Portal Games - plany wydawnicze 2022

Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach polskich i zagranicznych
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2023
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1501 times
Been thanked: 1151 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Bruno »

A gdyby wytłuścić inny fragment?
Curiosity pisze: 19 lut 2022, 08:55 Mimo tego, że przez ostatnie pół roku czy ponad walczyliśmy o to, żeby dostać pliki z wyprzedzeniem, albo chociaż dostać termin kiedy dostaniemy pliki, dostaliśmy je w momencie kiedy pracowaliśmy nad tymi wszystkimi tytułami, które tutaj są wymienione i mimo starań, w momencie kiedy nagle fabryka powiedziała tuż po nowym roku - "słuchajcie, musicie wysłać nam pliki" - stwierdziliśmy, że stan plików jest niemożliwy do wysłania, za mało proof checkingów to przeszło, żeby tam nie były jakieś błędy (...) poprzez nasze niedogadanie się z partnerem, nasza polska edycja, z tym co się w tej chwili drukuje - nie będzie.
Po prostu kreujesz w swojej głowie wizję, która najwyraźniej Ci odpowiada. Spoko. Ale póki co nie ma ona żadnych realnych podstaw.

I jeszcze w kwestii brzydkich sztuczek erystycznych: ciekawe, że do tematu "ciągle wracam" ja, a nie Ty, który tę dyskusję wraz ze mną prowadzisz.

PS.
Zgadzam się, cały ten wątek dyskusji jest do wydzielenia z tematu o RftG :wink:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8759
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2676 times
Been thanked: 2357 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: Curiosity »

Bruno pisze: 19 lut 2022, 16:14 I jeszcze w kwestii brzydkich sztuczek erystycznych: ciekawe, że do tematu "ciągle wracam" ja, a nie Ty, który tę dyskusję wraz ze mną prowadzisz.
To, że TY wracasz do dyskusji, jest akurat do udowodnienia:
Bruno pisze: 17 lut 2022, 12:25 A ja się cieszę, że mimo kijowego kooperanta Portal stara się jednak ten produkt dostarczyć na nasz rynek.
Curiosity pisze: 17 lut 2022, 13:50 No właśnie nie starał się. Jakby się ktoś z Portalu chociaż raz w miesiącu upomniał o te pliki, to myślisz, że by wyszło tak jak wyszło?
1:1
Bruno pisze: 17 lut 2022, 14:32 sugestia, że Portal zaniedbał sprawę wydania na polskim rynku niemal pewnego hitu sprzedażowego, wydaje mi się absurdalna
Curiosity pisze: 17 lut 2022, 15:00 Sugestia, że Rio Grande Games zaniedbał sprawę wydania na polskim rynku niemal pewnego hitu sprzedażowego, wydaje mi się absurdalna
2:2 i na tym EoT z mojej strony. Dalej pisałeś już Ty:
Bruno pisze: 17 lut 2022, 23:56 Ja opieram się na oficjalnych informacjach polskiego wydawcy, a Ty na czymś więcej niż swoich przekonaniach?
Bruno pisze: 18 lut 2022, 00:44 to jeszcze nie oznacza, że Portal czegoś "zaniedbał", jak napisał Dr Nikczemniuk. Zakładam, że mogło chodzić o
Bruno pisze: 19 lut 2022, 01:12 "Błędna" lub "zła" decyzja w przeszłości to jednak f. far from sugerowane wyżej "zaniedbanie".
Dobrze jest nauczyć się ważyć słowa, zamiast stosować typowe liberum defecatio.

I nie wyklucza to aktualnych problemów we współpracy z Rio Grande, o których otwarcie mówi Portal.
5:2 i potem moja i Twoja wymiana zdań w stosunku 1:1.

Jak widać gołym okiem, to nie ja się głównie produkuję w tym temacie na forum, nawet przestałem odpowiadać na posty. To Ty czułeś jakąś wewnętrzną potrzebę, żeby to ciągnąć dalej. Nie mam Ci nic więcej do powiedzenia, nie wołaj mnie więcej, bo nie mam o czym z Tobą dyskutować. Brzydkie sztuczki z nas dwóch, to akurat nie ja uprawiam.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Asurmar pisze: 17 lut 2022, 17:10 A tutaj jak temat na BGG w którym wypowiada się na temat tego druku przedstawiciel Rio Grande:
https://boardgamegeek.com/thread/231596 ... french-pol
Zobaczcie co Rio Grande odpisało na pytanie kiedy będzie druk PL :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2825
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 846 times
Been thanked: 363 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: Gromb »

Na Portalconie Ignacy powiedział, że stracił nadzieję na polskie wydanie,ale... Prezes Grzegorz wziął sobie za punkt honoru doprowadzić temat do końca. Zatem trzymam kciuk za Grzegorza i polska edycję, dla niego to sprawa, hmmm... zawodowo osobista :wink:
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Asurmar
Posty: 325
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 118 times
Been thanked: 175 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Asurmar »

Curiosity pisze: 19 lut 2022, 08:55 Podsumowując:
3 lata temu ogłoś wydanie polskiej wersji. Przez 2 i pół roku nie rób nic, bo przecież masz kupę czasu do druku międzynarodowego. Obudź się nagle pół roku przed terminem, kiedy jesteś zawalony innymi projektami i nie masz zasobów ludzkich, żeby je przydzielić do tłumaczenia i edycji. Druk międzynarodowy cię omija, więc teraz kombinujesz by samemu grę drukować. Profit?

Jestem pod wrażeniem tego ile uprzedzenia i złej woli trzeba mieć żeby, aż tak przeinaczyć fakty.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8759
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2676 times
Been thanked: 2357 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Curiosity »

Asurmar pisze: 19 lut 2022, 17:38 aż tak przeinaczyć fakty.
Bardzo merytoryczna wypowiedź, szkoda, że nie wymieniłeś tych "faktów".
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1170 times
Been thanked: 461 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: polwac »

Race for the Galaxy Expansion 1-3 Bundle in German, French, Polish, Spanish, and more
Tylko Portal miał takie problemy z RGG?

Ja osobiście już straciłem zainteresowanie zakupem tej gry, ale sam temat wydania jest bardzo interesujący i jestem ciekawy jak (i kiedy) to się wszystko ostatecznie zakończy :D
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Asurmar
Posty: 325
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 118 times
Been thanked: 175 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Asurmar »

Curiosity pisze: 19 lut 2022, 17:49
Asurmar pisze: 19 lut 2022, 17:38 aż tak przeinaczyć fakty.
Bardzo merytoryczna wypowiedź, szkoda, że nie wymieniłeś tych "faktów".
Fakty są takie, że Rio Grande ma 3 lata obsuwy w wydaniu gry, a Portal nie zdążył w 3 miesiące przetłumaczyć zestawu dodatków.

Rzeczą w którą można wierzyć lub nie, jest to, że Portal od 2 lat nie mógł się doprosić plików do tłumaczenia. Ja akurat im wierzę, za to jestem pod wrażeniem tego jak trzeba być do Portalu uprzedzonym, żeby pisać, że to oni olali sprawę.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2825
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 846 times
Been thanked: 363 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: Gromb »

Z ust mi to wyjąłeś. Też nie ogarniam tego uprzedzenia.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2023
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1501 times
Been thanked: 1151 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Bruno »

Dr. Nikczemniuk pisze: 19 lut 2022, 16:44
Asurmar pisze: 17 lut 2022, 17:10 A tutaj jak temat na BGG w którym wypowiada się na temat tego druku przedstawiciel Rio Grande:
https://boardgamegeek.com/thread/231596 ... french-pol
Zobaczcie co Rio Grande odpisało na pytanie kiedy będzie druk PL :wink:
I co TAKIEGO napisał? Bo niewiele z tego wynika dla naszej dyskusji.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8759
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2676 times
Been thanked: 2357 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: Curiosity »

O jakim uprzedzeniu do Portalu Wy piszecie? :lol: Ja nawet nie jestem ich klientem, bo ich portfolio zupełnie mnie nie interesuje. Jak mogę być do nich uprzedzony, nie kupując ich gier? Mam do nich klasycznie neutralny stosunek, ani mnie ziębią ani grzeją. Jeśli piszemy o faktach, to już je opisałem i nie chce mi się do nich wracać, kogo interesuje ten przeczyta. Czy nikomu się nie zapala lampka ostrzegawcza gdy słyszy, że Portal nie można się doprosić plików źródłowych od RGG? No ludzie kochani. 3 lata to za mało?

Oczywiście, że są to jedynie moje domysły, ale pomyślcie przez chwilę: umawiacie się z kimś na jakiegoś deala. Wysyłacie do tej osoby prośbę o materiały. Raz, drugi, trzeci, piąty, dziesiąty, dwudziesty i nic. I tak przez 2 i 3/4 roku nic i nagle dostajecie wszystko co chcecie, ale macie już za mało czasu, żeby zdążyć z drukiem.

Brzmi nierealnie? Przecież to nie ma sensu. Każdy by po kilku bezskutecznych prośbach zrezygnował i ogłosił w swoich mediach społecznościowych, że druga strona nie wywiązuje się z umowy. Czy Portal coś takiego ogłosił? Jak pisałem - nie jestem ich klientem, więc nie wiem, bo tego nie śledzę. Ale z Waszych reakcji domyślam się, że tak?

No i druga sprawa: na takie rzeczy podpisuje się chyba umowy, nie? Dwie strony ustalają warunki współpracy na takich i takich warunkach. I co, umowa sobie a życie sobie?

Tak ja to widzę w oparciu o materiał z Planszowych Newsów i w żadnej mojej wypowiedzi nie wychodziłem poza ten materiał. Pokażcie mi gdzie popełniam błąd w rozumowaniu?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1231
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 476 times
Been thanked: 445 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: Shodan »

Ale ten cały Race for the Galaxy ma stronie portalu status w produkcji, więc o co to bicie piany? Przecież gra się ukaże skoro się produkuje.
Asurmar
Posty: 325
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 118 times
Been thanked: 175 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: Asurmar »

Curiosity pisze: 19 lut 2022, 18:44 Tak ja to widzę w oparciu o materiał z Planszowych Newsów i w żadnej mojej wypowiedzi nie wychodziłem poza ten materiał. Pokażcie mi gdzie popełniam błąd w rozumowaniu?
Obejrzałeś materiał i uznałeś, że COO Portal Games po prostu kłamie. Twoje prawo, ale nie dziw się, że jesteś posądzany o bycie uprzedzonym.
Asurmar
Posty: 325
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 118 times
Been thanked: 175 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: Asurmar »

Shodan pisze: 19 lut 2022, 19:19 Ale ten cały Race for the Galaxy ma stronie portalu status w produkcji, więc o co to bicie piany? Przecież gra się ukaże skoro się produkuje.
Nie mówimy o podstawce, tylko zestawie trzech pierwszych dodatków.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8759
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2676 times
Been thanked: 2357 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: Curiosity »

Asurmar pisze: 19 lut 2022, 19:21 uznałeś, że COO Portal Games po prostu kłamie.
W żadnym wypadku. Uznałem, że Portal (ustami swojego przedstawiciela) nie mówi wszystkiego, a to jest znacząca różnica. Tak, jestem w stanie uwierzyć w to co mówił na Live`ie, że od pół roku nie mogli się doprosić materiałów, a jak już je dostali to było za późno. Nie kwestionuję tego. Ja sobie gdybam na temat tego, co było wcześniej. Po prostu mi się to nie spina, że przez tyle czasu nie dostali tego, co chcieli. Jaki może być tego powód? Zła wola RGG?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 935
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 326 times
Been thanked: 383 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: sliff »

Curiosity pisze: 19 lut 2022, 18:44
Oczywiście, że są to jedynie moje domysły, ale pomyślcie przez chwilę: umawiacie się z kimś na jakiegoś deala. Wysyłacie do tej osoby prośbę o materiały. Raz, drugi, trzeci, piąty, dziesiąty, dwudziesty i nic. I tak przez 2 i 3/4 roku nic i nagle dostajecie wszystko co chcecie, ale macie już za mało czasu, żeby zdążyć z drukiem.

Brzmi nierealnie? Przecież to nie ma sensu. Każdy by po kilku bezskutecznych prośbach zrezygnował i ogłosił w swoich mediach społecznościowych, że druga strona nie wywiązuje się z umowy. Czy Portal coś takiego ogłosił? Jak pisałem - nie jestem ich klientem, więc nie wiem, bo tego nie śledzę. Ale z Waszych reakcji domyślam się, że tak?
Jednakże wszystko wskazuje że właśnie tak było. I to że Rio faktycznie nie potrafiło tych dodatków przez 3 lata wydać tylko to potwierdza.
Oficjalnego ogłaszania co prawda nie było, ale nieoficjalnie cały czas było że rio się nie wywiązuje i rok 2021 to jest ostani kiedy próbują potem tną koszty ( bo jak rozumiem tłumaczenie i dtp dla podstawki leży od dawna).
Widocznie mimo że bez sensu to nie aż tak nierealne.

I tak pewnie nie mówi wszystkiego, bo zawsze są jakieś zakulisowe deale. Ale samo RIO też tego potrafiło nie wydać przez 3 lata - także jakiś powód wewnętrznie musieli mieć, no bo przecież nie czekaliby na portal - aż się ogarnie.
Ostatnio zmieniony 19 lut 2022, 19:50 przez sliff, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1170 times
Been thanked: 461 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: polwac »

W takim razie jestem ciekawy jak wygląda status innych lokalizacji i czy mieli takie same problemy jak Portal.
Sytuacja jest bardzo dziwna i ciężko to jakoś logicznie wytłumaczyć nie znając zakulisowych szczegółów.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Asurmar
Posty: 325
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 118 times
Been thanked: 175 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: Asurmar »

Curiosity pisze: 19 lut 2022, 19:37
Asurmar pisze: 19 lut 2022, 19:21 uznałeś, że COO Portal Games po prostu kłamie.
W żadnym wypadku. Uznałem, że Portal (ustami swojego przedstawiciela) nie mówi wszystkiego, a to jest znacząca różnica. Tak, jestem w stanie uwierzyć w to co mówił na Live`ie, że od pół roku nie mogli się doprosić materiałów, a jak już je dostali to było za późno. Nie kwestionuję tego. Ja sobie gdybam na temat tego, co było wcześniej. Po prostu mi się to nie spina, że przez tyle czasu nie dostali tego, co chcieli. Jaki może być tego powód? Zła wola RGG?
Ja bym powiedział, że jeśli COO Portalu nie mówi wszystkiego - to po prostu kłamie. Ale w tym sporze to ja mogę nie być obiektywnym, bo jestem wkurzony na RGG, a nie na Portal. Od 3 lat chcę kupić Arc 1 i jest mi wszystko jedno w jakim języku. Ale RGG od 3 lat nie jest w stanie tego wydrukować nawet po angielsku.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1685
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 882 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: XLR8 »

Czy ktoś wie kiedy jest planowany dodruk Plemion Rzecznych?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11029
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3379 times
Been thanked: 3270 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: japanczyk »

Curiosity pisze: 19 lut 2022, 18:44 Oczywiście, że są to jedynie moje domysły, ale pomyślcie przez chwilę: umawiacie się z kimś na jakiegoś deala. Wysyłacie do tej osoby prośbę o materiały. Raz, drugi, trzeci, piąty, dziesiąty, dwudziesty i nic. I tak przez 2 i 3/4 roku nic i nagle dostajecie wszystko co chcecie, ale macie już za mało czasu, żeby zdążyć z drukiem.
To może brzmieć nierealnie ale wystarczy rzucić okiem chociażby do wątku Lucrum i tego jak wyglądała ich komunikacja odnośnie Darkest Dungeon czy LDG odnośnie Diuny Imperium zeby stwierdzić że ta branza funkcjonuje na takich patologicznych zasadach
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: paracelsus444 »

Czy wiadomo coś o ewentualnym dodruku mage knight ultimate edition? Rok zajęło mi urabianie żony a ceny teraz przebiły sie przez sufit i są strasznie wysokie... W większości sklepów jest ponadto niedostępny :( używki też drogie. Kupić teraz mage knight za 300 w folii to cud.
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 897
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 277 times
Been thanked: 278 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: Dako »

paracelsus444 pisze: 20 lut 2022, 08:21 Czy wiadomo coś o ewentualnym dodruku mage knight ultimate edition?
Jest w produkcji:
https://portalgames.pl/pl/statusy-dodruki/
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 785
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 156 times
Been thanked: 531 times
Kontakt:

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: VivoBrezo »

japanczyk pisze: 19 lut 2022, 21:34
Curiosity pisze: 19 lut 2022, 18:44 Oczywiście, że są to jedynie moje domysły, ale pomyślcie przez chwilę: umawiacie się z kimś na jakiegoś deala. Wysyłacie do tej osoby prośbę o materiały. Raz, drugi, trzeci, piąty, dziesiąty, dwudziesty i nic. I tak przez 2 i 3/4 roku nic i nagle dostajecie wszystko co chcecie, ale macie już za mało czasu, żeby zdążyć z drukiem.
To może brzmieć nierealnie ale wystarczy rzucić okiem chociażby do wątku Lucrum i tego jak wyglądała ich komunikacja odnośnie Darkest Dungeon czy LDG odnośnie Diuny Imperium zeby stwierdzić że ta branza funkcjonuje na takich patologicznych zasadach
A czy przypadkiem o RGG nie krąży opinia, że współpraca z nimi jest raczej ciężka, a ostatnią firmą w Polsce, która w miarę się z nimi dogadywała, było Games Factory :wink: ?
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8759
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2676 times
Been thanked: 2357 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: Curiosity »

Rio Grande Games w temacie polskiego wydania RftG:
All we can say is that all of the partners were given the same files at the same time. Every other publisher met the deadline. Portal did not.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1170 times
Been thanked: 461 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: polwac »

Tak myślałem, że raczej potraktowali wszystkich partnerów w ten sam sposób.
Pewnie faktycznie wysłali wszystkim pliki na ostatnią chwilę, no ale widać w innych krajach się spięli i dali radę, no a Portal pewnie strzelił foszka(wiemy jaki Trzewiczek miał od dłuższego czasu stosunek do tej gry).
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Zablokowany