Asymetria w grach

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
mk20336
Posty: 1600
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 76 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Asymetria w grach

Post autor: mk20336 »

My top 3 asymmetric wargames

Mój wybór asymetrycznych gier wojennych (wśród nich oczywiście Here I Stand!) - jeden z moich ulubionych gatunków i jednocześnie źródło bardzo ciekawych rozgrywek. Miłej lektury!

LINK My top 3 asymmetric wargames

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5226
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 287 times
Been thanked: 901 times
Kontakt:

Re: Here I Stand (Ed Beach)

Post autor: raj »

Zasadniczo prawie wszystkie gry wojenne są asymetryczne.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
mk20336
Posty: 1600
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 76 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Here I Stand (Ed Beach)

Post autor: mk20336 »

No jest różnica gdy walczył Hitler ze Stalinem i gdy Cezar podbijał Galie. Strony są różne zawsze - o asymetrii mówimy gdy różnica w sile jest porażająca.
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5226
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 287 times
Been thanked: 901 times
Kontakt:

Re: Here I Stand (Ed Beach)

Post autor: raj »

Asymetria występuje zawsze gdy występuje różnica sił I/LUB środków działania. Czyli np. każde zwalczanie czołgów bronią ppanc (niezależnie czy to będzie działo ppanc, śmigłowiec, ppk, rpg czy amunicja krążąca) jest działaniem asymetrycznym. Bitwa barbarzyńców z legionami lub legionów z falangą (o ile obie strony mają dobrze odwzorowane swoje charakterystyki) jest działaniem asymetrycznym. Więcej! Gdy obie strony mają podobne albo nawet takie same siły ale różne cele, to też będzie asymetria. Czyli np. scenariusz gdy jedna strona ma wyjechać za planszę a druga ją powstrzymać.
To wszystko to asymetria i jest cechą naturalną gier wojennych.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
profes79
Posty: 427
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 35 times
Been thanked: 137 times

Re: Here I Stand (Ed Beach)

Post autor: profes79 »

Ja się z tym nie zgodzę. Definicja konfliktu asymetrycznego jest dosyć wyraźnie określona. Absolutnie nie ogranicza się do zróżnicowania potencjału bojowego. Według Twojej definicji konfliktem asymetrycznym byłaby np. kampania wrześniowa czy w zasadzie jakiekolwiek inne większe starcie drugowojenne.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5226
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 287 times
Been thanked: 901 times
Kontakt:

Re: Here I Stand (Ed Beach)

Post autor: raj »

Mylisz dwie kwestie - konflikt asymetryczny w rozumieniu militarnym oraz grę asymetryczną.
Poza tym zobacz to: https://pl.wikipedia.org/wiki/Konflikt_asymetryczny

EDIT: I tak naprawdę kampania wrześniowa była konfliktem asymetrycznym.
Niemcy wykorzystali nowe technologie, rodzaje wojsk i taktyki - czyli masowe skoordynowane użycie związków szybkich i nowoczesnych samolotów oraz blitzkriegu, podczas gdy wojsko polskie nie było gotowe na walkę z nimi, praktycznie tkwiło nadal w schematach pierwszowojennych. A to spełnia definicję konfliktu asymetrycznego w rozumieniu militarnym. Może nie w oczywisty i narzucający się sposób ale jednak.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
ODPOWIEDZ