Ark Nova (Mathias Wigge)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: poxi »

PytonZCatanu pisze: 23 cze 2022, 22:31 Zaraz, tam jest napisane że obie strony planszy głównej się różnią 😮 to prawda? Nigdy tego nie wyłapałem!

Nie mam teraz pod ręką - ktoś napisze czym dokładnie?
Ustawieniem kart na stole. Bez wpływu na mechanikę gry.
https://youtu.be/Y3CxGy8yNos?t=267
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1605
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 730 times
Been thanked: 1092 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

Premiera określona. Oczywiście portalowcy dostaną to ok. 14 dni wcześniej.
Obrazek
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 716 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: arturmarek »

konradstpn pisze: 23 cze 2022, 22:28 Co to za fenomen z tą losowością w Ark Nova ??? Karcianka prawie zawsze z definicji jest podatna na losowy dociąg. Przyjmując takie kryterium to Podwodne Miasta, 51 Stan MS są losowymi grami nie wspominając już o TM czy Brass, które nie mają nawet rynku kart. Mając przed sobą pękaty stos kart niespecjalnie rozsądne jest czekanie na te kilka upragnionych i sztywne trzymanie się strategii założonej na początku. A może trzeba być po prostu elastycznym, dokonać korekt w planach i optymalnie wykorzystać to co akurat otrzymujemy.
Nie grałem w Ark Nova, więc się wypowiem :)
Nie grałem też w 51 Stan, tylko w Osadników i to dosłownie 2 razy bardzo dawno, więc ciężko mi porównać.

Terraformacja: z tego powodu osoby narzekające na losowy dociąg grają z draftem. Poza tym kupujesz karty i możesz wybrać, które kupić, zawsze też możesz sprzedać za jednego kredyta.
Brass: tutaj czynnik losowy jest minimalny, ja gram w Lancashire, a z tego co kojarzę, to w Birmingham jest jeszcze mniej "losowo". Zaczynasz z 8 kartami, a zagrasz 20, także możesz bardzo dobrze zaplanować, dodatkowo ostatnie 8 kart w erze zagrywasz bez dociągania, więc nie ma sytuacji "Kur! nic mi nie doszło" vs "Wow! Idealnie!". No i większość akcji wykonujesz dowolną kartą.
Podwodne Miasta: Tutaj też jestem nie na świeżo, bo ostatni raz grałem parę lat temu. Najmocniejsze karty też kupujesz z rynku, poza tym naturalnie jesteś zmuszony wyrzucać karty, więc da się to kontrolować. Dodatkowo, te karty to często dodatek do akcji głównej.

Po obejrzeniu 2-osobowej rozgrywki na Before you Play można odnieść wrażenie, że rynek a AN często się "blokuje", podobnie jak w Na Skrzydłach, i przez dłuższy gracze dobierają w ciemno. Jak karta Ci nie pasuje to nie masz z nią co zrobić, jeśli nie masz kart, które umożliwiają Ci zrobienie coś z tą kartą. No i dociągając w ciemno jest spore ryzyko na efekt "Kur! nic mi nie doszło" vs "Wow! Idealnie!". Zaznaczam, że takie poczucie jest zupełnie subiektywne, bo, mimo tego efektu w Terraformacji, ja wolę grać bez draftu, bo jest szybciej i mam wystarczająco kombinowania z zagrywaniem kart, nie potrzebuję już się skupiać na drafcie. Ale np. Calico losowa końcówka doprowadza mnie do szału, w większości rozgrywek kilka ostatnich rund to czekanie na odpowiednie kafelki: jeśli dostane taki kształt lub taki kolor to zdobędę 7pkt, jeśli jakimś cudem wyjdzie ten kształt o tym kolorze to dostanę 12pkt.

Także każdy zainteresowany musi raczej samemu wypróbować czy w połączeniu z innymi mechanikami ta losowość przeszkadza. Sądząc po ocenach na BGG, większości nie przeszkadza.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1605
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 730 times
Been thanked: 1092 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

arturmarek pisze: 24 cze 2022, 10:27
Po obejrzeniu 2-osobowej rozgrywki na Before you Play można odnieść wrażenie, że rynek a AN często się "blokuje", podobnie jak w Na Skrzydłach, i przez dłuższy gracze dobierają w ciemno. Jak karta Ci nie pasuje to nie masz z nią co zrobić, jeśli nie masz kart, które umożliwiają Ci zrobienie coś z tą kartą.
Grałem w Ark Nova więc się wypowiem.
Na początku każdy z graczy otrzymuje 8 kart, z czego zostawia na ręce 4. Jeżeli chcesz to wprowadź homerule, który mówi o draftowaniu 8 kart przed wyborem 4 z nich. Zupełnie jak w TM.
Jak rynek się blokuje to po prostu bierzesz kartę wywołującą break i już rynek się aktualizuje. Przy czym sama mechanika break'a nie powoduje, że jest bliżej końca gry.
Są karty, których umiejętność mówi "Usuń dowolną liczbę kart z ręki, za każdą usuniętą dostajesz "jakiś bonus"". Problem w ark nova polega na tym, że szybko można się pomylić w swojej taktyce i zostać bez kasy, co za tym idzie, bez możliwości budowania i zagrywania kart. Uważam, że to jest największa bolączka tej gry, a nie fakt, że karty mogą nie podchodzić.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1002
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 747 times
Been thanked: 229 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Beskid »

ave.crux pisze: 24 cze 2022, 10:44 Zupełnie jak w TM.
mat_eyo pisze: 17 maja 2022, 12:23 Ta gra jest losowa i trzeba to brać na klatę, w tym wątku chyba jedynie Jax uparcie twierdzi, że losowości tu nie ma ;) Ja bym zaryzykował stwierdzenie, że na pewno jest bardziej losowa (albo mniej kontrolowalna) od Terraformacji. W TM masz standardowe projekty, więc jeśli krytycznie potrzebujesz np. produkcji energii, to możesz sobie ją po prostu kupić. Drogo, ale możesz. Jeśli w AN krytycznie potrzebujesz jakiegoś symbolu, a masz już odpowiednie Zoo partnerskie (albo jest to symbol inny, niż kontynent), to możesz co najwyżej liczyć, że uda Ci się dobrać.
--
arturmarek pisze: 24 cze 2022, 10:27 Także każdy zainteresowany musi raczej samemu wypróbować czy w połączeniu z innymi mechanikami ta losowość przeszkadza. Sądząc po ocenach na BGG, większości nie przeszkadza.
w punkt :) przy czym te krytyczne oceny też bywają ciekawie uzasadnione
Obrazek
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 869
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 202 times
Been thanked: 305 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: konradstpn »

arturmarek pisze: 24 cze 2022, 10:27
Terraformacja: z tego powodu osoby narzekające na losowy dociąg grają z draftem. Poza tym kupujesz karty i możesz wybrać, które kupić, zawsze też możesz sprzedać za jednego kredyta.
Granie z draftem nie rozwiązuje problemu losowego dociągu podczas gry i mocno wydłuża i tak już długą TM. W tym czasie można zagrać już w Twilight Imperium ;-) Sprzedaż za 1 MK jako element strategii ??? Pan raczy żartować :D To nawet mniej niż uścisk dłoni burmistrza za wybitne osiągnięcia w nauce
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4533
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1686 times
Been thanked: 2120 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

Beskid pisze: 24 cze 2022, 10:59
w punkt :) przy czym te krytyczne oceny też bywają ciekawie uzasadnione
Obrazek
Dlaczego karty z prawdziwymi zdjęciami to dla niektórych poważny problem?
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1002
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 747 times
Been thanked: 229 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Beskid »

PytonZCatanu pisze: 24 cze 2022, 11:45 Dlaczego karty z prawdziwymi zdjęciami to dla niektórych poważny problem?
Kwestia gustu, jednym się podoba innym mniej. Ogólnie klimat nie wygląda źle.
Przy czym ten pomysł ze stockowaniem oprawy graficznej to również powielenie. Widać, że autor czerpie garściami.

W opozycji można postawić podejście projektantów Łąki, chyba jednak ciekawiej i oryginalnie.
Awatar użytkownika
Beo
Posty: 129
Rejestracja: 02 wrz 2018, 11:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 125 times
Been thanked: 37 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Beo »

Nie znam żadnej gry, w której realne zdjęcia na kartach wyglądałyby (oczywiście subiektywnie) dobrze. Mam takie odczucie... 'biedy'? Karty z Ark Nova wyglądają jak coś, co przygotowujesz do domowego print'n'playowego prototypu swojej gry. Zdecydowanie preferuje ilustracje - np. Dune: Imperium a Dune: A Game of Conquest and Diplomacy, te same postacie, raz rysowane, raz zdjęcia - dla mnie niebo a ziemia.
Kolekcja
Sprzedam: Czarne Historie i inne.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1002
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 747 times
Been thanked: 229 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Beskid »

Przy czym wydaje się to przemyślane. Podobny pomysł w TM budził sporo kontrowersji w odbiorze, a to się zawsze przekłada na pisanie o tym tytule i co za tym idzie wzrost zainteresowania ;)
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 716 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: arturmarek »

konradstpn pisze: 24 cze 2022, 11:38
arturmarek pisze: 24 cze 2022, 10:27
Terraformacja: z tego powodu osoby narzekające na losowy dociąg grają z draftem. Poza tym kupujesz karty i możesz wybrać, które kupić, zawsze też możesz sprzedać za jednego kredyta.
Granie z draftem nie rozwiązuje problemu losowego dociągu podczas gry i mocno wydłuża i tak już długą TM. W tym czasie można zagrać już w Twilight Imperium ;-) Sprzedaż za 1 MK jako element strategii ??? Pan raczy żartować :D To nawet mniej niż uścisk dłoni burmistrza za wybitne osiągnięcia w nauce
Trochę nadinterpretowałeś mój komentarz. Nie napisałem, że sprzedaż za 1MK to strategia, tylko, że jak dostaniemy jaką kartę, której nie chcemy/możemy zagrać, to zawsze możemy ją sprzedać. Ten jeden kredyt za kartę ma marginalne znaczenie strategiczne, często zagra się całą grę bez sprzedaży ani jednej karty, jednak psychologicznie to może mieć znaczenie, że zawsze ta karta się do czegoś może przydać.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: elayeth »

PytonZCatanu pisze: 24 cze 2022, 11:45 Dlaczego karty z prawdziwymi zdjęciami to dla niektórych poważny problem?
Z uwagi na zawód, trochę interesuję się "designem" i wyrobiłem sobie zdanie, które można opisać jak niżej.
Minimalizm broni się zawsze lepiej. Spójność elementów i ich wzajemne uzasadnienie ma kluczowe znaczenie w ogólnym odbiorze dzieła.
Moim zdaniem jednym z lepszych projektantów graficznych w branży (nie mylić z artystą od grafik) jest Ian O-Thoole. Widać u niego duża dbałość o spójność i czytelność, mimo, że nie wszystkim to musi się podobać.
Dlatego nie kupiłem TM... bo tam jest tragiczny miszmasz... Do tego bardzo słabej jakości projekt graficzny kart (poza ilustracjami).
W Ark Nova jest dużo lepiej. Jedyna niezgodność jaką zauważyłem (gry jeszcze nie mam) to prawdziwie zdjęcia vs. stylizowane rysunki ludzi. Z pewnością całość designu robi czytelne i spójne wrażenie...
Dlatego też nie do końca rozumiem zarzut, że prawdziwie zdjęcia są niedopuszczalne. Jeżeli pasują do pozostałych elementów projektu to mogą być. Tutaj dobrano dość plastyczne ujęcia, które moim zdaniem nieźle się komponują.
sasquach
Posty: 1834
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 588 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: sasquach »

elayeth pisze: 24 cze 2022, 12:07 W Ark Nova jest dużo lepiej. Jedyna niezgodność jaką zauważyłem (gry jeszcze nie mam) to prawdziwie zdjęcia vs. stylizowane rysunki ludzi. Z pewnością całość designu robi czytelne i spójne wrażenie...
Ale przecież nie są stylizowane? Chyba, że jakąś konkretną kartę masz na myśli?
Spoiler:
Ale co do spójności to masz zupełną rację. To nie zdjęcia są problemem w Terraformacji. Choć od czasu gdy ktoś wspomniał, że ilustracje i ich miszmasz przypomina mu przeglądanie Wiedzy i Życia to inaczej na to patrzę :)
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2094
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: tomp »

Czy ekspert od Europy ma na zdjęciu odklejającą się sztuczną brodę ?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4108
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2653 times
Been thanked: 2562 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Gizmoo »

tomp pisze: 24 cze 2022, 12:39 Czy ekspert od Europy ma na zdjęciu odklejającą się sztuczną brodę ?
Ja na zdjęciu obok widzę KubęP. I już tego nie odzobaczę. :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=rX3PIT0Symo
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4533
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1686 times
Been thanked: 2120 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

Ekspert od Europy wygląda jak mój kolega. Zawsze mam z tego bekę 🙂
mementomoris
Posty: 145
Rejestracja: 21 wrz 2020, 12:09
Has thanked: 66 times
Been thanked: 41 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: mementomoris »

arturmarek pisze: 24 cze 2022, 10:27
konradstpn pisze: 23 cze 2022, 22:28 Co to za fenomen z tą losowością w Ark Nova ??? Karcianka prawie zawsze z definicji jest podatna na losowy dociąg. Przyjmując takie kryterium to Podwodne Miasta, 51 Stan MS są losowymi grami nie wspominając już o TM czy Brass, które nie mają nawet rynku kart. Mając przed sobą pękaty stos kart niespecjalnie rozsądne jest czekanie na te kilka upragnionych i sztywne trzymanie się strategii założonej na początku. A może trzeba być po prostu elastycznym, dokonać korekt w planach i optymalnie wykorzystać to co akurat otrzymujemy.
Nie grałem w Ark Nova, więc się wypowiem :)
Nie grałem też w 51 Stan, tylko w Osadników i to dosłownie 2 razy bardzo dawno, więc ciężko mi porównać.
Nie grałem w Ark Nova, więc też się wypowiem. ;) Ale mogę się tylko do losowości osadników. Tamże startowy dociąg kart raz spowodował, że prawie od razu poddałem grę - całkowity brak budynków produkcyjnych, i właściwie brak możliwości zbudowania czegokolwiek z ręki spowodował, że miałbym pierwszą rundę w plecy - co byłoby już nie do odrobienia.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4533
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1686 times
Been thanked: 2120 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

Nie no, to są trochę jednak jaja!
Jest już wyżej niż Projekt Gaja!
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4710
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1234 times
Been thanked: 1452 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Mr_Fisq »

Zaraz weźmie też Rebelię.
Kolejne wyzwanie to dopiero TI.
Sprzedam: Majowe obniżki: Root, Cykle Arkham, Etherfields KS PL, Lanzerath Ridge i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1002
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 747 times
Been thanked: 229 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Beskid »

W top strategicznych jest już w piątce :mrgreen:
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: elayeth »

sasquach pisze: 24 cze 2022, 12:23 Ale przecież nie są stylizowane? Chyba, że jakąś konkretną kartę masz na myśli?
Spoiler:
W sumie gry nie mam, a się wypowiadam. ;)
Przejrzałem na szybko BGG, ale te zdjęcia wklejone lepiej pokazują jak jest naprawdę. Jest ciut gorzej niż sądziłem, ale nadal w miarę spójnie. Zdjęcie Science Istitute dla przykładu jest dość przeciętne... niemniej uważam, że całość kart robi spójne wrażenie, design elementów graficznych kart jest też niezły.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Ryu »

PytonZCatanu pisze: 24 cze 2022, 14:26 Nie no, to są trochę jednak jaja!
Jest już wyżej niż Projekt Gaja!
Czemu jaja? Dla mnie powinna być przed PG :P

Swoja drogą niesamowite jak bardzo losowość dociągu kart przeszkadza tym którzy jeszcze nie zagrali a jak nie przeszkadza tym co już mają kilka partii za sobą :lol:
Co do wyglądu kart to dla mnie stoi zdecydowanie wyżej niż Mars ale wiadomo - każdy lubi co lubi :)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4533
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1686 times
Been thanked: 2120 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

Mr_Fisq pisze: 24 cze 2022, 14:39 Zaraz weźmie też Rebelię.
Kolejne wyzwanie to dopiero TI.
Baza Rebelii padła!
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 763
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 479 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: _Berenice_ »

Hej!

Chciałabym was wszystkich zaprosić do zerknięcia na filmik Planszówkowego PKS-u. Będę wdzięczna za wszystkie uwagi, wrażenia, spostrzeżenia - recenzje pisane robię od lat, ale taka forma to dla mnie nowość :oops: Oczywiście na priv, aby nie zaśmiecać wątku :wink:

https://www.youtube.com/watch?v=8p4RHgJNyZo&t=240s
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7333
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: detrytusek »

_Berenice_ pisze: 01 lip 2022, 10:57 Hej!

Chciałabym was wszystkich zaprosić do zerknięcia na filmik Planszówkowego PKS-u. Będę wdzięczna za wszystkie uwagi, wrażenia, spostrzeżenia - recenzje pisane robię od lat, ale taka forma to dla mnie nowość :oops: Oczywiście na priv, aby nie zaśmiecać wątku :wink:

https://www.youtube.com/watch?v=8p4RHgJNyZo&t=240s
Kilka uwag. Primo - Ciemność widzę. Więcej światła i nie wciskaj się do ciemnego narożnika :). Po drugie primo...rany nie trigeruj końca gry, nie rób incoma i nie rób finalnego scoringu! Uszy miały zawał.
Z pozytywów. Fajny głos, dykcja mimo szybkiej wymowy i sensowne wypowiedzi. Przyjemnie się oglądało.
Spoiler:
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ