gra ciężka, mniej znana, dla 2os, mała obsługa?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

gra ciężka, mniej znana, dla 2os, mała obsługa?

Post autor: rdbeni0 »

Szukam inspiracji do kolejnych tytułów i myślę w co ewentualnie moglibyśmy kiedyś zagrać jako doświadczona para graczy (1on1 lub koop). Kilka zasad którymi się kieruję:

-- mniej znana: czyli NIE z topki rankingu BGG i NIE żaden hit, ale raczej coś typu "ukryty diament"
-- gra powinna świetnie chodzić dla 2os (najlepszy jest przedział 2-4; ale w 70% przypadkach byłaby grana w 2os)
-- preferowane pozycje w rankingu BGG: 300-1500 (bo ten zakres mamy mniej obcykany)
-- ciężka, lub średnio-ciężka; waga wg BGG powyżej 3.00++, najlepiej w zakresie 3.00 - 4.20
-- NIE chcemy gry dla dzieci, dla początkujących graczy, "beginner friendly", ALE chcemy coś co może być uznane dla "hardcorowych graczy"
-- stosunkowo szybki setup i mało męcząca ogólna obsługa gry; chcę uniknąć sytuacji w której jest zbyt dużo rozmieniania żetonów, tasowania kart, wywracania wszystkiego do góry nogami co rundę... oczywiście jakaś obsługa gry musi być - pionki same się nie przesuwają a karty nie tasują - ale żeby nie było to zbyt "męczące"
-- jakieś standardowe pudełko, bez udziwnień
-- bez wypychających pudełko figurek (pionków nie uznajemy za figurki)
-- preferujemy gry typu euro i koopy
-- przyzwoita cena
-- żeby nakład nie był skończony, łatwo dostępna na rynku pierwotnym/wtórnym (gry kupujemny raczej przez olx i ten kanał zakupu jest preferowany)

Ostatnio np. odkryliśmy Pret a Porter - https://boardgamegeek.com/boardgame/87890/pret-porter : miejsce w rankingu BGG około 635, ciężkość 3.58, chodzi dobrze dla 2 osób. Chociaż ma swoje mankamenty, to nam się spodobała: co ciekawe znacznie bardziej od tytułów, które mogą być uznane za znane i lubiane, a więc stwierdziłem, że poszukam czegoś podobnego i co potencjalnie kiedyś kupię.

Z gier bardziej znanych np. mam na radarze Food Chain Magnate - ale gry znane łatwo się sprawdza i googluje. Dlatego nie o tym jest topic, lecz o "ukrytych diamentach", które z jakiegoś powodu przeszły bez większego echa.
Ostatnio zmieniony 18 lip 2022, 19:12 przez rdbeni0, łącznie zmieniany 2 razy.
tommyray
Posty: 1336
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 413 times
Been thanked: 566 times
Kontakt:

Re: gra ciężka, mniej znana, dla 2os, mała obsługa?

Post autor: tommyray »

Rzuć okiem na Paxy - Pax Pamir jako starter, lub Pax Renaissance. Jedyne w swoim rodzaju, konfrontacyjne i bardzo analityczno dedukcyjne, wiele zmiennych i wiele dróg do zwycięstwa. Pamira grałem w dwie osoby - bardzo szybka, wręcz szachowa rozgrywka. Renaissance w dwóch mi się nie udało - nie ocenię w tym względzie, ale cenię oczko wyżej od Pamira. Oba tytuły najlepsze chyba w 3-4, choć w Pamira można nawet i w 5.
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: gra ciężka, mniej znana, dla 2os, mała obsługa?

Post autor: trixon »

Obczaj sobie Curious Cargo jeżeli instrukcja w języku angielskim nie stanowi problemu.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1029
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 435 times

Re: gra ciężka, mniej znana, dla 2os, mała obsługa?

Post autor: karmazynowy »

Pipeline
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Fidel-F2
Posty: 313
Rejestracja: 12 gru 2021, 15:21
Has thanked: 129 times
Been thanked: 44 times

Re: gra ciężka, mniej znana, dla 2os, mała obsługa?

Post autor: Fidel-F2 »

Poleciłbym Assyrię ale ma na bgg 2,99 :mrgreen:
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 498
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 965 times
Been thanked: 215 times

Re: gra ciężka, mniej znana, dla 2os, mała obsługa?

Post autor: ZygfrydDeLowe »

I kolejny głos na Curious Cargo.
Spełnia większość waszych wymagań.

Małe pudełko, szybki setup, prosta obsługa gry.
Największa mała gra w jaką miałem okazję zagrać :)
Jest spore pole do podejmowania długofalowych decyzji i planowania.
Cena też przyzwoita.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1483
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 723 times

Re: gra ciężka, mniej znana, dla 2os, mała obsługa?

Post autor: arturmarek »

Trzy "ani duże ani małe" gry Uwego są ciekawe:
Szklany Szlak: super działa na dwie osoby, system wyboru akcji daje możliwości mind-gameów
Loyang: dość unikalna gierka rolnicza, mega ciasna. Dla mnie jedynym minusem jest to, że po kilku rozgrywkach zawsze kończyliśmy grę w przedzialem 17-19pkt, a większość gier byłą rozstrzygana na tie-breakerze.
Nusfjord: nie grałem, bo jakoś mi się nigdy nie udało zdobyć wersji angielskiej w rozsądnej cenie, a nitk po polsku nie wydał (Portalowi się pomyliło i wydał nie tę islandzką grę Uwego, którą powinni ;) )

Z nieogranych przeze mnie, ale na radarze: Pipeline, Imperium.

Trochę się Twoje wymagania wykluczają. Większość gier ciężkich wg BGG ma sporą obsługę. Większość z gier TOP300-1500 BGG jest gorzej dostępnych. Tak jak wspomniany Pipeline czy Nusfjord...
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2809
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 526 times

Re: gra ciężka, mniej znana, dla 2os, mała obsługa?

Post autor: kaszkiet »

- Crown of Emara - absolutnie atematyczne euro, ale fajne i sprawne. Nieprzesadnie ciężkie.
- Circadians: First Light - zaraz będzie druga edycja. Kosmos, obca planeta, ładne grafiki, niełatwe planowanie zużycia zasobów przed rozegraniem każdej rundy.
- wspomniane wcześniej Pipeline - bardzo krótka kołderka, trudna gra ekonomiczna, która bardzo dobrze chodzi w każdym składzie.
ODPOWIEDZ