Ekonomia - wanted dead or alive!

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3240
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 71 times
Kontakt:

Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: Veridiana »

Uwaga! Zakładam tradycyjny i chwytliwy temat z cyklu PORADŹCIE :mrgreen:

Nie z nudów ale z potrzeby zapytuję o grę ekonomiczną do 100zł. Niby proste. ALE! Przejrzałam sklepy i jeśli załączyć wyszukiwanie wg filtra gry ekonomiczne to włos się jeży co zostaje pod ten szyld wrzucone! (Ludzie, czy ktoś w ogóle tego pilnuje? czy ktoś w ogóle gra w te gry zanim je zaszufladkuje?)
Dlatego na razie umęczona przeglądam wszystko jak leci, sprawdzam na BGG jeśli brak komentarzy i stoję w miejscu.

Potrzebuję gry ekonomicznej, która przede wszystkim będzie prosta i niedługa, bo moje codzienne towarzystwo innych nie łyknie. Co ja rozumiem przez grę ekonomiczną? Musi chodzić o zarabianie kasy, acz nie musi być ona wyznacznikiem zwycięstwa. Typowe przykłady: Cuba, Brass. Niestety dla mojego grona za skomplikowane i za długie.

Strzelajcie proszę propozycjami, bo mnie się już w oczach mieni od obrazków i literek na różnych stronach.
lith
Posty: 56
Rejestracja: 05 mar 2008, 09:31

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: lith »

Może Caylus Magna Carta? Klasyczna gra ekonomiczna w lżejszym wydaniu. ;)
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: Andreus »

Puerto Rico - klasyk z dość prostymi zasadami, testowałem na nowicjuszach planszówkowych i zawsze się podobała.
Hacienda - trochę niedoceniana gra Kramera, dość proste zasady, wiele dróg do zwycięstwa, bardzo miodna mechanika.
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: mistrz_yon »

hacienda, dokladnie. ostatnio widzialem w jakiejs super cenie na rebelu. jak zawsze polecam sprobowac zagrac na yucacie
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: janekbossko »

Haciedne polecam szczegolnie ze niska cena woła kup mnie kup mnie :) jednak ostrzegam bo kilku moich znajomych uwaza ze istnieje cos co psuje balanas mianowicie targowiska. Sa bardzo mocno punktowane i jesli przy pierwszym liczeniu ktos odskoczy wlasnie na 1-2 targowiska to pozniej niezwykle trudno go dogonic.
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: Andreus »

Grając kiedyś z Samurem i Geko postawiłem właśnie na targowiska, nawet na półmetku prowadziłem, ale na końcu zostałem za plecami współgraczy. Myślę, że sukces w tej grze przynosi zbalansowana strategia, choć to pewnie zależy też od konkretnej rozgrywki.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6478
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 607 times
Been thanked: 959 times

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: Odi »

Jak dla mnie, Hazienda to żadna gra ekonomiczna :) Ale nie będę się upierać przy swoim zdaniu

Moje propozycje:

For Sale - wciąż nie mogę się nadziwić, jak w takiej krótkiej, 15 min gierce zmieściło się tyle ekonomicznych klimatów (ciągłe kalkulacje kosztu i zysku, licytacje, wyczucie 'rynku' w fazie sprzedaży nieruchomości)

Traders of Carthage - kiedyś coś o tym czytałem, podobno fajne
Awatar użytkownika
serafin1
Posty: 74
Rejestracja: 27 sty 2008, 21:52

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: serafin1 »

S A N T I A G O
☻/
/▌
/ \
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: Geko »

Andreus pisze:Grając kiedyś z Samurem i Geko postawiłem właśnie na targowiska, nawet na półmetku prowadziłem, ale na końcu zostałem za plecami współgraczy. Myślę, że sukces w tej grze przynosi zbalansowana strategia, choć to pewnie zależy też od konkretnej rozgrywki.
A konkretnie od innych graczy. Raz Zephyr wygrał mając chyba dwa targowiska. Ja bym nie dramatyzował, że są przegięte i konieczne do zwycięstwa. Pamiętajmy, że gra była testowana przez różnych graczy przez więcej rozgrywek niż te kilka, które uda nam się rozegrać w podobnym towarzystwie.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: folko »

Hazienda na pewno, no i Wysokie Napięcie :twisted:
Przełam się, gra jest świetna (cena wprawdzie ciut powyżej 100, ale może i za 100 gdzieś kupisz...).
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: Sandman »

Monopoly :lol: :lol: :lol:
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3240
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 71 times
Kontakt:

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: Veridiana »

Hacienda - grałam. fajna. ALE bardziej niż grę ekonomiczną przypomina mi Przez Pustynię. trochę nie tenmkierunek jednak. generalnie z zamiarem kupna, ale nie teraz i nie w tej kategorii :)

Wysokie Napięcie - nie tylko ja zaglądałam do pudełka. moje towarzystwo też (na zeszłorocznym konwencie w Bielsku). i tez uznali, że najbrzydsza gra ever i grać nie będą. co prawda ja bym się już przemogła, naprawdę! ale oni nie są tak spolegliwi :roll:

Puerto Rico - muszę w końcu spróbować. ale tyleż opinii na plus ile na minus. na szczęście mam gdzie spróbować, więc ten czas nadejdzie i się rostrzygnie.

Caylus MC - czegoś mi w tej grze brakuje. pomijając fakt, że też nie za ładna :wink: do czego w mechanice podobna? oprócz Caylusa rzecz jasna, w którego nie grałam? Generalnie wolałabym grę z planszą nie karciankę. taką jakąś mam zachciankę...

Monopoly - mam Eurobiznes. nie chcę się powielać :mrgreen:

Santiago - jest w kręgu mojego zainteresowania. boję się tylko czy nie jest zbyt negocjacyjna czego nie lubię. acz opinie i cena zachęcające.

For sale - nic mnie do tej gry nie ciągnie, ale jesli będzie okazja wypróbuję. natomiast w ciemno nie kupię. no i to karcianka. generalnie moje ekonomiczne zapędy karciane wypełnia Boomtown :)

Traders of Carthage... zapomniałam o ważnym kryterium! gra musi być dostępna na Rebelu :oops:
Awatar użytkownika
kmiernik
Posty: 172
Rejestracja: 01 lip 2006, 13:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: kmiernik »

Jeszcze dwa tytuły pod rozwagę: Hansa oraz Strozzi.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: BloodyBaron »

Veridiana pisze:Puerto Rico - muszę w końcu spróbować. ale tyleż opinii na plus ile na minus.
Poważnie? tyle samo znasz opinii "na nie", co "na tak"?
Veridiana pisze: Caylus MC - czegoś mi w tej grze brakuje. pomijając fakt, że też nie za ładna :wink: do czego w mechanice podobna? oprócz Caylusa rzecz jasna, w którego nie grałam? Generalnie wolałabym grę z planszą nie karciankę. taką jakąś mam zachciankę...
Wiesz, w sumie w CMC planszę budujesz sobie w trakcie gry z kart - i chodzisz po niej pionkami i układasz na niej kostki dóbr - gdyby zamiast kart były sztywne kartoniki, niewiele różniłoby się to od modularnych plansz w duchu Osadników z Catanu.

Mechanika opiera się na wysyłaniu robotników, budowaniu modularnej planszy właśnie, zarządzaniu surowcami, pieniędzmi i kartami na ręce oraz kilku różnych źródłach punktów zwycięstwa. Chyba nie ma sensu wypisywać wszystkich gier, które jakoś wykorzystują te mechanizmy.

Fakt, że CMC nie jest jakaś śliczna, ale grafika na pewno nie odrzuca, za to wszystko jest funkcjonalne i łatwo da się kompresować - co stanowi niewątpliwą zaletę.

CMC naprawdę jest opcją godną rozważenia, zwłaszcza jeśli nie masz i nie znasz Caylusa.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: yosz »

ja właśnie polecę Hansę i drugą grę tego samego autora czyli Industrię (nie ma w rebelu ale jest w planszomanii). Industria jest grą licytacyjno-ekonomiczną. Ciekawe wybory, gra się do godziny. Są nawet zasady na 2 osoby, ale lepiej grać w 4 albo 3.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6478
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 607 times
Been thanked: 959 times

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: Odi »

Wysokie Napięcie to całkiem emocjonująca gra. Wszystko w niej działa bez zarzutu. Grzech nie zagrać.
Rozumiem argument, że gra jest brzydka. No jest. Ale nie chce mi się wierzyć, żeby mógł to byc argument decydujący...

Tradersi są w planszomanii od ręki, a jeśli chcesz koniecznie z Rebela, to napisz do nich maila - sprowadzą Ci, przy okazji włączając ją do swojego stałego asortymentu.
Awatar użytkownika
Dzika Mrówka
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2008, 20:11

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: Dzika Mrówka »

Polecam ACQUIRE - ostatnio zrobiła furorę wśród moich współgraczy.
Nie cierpię nie grać w gry planszowe!!
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3240
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 71 times
Kontakt:

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: Veridiana »

BloodyBaron pisze:Poważnie? tyle samo znasz opinii "na nie", co "na tak"?
no dobrze, opinii "na tak" znam o jedną więcej
Odi pisze:Ale nie chce mi się wierzyć, żeby mógł to byc argument decydujący...
a jednak. ale to nie tylko przypadłość bab. jeden z poważnych i znanych planszomaniaków ma bardzo podobne podejście :wink: poza tym, tak jak mówiłam, ja jestem w stanie dla mechaniki poświęcić estetykę. moi współgracze nie.

Hansa - w tym tygodniu przetestuję. o ile kolega znowu "nie zapomni" :wink:

Strozzi - bardzo lubię tę grę, ale w gronie nie siadła. i nie jest ekonomiczna. pieniążki to tak naprawde punkty zwycięstwa, brak zależności ekonomicznych.

Traders of Carthage - przyjrzałam się ciut bliżej, interesująco wygląda. gdyby było kilka opinii osób, które grały mogłaby wejść na listę

Industria - była kiedyś w kręgu moich zainteresowań, gdy kosztowała ok. 10 EUR na milanie. tylko, że klimat przemysłowy tez jest ryzykowny. "towarowo -roślinny" jest w moim przypadku bezpieczniejszy

CMC - weszło na listę nominowanych :D

Acquire - hmmmm.... jakoś klimat i temat mi nie leży. ale przyjrzę się bliżej...

A co sądzicie o Guatemala Cafe i Age of Discovery?
Pierwsza była moim pierwszym marzeniem planszówkowym, do dzisiaj niezrealizowanym. Druga wpadła mi w oko przypadkiem podczas poszukiwań i powaliła mnie grafiką. dla samych tych ilustracji byłabym gotowa ją kupić :wink:
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 333
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: Wehr »

Koniecznie Puerto Rico - Wychodzi jakieś 100 zł, bo od razu masz grę z dodatkiem. ;-)

I są inne sklepy poza Rebelem, wcale nie droższe.
Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6478
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 607 times
Been thanked: 959 times

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: Odi »

Hansa grą ekonomiczną???

To jest raczej gra optymalizacyjna, logiczna 'na motywach'... Warta skądinąd spróbowania, ale ekonomii w niej de facto niewiele. Na podobnej zasadzie mógłbym tu polecić np Mare Nostrum, bo też jest 'na motywach'.

Ale masz rację, generalnie fajnych 'czystych' gier ekonomicznych nie ma wiele. Dlatego cieszę się,że na rynek wchodzi Automobile. W ogóle gry Wallace'a są fajne. Age of Steam (po jednej rozgrywce) BARDZO przypadł mi do gustu. Brass mniej, ale też wysoki poziom. Hm, tylko te ceny...

Aha - sprawdź jeszcze Chicago Express. Mi ten tytuł nie podszedł, ale ma spore zalety:
- jest śliczny
- nieskomplikowany
- oferuje różnorodne strategie
- JEST GRĄ EKONOMICZNĄ! (niepewność stopy zwrotu, raz rywalizacja-raz współdziałanie z konkurentami, licytacje)
Minus - nie kosztuje 100 zł...................:/
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3240
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 71 times
Kontakt:

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: Veridiana »

Chicago Express grałam i średnio wyszedł. Chyba aż nazbyt ekonomiczny. Równie dobrze mogłabym grać na giełdzie i rozkładać wydruki na stole ;) liczenie akcji, dywidend. nie, nie o to mi chodzi.

Puerto Rico mnie nęci. mam okazję zagrać, więc sprawdzę. tylko czy te zależności nie będą jednak zbyt rozbudowane dla takich naprawdę marudnych graczy?

Brass'a szalenie lubię, ale już próbowałam. skapitulowali hehe. choć właściwie nie ma się z czego śmiać... :?

To naprawdę musi być krótkie i nieskomplikowane. do własnych ambitniejszych celów powrócę kiedyś. teraz mam taki priorytet.

Age of Steam jest 2x droższe :!:

A krytetrium dostępności na Rebelu nie jest podytkowane cenami :P

mam też nadzieję, że ktoś grał w te 2 tytuły o które spytałam i coś mi dopowie.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 729
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 299 times
Been thanked: 124 times

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: vder »

Wehr pisze:Minus - nie kosztuje 100 zł...................:/
kiedyś kosztowała;)
Dzika Mrówka pisze:Acquire - hmmmm.... jakoś klimat i temat mi nie leży. ale przyjrzę się bliżej...
Też myślę, że acquire się nada, może plansza (no i najnowsze wydaniew ogóle) trochę odstrasza, ale gra sie bardzo przyjemnie i wszyscy (nawet osoby nie grające zbyt często) szybko łapią o co chodzi. A no i duza interakcja bezposrednia jest duzym plusem.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6478
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 607 times
Been thanked: 959 times

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: Odi »

Jeszcze słówko co do Acquire - słaby jestem w tą grę niesłychanie (ja w ogóle w każdej ekonomicznej jestem słaby 8) ), ale i tak ją lubię. Wg mnie jest brzydsza niż Wysokie Napięcie :twisted: ale fajnei się gra. Jest spory element losowości, jest kilka mniejszych uchybień (gdy gra się źle- jak ja - to już w połowie gry nie mamy szans na zwycięstwo), ale generalnie rozgrywka jest emocjonująca. Zdecydowanie warto zagrać. Mogłaby Wam podejść!
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: Smerf Maruda »

Czystą ekonomią (ilość pieniędzy = liczba punktów zwycięstwa) jest "Automobile". Nie mieści się w Twoim przedziale cenowym, ale to propozycja warta rozpatrzenia:
* proste zasady,
* bardzo silnie zarysowana tematyka (produkcja samochodów),
* zarobić pieniądze w grze jest łatwo, zarobić ich tyle, by wygrać - już nie,
* dobrze się skaluje.
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: Aba »

Chicago Express odradzam z ręką na sercu. Po początkowym zachwycie człowiek dochodzi do wniosku że z tą grą jest coś nie tak.
Gdy zacznie się liczenie na zasadzie - ile tur do końca a ile mam przewagi nad innym graczem i ile mogę dać za jakaś akcję bo zarobie na niej X kasy - to okazuje się że ta gra jest trochę bezsensu bo .... średnio da się dojść gracza wygrywającego, jeśli oczywiście choć trochę kuma o co w tej grze chodzi. Mówię oczywiście o kilku ostatnich rundach bo na początku jeszcze tego nie da się ogarnąć. A na końcu wygrywa ten, komu na starcie szybko nie podkupili inni aukcji tej samej firmy co on ma i nie musiał dzielić się dywidendami, od przypadek albo złośliwość współgraczy.
ODPOWIEDZ