Small World (Philippe Keyaerts)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Small World

Post autor: Nataniel »

Styku pisze:1) Ghule przechodzą na wymarcie. Gramy nimi dalej i możemy atakować. Co się dzieję z żetonami na ręce? Do pudła czy dalej gram nimi jakby to była aktywna gracza? Co si dzieje jak ktoś mnie zaatakuje a mam więcej niż jeden żeton? Wszystkie do pudła czy jak w przypadku aktywnej rasy jeden do pudła a reszta na rękę?
Po pierwsze jakimi zetonami na rece? Skad one tam sie wziely?
Ghule traktuje sie tak jak normalna, aktywna rase (chociaz traci swoja zdolnosc specjalna).
Styku pisze:2) Zdolnością specjalną czarowników można zająć sąsiadujące pole z jednym aktywnym żetonem. Czy jak tym sąsiadującym polem jest woda to też mogę z ich zdolności skorzystać?
http://www.boardgamegeek.com/thread/398469 -- nie
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Small World

Post autor: Geko »

pt123 pisze:Czy sugerujesz, że atak "kupą na jednego" jest strategią prowadzącą do zwycięstwa w SW?
Nie. Tylko wydaje mi się, że zmowa kilku graczy na 2-3 rundy i atak na jednego może tego jednego pozbawić szans na zwycięstwo.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Small World

Post autor: Aba »

Geko pisze:
pt123 pisze:Czy sugerujesz, że atak "kupą na jednego" jest strategią prowadzącą do zwycięstwa w SW?
Nie. Tylko wydaje mi się, że zmowa kilku graczy na 2-3 rundy i atak na jednego może tego jednego pozbawić szans na zwycięstwo.
Jeszcze nie grałem w SW ale tak można gadać przy każdej grze strategiczno/wojennej - np.: Starcrafcie czy też innym tytule :P ale tutaj chodzi nie o to aby uwalić jednego a żeby wygrać samemu a to często nie idzie w parze bo zaczynasz zajmować obszary, których aż tak ci się nie opłaca albo tu i ówdzie wydawać zasoby na coś czego nie potrzebujesz.
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2009, 17:01 przez Aba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1365
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 164 times
Been thanked: 169 times

Re: Small World

Post autor: Zet »

Jeśli mówisz o Cosmic Encounterze, to raczej ciężko zgadać się tam na jakiegoś gracza, jeśli ataki są losowe.
Wyjątek to jedna rasa (chyba Dictator), która manipuluje talią celów i może ciągle wybierać tę samą ofiarę dla innych. Druga rasa która manipuluje tą talia niewiele może zdziałać, bo wybiera cele tylko dla siebie, więc większość wciąż losowo atakuje.

Co do SW, to też czekam, aż ktoś z okolicy kupi i przyniesie ;)
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Small World

Post autor: Aba »

Zamówiłem - miejmy nadzieję że na czwartek będzie.

EDIT:
Właśnie zerkam na angielską instrukcję i proszę ludzi, którzy to tłumaczą o nauczenie się wpierw języka angielskiego bo jak można nawias z umiejętności Amazonek:
"plus any additional ones that may be granted to you by the Special Power associated with the Amazons, depending on your combo"
przetłumaczyć na
"plus jeden dodatkowy wynikające z karty Zdolności – jeżeli znajdowała się taka w wybranym zestawie".
PORAŻKA - następny raz dajcie to komuś kto "ones" nie przetłumaczy na "jeden" bo później ludzie, którzy polegają na takim tłumaczeniu mają problem z zasadami, tylko że tak naprawdę w angielskiej wersji nie ma tego problemu - no może prócz wiadomych czarnoksiężników.
pt123
Posty: 66
Rejestracja: 20 lis 2007, 17:23
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time

Re: Small World

Post autor: pt123 »

Aba pisze: Właśnie zerkam na angielską instrukcję i proszę ludzi, którzy to tłumaczą o nauczenie się wpierw języka angielskiego bo jak można nawias z umiejętności Amazonek:
"plus any additional ones that may be granted to you by the Special Power associated with the Amazons, depending on your combo"
przetłumaczyć na
"plus jeden dodatkowy wynikające z karty Zdolności – jeżeli znajdowała się taka w wybranym zestawie".
PORAŻKA - następny raz dajcie to komuś kto "ones" nie przetłumaczy na "jeden" bo później ludzie, którzy polegają na takim tłumaczeniu mają problem z zasadami, tylko że tak naprawdę w angielskiej wersji nie ma tego problemu - no może prócz wiadomych czarnoksiężników.
Już zwracałem na to uwagę i miało być poprawione w instrukcji ze strony Rebela.

PT
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Small World

Post autor: folko »

Poprawione jest od dawna... niestety na stronie nie jest zmienione :(
Instrukcja drukowana z tego co wiem są po poprawkach...
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Small World

Post autor: Aba »

folko pisze:Poprawione jest od dawna... niestety na stronie nie jest zmienione :(
Instrukcja drukowana z tego co wiem są po poprawkach...
No to bardzo dziwne podejście :(((.
Dobrze że z eng u mnie jakoś takoś :P.
Awatar użytkownika
serafin1
Posty: 74
Rejestracja: 27 sty 2008, 21:52

Re: Small World

Post autor: serafin1 »

To może ktoś byłby łaskaw tak wstawić "elektroniczną poprawkę w pdfie" bez jaj :evil:
☻/
/▌
/ \
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Small World

Post autor: Filippos »

serafin1 pisze:To może ktoś byłby łaskaw tak wstawić "elektroniczną poprawkę w pdfie" bez jaj :evil:
A pdf z jajami zostawić tak jak jest? :twisted:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Small World

Post autor: FormatC »

Geko pisze:
pt123 pisze:Czy sugerujesz, że atak "kupą na jednego" jest strategią prowadzącą do zwycięstwa w SW?
Nie. Tylko wydaje mi się, że zmowa kilku graczy na 2-3 rundy i atak na jednego może tego jednego pozbawić szans na zwycięstwo.
Hmm... Ostatnio zagralismy sobie w SW w piec osob i faktycznie, byly jakies "uklady" majace na celu "wyeliminowanie przewagi" jednego z graczy, ktory, jak sie wydawalo, za bardzo odskoczyl, ALE:

1. Zmowy "wszyscy na jednego" tak na dobra sprawe byc nie moglo, bo nie kazdy mogl go "dosiegnac"
2. Nawet jesli ktos mogl go dosiegnac, to, skuteczna eliminacja tego gracza byla utrudniona, bo:
a) jego stara (wymierajaca) rasa byly trolle, ktore pochowaly sie w gorskich jaskiniach (5 zetonow, zeby zdjac jednego ludka!!)
b) jego aktywna rasa byly szkielety, ktorych i tak mial cale hordy...

W ten sposob, nawet mimo naszego zmasowanego ataku, kolega ten wygral, ale nie mialo to zadnego znaczenia, bo i tak wszystkim sie podobalo. :)

ps. wiem tez juz jak mozna nie zmienic rasy przez cala gre - wystarczy wziac ufortyfikowane elfy. :) Michal tak zrobil, postawil kilka twierdz w gorach i nawet mimo zmasowanego ataku dwoch graczy, elfy niezmordowanie wracaly i stawialy kolejne straznice... Niby w ciagu tury nie zarabial duzo - srednio ok. 7-8 punktow, ale i tak wystarczylo to spokojnie na drugie miejsce w piecioosobowej rozgrywce... :)

ps2. czy Wy tez takim jestescie fanami Trytonow? :D Nie wiem, czemu, ale jakos jak ta rasa sie juz pojawia, to zawsze w jakiejs wesolej odslonie - a to latajace, a to podziemne, a to berserkerskie... :D

ps3. wiem, ze SW moze nie jest jakims Przelomem jesli chodzi o gry planszowe, ale mimo to STRASZLIWIE mi sie podoba... :mrgreen:
Awatar użytkownika
shaman
Posty: 48
Rejestracja: 16 gru 2008, 13:34

Re: Small World

Post autor: shaman »

folko pisze:Instrukcja drukowana z tego co wiem są po poprawkach...
Chyba rzaczej nie... :? a przynajmniej nie po tych, o ktorych mowimy.
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Small World

Post autor: Styku »

Nataniel pisze:
Styku pisze:1) Ghule przechodzą na wymarcie. Gramy nimi dalej i możemy atakować. Co się dzieję z żetonami na ręce? Do pudła czy dalej gram nimi jakby to była aktywna gracza? Co si dzieje jak ktoś mnie zaatakuje a mam więcej niż jeden żeton? Wszystkie do pudła czy jak w przypadku aktywnej rasy jeden do pudła a reszta na rękę?
Po pierwsze jakimi zetonami na rece? Skad one tam sie wziely?
Ghule traktuje sie tak jak normalna, aktywna rase (chociaz traci swoja zdolnosc specjalna).
Na rękę żetony biorę jak mnie zaatakuje inny gracz, a na polu na którym się broniłem miałem więcej niż jeden żeton.
Czy zawsze się traci zdolność specjalną w przypadku Ghuli? Fortyfikacji / Chodzenia po wodzie się chyba nie traci?
12' inches and single
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Small World

Post autor: FormatC »

My gralismy tak, ze Ghoule, po pojsciu w odstawke, po prostu zachowywaly wszystkie swoje zetony na planszy (nie zdejmowalo sie nadmiarowych tak, zeby zostalo po jednym na pole) i to wszystko. Nie atakowalo sie juz ta rasa, a jesli ktos zaatakowal pole z, na przyklad, dwoma zetonami ghouli, to wszystkie wracaly do pudelka...

Nie wiem jednak, czy dobrze zrozumielismy instrukcje... :?

Co do "dostawianej" zdolnosci specjalnej, to rzeczywiscie, sa takie, ktorych sie nie traci po przejsciu w Decline'a - tego rodzaju zdolnosci mozna rozpoznac po tym, ze na "rewersie" zetonu zdolnosci, jest jakis symbol/tekst, nie pamietam w tej chwili, ktory o tym mowi (te zdolnosci, ktorych sie nie zachowuje, maja po prostu puste rewersy).
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Small World

Post autor: yosz »

A my graliśmy że Ghoulle zachowują się jak normalna rasa, można nimi się poruszać i atakować.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1198
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 270 times
Been thanked: 296 times

Re: Small World

Post autor: siepu »

Można się nimi poruszać i atakować, ale nie mają żadnych żetonów na ręce - te może mieć tylko twoja główna rasa.
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Small World

Post autor: Aba »

siepu pisze:Można się nimi poruszać i atakować, ale nie mają żadnych żetonów na ręce - te może mieć tylko twoja główna rasa.
Po czym wnosisz że po ataku na wymarłe Ghoule nie bierzesz żetonów (minus 1 do pudełka) na rękę jak przy aktywnej rasie?
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Small World

Post autor: FormatC »

o!! dzieki za sprostowanie. :) Ghoule staly sie wlasnie jeszcze fajniejsze. ;)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Small World

Post autor: Nataniel »

Styku pisze:Czy zawsze się traci zdolność specjalną w przypadku Ghuli? Fortyfikacji / Chodzenia po wodzie się chyba nie traci?
Oczywiscie, nie traci sie tych, ktore maja kolumienke.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1198
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 270 times
Been thanked: 296 times

Re: Small World

Post autor: siepu »

Aba pisze:
siepu pisze:Można się nimi poruszać i atakować, ale nie mają żadnych żetonów na ręce - te może mieć tylko twoja główna rasa.
Po czym wnosisz że po ataku na wymarłe Ghoule nie bierzesz żetonów (minus 1 do pudełka) na rękę jak przy aktywnej rasie?
Po niczym, bzdurę napisałem, przepraszam.
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Small World

Post autor: Aba »

siepu pisze:
Aba pisze:
siepu pisze:Można się nimi poruszać i atakować, ale nie mają żadnych żetonów na ręce - te może mieć tylko twoja główna rasa.
Po czym wnosisz że po ataku na wymarłe Ghoule nie bierzesz żetonów (minus 1 do pudełka) na rękę jak przy aktywnej rasie?
Po niczym, bzdurę napisałem, przepraszam.
Wybaczam :P :D
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Small World

Post autor: folko »

Poprawiona instrukcja jest na stronie...
Awatar użytkownika
Dickman1627
Posty: 28
Rejestracja: 23 kwie 2009, 10:38

Re: Small World

Post autor: Dickman1627 »

Witajcie! Zazwyczaj lubię gry z duża interakcją, tworzące niepowtarzalny klimat na planszy:Struggle of Empires, Battlestar Galactica, Lub gry czysto historyczne lub wojenne,: tide of Iron, Napoleonic Wars, Kutuzow, teraz poszukuje gry łatwej i przyjemnej, w która zagram z rodzina, przyjaciółmi nie "siedzącymi" w planszówkach, czegoś na odmiane klimatu. Czy SmallWord to dobry wybór? :?:
"Dla moich Polaków nie ma rzeczy niemożliwych"
Napoleon Bonaparte
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Small World

Post autor: Odi »

A mieszkasz może w Oliwie? 8)
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Small World

Post autor: FormatC »

Dickman1627 pisze:Witajcie!
Witaj! :)
Dickman1627 pisze: poszukuje gry łatwej i przyjemnej, w która zagram z rodzina, przyjaciółmi nie "siedzącymi" w planszówkach, czegoś na odmiane klimatu. Czy SmallWord to dobry wybór? :?:
SW na pewno jest latwy, na pewno jest przyjemny i na pewno ma sympatyczny, wesoly klimat. Przynajmniej dla mnie. Taki obrazek tez moze wygladac zachecajaco: http://www.boardgamegeek.com/image/464676.

Ale rozne sa gusta i niekotrch nawet Berserkerskie Trytony nie sa w stanie "ruszyc" i nie beda z Toba grali w jakies "glupie gry dla dzieci". ;)
ODPOWIEDZ