Ile kosztuje przechowywanie gier? Czy staną się bardziej kompaktowe?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Ile kosztuje przechowywanie gier? Czy staną się bardziej kompaktowe?

Post autor: Halloween »

Dowiedziałem się, że skrytka 1.5m na 2 metry kosztuje 159zł miesięcznie. I to chyba nie jest ogrzewane.

Skoro ceny lokali czy wynajmu tez liczą się od metrażu to tym samym ile realnie kosztuje przechowywanie gier? Czy w najbliższej przyszłości gry staną się bardziej kompaktowe czy wielkie-puste pudło raczej przyciąga planszówkowicza?
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1388
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Ile kosztuje przechowywanie gier? Czy staną się bardziej kompaktowe?

Post autor: Emil_1 »

Czasami inserty są tak zaprojektowane, że rozmiar pudełka jest 3 razy za duży( np. Super Fantasy Brawl). Lubię przemyślane gry ( najlepszy stosunek ilości/ wielkości dla mnie to Nemesis - miejsce na zakoszulkowane karty). Są gry jak Edge, gdzie rozmiar świadczy o jakości;)
Miłego dnia! :)
Awatar użytkownika
AntBehindLeaf
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2021, 20:59
Has thanked: 72 times
Been thanked: 137 times

Re: Ile kosztuje przechowywanie gier? Czy staną się bardziej kompaktowe?

Post autor: AntBehindLeaf »

Jasne, a jak potem wyjdą 3 dodatki to jest płacz, że trzy pudła. Niektóre gry są przemyślane tak bardzo, że "wielkie pudło" pomieści także wydane w przyszłości dodatki.
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1388
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Ile kosztuje przechowywanie gier? Czy staną się bardziej kompaktowe?

Post autor: Emil_1 »

Są gry jak Eurhia które są wielkości 4 normalnych pudeł.
Ja staram się mieć jedną grę danego typu i sprzedawać nieco inną wersję tej samej gry. Ostatnio sprzedałem np Hunt for the ring bo zdecydowanie wolę Listy z whitechapel. Nie trzymam też przygodówek, które przeszedłem.
Miłego dnia! :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Ile kosztuje przechowywanie gier? Czy staną się bardziej kompaktowe?

Post autor: rastula »

AntBehindLeaf pisze: 26 gru 2021, 21:11 Jasne, a jak potem wyjdą 3 dodatki to jest płacz, że trzy pudła. Niektóre gry są przemyślane tak bardzo, że "wielkie pudło" pomieści także wydane w przyszłości dodatki.
nieźle cię wydawcy zamroczyli :)...

niech wydają dodatki w większym pudle...wtedy to ma sens.

powietrze w pudełkach to moim zdaniem poważny problem dla kolekcjonerów...
Awatar użytkownika
AntBehindLeaf
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2021, 20:59
Has thanked: 72 times
Been thanked: 137 times

Re: Ile kosztuje przechowywanie gier? Czy staną się bardziej kompaktowe?

Post autor: AntBehindLeaf »

rastula pisze: 26 gru 2021, 22:22
AntBehindLeaf pisze: 26 gru 2021, 21:11 Jasne, a jak potem wyjdą 3 dodatki to jest płacz, że trzy pudła. Niektóre gry są przemyślane tak bardzo, że "wielkie pudło" pomieści także wydane w przyszłości dodatki.
nieźle cię wydawcy zamroczyli :)...

niech wydają dodatki w większym pudle...wtedy to ma sens.

powietrze w pudełkach to moim zdaniem poważny problem dla kolekcjonerów...
Problemem dla kolekcjonerów są niewymiarowe pudełka. Jeżeli coś jest małe to i tak tego na kallaxie nie upchasz, bo 30 małych gier jedna na drugiej wygląda jak kupa.
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1388
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Ile kosztuje przechowywanie gier? Czy staną się bardziej kompaktowe?

Post autor: Emil_1 »

AntBehindLeaf pisze: 26 gru 2021, 23:11
rastula pisze: 26 gru 2021, 22:22
AntBehindLeaf pisze: 26 gru 2021, 21:11 Jasne, a jak potem wyjdą 3 dodatki to jest płacz, że trzy pudła. Niektóre gry są przemyślane tak bardzo, że "wielkie pudło" pomieści także wydane w przyszłości dodatki.
nieźle cię wydawcy zamroczyli :)...

niech wydają dodatki w większym pudle...wtedy to ma sens.

powietrze w pudełkach to moim zdaniem poważny problem dla kolekcjonerów...
Problemem dla kolekcjonerów są niewymiarowe pudełka. Jeżeli coś jest małe to i tak tego na kallaxie nie upchasz, bo 30 małych gier jedna na drugiej wygląda jak gunwo.
MNie wkurza na skrzydłach. Co dodatek to inny kształt pudła…
Ostatnio zmieniony 27 gru 2021, 10:09 przez Emil_1, łącznie zmieniany 1 raz.
Miłego dnia! :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Ile kosztuje przechowywanie gier? Czy staną się bardziej kompaktowe?

Post autor: rastula »

AntBehindLeaf pisze: 26 gru 2021, 23:11
rastula pisze: 26 gru 2021, 22:22
AntBehindLeaf pisze: 26 gru 2021, 21:11 Jasne, a jak potem wyjdą 3 dodatki to jest płacz, że trzy pudła. Niektóre gry są przemyślane tak bardzo, że "wielkie pudło" pomieści także wydane w przyszłości dodatki.
nieźle cię wydawcy zamroczyli :)...

niech wydają dodatki w większym pudle...wtedy to ma sens.

powietrze w pudełkach to moim zdaniem poważny problem dla kolekcjonerów...
Problemem dla kolekcjonerów są niewymiarowe pudełka. Jeżeli coś jest małe to i tak tego na kallaxie nie upchasz, bo 30 małych gier jedna na drugiej wygląda jak kupa.
powiem tak: również.
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 975
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 683 times

Re: Ile kosztuje przechowywanie gier? Czy staną się bardziej kompaktowe?

Post autor: Bart Henry »

+1 dla większych pudełek dodatków. Przynajmniej wtedy będzie wiadomo czemu te dodatki takie drogie. ;)
Podstawka powinna mieścić komponenty z gry podstawowej z lekkim luzem dla np koszulek. Duży szacunek dla Garphill Games za kompaktowe, wypchane pudełka i możliwość zakupu big boxów do tytułów aktywnie rozszerzanych.
karp
Posty: 184
Rejestracja: 28 maja 2019, 18:34
Has thanked: 27 times
Been thanked: 70 times

Re: Ile kosztuje przechowywanie gier? Czy staną się bardziej kompaktowe?

Post autor: karp »

rastula pisze: 26 gru 2021, 22:22 niech wydają dodatki w większym pudle...wtedy to ma sens.
Już widzę te wszystkie peany pochwalne z kilku perspektyw:
1. Ekologia: Dwa duże pudełka zamiast jedno większe i jedno malutkie!
2. Co ten dodatek taki drogi?! Ledwie 50 kart i cena 99,99?!
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3371
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1047 times
Been thanked: 2041 times

Re: Ile kosztuje przechowywanie gier? Czy staną się bardziej kompaktowe?

Post autor: Ardel12 »

Bart Henry pisze: 27 gru 2021, 10:46 Duży szacunek dla Garphill Games za kompaktowe, wypchane pudełka i możliwość zakupu big boxów do tytułów aktywnie rozszerzanych.
To wydaje się idealnym rozwiązaniem. Nie do każdej gry dodatki są warte funta kłaków i wtedy mamy na półce minimalnej wielkości pudełko, które wszystko z podstawki mieści. W przypadku zakupu dodatków dostajemy opcję zakupu big boxa. Jedyny minus to koszt BB.

Ciekawe czy taki BB pojawi się do 7CŚ:P, gdzie trzeba już 3 pudełka taszczyć.

Ja jednak wolę podstawkę z powietrzem, w które zmieszczę przyszłe dodatki, niż opcję, że BB nie wyjdzie i będę wozil się z kilkoma pudełkami.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Ile kosztuje przechowywanie gier? Czy staną się bardziej kompaktowe?

Post autor: rastula »

informacja dla wydawców jest z mojej strony jasna: jakby gry były rozsądniej pakowane mialbym ich więcej :)
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Ile kosztuje przechowywanie gier? Czy staną się bardziej kompaktowe?

Post autor: Halloween »

Ja bym chciał żeby gry były wydawane jak kiedyś w płaskich wypełnionych pudełkach. Albo niektóre nawet w foliach strunowych jak było zupełnie na początku.

Zmniejszenie pudełek to zmniejszenie kosztu i co ważne gdy pudełka będą mniejsze to takie tytuły będą miały większą szansę na pojawienie się w marketach co tym bardziej zwiększy nakład i pociągnie cenę w dół.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 336 times

Re: Ile kosztuje przechowywanie gier? Czy staną się bardziej kompaktowe?

Post autor: hipcio_stg »

Tak ostatnio po zakupie dodatku do Arnaka naszła refleksja, że rozmiar pudełka jest fantastyczny. Chciałbym, aby większość gier z małą ilością komponentów była wydawana właśnie w takim rozmiarze. Małe, poręczne, a jednak nie mikro. Ładnie się prezentuje, a i więcej upchniesz w regale.
mineralen
Posty: 978
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 576 times
Been thanked: 647 times

Re: Ile kosztuje przechowywanie gier? Czy staną się bardziej kompaktowe?

Post autor: mineralen »

Ardel12 pisze: 27 gru 2021, 18:02
Bart Henry pisze: 27 gru 2021, 10:46 Duży szacunek dla Garphill Games za kompaktowe, wypchane pudełka i możliwość zakupu big boxów do tytułów aktywnie rozszerzanych.
Ciekawe czy taki BB pojawi się do 7CŚ:P, gdzie trzeba już 3 pudełka taszczyć.

Ja jednak wolę podstawkę z powietrzem, w które zmieszczę przyszłe dodatki, niż opcję, że BB nie wyjdzie i będę wozil się z kilkoma pudełkami.
Ja wywaliłem plastikowy organizer z podstawki (który i tak był beznadziejny) i mam wszystko w jednym pudełku.

Zabieranie miejsca przez dodatki to jest rzeczywiście problem, ja jak już mam skompletowane dodatki to zamawiam insert z redrewno/warboxa lub kleję samodzielnie z tektury lub pianki i ląduję wszystkie komponenty w pudełko od podstawki a pudełka od dodatków się pozbywam.
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 935
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 328 times
Been thanked: 383 times

Re: Ile kosztuje przechowywanie gier? Czy staną się bardziej kompaktowe?

Post autor: sliff »

Za każdym razem pojawią się argument od miejscu na dodatki. Przy czym :
- Któryś wydawca mówił że nakład dodatku to jakieś 10-25% podstawki. Z tego duża część osób trzyma dodatek osobno, lub samo pudełko po dodatku trzyma osobno.
- Jak gra jest popularna i wychodzą kolejne dodatki to i tak w którymś momencie to wszystko i tak przestaje się mieścić w pudełku.
- Dużo dodatków i tak już wychodzi w takim samym albo niemalże takim samym pudełku jak gra.

Większość pudełek mogłaby spokojnie być mniejsza. Większość kwadratowych pudełek spokojnie mogłaby być 1-2 cm niższa np. Przy 7cm i tak nie można wstawić kart pionowo, a wchodziłoby 30% więcej, a sama gra w sklepie nadal marketingowo prezentowała by się dobrze jakby stała górą do klienta.

To co mnie martwi to wraz ze wzrostem cen gier, tręd wręcz odwrotny, aby "usprawiedliwić" wyższą cenę gry które mogłby by być małe pakuje się do coraz większych pudełek, albo robi się big box'y gier do których dodatki raczej nie powstaną już a w nich i tak hula wiatr.

Dużo mniejszych gier też sporo by zyskało na prechowywaniu gdyby małe płaskie kwadraty zamienić na pudełko w kształcie deckboxa. Mniejsza objętość, a łatwiej by było zmieścic karty w koszulkach.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 882
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 298 times
Been thanked: 210 times

Re: Ile kosztuje przechowywanie gier? Czy staną się bardziej kompaktowe?

Post autor: Seraphic_Seal »

Patrząc na wiele gier można odnieść wrażenie, że wielkość pudełka podyktowana jest głównie formatem instrukcji lol

Podobno wielkie, puste pudełka mają uzasadnienie marketingowe. No może i by tak było, gdyby większość gier nie była by kupowana przez internet. Bo jednak, przynajmniej z moich obserwacji to wynika, większość graczy obecnie (a ostatnie 2 lata pewnie to jeszcze spotęgowały) albo kupuje gry przez internet albo idzie do sklepu stacjonarnego już po konkretny, sprawdzony gdzie indziej tytuł. A sam kupując grę przez internet nie raz potem dziwie się, że pudełko jest takie małe/takie duże. Po prostu nie ma to dla mnie znaczenia, jeśli chodzi o wybór gry do kupienia. Więc może i te za duże pudła ma sens pozostawić w milionowej odsłonie monopoly czy tych wszystkich wątpliwej jakości gier quizowych, które ktoś może zgarnie z półki w Empiku czy innym Smyku na prezent na urodziny kolegi syna.

I sam też z chęcią zobaczyłbym dzień, w którym nowo wydawane gry przestaną mieć o wiele za duże pudełko. Bo i słabo to przechowywać, i niewygodnie przewozić. No ale przynajmniej można pocieszyć się co niektórymi tytułami - leży tu obok np. Pandemic - Upadek Rzymu, i pomimo dość mięsistej zawartości samo pudełko objętościowo zajmuje mniej niż dwie nieduże książki.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3371
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1047 times
Been thanked: 2041 times

Re: Ile kosztuje przechowywanie gier? Czy staną się bardziej kompaktowe?

Post autor: Ardel12 »

mineralen pisze: 16 kwie 2022, 16:26
Ardel12 pisze: 27 gru 2021, 18:02
Bart Henry pisze: 27 gru 2021, 10:46 Duży szacunek dla Garphill Games za kompaktowe, wypchane pudełka i możliwość zakupu big boxów do tytułów aktywnie rozszerzanych.
Ciekawe czy taki BB pojawi się do 7CŚ:P, gdzie trzeba już 3 pudełka taszczyć.

Ja jednak wolę podstawkę z powietrzem, w które zmieszczę przyszłe dodatki, niż opcję, że BB nie wyjdzie i będę wozil się z kilkoma pudełkami.
Ja wywaliłem plastikowy organizer z podstawki (który i tak był beznadziejny) i mam wszystko w jednym pudełku.

Zabieranie miejsca przez dodatki to jest rzeczywiście problem, ja jak już mam skompletowane dodatki to zamawiam insert z redrewno/warboxa lub kleję samodzielnie z tektury lub pianki i ląduję wszystkie komponenty w pudełko od podstawki a pudełka od dodatków się pozbywam.
Finalnie zainwestowałem w insert reDrewno, który mieści wszystko w pudle od podstawki i ułatwia rozkładanie całości. Jestem.z niego bardzo zadowolony i mogłem spokojnie wywalić pudełka od dodatków oraz insert z podstawki do śmieci.
sliff pisze: 16 kwie 2022, 17:06 Za każdym razem pojawią się argument od miejscu na dodatki. Przy czym :
- Jak gra jest popularna i wychodzą kolejne dodatki to i tak w którymś momencie to wszystko i tak przestaje się mieścić w pudełku.
- Dużo dodatków i tak już wychodzi w takim samym albo niemalże takim samym pudełku jak gra.
Oba przypadki jak najbardziej odczuwalne i bolesne dla mnie. Taki Spirit Island cierpi na oba problemy. Po pierwszym małym dodatku insert z podstawki jest do bani i należy go wywalić(po zakoszulkowaniu to już w ogóle się robi problem) a drugi dodatek ma pudło jak podstawka i w sumie podobna zawartość. Albo składujemy finalnie grę w dwóch pudłach albo potrzebny jest nam big box(na razie brak info). Ja na razie będę trzymał w dwóch pudłach. Jak pojawi się opcja kupienia big boża to i tak pewnie nie wezmę przez koszta jakie poniosłem na insertach.
ODPOWIEDZ