Ark Nova (Mathias Wigge)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
autopaga
Posty: 1438
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 96 times
Been thanked: 320 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: autopaga »

Główna mechanika zagrywania kart jest po prostu bardzo dobra. Już w cywilizacji nowy początek fajnie to działało, niestety ściana tekstu na kartach i walka na k6tki przyćmiły geniusz tej mechaniki. Natomiast karty same w sobie są tak samo spoko jak w terraformacji ares czy earth, które wyjdzie pod koniec roku od kaczek. Jest bardzo dużo zaciągniętych małych smaczków z innych gier i fajnie się to komponuje. Zasięg dostępnych kart jest z terramary. Dla mnie największą bolączką jest możliwa nierówna liczba tur dla graczy, jeżeli ostatni gracz np. w swojej turze odpala koniec gry, ten jeden początkowy bilet względem poprzedniego gracza, który ma turę więcej tego nie rekompensuje według mnie. Karty ukrytych celów też wydają mi się strasznie nierówne. Wymaksować tor z czapkami to łatwizna w porównaniu do 24 pustych pól w zoo, czy zaliczenie 6 kart ochrony przyrody. U mnie po 3 partiach 8.75/10 (czyli w top60 by było), wybór akcji jest bardzo przyjemny, ale sama gra jak na mój gust trochę zbyt pasjansowata. Odczuciami jest mi z nią najbliżej do Maracaibo i też ma mocno rozjechany styl graficzny, żetony waluty wołają o pomstę do nieba.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3391
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1055 times
Been thanked: 2066 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Ardel12 »

radekniekradek pisze: 27 sie 2022, 23:13 2h na dwie osoby? strasznie dlugo graliscie
3 partie i w każdej tak samo. Liczyłem na przyspieszenie w ostatniej, ale się nie udało. Na pewno da się z tego zejść, ale pewnie zależy tez to od strategii graczy. U mnie nikt nie rusbhowal i robiliśmy równomierny rozwój i przyrost punktów. Dodatkowo czasem były zmuly jak ktoś odpalając przerwę przez akcje Karty musiał zdecydować, które odrzucić a ręka grubo ponad limit :D
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1686
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 885 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: XLR8 »

Jestem ciekaw jak ludzie oceniali by tę grę gdyby miała jakiś suchy temat typowy dla euro i grafiki Klemensa Franza zamiast zwierzątek.

Nasza grupa po zagraniu wielu partii w GWT, BB czy TTA niestety nie widzi tutaj nic ciekawego.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: warlock »

Ja wciąż nie mogę uwierzyć w masowe uwielbienie dla tej gry :D. Próbowałem zrozumieć, naprawdę... ;). Top 10 BGG dla tego tytułu boli mnie w jakiś taki nieuzasadniony osobisty sposób ;).
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 193 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: elayeth »

warlock pisze: 28 sie 2022, 10:07 Ja wciąż nie mogę uwierzyć w masowe uwielbienie dla tej gry :D. Próbowałem zrozumieć, naprawdę... ;). Top 10 BGG dla tego tytułu boli mnie w jakiś taki nieuzasadniony osobisty sposób ;).
Też mam tę zagwozdkę.
Wydaje mi się, że to suma kilku czynników:
- tematyka
- pasjansiwatość, dająca poczucie satysfakcji z ogarnięcia cięższej gry
- losowość i taktyka: gra nie wymaga master planu, niejako dyktuje to co masz zrobić (karty na ręce, karty na pozycjach 4-5 itd). Dla nie-wyjadaczy to jest świetna rzecz, bo mają szanse na dobre wyniki… (piszę oczywiście o rozgrywkach na poziomie rodzinnym… wielu ludzi pisze, że to „ulubiona gra mojej żony”).
Awatar użytkownika
koniu_ko
Posty: 43
Rejestracja: 20 kwie 2021, 19:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: koniu_ko »

A mnie wysoka pozycja w rankingu BGG w ogóle nie dziwi i zgadzam się z twierdzeniem, że to wypadkowa wielu czynników.

Temat jest super i mało jest gier o robieniu zoo z takim konkretnym pokazaniem zwierzaków.

Oprawa graficzna dostateczna, ale, jak pokazała Terraformacja Marsa, ludzie lubią taką chałupniczość i nieinwazyjność wartości produkcyjnych. Ja tego fenomenu w ogóle nie jestem w stanie wytłumaczyć, ale tak jest. Tutaj to przecież nawet lepiej, bo ilustracje względnie spójne i wszystko w takich bardziej neutralnych kolorach, żeby wznieść się na wyżyny nijakości.

Znowu odnosząc się do Terraformacji, którą uważam za grę nieelegancką i bardzo zabałaganioną, moim zdaniem Ark Nova robi wszystko to samo, ale lepiej. Zamiast draftu jest sprytny otwarty rynek i branie z topa w odpowiednich proporcjach, zamiast dziesięciu zasobów jest jeden, mniej się wykłada kart, więc łatwiej zapanować nad tableu, własna plansza gracza daje poczucie budowania własnego zoo (prawdopodobnie dlatego żonom się tak podoba). Element worker placementowy zmniejsza losowość. No i ten mechanizm z kartami akcji jest sztos, a możliwość odpalenia przerwy w niedogodnym dla przeciwnika momencie sprawia, że nie gramy w próżni.

Mam wrażenie, że Ark Nova to taki gateway do dużych eurogier po prostu - nic rewolucyjnego tu nie ma, ale może się podobać bardzo szerokiej publiczności. A jednocześnie wprowadza wystarczająco dużo świeżości, że nie mam wrażenia grania w gorszy klon Race for the Galaxy. Ja po jednej partii wiem, że kupię.
wajwa
Posty: 2239
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 270 times
Been thanked: 423 times
Kontakt:

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: wajwa »

XLR8 pisze: 28 sie 2022, 09:20 Jestem ciekaw jak ludzie oceniali by tę grę gdyby miała jakiś suchy temat typowy dla euro i grafiki Klemensa Franza zamiast zwierzątek.

Nasza grupa po zagraniu wielu partii w GWT, BB czy TTA niestety nie widzi tutaj nic ciekawego.
Moim zdaniem temat jest z dupy i mógłby być inny, a graficzki Klemensa mogły by tu wiele poprawić :wink:
Co do gier , które wymieniłeś to pełna zgoda , dobre tytuły , ale akurat dla mnie GWT to tylko kolejne euro , od BB wolę starego Brassa , bo Birmingham jest wg mnie przekombinowany , TtA ... złego słowa nie powiem :wink:
Podsumowując , co dla jednych jest wybitne , dla innych ledwie przeciętne ...
Kwestia gustu.
Oczywiście działa to w dwie strony.
W Arku pasuje mi mechanika i obsługa gry , w skali BGG mocne 9 , z graficzkami Klemensa myślę była by dyszka :wink:
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: bogas »

JimmyPL pisze: 27 sie 2022, 21:45
bogas pisze: 27 sie 2022, 16:18
Gosterq pisze: 27 sie 2022, 15:43

Jak deck ma 212 kart, a w 100 dobranych na pewno mają się znaleźć 4 ptaki, to dociagasz 96 jakichś kart, a pozostałe karty na 100% muszą być ptakami. Tak więc pozostałe 116 kart to musiałyby być ptaki. Mało prawdopodobne, ale przecież mogłyby leżeć na dnie stosu, a na nich 96 małpek i niedźwiedzi ;-)
Niemożliwe jest założenie, że w 100 kartach na 100% będą 4 ptaki, kiedy mówimy o talii składającej się z 212 kart, gdzie tych ptaków jest niespełna 30.
Może wychodzi 99,99 a program wywala 100? Nie wiem.
Prawdopodobieństwo jest dużo mniejsze.
100% by pojawiły się 4 karty ptaków to można mieć jak decku 212 przy pociągnięciu 100 kar
Byłoby 116 kart ptaków
Wtedy masz dopiero 100 % że pojawią się 4 karty ptaków!
Nie wiem, może źle wpisuję coś w ten kalkulator deku, ale wychodzi 100%.
Obrazek
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1624
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 748 times
Been thanked: 1110 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

Końcowa punktacja 31-51.
Mapy: Wolny wybieg/ Wzgórza hollywood

Osiągnąłem rekord na mapie hollywood - 51 pkt i zagranie 14 kart sponsorów. Wsparte 3 projekty ochrony przyrody. To chyba moja ulubiona plansza zoo wraz z instytutem badawczym? gdzie możemy pomijać jeden wymóg karty zwierzaka.

Oprócz 4 punktów za kartę punktowania końcowego, dostałem kolejne 6 punktów za wykonanie celów sponsorów.
Pierwszy raz nie ulepszyłem karty stowarzyszenia przez co nie dobijałem sobie kolejnych pkt ochrony przez dotację, a znacznik i tak zatrzymał się na 37 pozycji na torze ochrony.
Na start ulepszyłem sponsorów oraz karty żeby dobierać ich jak najwięcej, bo pieniędzy i tak się przy tym nie traci. Dzięki temu bardzo szybko zdobyłem możliwość otrzymywania profitów w czasie dochodu jak dobranie karty z talii/zasięgu oraz żeton X. Jak dodatkowo zakryłem 3 ikonki H i karty sponsorów kosztowały jeszcze mniej, to już akcja sponsorzy(II) o mocy 2 dająca możliwość zagrywania sponsorów z mocą o 1 wyższą pozwalała na zagrywanie sponsorów wymagających 4. Nie powiem, frustrująca sprawa dla przeciwnika, bo praktycznie nie występował tzw. cooldown po zagraniu silnej karty sponsora.

Kolejna rozgrywka i znowu coś nowego. Chyba następnym razem już wybierzemy sobie swoje planszetki i sprawdzimy jak będzie przebiegał pojedynek na planszach, które nam najbardziej odpowiadają.



Obrazek
Ostatnio zmieniony 28 sie 2022, 13:00 przez ave.crux, łącznie zmieniany 1 raz.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: bogas »

ave.crux pisze: 28 sie 2022, 12:54 Końcowa punktacja 31-51.
Mapy: Wolny wybieg/ Wzgórza hollywood

Osiągnąłem rekord na mapie hollywood - 51 pkt i zagranie 14 kart sponsorów. Wsparte 3 projekty ochrony przyrody. To chyba moja ulubiona plansza zoo wraz z instytutem badawczym? gdzie możemy pomijać jeden wymóg karty zwierzaka.
Wzgórza Hollywood to wg nas bardzo mocna mapa. Chyba wychodzi nam, że wśród tych podstawowych najmocniejsza.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1686
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 885 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: XLR8 »

wajwa pisze: 28 sie 2022, 11:54
XLR8 pisze: 28 sie 2022, 09:20 Jestem ciekaw jak ludzie oceniali by tę grę gdyby miała jakiś suchy temat typowy dla euro i grafiki Klemensa Franza zamiast zwierzątek.

Nasza grupa po zagraniu wielu partii w GWT, BB czy TTA niestety nie widzi tutaj nic ciekawego.
Moim zdaniem temat jest z dupy i mógłby być inny, a graficzki Klemensa mogły by tu wiele poprawić :wink:
Co do gier , które wymieniłeś to pełna zgoda , dobre tytuły , ale akurat dla mnie GWT to tylko kolejne euro , od BB wolę starego Brassa , bo Birmingham jest wg mnie przekombinowany , TtA ... złego słowa nie powiem :wink:
Podsumowując , co dla jednych jest wybitne , dla innych ledwie przeciętne ...
Kwestia gustu.
Oczywiście działa to w dwie strony.
W Arku pasuje mi mechanika i obsługa gry , w skali BGG mocne 9 , z graficzkami Klemensa myślę była by dyszka :wink:
Oczywiście. Wszyscy możemy się zgodzić, że Ark Nova to dobra gra. Jej głównym problemem jest hype jaki jest wokoło niej jest i to, że po prostu nie sprosta wymaganiom wielu ogranych graczy.

Ja i cała nasza grupa niestety się od niej odbiła. My w planszówkach szukamy interakcji, emocji i ekscytacji. W ark Nova znaleźliśmy tylko dobrze skrojonego pasjansa.
wajwa
Posty: 2239
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 270 times
Been thanked: 423 times
Kontakt:

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: wajwa »

Hype hype'm.
W pewnym sensie sami zrobili go gracze.
Wydawnictwo ma samograj do sprzedania.
Dla mnie ważne jest co ja czuję grając.
A czy gra jest przy tym hypowana czy hejtowana ...
Ten szum z Arkiem trochę przypomina mi casus Khory.
Ktoś tam gdzieś usłyszał , że to gra cywilizacyjna ...
No tak i nie :wink:
Niby mamy rozwój cywilizacji , ale drugie TtA to nie jest :wink:
Ale żeby zaraz czuć się oszukanym ?
Ograny gracz powinien wyczuć sam te różnice , a nie poddawać się idącej za grą famie.
Z Arkiem zdaje się być podobnie ...
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1028
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 759 times
Been thanked: 242 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Beskid »

warlock pisze: 28 sie 2022, 10:07 Ja wciąż nie mogę uwierzyć w masowe uwielbienie dla tej gry :D. Próbowałem zrozumieć, naprawdę... ;). Top 10 BGG dla tego tytułu boli mnie w jakiś taki nieuzasadniony osobisty sposób ;).
To też ciekawe, że gra na niespotykaną dotąd skalę kopiuje rozwiązania z topowych tytułów uznanych autorów i w zasadzie nikt nie widzi w tym nic kontrowersyjnego.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

Beskid pisze: 28 sie 2022, 13:51
warlock pisze: 28 sie 2022, 10:07 Ja wciąż nie mogę uwierzyć w masowe uwielbienie dla tej gry :D. Próbowałem zrozumieć, naprawdę... ;). Top 10 BGG dla tego tytułu boli mnie w jakiś taki nieuzasadniony osobisty sposób ;).
To też ciekawe, że gra na niespotykaną dotąd skalę kopiuje rozwiązania z topowych tytułów uznanych autorów i w zasadzie nikt nie widzi w tym nic kontrowersyjnego.
Pograłeś już czy jeszcze poczekamy? 😁
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1028
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 759 times
Been thanked: 242 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Beskid »

PytonZCatanu pisze: 28 sie 2022, 13:52 Pograłeś już czy jeszcze poczekamy? 😁
Może w Spodku będzie okazja zerknąć ale z tego co czytam tytuł wejściowo i czasowo zbyt wymagający. Nie mam tej gry na radarze, obserwuję bardziej z uwagi na fenomen rankingu bgg.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1624
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 748 times
Been thanked: 1110 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

Beskid pisze: 28 sie 2022, 13:51
To też ciekawe, że gra na niespotykaną dotąd skalę kopiuje rozwiązania z topowych tytułów uznanych autorów i w zasadzie nikt nie widzi w tym nic kontrowersyjnego.
Mechaniki nie są chronione prawami autorskimi.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
radekniekradek
Posty: 14
Rejestracja: 27 sie 2022, 00:00
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: radekniekradek »

Beskid pisze: 28 sie 2022, 13:51
warlock pisze: 28 sie 2022, 10:07 Ja wciąż nie mogę uwierzyć w masowe uwielbienie dla tej gry :D. Próbowałem zrozumieć, naprawdę... ;). Top 10 BGG dla tego tytułu boli mnie w jakiś taki nieuzasadniony osobisty sposób ;).
To też ciekawe, że gra na niespotykaną dotąd skalę kopiuje rozwiązania z topowych tytułów uznanych autorów i w zasadzie nikt nie widzi w tym nic kontrowersyjnego.
na niespotykana skale??? serio? To ty malo gier znasz. Cala masa gier kopiuje mechaniki innych nawet dosadniej niz Ark Nova
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

Moim zdaniem nie da się ukryć inspiracji autora Ark Nova innymi grami i to w sposób dość...hmm... rzucający się w oczy (kluczowe mechaniki znanych gier).

Natomiast sztuka jest to zrobić dobrze. Przepis na pomidorową nie jest żadną tajemnicą, co nie zmienia faktu, że ta od babci jest wyśmienita a ta ze stołówki mega słaba.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1028
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 759 times
Been thanked: 242 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Beskid »

radekniekradek pisze: 28 sie 2022, 14:17 na niespotykana skale??? serio? To ty malo gier znasz. Cala masa gier kopiuje mechaniki innych nawet dosadniej niz Ark Nova
Może nie znam, może to normalne, że gra tak bezpośrednio wzoruje się na połączonych rozwiązaniach z kilku topowych tytułów? Podaj te kilka przykładów gdzie w podobnym stopniu autor czerpie garściami od innych. Nie jestem jakimś zagorzałym przeciwnikiem twórczych zapożyczeń o ile autor rozwija je w kreatywny sposób.

Z innej strony, gdyby ktoś skopiował szkielet Ark Nova i wydał teraz Ars Nova gdzie zamiast parków budujemy galerie sztuki, poprawił nieco balans gry i okiełznał problematyczność mechaniki kart. Ciekaw jestem odczuć autora Ark Nova.
sasquach
Posty: 1855
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 944 times
Been thanked: 591 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: sasquach »

XLR8 pisze: 28 sie 2022, 09:20 Jestem ciekaw jak ludzie oceniali by tę grę gdyby miała jakiś suchy temat typowy dla euro i grafiki Klemensa Franza zamiast zwierzątek.
Dla mnie temat w tej grze jest zupełnie obojętny. Choć jakby dali jako temat budowanie osady wikingów albo coś z Warhammera to było by 10/10 :)
warlock pisze: 28 sie 2022, 10:07 Ja wciąż nie mogę uwierzyć w masowe uwielbienie dla tej gry :D. Próbowałem zrozumieć, naprawdę... ;). Top 10 BGG dla tego tytułu boli mnie w jakiś taki nieuzasadniony osobisty sposób ;).
A ja nie lubię Pandemic Legacy. I co? Mam włazić na forum Pandemicowe i narzekać, że gra nie zasługuje na to miejsce?
XLR8 pisze: 28 sie 2022, 13:07 Jej głównym problemem jest hype jaki jest wokoło niej jest i to, że po prostu nie sprosta wymaganiom wielu ogranych graczy.
Czemu problem? Gra ma się świetnie. Ze sprzedażą nie ma problemu. Mnóstwo ludzi lubi w nią grać. Gdzie problem?
I nie "ogranych" tylko "lubiących inny rodzaj gier".
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: warlock »

A ja nie lubię Pandemic Legacy. I co? Mam włazić na forum Pandemicowe i narzekać, że gra nie zasługuje na to miejsce?
A ten temat to jakiś kącik pochwalny jest dla Ark Nova? Towarzystwo przyjaciół czy jak?
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 502
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 329 times
Been thanked: 161 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ArnhemHorror »

Beskid pisze: 28 sie 2022, 14:44 Z innej strony, gdyby ktoś skopiował szkielet Ark Nova i wydał teraz Ars Nova gdzie zamiast parków budujemy galerie sztuki, poprawił nieco balans gry i okiełznał problematyczność mechaniki kart. Ciekaw jestem odczuć autora Ark Nova.
Naprawdę uważasz, że to właśnie zrobił autor Ark Nova? Wziął jakąś istniejącą już grę i dokonał tylko nieznacznych zmian?
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
sasquach
Posty: 1855
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 944 times
Been thanked: 591 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: sasquach »

warlock pisze: 28 sie 2022, 14:58
A ja nie lubię Pandemic Legacy. I co? Mam włazić na forum Pandemicowe i narzekać, że gra nie zasługuje na to miejsce?
A ten temat to jakiś kącik pochwalny jest dla Ark Nova? Towarzystwo przyjaciół czy jak?
Nie, ale po prostu można zakceptować to, że innym się podoba. Co innego napisać o wadach, a co innego np. narzekać w kółko na małą interakcję bo się nie lubi tego w grach. To nie wada, a cecha która komuś może się podobać, a komuś nie. I narzekanie na to jest bez sensu. To jak narzekać na koncercie disco polo, że nie grają progresywnego metalu.
Awatar użytkownika
JimmyPL
Posty: 263
Rejestracja: 30 sty 2013, 19:11
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 53 times
Been thanked: 51 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: JimmyPL »

bogas pisze: 28 sie 2022, 12:53
JimmyPL pisze: 27 sie 2022, 21:45
bogas pisze: 27 sie 2022, 16:18
Może wychodzi 99,99 a program wywala 100? Nie wiem.
Prawdopodobieństwo jest dużo mniejsze.
100% by pojawiły się 4 karty ptaków to można mieć jak decku 212 przy pociągnięciu 100 kar
Byłoby 116 kart ptaków
Wtedy masz dopiero 100 % że pojawią się 4 karty ptaków!
Nie wiem, może źle wpisuję coś w ten kalkulator deku, ale wychodzi 100%.
Obrazek
Troszke nie wiem jak to działą, wydaje mi się że gdzieś tam jest jakiś błąd.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 877
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 206 times
Been thanked: 307 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: konradstpn »

warlock pisze: 28 sie 2022, 14:58
A ja nie lubię Pandemic Legacy. I co? Mam włazić na forum Pandemicowe i narzekać, że gra nie zasługuje na to miejsce?
A ten temat to jakiś kącik pochwalny jest dla Ark Nova? Towarzystwo przyjaciół czy jak?
Ponarzekać to i czasem jest zdrowo, ale traktować to w kategoriach osobistych w połączeniu z odczuwaniem bólu ? ;-) No chyba, że Mathias wyrządził Ci jakąś krzywdę na płaszczyźnie prywatnej. Wiele gier nie zasługuje na swoje miejsce w rankingu bgg, ale musimy to jakoś przetrwać ;-)
Gram, więc jestem.
ODPOWIEDZ