacji z rozgrywki przyszedł czas na recenzję. Zapraszam:

Ostatnio zmieniony 09 kwie 2023, 14:05 przez Leviathan, łącznie zmieniany 1 raz.
Cyel
Posty: 2598
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1237 times
Been thanked: 1455 times

Re: Ardeny 1944 (Michał Rakowski)

Post autor: Cyel »

Ciekaw jestem czy w którymś momencie w grach wojennych opracowano taką nowatorska technologię produkcji żetonów by faktycznie mieściły się na heksach ;)
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Ardeny 1944 (Michał Rakowski)

Post autor: karawanken »

Cyel pisze: 25 wrz 2021, 10:43 Ciekaw jestem czy w którymś momencie w grach wojennych opracowano taką nowatorska technologię produkcji żetonów by faktycznie mieściły się na heksach ;)
Jak najbardziej! Nazywa się to "zwiększenie rozmiaru hexu" :D
Cyel
Posty: 2598
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1237 times
Been thanked: 1455 times

Re: Ardeny 1944 (Michał Rakowski)

Post autor: Cyel »

No way!

Myślałem, że nigdy na to nie wpadną ;)
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2272
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1053 times
Kontakt:

Re: Ardeny 1944 (Michał Rakowski)

Post autor: Leviathan »

Dorzucam jeszcze angielską wersję recenzji tego klasyka:

ODPOWIEDZ