Etherfields czy Tainted Grail

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 471
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 33 times
Been thanked: 27 times

Etherfields czy Tainted Grail

Post autor: the_ka »

Cześć

Pytanie do osób które ograły oba tytuły. Czy warto sięgać po oba tytuły czy raczej będzie to podobne odczucie co do mechaniki a tylko tematyka daje inne odczucie. Poczytałem trochę o obu tytułach i wiem mniej więcej czym się różnią. Chodzi mi o to czy po zagraniu w jeden tytuł siegając po drugi nie będę się czuł jakbym grał w to samo tylko w innym klimacie.
Tematycznie bardziej podoba mi się Etherfields. Gra do typowego grania solo.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4549
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1371 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: Etherfields czy Tainted Grail

Post autor: Hardkor »

Nie, mechaniki są inne. Owszem czuć, że podobnie chodzisz po planszy, czytasz wersy, ale to jak w każdej grze przygodowej. Czy warto? TG na pewno moim zdaniem, bo jest lepsza pod prawie każdym względem (jedyny jej minus to grind, którego nie ma w etherfields).
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
tomekmani3k
Posty: 601
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Etherfields czy Tainted Grail

Post autor: tomekmani3k »

Tainted grail ograłem prawie 3 kampanie, a Etherfields tylko kilka snów ale bazując na swoim doświadczeniu i opiniach innych to wydaję mi się, że główna różnica dotyczy fabuły.

TG opowiada jedna historie, która stopniowo się rozwija ale cały czas jest gdzieś wątek główny który pcha grę do przodu. Mechanicznie nie czuć wielu zmian przechodząc kolejne rozdziały.
Etherfields składa się z wielu snów, bardzo często mocno różniących się między sobą ale nie ma jakiegoś mocnego tematu głównego, chodzi o odkrywanie świata i nowych mechanik.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Etherfields czy Tainted Grail

Post autor: grzeslaw90 »

the_ka pisze: 02 sie 2022, 12:56 Cześć

Pytanie do osób które ograły oba tytuły. Czy warto sięgać po oba tytuły czy raczej będzie to podobne odczucie co do mechaniki a tylko tematyka daje inne odczucie. Poczytałem trochę o obu tytułach i wiem mniej więcej czym się różnią. Chodzi mi o to czy po zagraniu w jeden tytuł siegając po drugi nie będę się czuł jakbym grał w to samo tylko w innym klimacie.
Tematycznie bardziej podoba mi się Etherfields. Gra do typowego grania solo.
Dwie różne gry. Osobiście wolę TG, bo Etherfields mnie irytował swoją coreową mechaniką talii.
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 471
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 33 times
Been thanked: 27 times

Re: Etherfields czy Tainted Grail

Post autor: the_ka »

Hardkor pisze: 02 sie 2022, 13:09 Nie, mechaniki są inne. Owszem czuć, że podobnie chodzisz po planszy, czytasz wersy, ale to jak w każdej grze przygodowej. Czy warto? TG na pewno moim zdaniem, bo jest lepsza pod prawie każdym względem (jedyny jej minus to grind, którego nie ma w etherfields).
a czy klimat Etherfields nie nadrobi "braków mechanicznych"?

Jezeli juz brac TG to gołe czy z SG?
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1390
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 172 times

Re: Etherfields czy Tainted Grail

Post autor: Emil_1 »

Moim zdaniem TG to świetna gra i mimo, że zdarzyło mi się biegać przez mapę tam i z powrotem to zdarzyło się to raz ( i to z winy Buga w księdze scenariuszy). Co do grind'a to tylko raz się wkurzyłem
Spoiler:
Najlepsza częścią tej gry jest klimat (polecam oficjalny soundtrack) i uczucie, że rzeczywiście "świat się kończy" z poczuciem przytłoczenia oraz wczucia się w historię.

Jeśli chcesz przeżyć zajebistą przygodę to TG.
Miłego dnia! :)
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4549
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1371 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: Etherfields czy Tainted Grail

Post autor: Hardkor »

the_ka pisze: 02 sie 2022, 13:27
Hardkor pisze: 02 sie 2022, 13:09 Nie, mechaniki są inne. Owszem czuć, że podobnie chodzisz po planszy, czytasz wersy, ale to jak w każdej grze przygodowej. Czy warto? TG na pewno moim zdaniem, bo jest lepsza pod prawie każdym względem (jedyny jej minus to grind, którego nie ma w etherfields).
a czy klimat Etherfields nie nadrobi "braków mechanicznych"?

Jezeli juz brac TG to gołe czy z SG?
To zależy kto jaki klimat woli :) Mi łatwiej się było wczuć w TG i mity arturiańskie. Na pewno Etherfields jest o wiele bogatsze w fantazje. TG jest dość standardowe i nie zaskakuje, zaś Ether to naprawdę wyjątkowa gra i wyjątkowe przedstawienie świata. Niestety minusem jej największym jest wg mnie jej rozwleczenie. Owszem sny są niezapomniane, ale tylko niektóre. Trafią ci się nudniejsze 2, potem powrót do starego snu czyli przejście całego by w jednym miejscu zmienić jeden dialog i dopiero znowu jest mega ciekawy. Mi było szkoda czasu na to, ale jak grasz solo i masz go nadmiar to nie będzie to wadą dla Ciebie, bo nawet te "nudniejsze" są dalej okej.

Co do TG to łatwiej kupić teraz z SG. Podobnie pewnie będzie tak sprzedać.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
tomekmani3k
Posty: 601
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Etherfields czy Tainted Grail

Post autor: tomekmani3k »

the_ka pisze: 02 sie 2022, 13:27

Jezeli juz brac TG to gołe czy z SG?
SG to 2 dodatkowe kampanie więc dają bardzo dużo. Ostatni rycerz jest dla mnie gorszy od Upadku Avalonu ale Wiek legend gra się bardzo przyjemnie. Dodatkowo czuć, że wszystkie 3 rozgrywają się w tym samym świecie.
Jeżeli klimat pasuje i lubisz gry z fabułą to bierz cały zestaw.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3388
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1055 times
Been thanked: 2063 times

Re: Etherfields czy Tainted Grail

Post autor: Ardel12 »

A jak w kontrze do kolegów powiem, że TG dla mnie to szrot i się męczyłem mocno, a grałem w 100% z zasadami i gra zabiła mi całą frajdę mechaniką. W sumie jak ktoś dobrze się bawił w TG to zwykle albo grał w tryb fabularny albo w końcu stosował uproszczenia. Oczywiście są wyjątki :) Fabuła w TG mi się bardziej podobała. Wybory istniały i miały przełożenie na nasze poczynania(nie jakieś wielkie, ale były).

Z kolei Etherfields choć potrafi również zmęczyć powtarzalnością drzemek, to jednak główne danie w postaci różnorodnych snów, z których każdy ma inną mechanikę i rzuca inne wyzwanie jest bardzo dobre. Fabuła dla mnie miałka i bzdetna. Sny nie są połączone ze sobą w żaden sposób i mamy odczucie raczej side questów niż przechodzenia głównej linii fabularnej. Mimo to bawiłem się znacząco lepiej i po przejściu kampanii nie miałem ochoty spalić gry jak TG.

Ja polecam Etherfieldsa z tych dwóch.
ODPOWIEDZ