Ark Nova (Mathias Wigge)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4730
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1244 times
Been thanked: 1457 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Mr_Fisq »

Co do minusów - gra nie jest odczuwalnie bardziej abstrakcyjna od Terraformacji?
TM może nie jest szczytem klimaciarstwa w euro, ale większość rzeczy mi się w niej na ogół spinała (np. wprowadzam drapieżniki, więc zjadają czyichś roślinożerców; zsyłam asteroidę, to rośnie temperatura, czyjeś roślinki są niszczone, etc.).
Jak to wygląda w Ark Nova?
Sprzedam: Root z dodatkami, Lands of Galzyr, Sands of Shurax, Etherfields KS PL, Inferno i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1971
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 858 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Neoptolemos »

Moim zdaniem "klimat" jest na podobnym poziomie - a jeśli nawet mechanika jest troszkę bardziej abstrakcyjna, to z uwagi na łatwo przyswajalny temat w ogóle nie przeszkadza. Współpraca z zagranicznym zoo ułatwia Ci "sprowadzanie" zwierząt z danego kontynentu, współpraca z uniwersytetem ułatwia pozyskanie sponsora skupionego na badaniach. Można wypuszczać dzikie zwierzęta na wolność w ramach rekonstrukcji ekosystemu. Pawilony zwiększają atrakcyjność zoo, a kioski po prostu przynoszą dodatkowy dochód. Jak dla mnie się to wystarczająco spina, choć oczywiście nie grałbym w Ark Nova li tylko dla klimatu.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1621
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 740 times
Been thanked: 1109 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

Mr_Fisq pisze: 30 maja 2022, 11:38 Co do minusów - gra nie jest odczuwalnie bardziej abstrakcyjna od Terraformacji?
TM może nie jest szczytem klimaciarstwa w euro, ale większość rzeczy mi się w niej na ogół spinała (np. wprowadzam drapieżniki, więc zjadają czyichś roślinożerców; zsyłam asteroidę, to rośnie temperatura, czyjeś roślinki są niszczone, etc.).
Jak to wygląda w Ark Nova?
Dla mnie feeling zasiedlania zoo był odczuwalny. Jedynie samo układanie hexowych kartoników na planszy zoo to był taki element, który mógłbym pominąć i od razu mieć te kafle nadrukowane (no, ale wtedy 1 karta z puli akcji nam spada). Widziałem, że moja planszetka zostaje zasiedlona zwierzakami z afryki, że te 3 ptaszyska ładnie wrzucam do klatki dla ptaków żeby były w jednym miejscu. Jakaś karta poszukiwacza koali pozwalała dostawać jakiś profit z kart oznaczonych australią, bo gościu się zna na tamtejszej faunie. Same zwierzaki też mają nazwy umiejętności. Przykładowo krokodyl ma umiejętność snapping, czyli silne i szybkie połamanie czegoś z ostrym dźwiekiem trzaskania. Umiejętność ta pozwala podebrać kartę z displaya. Małpka ma umiejętność mądrość, która pozwala ułożyć jakąś kartę z toru akcji na pozycji 1.

Nie jest to kompletnie oderwane od rzeczywistości i w jakimś stopniu odnosi się do danego zwierzaka.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
IrasArgor
Posty: 381
Rejestracja: 26 kwie 2016, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 125 times
Been thanked: 74 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: IrasArgor »

Same zwierzęta i ich wymagania nie są abstrakcyjne, muszą być umieszczone blisko wody, pagórków itp., te najbardziej dochodowe wymagają mocnej specjalizacji w danej gromadzie lub regionie świata. Sponsoring i cele zachowania gatunków, czy punktowania na koniec gry są takie typowo eurowe, bo tyczą się gromady, ragionu, bioróżnorodności w naszym zoo. Niby to suche ale ładnie ubrane tematycznie stąd nie czuje by to było mocno odklejone, albo doklejone, zależy kto jak patrzy 😉.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4730
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1244 times
Been thanked: 1457 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Mr_Fisq »

Neoptolemos pisze: 30 maja 2022, 11:51 Jak dla mnie się to wystarczająco spina, choć oczywiście nie grałbym w Ark Nova li tylko dla klimatu.
Też nie gram w Euro dla klimatu, ale gier na rynku jest tyle, że można wybrzydzać; a ja lubię czuć, że moje akcje mają związek z tematyką gry, a nie są tylko abstrakcyjnym przesuwaniem kosteczek/suwaków/meepli...

PS. Myślę, że moje obawy o nadmierną abstrakcyjność Ark Novy zostały rozwiane.
Sprzedam: Root z dodatkami, Lands of Galzyr, Sands of Shurax, Etherfields KS PL, Inferno i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1621
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 740 times
Been thanked: 1109 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

Mr_Fisq pisze: 30 maja 2022, 12:09
PS. Myślę, że moje obawy o nadmierną abstrakcyjność Ark Novy zostały rozwiane.
Jeżeli chcesz to ja chętnie zagram partię na TTS.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
IrasArgor
Posty: 381
Rejestracja: 26 kwie 2016, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 125 times
Been thanked: 74 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: IrasArgor »

Jeszcze jedna rzecz o której bym zapomniał, a myślę, że ma znaczenie. Gra ma silny vibe ekologiczny i edukacyjny. Każde zwierze w grze poza nazwą zwyczajową, nazwą łacińską, regionem występowania jest oznaczone kategorią z czerwonej listy gatunków zagrożonych (z pominięciem kategorii najmniejszej troski).
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4730
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1244 times
Been thanked: 1457 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Mr_Fisq »

ave.crux pisze: 30 maja 2022, 12:16
Spoiler:
Jeżeli chcesz to ja chętnie zagram partię na TTS.
Dzięki, ale grywam w wersje elektroniczne tylko gdy bardzo tęsknię za daną planszówką, a nie udaje mi się nakłonić ekipy do grania + w grę nie da się sensownie grać solo.

Jak gra utrzyma się w czołówce, to prędzej czy później trafi u mnie na stół w ramach odgrywania topu BGG.
Sprzedam: Root z dodatkami, Lands of Galzyr, Sands of Shurax, Etherfields KS PL, Inferno i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 435
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 79 times
Been thanked: 519 times
Kontakt:

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: crazygandalf »

Mieliśmy okazję trochę pograć w Ark Novę, więc postanowiliśmy nagrać również gameplay, a także naszą recenzję. Zapraszamy do oglądania:
https://youtu.be/RnFnwsNlBl8
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

Panie, panowie. Top10 pękło.

Aktualnie to jest nr 9.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1987 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: warlock »

Ponury żart, zaiste ;).
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2104
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: tomp »

warlock pisze: 15 cze 2022, 13:09 Ponury żart, zaiste ;).
Nie żart, a fakt.
Wydaje mi się, że do końca roku prześcignie TM.

PS. Fanów Ark Novy przepraszam, za umiarkowany pesymizm 8)
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
sasquach
Posty: 1843
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 939 times
Been thanked: 588 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: sasquach »

PytonZCatanu pisze: 15 cze 2022, 13:06 Panie, panowie. Top10 pękło.

Aktualnie to jest nr 9.
[...]

W każdym razie kibicuję, bo to świetna gra jest.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1112 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: detrytusek »

Wiadomo coś bliżej odnośnie premiery niż III kwartał?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Rience
Posty: 42
Rejestracja: 14 sty 2020, 18:21
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Rience »

7 czerwca było info, że kontenerowiec podobno wypływał z Malezji. Więc pewnie koniec czerwca/początek lipca będzie w Polsce (+ opóźnienie samej premiery, żeby przedsprzedaż ze sklepu Portalu dostała wcześniej)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

Rozegrałem 5 partię. 3 osoby, 2:20 czas gry. Wszyscy na zaawansowanych planszetkach.

Gra była satysfakcjonująca, zagrałem inaczej niż dotychczas (mocne skupienie na ochronie przyrody). Podtrzymuje ocenę 9/10 🙂

Dylemat mam tylko, czy zatrzymać angielską wersję czy próbować wymieniać na polską. Każde rozwiązanie ma plusy i minusy.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1621
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 740 times
Been thanked: 1109 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

Rience pisze: 22 cze 2022, 16:02 7 czerwca było info, że kontenerowiec podobno wypływał z Malezji. Więc pewnie koniec czerwca/początek lipca będzie w Polsce (+ opóźnienie samej premiery, żeby przedsprzedaż ze sklepu Portalu dostała wcześniej)
Dzisiaj było info, że kontenerowiec jest na wysokości Francji przy kanale La Manche
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
maciek-jagiel
Posty: 29
Rejestracja: 13 mar 2022, 16:30
Has thanked: 8 times
Been thanked: 9 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: maciek-jagiel »

ave.crux pisze: 22 cze 2022, 16:32
Rience pisze: 22 cze 2022, 16:02 7 czerwca było info, że kontenerowiec podobno wypływał z Malezji. Więc pewnie koniec czerwca/początek lipca będzie w Polsce (+ opóźnienie samej premiery, żeby przedsprzedaż ze sklepu Portalu dostała wcześniej)
Dzisiaj było info, że kontenerowiec jest na wysokości Francji przy kanale La Manche
Ja widziałem dzisiaj info o kontenerowcu z "Clash of Cultures"..to ten sam statek ?
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1621
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 740 times
Been thanked: 1109 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

maciek-jagiel pisze: 22 cze 2022, 17:05
Ja widziałem dzisiaj info o kontenerowcu z "Clash of Cultures"..to ten sam statek ?
Z tego, że ten news był ok. dni temu o statku z ark nova to by się zgadzało, że ten sam.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1020
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 757 times
Been thanked: 236 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Beskid »

sasquach
Posty: 1843
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 939 times
Been thanked: 588 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: sasquach »

Czemu ciekawa?
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1020
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 757 times
Been thanked: 236 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Beskid »

sasquach pisze: 23 cze 2022, 22:11 Czemu ciekawa?
To moja subiektywna ocena. Recenzje tego autora są staranne i kompleksowe, lubię. Zawsze możesz przeczytać i wyrobić sobie własną opinię.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 873
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 204 times
Been thanked: 305 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: konradstpn »

Co to za fenomen z tą losowością w Ark Nova ??? Karcianka prawie zawsze z definicji jest podatna na losowy dociąg. Przyjmując takie kryterium to Podwodne Miasta, 51 Stan MS są losowymi grami nie wspominając już o TM czy Brass, które nie mają nawet rynku kart. Mając przed sobą pękaty stos kart niespecjalnie rozsądne jest czekanie na te kilka upragnionych i sztywne trzymanie się strategii założonej na początku. A może trzeba być po prostu elastycznym, dokonać korekt w planach i optymalnie wykorzystać to co akurat otrzymujemy.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

Beskid pisze: 23 cze 2022, 22:00 ciekawa recenzja
https://www.turlnij.pl/2022/05/09/w-tym ... -ark-nova/
Zaraz, tam jest napisane że obie strony planszy głównej się różnią 😮 to prawda? Nigdy tego nie wyłapałem!

Nie mam teraz pod ręką - ktoś napisze czym dokładnie?
Kal-El83
Posty: 1152
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 243 times
Been thanked: 137 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Kal-El83 »

Rynek jest ułożony w pionie na jednej a w poziomie na drugiej stronie. Nie wiem, ale chyba innych różnic nie ma.
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
ODPOWIEDZ