Niski próg wejścia niska losowość dla 2os

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Taungar
Posty: 24
Rejestracja: 15 mar 2020, 22:57
Has thanked: 3 times

Niski próg wejścia niska losowość dla 2os

Post autor: Taungar »

Cześć,

Razem z Żonką lubimy wieczorem siąść i zagrać. Dopóki nie było juniorki ogrywalismy najwiecej Alchemików (i Goa- wiadomo szybsza), ale obecnie brak czasu na taka ekstrawagancje (długa rozgrywka,długie rozkladanie). Ostatnio na szybszy szpil zakupiłem Patchwork, mamy też Sztukę wojny.

Chcemy kupić coś nowego stąd moja prośba o rady bo gra musi posiadać kilka cech:
1. Jak najmniejsza losowość
2. Szybkie przyswojenie zasad i brak konieczności grzebania co chwilę w instrukcji
3. Szybkie rozłożenie
4. Fajnie jakby nie zajęła pół pokoju
5. Rozgrywka tak na max 1.5h

Myślę nad: Listy z Whitechapel (tylko nie wiem czy to nie powielanie trochę mechaniki Alchemikow), Bonfire (obawiam się że za dużo elementów i pewnie poznanie zasad dlugie, ale kusi po recenzjach).

Możecie coś doradzić? Fajnie jakby nie było całkowicie abstrakcyjne i może trochę inna mechanika niż to co do tej pory najwięcej się pojawiało u nas.

Z góry dzięki.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1624
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 747 times
Been thanked: 1110 times

Re: Niski próg wejścia niska losowość dla 2os

Post autor: ave.crux »

Jak patchowrk to spróbujcię Azul letni pawilon. Rozłożenie to 3 min.
W dwie osoby sprawdzi się również 7 Cudów pojedynek (ekonomiczno strategiczna karcianka) czy Mr Jack w nowym jorku (prosta gra dedukcyjna).
Ostatnio zmieniony 09 lis 2021, 13:01 przez ave.crux, łącznie zmieniany 2 razy.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Taungar
Posty: 24
Rejestracja: 15 mar 2020, 22:57
Has thanked: 3 times

Re: Niski próg wejścia niska losowość dla 2os

Post autor: Taungar »

Chciałbym teraz coś ciezszego, bardziej zaawansowanego.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1624
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 747 times
Been thanked: 1110 times

Re: Niski próg wejścia niska losowość dla 2os

Post autor: ave.crux »

Taungar pisze: 09 lis 2021, 13:01 Chciałbym teraz coś ciezszego, bardziej zaawansowanego.
Z większych gierek polecam gorąco:
Terraformacja Marsa - świetne euro o układaniu kart i budowaniu silniczka. Musisz sterraformować marsa. Działa świetnie. Można dokładać talie, która dodaje dużo negatywnej interakcji, można zaniechać tego zabiegu.
Agricola dla graczy - worker placement, którego chyba nie trzeba przedstawiać. Świetna gierka, ale wg mnie męcząca mózg przy próbach rozbudowania jak najlepszego gospodarstwa.
Everdell - Worker placement wraz z budowaniem sobie miasta z kart, super skrojona, prosta w rozłożeniu i swoich zasadach. Do tego wygląda ślicznie. Zagraliśmy w to multum partii.
Arnak - Worker placement wraz z deckbuildingiem. Świetnie moim zdaniem skrojona gierka. Wygląda ślicznie, trochę długo się rozkłada - polecam jakieś pojemniczki na zasoby zakupić.
Cyklady (najlepiej z hadesem i monumentami) - Gra strategiczno licytacyjna w settingu mitologii greckiej. Na tytułowych cykladach będziecie buodwali swoje miasta tak aby wybudować 2 metropolie. Świetnie się skaluje, 2-5 graczy.

Z tego wszystkiego w sumie najbardziej polecam Cyklady. Gra jest inna niż wszystkie. Klimat w każdej z tych gier, które wymieniłem jest obecny i to dość mocno, ale w cykladach po prostu wylewa się ze stołu.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Taungar
Posty: 24
Rejestracja: 15 mar 2020, 22:57
Has thanked: 3 times

Re: Niski próg wejścia niska losowość dla 2os

Post autor: Taungar »

Szczerze dziękuję za podsuniecie tytułu Cyklady jakoś wcześniej mi umknął w poszukiwaniach. Na pewno zgodnie temat.

A gdyby jeszcze ktoś miał jakieś propozycje to zapraszam.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1027
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 759 times
Been thanked: 242 times

Re: Niski próg wejścia niska losowość dla 2os

Post autor: Beskid »

Pory roku, Lamaland

teraz w sklepie rebela masz Caylus 1303 z kodem odpływ ale z tego co czytam może skończyć się oziębłością w alkowie

w dobrej cenie przez allegro ze sklepu wydawcy masz też Sierra West, który z tego co kojarzę jest takim tytułem w stylu kilka gier w jednym pudle.
tu jest ciekawa recenzja https://www.rebel.pl/rebel-times/147-grudzien-2019.html
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Niski próg wejścia niska losowość dla 2os

Post autor: arturmarek »

Ja jestem w podobnym układzie i polecam:

Bardzo szybkie, bardzo proste zasady, ale do pomyślenia:
Azul, Kartografowie, Jaipur, 7 Cudów Pojedynek

Typowe euro na ok. 60min:
Podwodne Miasta, Great Western Trail, Everdell, Na Skrzydłach

Na ok. 90min:
Terraformacja Marsa, Spirit Island

Polecam też gry kryminalne i escape roomowe. Są wersje od długich i angażujących (Detektyw, Escape Tails) po krótkie lekkie (Decktective, Deckscape).
Taungar
Posty: 24
Rejestracja: 15 mar 2020, 22:57
Has thanked: 3 times

Re: Niski próg wejścia niska losowość dla 2os

Post autor: Taungar »

Dzięki za propozycję.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1033
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 435 times

Re: Niski próg wejścia niska losowość dla 2os

Post autor: karmazynowy »

Jaipur, 7 Cudów Pojedynek i o zgrozo Na Skrzydłach? Te gry nie spełniają warunku niskiej losowości.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Taungar
Posty: 24
Rejestracja: 15 mar 2020, 22:57
Has thanked: 3 times

Re: Niski próg wejścia niska losowość dla 2os

Post autor: Taungar »

A jak wygląda sprawa opanowania zasad w GWT? Czytam, że to kilkadziesiąt minut czasu potrzebne więc chyba niski próg wejścia to chyba nie ta pozycja?
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Niski próg wejścia niska losowość dla 2os

Post autor: trance-atlantic »

Co do GWT... to zależy.

Bo jeśli chodzi o czynności, które gracz wykonuje w swojej kolejce, to jest to w sumie rzecz prosta.

Więcej problemu sprawia natomiast opanowanie symboli na budynkach, które niestety trzeba dość dobrze znać, bo to na nich tak naprawdę opiera się cała rozgrywka. Nie jest to zatem gra, w której masz setki drobnych zasad i wyjątków, ale raczej wiele możliwości wykonania różnych akcji, które na dodatek w czasie gry się tylko powiększają. :)

Jakiś czas temu zdarzyło mi się nagrać materiał prezentujący zasady gry i teraz jak go sobie przypomniałem, to rzeczywiście wyszło sporo tych minut https://www.youtube.com/watch?v=Nd-CLvVPtl0

Z drugiej strony, zawsze staram się wszystko tłumaczyć dość szczegółowo, żeby nie pozostawiać zbyt wiele miejsca do nadinterpretacji, dlatego może Ci się ten materiał do czegoś jednak przyda. :)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 84 times
Been thanked: 48 times

Re: Niski próg wejścia niska losowość dla 2os

Post autor: helloween85 »

A ja polecę Londyn. Jest to karcianka, więc losowość tam występuje, ale nigdy nie mieliśmy poczucia, żeby ktoś przegrał przez zły dociąg kart. Żeby przygotować rozgrywkę wystarczy tylko potasować 4 stosy kart, sama partia na 2 osoby nie powinna zająć więcej niż godzinę (my z żoną po kilkudziesięciu partiach w 40 min się mieścimy). Do wytłumaczenia też w parę minut.

Bonfire też szczerze polecam, spełnia moim zdaniem wszystkiem Twoje warunki oprócz szybkiego przyswojenia (ale wg mnie warto się przemęczyć;))
Taungar
Posty: 24
Rejestracja: 15 mar 2020, 22:57
Has thanked: 3 times

Re: Niski próg wejścia niska losowość dla 2os

Post autor: Taungar »

Dziękuję za odpowiedzi, finalnie zdecydowałem sprawdzić Everdell.
Cyel
Posty: 2598
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1455 times

Re: Niski próg wejścia niska losowość dla 2os

Post autor: Cyel »

Concordia, Agricola - nie bez powodu superpopularne evergreeny.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
jasiek66
Posty: 118
Rejestracja: 08 maja 2021, 17:34
Has thanked: 25 times
Been thanked: 31 times

Re: Niski próg wejścia niska losowość dla 2os

Post autor: jasiek66 »

Zamek, Gejsze, Calico dobrze będą chodzić na dwie osoby. U nas się sprawdza.
ODPOWIEDZ