Etherfields (Michał Oracz)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Evokenx
Posty: 275
Rejestracja: 10 lip 2020, 16:14
Lokalizacja: Śląsk
Has thanked: 525 times
Been thanked: 52 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Evokenx »

Widziałem sporo pytań dotyczących Thorn Knighta, ale nie mogłem znaleźć tych dot. Kostuchy. Czy ta postać z dodatku 5th player expansion również ma odniesienia w fabule czy coś? Rozumiem że Thorn Knight fabularnie gorzej stoi, a jak ma się sprawa z Kostuchą? Czy ta postać ma wszystko tak samo jak postacie z podstawki? :)
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 615
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 166 times
Been thanked: 157 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Muleq »

Tak, Kostucha jest pełnoprawnym śpiochem :wink: . Ma własną talię kart i rozwinięć dokładnie taka sama jak pozostali bohaterowie.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1236
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 476 times
Been thanked: 447 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Shodan »

Dzisiaj w jednym ze snów odnaleźliśmy ISS Vanguard ;-)
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 963
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 336 times
Been thanked: 363 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: yrq »

Shodan pisze: 22 sty 2022, 19:32 Dzisiaj w jednym ze snów odnaleźliśmy ISS Vanguard ;-)
Pierwszy prototyp ;)
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Wosho »

A jak rozumiec karty ktore sa dolaczone do 5ego gracza?
Trzeba je dodac do rynku wplywu czy jak?
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 615
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 166 times
Been thanked: 157 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Muleq »

Wg mnie traktujesz je tak samo jak karty każdego innego niewykorzystanego śpiącego czyli zostawiasz w pudełku. Pamiętaj że zawsze w trakcie gry możesz zmienić śpiącego na innego lub ktoś nowy może się dołączyć do gry i wtedy bierzesz talie i karty nowego bohatera.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: grzeslaw90 »

Wosho pisze: 24 sty 2022, 11:01 A jak rozumiec karty ktore sa dolaczone do 5ego gracza?
Trzeba je dodac do rynku wplywu czy jak?
To jest normalna talia postaci więc traktujesz te karty jak dla każdej innej :)
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Jools »

Wosho pisze: 24 sty 2022, 11:01 A jak rozumiec karty ktore sa dolaczone do 5ego gracza?
Trzeba je dodac do rynku wplywu czy jak?
Tak, gdzieś było napisane że elementy piątego gracza wrzucamy do ogółu, czyli głównie karty Wpływu do Targu wpływu (te do kupowania, nie klasowe).
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4533
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1366 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Hardkor »

Jools pisze: 24 sty 2022, 12:19
Wosho pisze: 24 sty 2022, 11:01 A jak rozumiec karty ktore sa dolaczone do 5ego gracza?
Trzeba je dodac do rynku wplywu czy jak?
Tak, gdzieś było napisane że elementy piątego gracza wrzucamy do ogółu, czyli głównie karty Wpływu do Targu wpływu (te do kupowania, nie klasowe).
Chwila chwila chwila. To jak gramy w 2 osoby to karty dwóch pozostałych postaci (które nie biorą udziału w grze) dodajemy do talii wpływu?
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
SickMind
Posty: 154
Rejestracja: 02 lip 2020, 12:16
Has thanked: 7 times
Been thanked: 22 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: SickMind »

Ale tam też jeat talia z informacją nie otwierać?
Co z tą talią?
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1236
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 476 times
Been thanked: 447 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Shodan »

Hardkor pisze: 24 sty 2022, 13:00
Chwila chwila chwila. To jak gramy w 2 osoby to karty dwóch pozostałych postaci (które nie biorą udziału w grze) dodajemy do talii wpływu?
Nie wiem skąd taka informacja, to jest jakaś bzdura. Talie tych postaci zostają w pudełku, żebyś mógł zmienić śniącego w trakcie kampanii lub ewentualnie mógł dołączyć kolejny gracz.

EDIT
Zdaje się, że dodatek 5 gracza zawiera oprócz startowej talii śniącego także kilka kart, które od początku i tak trafiają do targu wpływu, niezależnie czy ta postać uczestniczy w grze czy nie. Stąd chyba całe nieporozumienie.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1236
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 476 times
Been thanked: 447 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Shodan »

SickMind pisze: 24 sty 2022, 13:07 Ale tam też jeat talia z informacją nie otwierać?
Co z tą talią?
Skoro jest napisane nie otwierać, to znaczy, że masz nie otwierać dopóki gra ci nie nakaże tego zrobić. ;-)
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Wosho »

Jools pisze: 24 sty 2022, 12:19
Wosho pisze: 24 sty 2022, 11:01 A jak rozumiec karty ktore sa dolaczone do 5ego gracza?
Trzeba je dodac do rynku wplywu czy jak?
Tak, gdzieś było napisane że elementy piątego gracza wrzucamy do ogółu, czyli głównie karty Wpływu do Targu wpływu (te do kupowania, nie klasowe).
O to to, a gdzie konkretnie?
Awatar użytkownika
sin
Posty: 673
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: sin »

Shodan pisze: 24 sty 2022, 13:22
Hardkor pisze: 24 sty 2022, 13:00
Chwila chwila chwila. To jak gramy w 2 osoby to karty dwóch pozostałych postaci (które nie biorą udziału w grze) dodajemy do talii wpływu?
Nie wiem skąd taka informacja, to jest jakaś bzdura. Talie tych postaci zostają w pudełku, żebyś mógł zmienić śniącego w trakcie kampanii lub ewentualnie mógł dołączyć kolejny gracz.

EDIT
Zdaje się, że dodatek 5 gracza zawiera oprócz startowej talii śniącego także kilka kart, które od początku i tak trafiają do targu wpływu, niezależnie czy ta postać uczestniczy w grze czy nie. Stąd chyba całe nieporozumienie.
Potwierdzam, w dodatku 5 gracza jest kilka dodatkowych, ogólnych kart wpływu, które śmiało możemy dodać do talii targu wpływu, niezależnie od liczebności składu w jakim gramy. Tutaj można trochę poczytać na ten temat.

Dla pewności: kart wpływu z talii dedykowanych Śniącym (tych ze specjalną umiejętnością na rewersie), którzy nie biorą udziału w rozgrywce nie wrzucamy do targu.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Jools »

Hardkor pisze: 24 sty 2022, 13:00
Jools pisze: 24 sty 2022, 12:19
Wosho pisze: 24 sty 2022, 11:01 A jak rozumiec karty ktore sa dolaczone do 5ego gracza?
Trzeba je dodac do rynku wplywu czy jak?
Tak, gdzieś było napisane że elementy piątego gracza wrzucamy do ogółu, czyli głównie karty Wpływu do Targu wpływu (te do kupowania, nie klasowe).
Chwila chwila chwila. To jak gramy w 2 osoby to karty dwóch pozostałych postaci (które nie biorą udziału w grze) dodajemy do talii wpływu?
Chryste... :) Do Targu wpływu wrzucamy tylko karty które nie mają rewersów od postaci :) Dopiero później gra pozwala nam "sprzedać" karty postaci wrzucając ja do Targu wpływu.
Wiem, jest to wszystko zagmatwane. I niestety przez to gra staje się mniej przystępna czy "gładka".
Naprawdę ubolewam nad tym że Awaken Realms nie umie robić gier wygładzonych, spójnych, z przejrzystymi zasadami i szczególnie instrukcją.
Już swoje nacierpiałem przy Nemesisie i próbie zrozumienia jak połączyć coreset z dodatkami Koszmary / Aftermath / Karnomorfy... :cry: :cry:
Awatar użytkownika
Evokenx
Posty: 275
Rejestracja: 10 lip 2020, 16:14
Lokalizacja: Śląsk
Has thanked: 525 times
Been thanked: 52 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Evokenx »

Ja szczerze mówiąc obejrzałem jedną obszerną instrukcje na youtubie i już rozumiem wszystkie zasady. Jeżeli pojawi się jakaś nowa zasada to raczej łatwo będzie ją wcielić w życie. Ciekawy jestem jakby było gdybym najpierw przeczytał instrukcję ;d Ale ogólnie to nie uważam, żeby zasady były jakieś pogmatwane. Wiadomo Etherfields jest trochę bardziej skomplikowany niż standardowe gry, ale taka to właśnie gra. Gdyby nie te wszystkie zasady to rozgrywka sporo by na tym utraciła :)
Awatar użytkownika
sin
Posty: 673
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: sin »

Ku przestrodze - jeżeli ktoś wpadnie na taki pomysł by uznać "puste żetony" za zbędny element wypraski powstały by zaoszczędzić lub/i ułatwić proces technologiczny to nie jest to tak genialny pomysł jak mi się pierwotnie wydawało, te żetony są potrzebne...
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: grzeslaw90 »

sin pisze: 24 sty 2022, 23:02 Ku przestrodze - jeżeli ktoś wpadnie na taki pomysł by uznać "puste żetony" za zbędny element wypraski powstały by zaoszczędzić lub/i ułatwić proces technologiczny to nie jest to tak genialny pomysł jak mi się pierwotnie wydawało, te żetony są potrzebne...
O ile dobrze pamiętam to jest to wspomniane w instrukcji, także kto nie czyta tego strata :D
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4533
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1366 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Hardkor »

sin pisze: 24 sty 2022, 23:02 Ku przestrodze - jeżeli ktoś wpadnie na taki pomysł by uznać "puste żetony" za zbędny element wypraski powstały by zaoszczędzić lub/i ułatwić proces technologiczny to nie jest to tak genialny pomysł jak mi się pierwotnie wydawało, te żetony są potrzebne...
dzięki... już je wyrzuciłem
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Gribbler
Posty: 544
Rejestracja: 11 wrz 2019, 22:24
Has thanked: 121 times
Been thanked: 393 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Gribbler »

grzeslaw90 pisze: 24 sty 2022, 23:41
sin pisze: 24 sty 2022, 23:02 Ku przestrodze - jeżeli ktoś wpadnie na taki pomysł by uznać "puste żetony" za zbędny element wypraski powstały by zaoszczędzić lub/i ułatwić proces technologiczny to nie jest to tak genialny pomysł jak mi się pierwotnie wydawało, te żetony są potrzebne...
O ile dobrze pamiętam to jest to wspomniane w instrukcji, także kto nie czyta tego strata :D
Kto powiedział, że instrukcję czytasz przed wypchaniem żetonów? Może AR doślą te żetony, jak ktoś wywalił.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11089
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3385 times
Been thanked: 3284 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: japanczyk »

Serio to powinno bys opisane na wyprasce "do not throw away" ;)
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 340
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 442 times
Been thanked: 135 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: esubotowicz »

Dokładnie, w wielu miejscach mogliby napisać różne ostrzeżenia i informacje, np. Co wypakować od razu na początku („przygotuj przed pierwszą rozgrywką”), a co można zostawić w folii („talia snów, nie przeglądaj dopóki gra nie wywoła konkretnej sygnatury snu”).

Nie mam zbyt wielu gier podobnego kalibru na koncie (chyba pierwsza o takiej ilości elementów), i się gubiłam na początku, a kilka dni temu np. Przechodziłam ten sam sen po raz drugi i padło pytanie w skrypcie: „czy to jest Stary Sen?”. No i przyznam, że nie byłam pewna jak to rozumieć. Zinterpretowałem, że stary, skoro go przechodzę po raz drugi (a po raz pierwszy była porażka), a przy kolejnym śnie się zorientowałam, że są oddzielne kafelki snów Nowych i Starych…
I np. Coś takiego mogłoby być gdzieś bardziej precyzyjnie oznaczone.

Obecnie jestem po 3 snach i już w miarę rozumiem co jest co. Ale może rozgryzienie systemu jest elementem samej gry 😄
Ewa
shuji
Posty: 1289
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 220 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: shuji »

swoją drogą te pytania o karty z dodatku 5 gracza może wydają się "głupkowate", ale sorry - jak mają się nie pojawić, jak jest to przecież normalny dodatek, a nie ma ŻADNEJ instrukcji...
Awatar użytkownika
lou
Posty: 153
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 27 times
Been thanked: 34 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: lou »

sin pisze: 24 sty 2022, 23:02 Ku przestrodze - jeżeli ktoś wpadnie na taki pomysł by uznać "puste żetony" za zbędny element wypraski powstały by zaoszczędzić lub/i ułatwić proces technologiczny to nie jest to tak genialny pomysł jak mi się pierwotnie wydawało, te żetony są potrzebne...
Przecież to nie są karty które trzeba wydrukować, zeby zapełnić arkusz. Wydaje się dość oczywiste ze są do czegoś potrzebne (różne kształty, inny kolor). No i są w spisie elementów.
"Humans need fantasy to be human. "
— Terry Pratchett
moje gry
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1236
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 476 times
Been thanked: 447 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Shodan »

Hardkor pisze: 25 sty 2022, 00:26
sin pisze: 24 sty 2022, 23:02 Ku przestrodze - jeżeli ktoś wpadnie na taki pomysł by uznać "puste żetony" za zbędny element wypraski powstały by zaoszczędzić lub/i ułatwić proces technologiczny to nie jest to tak genialny pomysł jak mi się pierwotnie wydawało, te żetony są potrzebne...
dzięki... już je wyrzuciłem
w razie czego możesz je zastąpić dowolnym kawałkiem papieru ;-)
ODPOWIEDZ