Wyprawa do El Dorado / The Quest for El Dorado (Reiner Knizia)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
dave8
Posty: 750
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 94 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: dave8 »

Ja też potwierdzam że dodatek bardzo dobry. W samą podstawkę dawno nie graliśmy a on pięknie odświeża grę.
andrzej233
Posty: 20
Rejestracja: 24 lis 2021, 22:52
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: andrzej233 »

itsthisguyagain pisze: 01 sty 2022, 15:44
Nabuchodonozor pisze: A ma się pojawić? Coś wiadomo?
El dorado jest takim hitem że na 100% się pojawi ale kiedy to już nikt nie wie.
Czekam na niego. Tak w ogóle wiecie czy można dostać te dodatkowe karty jeszcze?
Zsuidakra
Posty: 8
Rejestracja: 02 lut 2021, 06:36
Has thanked: 24 times
Been thanked: 1 time

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Zsuidakra »

andrzej233 pisze: 10 sty 2022, 12:36
Czekam na niego. Tak w ogóle wiecie czy można dostać te dodatkowe karty jeszcze?
W czwartek na profilu FB Naszej Księgarni - 13.01 śniadanie czwartkowe rozdają
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 316 times
Been thanked: 344 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: tomb »

krzyss pisze: 01 sty 2022, 14:34 Karty promo do podstawki dostałem od wydawnictwa.
Po prostu napisałem do nich maila.
A mi Pani odpisała, że obecnie można dostać tylko w konkursach na fejsie. Szczęśliwie udało się wygrać w listopadzie.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 502
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 350 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: itsthisguyagain »

No ja miałem mega trudne pytanie jakim symbolem przejść przez rzekę
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 502
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 350 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: itsthisguyagain »

Po wielu rozgrywkach z dodatkiem my wprowadzamy house rules. El dorado przyzwyczaiło nas do eleganckiego disajnu a dodatek za mocno karze losowością (losowość jest spoko ale nie taka)
Kilka razy zdarzyło się nam, że klątwa "paraliż" (pozostali gracze dostają darmowego tubylca) lub "voodoo" (gracz po lewej porusza cię o 2 tubylce) pokarały tak bardzo, że pechowiec, który wylosował przegrywał. Oczywiście gra oferuje sposoby jak przechodzić przez klątwy nie pobierając żetonu ale jeśli wszyscy gracze od początku do końca planują poruszać się tak, aby nie dobrać ANI JEDNEGO ŻETONU klątwy bo ryzyko "voodoo" to coś jest nie tak. Jeszcze jakiś czas zastanawialiśmy się czy ograniczyć "voodoo" do jednego pola ale ostatecznie zdecydowaliśmy, że: Wywalamy żetony klątw: 3x "voodoo", 3x "paraliż", 2x "udręka" - zostaje 12 żetonów o umiarkowanej szkodliwości. Ponadto od czasu do czasu zaczęliśmy kupować kartę Szamana (2x tubylec następnie wylosuj klątwę) którą wcześniej nie kupił absolutnie nikt, bo (dramatyczna pauza) "voodoo".

Ponad to:
Nie gramy na list polecający - zaśmieca talię początkową.
Gramy na bohaterów wszystkich bez wyjątku - za dużo dyskusji których zostawić a których wywalić. Jedni chcieli równać do najsłabszych inni do najmocniejszych i summa summarum nie dało się wyłonić 6

Zastanawialiśmy się jeszcze czy nie usunąć towarzyszy podróży bo:
- zwierzaki z wiosłem (Frank i Luna) są turbo lepsi niż zwierzaki bez wiosła
- w zasadzie tylko przyspieszają początek gry
ale jednak zdecydowaliśmy, że jednak zostają bo są po prostu fajni.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

Czemu zwierzaki z wiosłem są turbo lepsi?
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 502
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 350 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: itsthisguyagain »

PytonZCatanu pisze: 14 mar 2022, 19:38 Czemu zwierzaki z wiosłem są turbo lepsi?
Możesz je przepalić na 2/3 wiosła. Poza tym możesz bez żalu rozstać się z marynarzem o ile masz wiosło ze zwierzaka.
andrzej233
Posty: 20
Rejestracja: 24 lis 2021, 22:52
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: andrzej233 »

Czy dodatek the golden temples ma te same rozmiary kart? Wiem, że to inny wydawca, ale karty wydają się podobnych rozmiarów. Ma ktoś, może potwierdzić?

Łączył ktoś podstawkę z dodatkiem + the golden temples? Jak się gra?
andrzej233
Posty: 20
Rejestracja: 24 lis 2021, 22:52
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: andrzej233 »

Fojtu pisze: 28 lis 2021, 19:31
itsthisguyagain pisze: 28 lis 2021, 19:23 Odnośnie Globtroterki - za 1 kasy więcej niż Odkrywca dostajemy możliwość zamiany maczet na wiosła, kosztuje tyle co Podróżniczka ale ma tylko maczety i wiosła bez monet. Mi się wydaje wyważona. Ale tak głośno myśląc: Wcześniej pola z 3 wiosłami rzeczywiście były problemem co powodowało, że często był jednak kupowany był kapitan. Pamiętam taką jedną grę na customowej mapie gdzie z żoną i kolegą ustawiliśmy sobie mapę tak, żeby było pełno wiosek i wody a mało maczet i na tej mapie nie udało mi się kupić kapitana i było bardzo bardzo ciężko a graliśmy jeszcze zanim udało mi się zdobyć promo pack z wielkim wiosłem. Ratowałem się hydroplanem i podróżniczką i jakoś się udało. Wszyscy się przyzwyczaili, przez małą ilość wioseł na kartach, że na wodę trzeba się przygotować jak eskimosi na zimę a tu teraz taka obfitość kart, że woda już nie taka straszna.
Dla mnie to właśnie było fajne, że na wodę trzeba było się przygotować, albo pokminić jakiś plan bez przechodzenia przez wodę. A teraz to bierzesz globtroterkę i masz przejście przez wodę. Różnica między 2 wody z podróżniczki na 3 wody na globtroterce jest bardzo duża. Dość sporo fragmentów na mapie potrzebuje tego trzeciego wiosła.
Siłacz jest bardzo sytuacyjną kartą. Myślę, że w więcej niż dwie osoby to karta bezużyteczna. W dwóch, gdy można zarządzać dwom pionkami + odpowiednie ustawienie mapy, to może być czasem przydatny. Jednak na małej ilości map, które są bardzo specyficzne.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

andrzej233 pisze: 14 kwie 2022, 12:34 Czy dodatek the golden temples ma te same rozmiary kart? Wiem, że to inny wydawca, ale karty wydają się podobnych rozmiarów. Ma ktoś, może potwierdzić?

Łączył ktoś podstawkę z dodatkiem + the golden temples? Jak się gra?
Poprzednie zagraniczne wydania Eldorado miały takie mikrokarty, na pewno różne od wydania polskiego.

Są plotki że GT będzie po polsku, ale na razie nic oficjalnie.
andrzej233
Posty: 20
Rejestracja: 24 lis 2021, 22:52
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: andrzej233 »

PytonZCatanu pisze: 14 kwie 2022, 12:38
andrzej233 pisze: 14 kwie 2022, 12:34 Czy dodatek the golden temples ma te same rozmiary kart? Wiem, że to inny wydawca, ale karty wydają się podobnych rozmiarów. Ma ktoś, może potwierdzić?

Łączył ktoś podstawkę z dodatkiem + the golden temples? Jak się gra?
Poprzednie zagraniczne wydania Eldorado miały takie mikrokarty, na pewno różne od wydania polskiego.

Są plotki że GT będzie po polsku, ale na razie nic oficjalnie.
Czuję się jak czytając zasady el dorado (niedomówienie). Poprzednie? To teraz zmieniły się?
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2104
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: tomp »

PytonZCatanu pisze: 14 kwie 2022, 12:38
Spoiler:
Są plotki że GT będzie po polsku, ale na razie nic oficjalnie.
Jeśli GT to The Golden Temple to na wywiadzie przedstawiciela Naszej Księgarni z planszowymi newsami była prezentacją tej gry.
Jak dla mnie super. The Golden Temple można grać razem z El Dorado jak i oddzielnie.

Link do filmiku
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

andrzej233 pisze: 14 kwie 2022, 12:44
PytonZCatanu pisze: 14 kwie 2022, 12:38
andrzej233 pisze: 14 kwie 2022, 12:34 Czy dodatek the golden temples ma te same rozmiary kart? Wiem, że to inny wydawca, ale karty wydają się podobnych rozmiarów. Ma ktoś, może potwierdzić?

Łączył ktoś podstawkę z dodatkiem + the golden temples? Jak się gra?
Poprzednie zagraniczne wydania Eldorado miały takie mikrokarty, na pewno różne od wydania polskiego.

Są plotki że GT będzie po polsku, ale na razie nic oficjalnie.
Czuję się jak czytając zasady el dorado (niedomówienie). Poprzednie? To teraz zmieniły się?
https://boardgamegeek.com/boardgame/217 ... s?pageid=2

No tak.... Nie wiem skąd to zdziwienie. 🤷
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

tomp pisze: 14 kwie 2022, 12:47
PytonZCatanu pisze: 14 kwie 2022, 12:38
Spoiler:
Są plotki że GT będzie po polsku, ale na razie nic oficjalnie.
Jeśli GT to The Golden Temple to na wywiadzie przedstawiciela Naszej Księgarni z planszowymi newsami była prezentacją tej gry.
Jak dla mnie super. The Golden Temple można grać razem z El Dorado jak i oddzielnie.

Link do filmiku
W wywiadzie dla Planszowych Newsów padła data nowego dodatku/samodzielnej kontynuacji Wyprawy do Eldorado - Złote świątynie powinny się pojawić w drugiej połowie 2023 roku.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2444
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 534 times
Been thanked: 461 times
Kontakt:

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Jiloo »

andrzej233 pisze: 14 kwie 2022, 12:34 Czy dodatek the golden temples ma te same rozmiary kart? Wiem, że to inny wydawca, ale karty wydają się podobnych rozmiarów. Ma ktoś, może potwierdzić?

Łączył ktoś podstawkę z dodatkiem + the golden temples? Jak się gra?
Pierwsze wydania El Dorado miały karty w rozmiarze Mini Euro (44x68 mm). W nowych są karty w rozmiarze Standard American (57x 87 mm).
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
kurzyszpon
Posty: 154
Rejestracja: 20 mar 2015, 15:06
Lokalizacja: Luboń / czasem Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 10 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: kurzyszpon »

Nie mam wyobrażenia ile mniejsze jest pudełko od dodatku od tego od podstawki. Myślicie, że wszystkie komponenty ( poza instrukcją) się zmieszczą w tym od dodatku?
Awatar użytkownika
Mrukar
Posty: 171
Rejestracja: 06 cze 2021, 13:48
Has thanked: 148 times
Been thanked: 90 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Mrukar »

kurzyszpon pisze: 25 kwie 2022, 17:10 Nie mam wyobrażenia ile mniejsze jest pudełko od dodatku od tego od podstawki. Myślicie, że wszystkie komponenty ( poza instrukcją) się zmieszczą w tym od dodatku?
Zmieściłem wszystko za wyjątkiem planszetek graczy, rynku i instrukcji podstawki. Oczywiście z pudełka wyjąłem tekturową wkładkę. Niestety kiedy wyjdzie dodatek ze świątyniami trzeba będzie z powrotem przesiąść się do dużego pudełka :P
andrzej233
Posty: 20
Rejestracja: 24 lis 2021, 22:52
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: andrzej233 »

kurzyszpon pisze: 25 kwie 2022, 17:10 Nie mam wyobrażenia ile mniejsze jest pudełko od dodatku od tego od podstawki. Myślicie, że wszystkie komponenty ( poza instrukcją) się zmieszczą w tym od dodatku?
ja trzymam wszystko z dodatku demony dzungli w podstawce.
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 69 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: bdm »

A z pudłami z dodatków co robicie? Gdzieś je trzeba trzymać bo wyrzucać to raczej chyba nie. Może być potem problem ze sprzedażą takiej gry.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

Ja trzymam w łóżku 🙂

(Edit: w sensie w pudle, tam gdzie pościel, a nie że pod kołdrą 😁)
Awatar użytkownika
miker
Posty: 708
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 552 times
Been thanked: 423 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: miker »

bdm pisze: 09 maja 2022, 13:53 A z pudłami z dodatków co robicie? Gdzieś je trzeba trzymać bo wyrzucać to raczej chyba nie. Może być potem problem ze sprzedażą takiej gry.
Zawsze wyrzucam. Nie kupuję gier z myślą o odsprzedaży. Jak będę się chciał pozbyć i trafi mi się "fanatyk pudełek" to mu co najwyżej nie sprzedam :D
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

miker pisze: 09 maja 2022, 14:42
bdm pisze: 09 maja 2022, 13:53 A z pudłami z dodatków co robicie? Gdzieś je trzeba trzymać bo wyrzucać to raczej chyba nie. Może być potem problem ze sprzedażą takiej gry.
Zawsze wyrzucam. Nie kupuję gier z myślą o odsprzedaży. Jak będę się chciał pozbyć i trafi mi się "fanatyk pudełek" to mu co najwyżej nie sprzedam :D
Nawet w stopce masz "sprzedam" 😜😉
Awatar użytkownika
miker
Posty: 708
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 552 times
Been thanked: 423 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: miker »

PytonZCatanu pisze: 09 maja 2022, 14:45
miker pisze: 09 maja 2022, 14:42
bdm pisze: 09 maja 2022, 13:53 A z pudłami z dodatków co robicie? Gdzieś je trzeba trzymać bo wyrzucać to raczej chyba nie. Może być potem problem ze sprzedażą takiej gry.
Zawsze wyrzucam. Nie kupuję gier z myślą o odsprzedaży. Jak będę się chciał pozbyć i trafi mi się "fanatyk pudełek" to mu co najwyżej nie sprzedam :D
Nawet w stopce masz "sprzedam" 😜😉
Muszę dodać "nie fanatykom pudełek" ;)
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 69 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: bdm »

PytonZCatanu pisze: 09 maja 2022, 14:09 Ja trzymam w łóżku 🙂

(Edit: w sensie w pudle, tam gdzie pościel, a nie że pod kołdrą 😁)
A pościel na półkach? 😆
ODPOWIEDZ