Formula '21GP (Paweł Licznerski, Łukasz Kaczanowicz)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2025
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1503 times
Been thanked: 1154 times

Re: Formula '21GP (Paweł Licznerski, Łukasz Kaczanowicz)

Post autor: Bruno »

Ale narzekając na cenę i porównując ją do cen gier z kampanii sprzed kilku miesięcy bierzecie od uwagę to, jak od tego czasu zmieniły się koszty produkcji i transportu i jak jeszcze mogą się zmienić w czasie, kiedy zacznie być realizowana produkcja tej gry :?:
Bo nawet jeśli Wy macie komfort nie myślenia o tym, to producent musiał to wziąć pod uwagę...
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1926
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 153 times
Been thanked: 175 times

Re: Formula '21GP (Paweł Licznerski, Łukasz Kaczanowicz)

Post autor: tomuch »

To ja w takim razie mam komfort niewspierania takiej kampanii, o której jest cisza w naszej części Internetu ;) chciałbym się dowiedzieć chociażby tego, jak działa solo i nie wiem, gdzie taką informację znaleźć, a nie chcę poświęcać etatu na poszukiwania...
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 975
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 683 times

Re: Formula '21GP (Paweł Licznerski, Łukasz Kaczanowicz)

Post autor: Bart Henry »

Bruno pisze: 30 lis 2021, 22:31 Ale narzekając na cenę i porównując ją do cen gier z kampanii sprzed kilku miesięcy bierzecie od uwagę to, jak od tego czasu zmieniły się koszty produkcji i transportu i jak jeszcze mogą się zmienić w czasie, kiedy zacznie być realizowana produkcja tej gry :?:
Bo nawet jeśli Wy macie komfort nie myślenia o tym, to producent musiał to wziąć pod uwagę...
Ale cenę spokojnie można porównywać do trwającej kampanii Race'a wydawanego przez Brytyjczyków, który nie jest tani, ale ku mojemu zdziwieniu, jest rozsądniej wyceniony. Problem jest taki, że to nie tylko gry planszowe zdrożały, ale i wszystko inne, przez co trudniej uzasadnić taki wydatek na produkt drugiej/trzeciej potrzeby. Mówi to osoba, która chce wesprzeć przynajmniej jedną z tych dwóch gier, fan F1, więc jestem turbo nieobiektywny, ale staram się być choć odrobinę racjonalny - to jest cholernie słabo wyceniona gra, patrząc na to, co dostajemy w środku, nawet w kontekście bezpośredniej konkurencji.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2025
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1503 times
Been thanked: 1154 times

Re: Formula '21GP (Paweł Licznerski, Łukasz Kaczanowicz)

Post autor: Bruno »

Bart Henry pisze: 01 gru 2021, 00:05
Bruno pisze: 30 lis 2021, 22:31 Ale narzekając na cenę i porównując ją do cen gier z kampanii sprzed kilku miesięcy bierzecie od uwagę to, jak od tego czasu zmieniły się koszty produkcji i transportu i jak jeszcze mogą się zmienić w czasie, kiedy zacznie być realizowana produkcja tej gry :?:
Bo nawet jeśli Wy macie komfort nie myślenia o tym, to producent musiał to wziąć pod uwagę...
Ale cenę spokojnie można porównywać do trwającej kampanii Race'a wydawanego przez Brytyjczyków, który nie jest tani, ale ku mojemu zdziwieniu, jest rozsądniej wyceniony.
Ale wydanie anglojęzyczne może być chyba relatywnie tańsze z uwagi na potencjalne większy zasięg (nakład)?
Co do reszty Twojej odpowiedzi - jasne, rozumiem - zgoda :D
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Manietu
Posty: 93
Rejestracja: 16 lip 2019, 01:47
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Formula '21GP (Paweł Licznerski, Łukasz Kaczanowicz)

Post autor: Manietu »

Patrząc na to, że licznik już zdecydowanie spowolnił to mogą mieć problem, by ufundować grę. Miejmy nadzieję, że mają jakieś pomysły i środki na rozkręcenie kampanii.
phoenix_pl
Posty: 48
Rejestracja: 22 gru 2018, 00:02
Been thanked: 3 times

Re: Formula '21GP (Paweł Licznerski, Łukasz Kaczanowicz)

Post autor: phoenix_pl »

Cześć,
O cenach juz wiele tutaj sie wypowiedzieliście, neistety sytuacja na rynku surowcow (np. papier) czy energetyka, paliwa) spowodowała wywindowanie ceny w "kosmos" i ma się to nijak do tego co planowaliśmy na początku roku.
Dodam tylko, że zdajajemy sobie sprawę że koszty wysyłki nie sa zadowalające, ale wolimy podac je teraz wyższe niż później was rozczarować. Do momentu pierszwszych wysylek sytuacja na rynku dostaw może znormalnieje i stawki będą nizsze niż obecnie pokazane co bedzie uwzglednione w pledge menadzerze.

Jeżeli chodzi o dostawy do Polski to niestety ale na ten moment wysyłki są planowane z poza naszego kraju i PL powinna być trakowana jak każdy inny kraj w UE ale i tak część kosztów wysyłki do PL wiezliśmy na siebie. Tak jak wyżej pisałem jest jeszcze troche czasu do pierwszych wysylek, jezeli uda nam sie dogadac z inna firmą realizującą dostawy (być może z PL) to ceny bedą adekwatnie niższe co oczywiscie bedzie uwzglednione w pledge menadżerze.
Będzie tez opcja 5 gier ciut (naprawde ciut) taniej ale w kosztach 1 wysylki, ale rowneiz istnieje ryzyko gdy sytuacja sie zmieni na rynku to mozę sie okazac doplata np 2-5€ za każdy box. Wiem że Was jako klienta to nie interesuje, ale musimy się zabezpieczyć na takie ewentualności.

Gamplaye:
NAgramy nowy film z pelnej rozgrywki. Stary na msie wykrzacza przy renderze, ale najpier nagram trochę krótszą rozgrywkę SOLO
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 975
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 683 times

Re: Formula '21GP (Paweł Licznerski, Łukasz Kaczanowicz)

Post autor: Bart Henry »

Dobra decyzja o wycofaniu, można było przeprowadzić tę kampanię sporo lepiej.
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Formula '21GP (Paweł Licznerski, Łukasz Kaczanowicz)

Post autor: prz22 »

W międzyczasie przeczytałem instrukcję i mechanicznie tej gry ewidentnie po samym video na temat ruchu nie doceniłem.

Na wiosnę na pewno wesprę.

A w międzyczasie ruch o wycofaniu oceniam dobrze, za mało recenzji w eterze, brak instrukcji wcześniej do wglądu itp.. a tymczasem to może być na prawdę fajna gra:)

Trzymam kciuki!
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2577
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1171 times
Been thanked: 461 times

Re: Formula '21GP (Paweł Licznerski, Łukasz Kaczanowicz)

Post autor: polwac »

Do mnie w ogóle styl ilustracji nie przemawia.
F1 kojarzy się z najnowszymi technologiami i gryzie mi się strasznie z tym styl retro.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Sovilos
Posty: 7
Rejestracja: 30 mar 2021, 10:12

Re: Formula '21GP (Paweł Licznerski, Łukasz Kaczanowicz)

Post autor: Sovilos »

Graficznie gra kojarzyła mi się ze starymi ścigałkami z automatów. Moim zdaniem można było odnieść mylne wrażenie i nie docenić tego co ta gra oferuje. Karty mają pachnieć spalinami a nie farbą z resoraków.
phoenix_pl
Posty: 48
Rejestracja: 22 gru 2018, 00:02
Been thanked: 3 times

Re: Formula '21GP (Paweł Licznerski, Łukasz Kaczanowicz)

Post autor: phoenix_pl »

Cześć,
Na czym wg Was polega crowdfunding?
bo wg mnie to polega na przedstawieniu projektu/pomysłu na grę, który przy pomocy społeczności będzie się rozwijać z prototypu do stanu finalnego.
Jeżeli jest dużo uwag, komentarzy odnośnie szaty graficznej, jakiegoś innego konkretnego elementu czy mechaniki gry, to po to robimy grę w modelu "społecznościowym" aby dyskutować i to zmieniać.
Niestety zwłaszcza w planszówkowym świecie, oczekuje się że gra na KS ma być już na 100% FINAL, czyli w sumie traktujemy to jako przedsprzedaż.
Jeżeli nast. razem uda nam sie ufundować projekt i pomimo tego nadal bedą pojawiać się kolejne komentarze o szacie graficznej to będziemy to zmieniać, ale najpierw trzeba uzbierać fundusze na grafika.
pozdr.
kuba32
Posty: 328
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 219 times
Been thanked: 192 times

Re: Formula '21GP (Paweł Licznerski, Łukasz Kaczanowicz)

Post autor: kuba32 »

phoenix_pl pisze: 18 gru 2021, 12:34 Cześć,
Na czym wg Was polega crowdfunding?
bo wg mnie to polega na przedstawieniu projektu/pomysłu na grę, który przy pomocy społeczności będzie się rozwijać z prototypu do stanu finalnego.
Jeżeli jest dużo uwag, komentarzy odnośnie szaty graficznej, jakiegoś innego konkretnego elementu czy mechaniki gry, to po to robimy grę w modelu "społecznościowym" aby dyskutować i to zmieniać.
Niestety zwłaszcza w planszówkowym świecie, oczekuje się że gra na KS ma być już na 100% FINAL, czyli w sumie traktujemy to jako przedsprzedaż.
Jeżeli nast. razem uda nam sie ufundować projekt i pomimo tego nadal bedą pojawiać się kolejne komentarze o szacie graficznej to będziemy to zmieniać, ale najpierw trzeba uzbierać fundusze na grafika.
pozdr.
Cześć :)

Skoro pytasz, to przedstawiam swój punkt widzenia.

Do crowdfundingu w żadnym wypadku nie powinno podchodzić się jak do przedstawiania pomysłu na grę i rozwijaniu go przy pomocy społeczności.

Faza pomysłu, testowania powinna mieć miejsce przed kampanią. Weryfikowanie pomysłów, testy, zbieranie danych powinno mieć miejsce na konwentach, wśród znajomych, wśród zajawkowiczów konkretnym tematem.

Kampania crowdfundingowa to nic innego jak pitch przed inwestorami. Kampania musi pokazać, że warto w nią zainwestować, bo w zamian otrzymasz coś ekstra. Tak jak inwestorzy nie rzucają pieniędzy w sam pomysł, tak wspierający o wiele mniej chętnie to robią, gdy widzą, że przed projektem jeszcze daleka droga. Kampania to wasze 5 minut i musicie w jej trakcie (a najlepiej to oczywiście jeszcze przed) pokazać, że to jest WOW, nie ma czasu na jakieś większe pomysły/rozwijanie w jej czasie - oczywiście, jeżeli chcecie żeby zakończyła się sukcesem.

Jak najbardziej społeczność może rzucać pomysłami, ale z tego co widzę to w większości kampanii to jest trochę iluzja i zupełnie się nie dziwię - idąc do inwestorów ze swoim pomysłem (czy też w większość przypadków gotowym produktem) musisz mieć go na tyle doprecyzowany, że mało co jest w stanie Cię zaskoczyć, a wręcz przeciwnie to Ty masz zaskakiwać!

A teraz trochę moich wrażeń o Waszym projekcie. F1 to dla mnie czarna magia, nie oglądam, nie interesuję się, ogólnie sporty motorowe nie dla mnie, o kampanii dowiedziałem się na forum, no i zaciekawiła mnie, byłem skłonny wesprzeć. Niestety po filmie na kanale Wojennik mój zapał ostygł, był on jak dla mnie mało estetyczny (nie ma co się łudzić, ludzie kupują oczami). Gra swoimi grafikami/elementami przywiała wspomnienia gier z przed lat, a numerek '21 na okładce zupełnie się z tym gryzie. W dodatku odrapane autka, to przechyliło szalę, gry nie wsparłem.

Trochę dziwi mnie Twoje podejście, że skoro już macie tyle komentarzy o grafice to nadal się przy niej upieracie, takie odnoszę wrażenie. Odbieram to jako "za darmo to my nic nie zmienimy" - tak właśnie, powinniście zrobić, nie udało się to właśnie teraz słuchacie ludzi, analizujecie dane zebrane podczas kampanii (chociaż powinno to zostać zrobione już przed nią) i działacie. Dopiero potem startujecie z kolejną.

Powodzenia, trzymam kciuki :)
phoenix_pl
Posty: 48
Rejestracja: 22 gru 2018, 00:02
Been thanked: 3 times

Re: Formula '21GP (Paweł Licznerski, Łukasz Kaczanowicz)

Post autor: phoenix_pl »

Cześć,
Fajny punkt widzenia, dzieki za komentarz.
Jeżeli chodzi o grafiki to narazie 6 osob się do tego "problemu" odniosło, więc z pośród pozostalych "500" nie nazwał bym tego "tyloma" komentarzami.
NAtomiast nie jest to temat ktory "olewamy" ale przygladamy się temu zagadnieniu z uwagą bo wszystkich gustów estetyki nikt nie jest w stanie zadowlolić. Natomiast kwestia "nie zrobimy" nie polega tutaj na "dajcie kase to zmeinimy" bo takie mamy widzimisie, a na tym że takiego grafika trzeba zatrudnić i mu zapłacić, a bez udanej kampanii nie mamy na to szans. Są ludzie, którzy to rozumieją, w tym także to, że przedstawiane komponenty (w tym odrapane, ograne, poobijane przez graczy/recenzentow bolidy) i są też tacy którzy już oczekują wycackanego gotowca.

Wydaje się że są dwie drogi zdobycia inwestorów, jedna to tak jak piszesz, czyli pokazówka przed 'inwestorami' wycackanym i gotowym produktem - na co JUŻ jest potrzebny budżet. Druga to pokazanie sprawdzonego pomysłu/prototypu, który wymaga wsparcia finansowego aby móc wyglądać finalnie jak ten wyżej wycackany - wg mnie to jest własnie cel crowdfundingu. Każdy oczywiście ma swoją opinię i każdy ma tutaj rację z tą różnicą że w tym 1szym modelu już potrzebujesz budżetu i tak naprawdę robisz przedsprzedaż.
Oba modele działają, jednym łatwiej przykuć uwagę, drugim trudniej, lecz rzeczywistość jest jaka jest i w naszym przypadku zbieramy kase, aby ten produkt był finalnie 'wycackany'.

Pozdr.
kuba32
Posty: 328
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 219 times
Been thanked: 192 times

Re: Formula '21GP (Paweł Licznerski, Łukasz Kaczanowicz)

Post autor: kuba32 »

Jeżeli chodzi o grafiki to narazie 6 osob się do tego "problemu" odniosło, więc z pośród pozostalych "500" nie nazwał bym tego "tyloma" komentarzami.
Pytanie ile osób postanowiło nie wesprzeć z powodów estetycznych? Wiecie? Czy wiecie dlaczego kampania się nie powiodła? Za mały rozgłos? A może jednak jakiś inny powód? Przy wyciąganiu wniosków uważajcie na błąd przeżywalności :)
takiego grafika trzeba zatrudnić i mu zapłacić, a bez udanej kampanii nie mamy na to szans.
W dzisiejszym świecie niekoniecznie zapłata jest jedyną formą zakupu usług. W dodatku można dziś "grafików" spotkać na każdym kroku, obstawiam że, nie jeden fan F1 choćby hobbystycznie się tym zajmuje :) Mamy internet, gdzie jesteście w stanie spotkać się z ludźmi z całego świata, i szczerzę wierzę, że nie trzeba przeznaczać na to miliona monet.

PS. Zmieńcie krój czcionki na stronie kampanii! (zalatuje chińską podróbą :p)
przedstawiane komponenty (w tym odrapane, ograne, poobijane przez graczy/recenzentow bolidy)
To właśnie na takie detale ludzie zwracają uwagę i to one czynią, że jedna kampania zbiera miliony a druga nie może zebrać tysięcy. Oczywiście nie tylko, ale jest to jedna ze składowych. A co do odrapań i tego jak wyglądają same bolidy - oglądając recenzję widać dysonans między tym co pokazane na kampanii a tym co w rzeczywistości, może jednak dałoby się, niewielkim kosztem, żeby było spójnie :)
Wydaje się że są dwie drogi zdobycia inwestorów, jedna to tak jak piszesz, czyli pokazówka przed 'inwestorami' wycackanym i gotowym produktem - na co JUŻ jest potrzebny budżet. Druga to pokazanie sprawdzonego pomysłu/prototypu, który wymaga wsparcia finansowego aby móc wyglądać finalnie jak ten wyżej wycackany
Dla mnie crowdfunding to zbiórka na wydanie gry w skali, wierzę, że sam prototyp można wykonać nawet w kilku egzemplarzach i na to nie trzeba wielkich pieniędzy. Inwestorzy bardzo patrzą na to ile ktoś włożył czasu/pieniędzy w produkt - jak widzą, że niezbyt się przyłożył to dlaczego mieliby go sponsorować? Inwestor pomaga w skalowaniu, spełnieniu Twoich marzeń o wydaniu/zaistnieniu :)
Awatar użytkownika
spongePepp
Posty: 109
Rejestracja: 16 lut 2021, 22:14
Has thanked: 80 times
Been thanked: 64 times

Re: Formula '21GP (Paweł Licznerski, Łukasz Kaczanowicz)

Post autor: spongePepp »

Na stronie kampanii w jendym z updatów pojawiły się wideo pokazujące rozgrywkę. Czy ktoś z Was, kto ma doświadczenie z innymi grami wyścigowymi oglądał wspomniane filmy i mógłby się jakoś odnieść, ewentualnie porównać te gry ze sobą?
ODPOWIEDZ