Dominion - Rozdarte Królestwo

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: BloodyBaron »

Tommy pisze:
BloodyBaron pisze: Moja żona nie chce już grać w nic innego
Hmmmm jak to zrobiłeś? :D Moja zagrała pół raza (dosłownie) i odpadła, nie da się namówić na więcej (z resztą ja sam jestem średni przekonany, więc nawet bardzo nie naciskam.....)
wiesz, nawet specjalnie nie musiałem namawiać :) sam teraz, po rozegraniu prawie 20 partii w dwa tygodnie (rekord nie do pobicia przez jakąkolwiek inną grę), bym nawet chętnie odmienił sobie nieco. Niemniej, nigdy nie odmawiam, jak Najjaśniejsza Małżonka proponuje Dominiona.

Gra nam po prostu siadła. Powodów kilka:
a) lubimy karcianki
b) gra jest naprawdę szybka - w godzinę można machnąć partię i rewanż
c) nie jest mózgożerna (choć sam lubię najbardziej cięższe gry), więc można grać nawet po ciężkim dniu przy herbatce przed spaniem
d) daje fun z luźnego komponowania talii - nie wdajemy się w próby optymalizacji każdego możliwego rozdania - nawet jak się pojawiają podobne karty, każde z nas inaczej sobie układa główny silnik.
e) każda kolejna partia - jak na razie - dawała inne wrażenia, jeśli chodzi o siłę poszczególnych kart wynikającą z łączenia ich z innymi kartami akcji. Nie czuję wtórności kart, o których pisze Dzej. Wręcz przeciwnie - wioska i festyn, mimo że podobne pozornie, w moich taliach spełniają zupełnie różne role.
f) poziom interkacji odpowiada nam, bo nie oczekujemy go tak bardzo od gier, przy których się bawimy - co nie znaczy, że nie lubimy jak jest. To po prostu nie jest wada sama w sobie :)

chciałbym mieć tyle partyjek rozegranych w inne gry, ile mam w Dominion. Ich ilość najlepiej świadczy, jak dobra i wciągająca ta gra okazała się dla mnie i mojej żony. I to mimo, że kupiłem tylko dlatego, że wyszła po polsku, wcześniej omijałem szerokim łukiem sądząc, że to jakaś kolejna kolekcjonerska ściema udająca normalną grę - bez obrazy dla fanów M:tG - ja po niezbyt udanej przygodzie z Doom Trooperem - kiedy nie wiedząc, o co chodzi z tym kolekcjonerstwem wtopiłem trochę pieniędzy, a jako dzieciak w 6 klasie nie miałem ich zbyt wielu, nim zorientowałem się, że nie wystarczy kupić 2 starterów i 2 boosterów, żeby grać normalnie, tylko trzeba się zamienić w handlarza i koczować na krawężniku pod sklepem, żeby najpierw uciułać jakąś sensowną talię.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
zaba
Posty: 235
Rejestracja: 21 sie 2008, 09:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: zaba »

Jako że, w zestawie mamy możliwość stworzenia dodatku czy ktoś już coś wymyslił a może jakieś propozycje ?. Co myślicie o takiej karcie "Złotnik" za każde 10 srebrników w tali na koniec gry +1 punk zwycięstwa.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: yosz »

zaba pisze:Jako że, w zestawie mamy możliwość stworzenia dodatku
Niby jak? Pustych kart jest za mało i są przeznaczone do ewentualnego stworzenia kopii jeżeli jakaś karta nam się mocno zniszczy / zapodzieje. Chyba że w wersji PL tych pustych kart jest więcej
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: Dzej »

Niestety nie :(
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
Łukasz Pach
Posty: 424
Rejestracja: 16 sty 2009, 10:35
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: Łukasz Pach »

Hej grałem wczoraj w dominiona i doszło do strasznie dziwnej sytuacji. Kolega zrobił kombo składające się z całego jego decku. Zagrał ostatnią kuźnię i nie miał już jak pociągnąć kart. czy ktoś z was spotkał się z taką sytuacją? Zagraliśmy po postu tak, że już nie może i koniec, ale czy było jakieś faq co robić w takiej sytuacji?
Łukasz Pach
Niegdyś pracownik Bard.pl aktualnie Grupa ADream
Dziękuję wszystkim z forum którzy mnie wspierali i którzy pomagali przy pracy nad Dominionem.
Promocji o kryptonimie "rozwalamy serwer" nigdy nie zapomnę. Dziękuję ;)
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: FormatC »

Z pustego i Salomon nie naleje... ;) Wydaje mi sie, ze po prostu faza akcji sie konczy i przechodzi sie do kupowania, ale nie potrafie przytoczyc tutaj konkretnej reguly/faqa itp., tak po prostu bysmy sie w tej sytuacji zachowali...
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: mst »

Ja też zawsze gram tak, że jak nie masz już kart do dociągnięcia to po prostu nie dociągasz. Pamiętam też, że kiedyś gra na BSW zawiesiła się ponieważ przy zagraniu jakiejś karty interaktywnej (chyba Złodzieja) atakowany nie miał kart do odsłonięcia.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Łukasz Pach
Posty: 424
Rejestracja: 16 sty 2009, 10:35
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: Łukasz Pach »

Aha, dobre :). Ciekawe bugi. Czyli zagraliśmy dobrze.
Łukasz Pach
Niegdyś pracownik Bard.pl aktualnie Grupa ADream
Dziękuję wszystkim z forum którzy mnie wspierali i którzy pomagali przy pracy nad Dominionem.
Promocji o kryptonimie "rozwalamy serwer" nigdy nie zapomnę. Dziękuję ;)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: Andy »

A nie lepiej po prostu zajrzeć do instrukcji, zamiast się domyślać?
"+X Card(s)" – the player immediately draws X number of cards from his Deck.
If there are not enough cards in his Deck, he draws as many as he can,
shuffles the Discard pile to form a new Deck, and then draws the rest. If he
still does not have enough cards left after forming a new Deck, he just draws
as many as he can.
Strona 3 wersji angielskiej. W polskim tłumaczeniu pominięto (nie wiem dlaczego) ostatnie zdanie.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: Dzej »

Andy: Pisze.W opisie działania jakiejś karty.Bodajże złodzieja.

Wiem że dziwna lokalizacja ale jest :P
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: Andy »

Owszem, w opisie Złodzieja jest:
Osoba bez kart w talii musi natychmiast utworzyć nową talię, by odkryć obie
karty. Jeśli po przetasowaniu gracz nadal nie może odkryć dwóch kart, odkrywa tyle,
ile jest w stanie.
Ale w angielskim oryginale jest także. A tu nie chodzi o regułę szczegółową dla Złodzieja, tylko o zasadę ogólną, która powinna się znaleźć w zasadniczej części instrukcji.

Swoją drogą, jeśli gracz ma w talii tyle kart, że nie może odkryć dwóch, to znaczy, że ma jedną, nieprawdaż? W tym kontekście próbuję sobie wyobrazić "tasowanie talii". :mrgreen:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: Jacek_PL »

Andy pisze: Swoją drogą, jeśli gracz ma w talii tyle kart, że nie może odkryć dwóch, to znaczy, że ma jedną, nieprawdaż? W tym kontekście próbuję sobie wyobrazić "tasowanie talii". :mrgreen:
Nie gracz ma wtedy 6 kart, pięć na ręce i jedną na stosie, ja w jednej rozgrywce tak miałem 5x Market i 1x Chapel.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: Andy »

Pięć kart na ręce nie ma nic do rzeczy. Pisałem o sytuacji, gdy gracz z powodu zagrania Złodzieja musi odkryć dwie karty ze swojej talii, a ma w tej talii jedną kartę.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: BloodyBaron »

Wczoraj ostatecznie przekonałem się o istnieniu interakcji w Dominion :)
Zdarzyła się nam partia, na czterech graczy, z kartami Złodziej, Wiedźma, Milicja, zakończona z powodu wyczerpania 3 stosów kart: klątwy, posiadłości i fosy - nikomu nie udało się kupić choćby jednej Prowincji - wyniki w punktach: 7, 7, 6 i minus 5 :)

było naprawdę hardcore'owo - wszyscy od razu zaczęli kupować złodziei i wiedźmy - w efekcie nikt nie chciał inwestować w srebro i złoto, bo karty szybko przechodziły z rąk do rąk - jedyną szansą były karty akcji: kanclerz i lichwiarz, które dając bonus do kwot zakupów pozwalały na dokupowanie powiatów i posiadłości.

partia była super - karty ataku zupełnie zmieniają swoją wartość przy grze w pełnym składzie - grając we dwójkę praktycznie nie zwracamy uwagi na wiedźmy i złodziei, przy 4 graczach stają się naprawdę godne uwagi i dodają bardzo dużo interakcji - trzeba naprawdę patrzeć, żeby ktoś nie skupił zbyt wielu kart ataku jednocześnie skupując fosy. Naszą partię przegrała osoba posiadająca w swej talii jedną tylko fosę, przez co zgarnęła najwięcej klątw obniżających wynik i rozmydlających talię.

Wczorajszego wieczoru po trzech partiach Dominion zyskał bardzo wiele w moich oczach. Warto tej gry próbować w różnych wariantach liczby graczy - według wrażenia naprawdę istotnie się różnią.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: Andy »

BloodyBaron pisze:wyniki w punktach: 7, 7, 6 i minus 5 :)
A ja się dziś martwiłem, gdy w jednej z partii zdobyłem tylko 21 punktów! :lol:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: FormatC »

Ja tez raz mialam podobna partie z wiedzmami i zlodziejami... :D Juz dokladnie nie pamietam, jakie byly wyniki, ale albo wszystkie cztery osoby mialy ujemne punkty a ja wygralam majac "az" -1 :D, albo tylko trzy osoby byly na "minusie", a ja nastukalam te +1...

Dominion to gra pelna niespodzianek. :mrgreen:
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: waffel »

BloodyBaron pisze:grając we dwójkę praktycznie nie zwracamy uwagi na wiedźmy i złodziei
To mnie zdziwiłeś. Jak jest wiedźma w grze to niemal zawsze kupuję ich jak najwięcej jak najszybciej (zanim się klątwy skończą). Chyba że są kaplice to może wtedy trochę się powstrzymuję ale kilka i tak pewnie kupię :)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: zephyr »

Ciekawa (ale w sumie dość prosta) obserwacja:
Bez fosy z wiedźmą każdy dostaje 10 klątw minus ilość zagranych przez niego wiedźm
Fosy trochę psują, bo block fosą faktycznie zmienia rozkład bo "przekazujesz klątwę z przydziału komuś innemu"

10 to jest to i dużo i mało, grałem dzisiaj z wiedźmami i chapellem, ponieważ wiedźm nie chodziło za dużo, a miałem ładny deck (mało kart, jakiś lab czy dwa itd.) bez problemu czyściłem się z klątw i w sumie to mi ten brak wiedźmy na złe nie wyszedł.
[ale wczesna wiedźma kiedy jeszcze deck nie przewija się dostatecznie dobrze żeby wszystko wywalać ew brak chapelli dużo zmieniają]

A dużo wiedź jest takie sobie, znaczy się dopóki są klątwy są mocne, ale jak się klątwy skończą to mocno słabe, rzadko biorę więcej niż 1, 2 wiedźmy (chyba ze naprawdę nie ma nic do przewijania decku a są i wioski i festiwale)

Co do zabawnych wyników w stylu wygrywające -1, zakładając brak fos pesymistycznie dostajesz 10 klątw, z 3 początkowymi posiadłościami masz -7, czyli wystarczy kupić prowincję, 2 duchy albo 6 estate żeby wyjść na to -1... mój wniosek: kiepsko gracie (może naciągany, nie widziałem partii i zestawu kart, może faktycznie nic się nie dało zrobić... ale jakoś tego nie widzę).
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Eldian
Posty: 50
Rejestracja: 20 lut 2009, 20:52

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: Eldian »

Zephyr: ale równie dobrze, mogło być tak, że szybko wykupili fosy i wiedźmy, i zanim się zorientowali to partia się skończyła :)
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: BloodyBaron »

Eldian pisze:Zephyr: ale równie dobrze, mogło być tak, że szybko wykupili fosy i wiedźmy, i zanim się zorientowali to partia się skończyła :)
mniej więcej tak było - szybko zeszły fosy, wiedźmy, a że nikogo nie było stać za bardzo na droższe karty zwycięstwa, to szybciutko wyparowały posiadłości
Zephyr pisze: Co do zabawnych wyników w stylu wygrywające -1, zakładając brak fos pesymistycznie dostajesz 10 klątw, z 3 początkowymi posiadłościami masz -7, czyli wystarczy kupić prowincję, 2 duchy albo 6 estate żeby wyjść na to -1... mój wniosek: kiepsko gracie (może naciągany, nie widziałem partii i zestawu kart, może faktycznie nic się nie dało zrobić... ale jakoś tego nie widzę).
zwróć uwagę, że wyniki 3 z 4 osób jednak były wyższe niż -1, więc może nie jesteśmy tacy najgorsi :)

nałożyły się dwie kwestie - szybko schodzące wiedźmy spowodowały szybkie zejście fos (dwa stosy skończone, fosy wraz z klątwami), a potem - ze względu na sprzedanych 6-7 złodziei (którzy twardo rabowali miedziaki - na końcu miałem w talii 2 karty skarbu: 2 miedziaki) nikt nie chciał być pierwszym i ryzykować kupowania sreber i złota, tylko kupowano kanclerza i drwala jako bezpieczne od złodziei. Na prowincję zwyczajnie nikomu nie podeszło 8 monet w jednej turze, zeszło więc trochę powiatów i szybciorem wszystkie posiadłości i pozamiatane.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: FormatC »

zephyr pisze: Co do zabawnych wyników w stylu wygrywające -1, zakładając brak fos pesymistycznie dostajesz 10 klątw, z 3 początkowymi posiadłościami masz -7, czyli wystarczy kupić prowincję, 2 duchy albo 6 estate żeby wyjść na to -1... mój wniosek: kiepsko gracie (może naciągany, nie widziałem partii i zestawu kart, może faktycznie nic się nie dało zrobić... ale jakoś tego nie widzę).
Ja to faktycznie gram raczej kiepsko ;), dwie inne osoby graly po raz pierwszy w zyciu, michal gra dobrze (sporo "trenuje" na BSW), ale cos nie mial szczescia (raczej nie ma zwyczaju sie podkladac)... ;) Z tego, co pamietam, to zestaw byl faktycznie dziwny - wiedzma i zlodziej byly na pewno, zdaje sie, ze jakas wiocha, reszty nie pamietam (na pewno nie bylo chapela ani festiwalu, fioletowo-zielone "rece" to byla norma ;)) no i wyszlo jak wyszlo, grunt, ze sie wszystkim podobalo. :)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: zephyr »

Różnie wychodzi... chodziło mi tylko o to, że przy dobrej grze przynajmniej zwycięzca powinien wyjść jednak na dodatnie punkty niezależnie od zestawu kart.... ale moze moje przekonanie nie jest zgodne z rzeczywistością, na BSW nie widziałem zwycięstwa z pkt na minusie.
(Chociaż ten jeden miedziak brzmiał dziwnie... takiego czegoś jeszcze nie widziałem. Woodcutter czy chancellor są słabym zamiennikiem srebra jeśli nie ma dużej ilości wiosek, za to festival + library...)

Przy pierwszej grze mam raczej nawyk wyrzucania wiedźmy z zestawu, jest może zabawna, ale początkujący ma spore szanse samemu zaśmiecić sobie deck jeśli nie widzi jak działają akcje i pewne kombinacje kart, nie potrzeba pomocy z zewnątrz :D
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
lith
Posty: 56
Rejestracja: 05 mar 2008, 09:31

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: lith »

Dzisiaj na BSW, partia 3 os. zakończyła się wynikami 5,5,0. Dobry może nie jestem, ale też nie najgorszy, mam ok. 50% wygranych partii, na ok. 70 zagranych. Weż pod uwagę, że gry na BSW zazwyczaj są 2 os. i w takiej grze faktycznie o niskie wyniki ciężej. Na 4 os. przy podobnej rozgrywce jak moja dzisiejsza, zwycięzca miałby ok. 2-3 pts, a jak by był bardzo dobry może 10. Jestem w stanie sobie wyobrazić jeszcze gorszy zestaw kart i w nim zwycięzca mógłby wygrać z ujemnym wynikiem.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: zephyr »

Wow, jaki to był zestaw?
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
lith
Posty: 56
Rejestracja: 05 mar 2008, 09:31

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: lith »

Remodel, witch i throne room. Nie pamiętam jakie tam jeszcze akcje były. Gdyby był zamiast remodel jakiś +buy to byłaby jeszcze większa kaszana w punktach :)
ODPOWIEDZ