Jaka gra, w której osiągamy rosnące korzyści? Jak w Terraformacji Marsa

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Analysa
Posty: 5
Rejestracja: 18 lis 2020, 19:10

Jaka gra, w której osiągamy rosnące korzyści? Jak w Terraformacji Marsa

Post autor: Analysa »

Dzień dobry,
szukam nowego tytułu. Czy ktoś kojarzy coś takiego? W Terraformacji Marsa jest m.in. znakomity mechanizm sprawiający, że wypracowujemy swoją coraz mocniejszą pozycję i korzystamy z tego, co już osiągnęliśmy. Nie jesteśmy na ciągłych deficytach, jak w wielu innych grach, ale co pokolenie mamy zapewnioną produkcję, którą wcześniej osiągniemy. Możemy się więc skupić na zupełnie innych rzeczach i rzeczywiście układać sobie strategię rozwoju. Bardzo proszę o podpowiedzi dot. tytułów, które zapewniają coś podobnego (oczywiście poza tym powinny się istotnie różnić).

z góry dziękuję :)
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1033
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 435 times

Re: Jaka gra, w której osiągamy rosnące korzyści? Jak w Terraformacji Marsa

Post autor: karmazynowy »

Podwodne Miasta.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
mineralen
Posty: 978
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 576 times
Been thanked: 647 times

Re: Jaka gra, w której osiągamy rosnące korzyści? Jak w Terraformacji Marsa

Post autor: mineralen »

Ta lista powinna pomóc https://boardgamegeek.com/boardgamemech ... &sort=rank

Polecam oczywiście Brass Birmingham i Projekt Gaja
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Jaka gra, w której osiągamy rosnące korzyści? Jak w Terraformacji Marsa

Post autor: arturmarek »

Ja też bardzo lubię Terraformację, a żona uwielbia. Rzeczywiście w TfM jest bardzo mocne poczucie rozwoju i budowy silniczka, przy okazji nie ma za wielu spowalniaczy i gra jest bardzo otwarta. Moim zdaniem Podwodne Miasta nie dają takiego poczucia, ostatnio pisałem moje wrażenia z rozgrywki w PW w wątku gry. Jestem zaskoczony porównaniami PW do TfM, ja nie mam podobnych odczuć z tych gier.

Co do odczuć z Terraformacji, to mi podobne daje Na Skrzydłach. Co prawda nie ma tam produkcji, ale dzięki zagrywanym kartom, każda kolejna wykonywana przez nas akcja jest mocniejsza. Gra jest znacznie krótsza i mniej rozbudowana od TfM.

Nie posiadam innej gry, poza Terraformacją, gdzie mogę wykonać ile chcę akcji (o ile mnie stać) i w każdej rundzie produkuję ogromne ilości zasobów. To jest dosyć unikalne.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1033
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 435 times

Re: Jaka gra, w której osiągamy rosnące korzyści? Jak w Terraformacji Marsa

Post autor: karmazynowy »

Moim zdaniem Podwodne Miasta spełniają ten warunek:
wypracowujemy swoją coraz mocniejszą pozycję i korzystamy z tego, co już osiągnęliśmy. Nie jesteśmy na ciągłych deficytach, jak w wielu innych grach, ale co pokolenie mamy zapewnioną produkcję, którą wcześniej osiągniemy.
Im dalej w grze, tym więcej produkujemy dzięki temu, co wybudowaliśmy wcześniej. To jest najbliżej tego co daje TM z gier, które znam.

Drugą pasującą grą do założeń jest dla mnie Cywilizacja Poprzez Wieki.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Jaka gra, w której osiągamy rosnące korzyści? Jak w Terraformacji Marsa

Post autor: arturmarek »

To pewnie indywidualne, subiektywne odczucia. Mi te 3 fazy prdukcji nie dają zblożonych odczuć do TfM. Dodatkowo, wiem, że zagram dokładnie 30 akcji, które są prawie tak samo mocne w pierwszej rundzie i ostaniej, zagram maksymalnie 30 kart, z czego tylko mała część działa jak budowanie silniczka. Cywilizacja to moje TOP1 wrzechczasów, więc zawsze chętnie polecam. No, ale gra jest mega ciasna, w każdej turze mamy za mało akcji lub za mało surowców, lub za mało nauki, a przeważnie to wszystkiego mamy za mało, a rywal jeszcze nasz straszy armią.

Tak sobie myślę, że mega poczucie rozwoju jest w Spitit Island, ale tam "produkujemy" tylko jeden "surowiec", no i gra jest kooperacyjna i nie jest ekonomiczna. Punktów wspólnych z Terraformacją jest mało, ale poczucie rozwoju jest porównywalne.
Vijas
Posty: 58
Rejestracja: 02 kwie 2020, 10:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: Jaka gra, w której osiągamy rosnące korzyści? Jak w Terraformacji Marsa

Post autor: Vijas »

Res Arcana, 51 stan, Na chwałę rzymu. Szukaj gier z kategorii engine builder, bo chyba o to chodzi jeśli dobrze zrozumiałem.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Jaka gra, w której osiągamy rosnące korzyści? Jak w Terraformacji Marsa

Post autor: Tomzaq »

Tapestry
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Jaka gra, w której osiągamy rosnące korzyści? Jak w Terraformacji Marsa

Post autor: arturmarek »

Przed chwilą oglądałem recenzję Anno 1800 na BoardGameCo. Może ktoś grał i potwierdzi czy jest poczucie rozwoju? Z szybkiem prezentacji zasad i recezji wygląda, że może tak być.
Fojtu
Posty: 3396
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 563 times
Been thanked: 1267 times

Re: Jaka gra, w której osiągamy rosnące korzyści? Jak w Terraformacji Marsa

Post autor: Fojtu »

arturmarek pisze: 10 gru 2021, 12:33 Przed chwilą oglądałem recenzję Anno 1800 na BoardGameCo. Może ktoś grał i potwierdzi czy jest poczucie rozwoju? Z szybkiem prezentacji zasad i recezji wygląda, że może tak być.
Nie jestem pewien czy aż tak jest poczucie rozwoju czy nie, to pewnie zależy od osoby.
1. Kupujesz coraz droższe budynki.
2. Rzadziej robisz reset.
3. Wykonujesz lepsze i lepsze karty z ręki bo masz lepsze budynki.

IMO poczucie rozwoju jest, ale nie takie, że na początku rundy dostajesz wiadro kosteczek jak w TM.
ODPOWIEDZ