druga gra po siedem cudów świata

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Nikto0
Posty: 56
Rejestracja: 24 lis 2020, 12:33
Has thanked: 13 times

druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Nikto0 »

Szukam gry do sześciu osób dorosłych jako drugiej gry po siedem cudów świata, która się spodobała. :D
dizzit
Posty: 296
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 21 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: dizzit »

Jako że pośrednio zainicjowałem ten wątek .. :)

7 cudów jest bardzo szczególna i fenomenalna na 6-7 osób bo czas rozgrywki nie zmienia się przy większej liczbie osób.
Tak naprawdę ciężko znaleźć coś porównywalnego na tyle osób - może inni doradzą.

Sugeruje kupić coś na 4-5 żeby mieć alternatywę jak jednak będzie mniej osób. Jak będziecie łoić w 7 cudów cięgiem to się w końcu znudzą.

Na początek przygody sugeruje sprawdzić jakieś ograne dobrze znane tytuły tak żeby czas rozgrywki zamykał się w 1,5h. Unikaj klców 3h bo zazwyczaj tam jest dużo zasad i mogą zrazić - jeszcze nie teraz

Od siebie w tematach zbierania surowców, budowania itd polecam na początek np:
Stone Age, Osadników z Catanu, Lewis & Clark
może karcianke Osadnicy narodziny Imperium

Najlepiej ograć, z każdą kolejną będzie się precyzować co najlepiej podchodzi, jakie mechaniki itd.
Polecam szukać używek - zagrasz dwa razy nie podejdzie pójdzie w eter za tyle samo i sprawdzisz cos nowego na to miejsce. Najlepiej sprawdzić jak to w rankingu stoi na BGG. Wysoko stojące pozycje będzie łatwo odsprzedać. Nie łap się na wykonanie gry super grafiki itd - oczywiście to tez ważne ale jak gra jest zepsuta to nic nie pomoże nawet super grafiki i figurki.
No i się zacznie kolekcjonerstwo :D
Ostatnio zmieniony 19 lis 2021, 23:35 przez dizzit, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 640
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 195 times
Been thanked: 175 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Michito »

Co do gier do 6 osób to generalnie ciężko. "Poważne" gry dla takiej obsady generują zwykle spory downtime.

Sprawdź opisy/recenzje:
- Cytadela (wersja od Galakty jest na wyprzedażach, Rebel zapowiedział swoje wydanie w mniejszym pudełku)
- Sushi Go Party - z 7 Cudami łączy ją draft kart, ale poza tym to zupełnie inne gry. Niemniej, gorąco polecam (chętniej zagram niż w 7 Cudów).
- Survive: Escape from Atlantis + dodatek
- Kartografowie (+ zestaw kolorowych kredek)
- może - chociaż to worker placement - Lords of the Waterdeep + Scoundrels of Skullport
- Keyflower

Poza tym party games i Talisman :D
Nikto0
Posty: 56
Rejestracja: 24 lis 2020, 12:33
Has thanked: 13 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Nikto0 »

Zastanawiam się nad Cytadelą czy ktoś jeszcze mógłby się wypowiedzieć? :D
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1481
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 721 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: arturmarek »

Ja zdecydowanie podbijam Suchi Go Party! oraz Kartografów.
Sushi ma bardzo podobną mechanikę do 7CŚ, jest prostsze, bo nie ma surowców, kosztów itp. Po prostu w każdej turze wystawiasz kartę i przekazujesz resztę. Jednak jest sporo rodzajów kart, które można wymieniać i tworzyć różne rodzaje punktowania. Moim zdaniem Sushi to lepsza gra, przy łatwiejszych zasadach daje więcej regrywalności i niemniejszą decyzyjność.
W kartografów co prawda nie grałem w dużym gronie, ale to jest roll&write gdzie każdy wykonuje akcje w tym samym momencie, bardzo dobra gra, można sporo pokombinować i dzięki wielu kartom punktowania, każda gra jest zupełnie inna.

Jeśli nie przeszkadza Wam downtime, tzn. czekanie na ruch pozostałych graczy, to Viticulture chodzi do 6 graczu. To jest prosty worker placement, bardzo ładnie wykonany, w ciekawym temacie. Nigdy nie grałem w 5+ osób i raczej bym się nie zdecydował, bo przypuszczam, że gra 6-osobowa da podobne wrażenia jak 3-osobowa tylko będzie trwała 2x dłużej.

Sagrada z dodatkiem "jeszcze więcej szkła" chodzi do 6-osób i myślę, że mogło by się przyjemnie grać. Dodatek do Szeryfa z Nottingham chyba też umożliwia grę w 6 osób, nie mam tego dodatku, ale domyślam się, że taka rozgrywka byłaby bardzo ciekawa.
fitzroy
Posty: 292
Rejestracja: 28 sie 2012, 16:08
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 189 times
Been thanked: 111 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: fitzroy »

Cytadela to świetny wybór pod warunkiem, że lubicie blef, ukryte i zmieniające się role, negatywną interakcje.
Proponuje również Dochodzenie, Avalon, Samurai Sword, Oriflamme (do 5 osób). Jednakże wymienione gry nie będą "drugim krokiem" jeśli chodzi o złożoność rozgrywki, ciężkość zasad. Tu na szybko do głowy przychodzi mi Viticulture, które przewiduje nawet 6 graczy ewentualnie Concordia (do 5 osób).
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Pieter1989 »

Ze swojej strony dodam Ethnos - nigdy nie zagrałem w pełnym składzie, ale nie sądzę żeby miała się jakoś znacząco różnić w czasie rozgrywki od tych w mniejszym gronie.
Owszem, graficznie nie porywa, ale ma wiele innych zalet (różne frakcje, różne umiejętności, a przy tym szybką naukę zasad), które mnie zachęcają do kolejnych rozgrywek.
patka3000
Posty: 108
Rejestracja: 13 sty 2020, 13:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: patka3000 »

Cytadelę polecam negatywna interakcja jest ale ponieważ jest ukryta nie jest tak odczuwalna. Sushi go party polecam również
Awatar użytkownika
Diserve
Posty: 200
Rejestracja: 05 paź 2021, 08:35
Has thanked: 96 times
Been thanked: 68 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Diserve »

Ja polecam w takim gronie Camel Up: Przebiegłe wielbłądy - gra jest do 8 osób i choć trafiłem na nią całkowicie przypadkiem to jest świetna ;D
Nikto0
Posty: 56
Rejestracja: 24 lis 2020, 12:33
Has thanked: 13 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Nikto0 »

A w Cytadelę dobrze się gra również w 2 i 3 osoby i czy lepiej kupić z Galakty czy z Rebelu?
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Abizaas »

Łap link do aleplanszówki:
arturmarek pisze: 20 lis 2021, 20:39 Moim zdaniem Sushi to lepsza gra, przy łatwiejszych zasadach daje więcej regrywalności i niemniejszą decyzyjność.
Więcej regrywalności? W Sushi zawsze robimy to samo, są różne sety Menu ale bez przesady, zawsze liczysz która karta da więcej punktów i tyle. W 7 Cudach mamy asymetrię - każdym cudem gra się w inny sposób i dodatki. A co do decyzyjności - w 7 Cudach musimy też brać pod uwagę cudy sąsiadów, do tego musimy też zwracać uwagę na sąsiadów swoich sąsiadów, w końcu ich karty wpływają na decyzje przeciwników po lewej i prawej. Do tego mamy koszty kart, handel, walkę, moim zdaniem bezdyskusyjnie 7CŚ ma większe drzewko decyzyjne. Ale Sushi jest na pewno prostsze. Na bgg Sushi kategoryzowane jest jako gra rodzinna/imprezowa, a 7 Cudów jako strategiczna i uważam, że dobrze to reprezentuje ich różnice.

I nie twierdzę że 7CŚ > Sushi, są to świetne gry i na tyle inne, że warto mieć obie.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Cyel
Posty: 2581
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1228 times
Been thanked: 1437 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Cyel »

Concordia Venus.

Nikt nie będzie chciał już więcej patrzeć na jakieś nudne 7 Cudów ;)
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 507 times
Been thanked: 123 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: NestorZolo »

Rzucę namiar na Wysokie Napięcie. Do 6 osób.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Varth Dader
Posty: 215
Rejestracja: 30 sie 2019, 22:26
Has thanked: 45 times
Been thanked: 36 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Varth Dader »

Sprawdź Pomiędzy dwoma zamkami szalonego króla Ludwika, powinno się sprawdzić na sześciu graczy, w zasadzie jest to sugerowany skład wg. użytkowników BGG.
Nikto0
Posty: 56
Rejestracja: 24 lis 2020, 12:33
Has thanked: 13 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Nikto0 »

A chciałabym się dowiedzieć czy w Cytadelę można również grać z przyjemnością na 2 i 3 osoby, bo nie zawsze będzie można znaleźć tych 6 graczy? :D
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Abizaas »

Spoiler:
Bgg sugeruje, że w 2 nie chodzi wcale a w 3 średnio. Zazwyczaj gry chodzą dobrze albo w 2-3 osoby albo w 4-6 osób, mało jest gier które równie dobrze działają dla 2 i 5-6 osób. Wyjątkami są np. FCM czy Pax Pamir ale to już bardzo skomplikowane gry. A może 7 Cudów Świata: Pojedynek + Cytadela? W 2 pojedynek a w 3+ Cytadela.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Nikto0
Posty: 56
Rejestracja: 24 lis 2020, 12:33
Has thanked: 13 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Nikto0 »

Po zastanowieniu myślę, że raczej 3 osoby by się uzbierały a jedna osoba w ogóle nie grała w 7 cudów świata więc może być do 5, bo wątpię żeby zaczęła grać. Przepraszam za powstały chaos. :)
Nikto0
Posty: 56
Rejestracja: 24 lis 2020, 12:33
Has thanked: 13 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Nikto0 »

Nie pomyślałam o tym że na 3 osoby może gra nie być taka sama jak na 5 czy 6 :)
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Abizaas »

Nikto0 pisze: 06 sty 2022, 21:11 Nie pomyślałam o tym że na 3 osoby może gra nie być taka sama jak na 5 czy 6 :)
Są gry które na pudełku mają napisane 2-6 a działają fajnie tylko w 6 osób (GoT bez dodatku), więc trzeba zawsze sprawdzić.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 497
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 347 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: itsthisguyagain »

Pomiędzy dwoma zamkami szalonego króla ludwika
Nikto0
Posty: 56
Rejestracja: 24 lis 2020, 12:33
Has thanked: 13 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Nikto0 »

To może dwie gry jedną dobra dla 3 osób a druga od 4 do 6 czy przy takich kryteriach lepiej jest coś wskazać?
Nikto0
Posty: 56
Rejestracja: 24 lis 2020, 12:33
Has thanked: 13 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Nikto0 »

Proszę o odpowiedzi :)
Cyel
Posty: 2581
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1228 times
Been thanked: 1437 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Cyel »

Concordia Venus będzie super dla każdej liczby graczy od 2 do 6. I prócz tego to również po prostu fenomenalna gra.

Druga którą polecam bo jest znakomita to Age of Discovery. Może na 2 osoby nie jest aż tak dobrze, ale 3-6 jak najbardziej. Kolejny znakomity tytuł.

Agricola z dodatkiem obsłuży 6 graczy (na dodatek PL trzeba poczekać, bez niego do 4 graczy) i nie bez powodu jest evergreenem od wielu lat. W 2 osoby też się zagra bez żadnej straty w jakości rozgrywki.

Do tego wszystkie łączą ciekawą rozgrywkę z naprawdę nieskomplikowanymi, intuicyjnymi zasadami co w Waszym wypadku może mieć znaczenie.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1481
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 721 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: arturmarek »

Cyel pisze: 07 sty 2022, 13:42 Agricola z dodatkiem obsłuży 6 graczy (na dodatek PL trzeba poczekać, bez niego do 4 graczy) i nie bez powodu jest evergreenem od wielu lat. W 2 osoby też się zagra bez żadnej straty w jakości rozgrywki.
Ja grałem w starą edycje Agricoli i podstawka była do 5 graczy. Cos się zmieniło w nowej edycji?
Cyel
Posty: 2581
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1228 times
Been thanked: 1437 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Cyel »

arturmarek pisze: 07 sty 2022, 14:12
Cyel pisze: 07 sty 2022, 13:42 Agricola z dodatkiem obsłuży 6 graczy (na dodatek PL trzeba poczekać, bez niego do 4 graczy) i nie bez powodu jest evergreenem od wielu lat. W 2 osoby też się zagra bez żadnej straty w jakości rozgrywki.
Ja grałem w starą edycje Agricoli i podstawka była do 5 graczy. Cos się zmieniło w nowej edycji?
Tak, 1-4 graczy podstawka, 5-6 dodatek.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
ODPOWIEDZ