Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: XLR8 »

Obrazek

In Brian Boru: High King of Ireland, you strive to unite Ireland under your domain, securing control through might, cunning, and matrimony. Join forces to fend off Viking invaders, build monasteries to extend your influence, and gather support in towns and villages throughout the land. To become High King of all Ireland, you need to navigate a web of shifting alliances, outmaneuver your enemies, and grab history by the reins.

The success of the historical Brian Boru rested on three pillars: his victories against the Vikings, the favor he managed to garner with the Church, and the alliances he forged through political marriages. This became the foundation of the game, with each pillar becoming a suit in the trick-taking that forms the core of the mechanisms. Win a trick and you gain influence in a town, which, in turn, gains you majorities in the regions; if you lose the trick, however (deliberately or otherwise), you instead take an action corresponding to the suit of the card.

https://boardgamegeek.com/image/6518927 ... ng-ireland
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: XLR8 »

Drafting > area control > trick taking.

Wygląda naprawdę ciekawie patrząc na to jak ostatnio rynek area control jest zdominowany przez gry z toną plastiku, ale bez duszy.
Zobaczyłem gameplay, wszystkie recenzje, ale niestety dla mnie pass. W tej kategorii raczej nie przebije Inis z dodatkiem, a King is Dead to straszny średniak. Na pewno jednak znajdzie sporą rzeszę fanów, bo zdecydowanie jest to powiew świeżego powietrza w tym podgatunku. :)
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: staniach21 »

Mam nadzieje, że to tytuł, który będzie zbawieniem dla tych (czyt. ja), którzy chcieli polubić The King is Dead II ed. przez elegancje zasad, ale na końcu okazało się, że emocji tam zero....Tutaj są jakieś tory(marriage) i miejsca (katedra) o które rywalizujesz, żeby zdobywać bonusy i zdobywasz tarcze wikingów, żeby "zburzyć" przeciwnikowi zdobyte miasto, więc liczę, że to coś ruszy (moją euro dusze) i nada rozgrywce emocji....
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1595 times
Been thanked: 931 times

Re: Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: feniks_ciapek »

Recenzja No Pun Included napawa optymizmem. Czekamy :)

https://www.youtube.com/watch?v=nlpOJdq_Fdo
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: staniach21 »

feniks_ciapek pisze: 24 lis 2021, 20:36 Recenzja No Pun Included napawa optymizmem. Czekamy :)

https://www.youtube.com/watch?v=nlpOJdq_Fdo
Tylko on sam wspomina w niej, ze The King is dead było ich grą roku. To, że gracze doceniający TKID docenią Brian Boru jest pewne. Pytanie czy twist z trick takingiem sprawi, że znajdzie się ich więcej :) Ja bardzo chce te grę polubić, bo 1h area control z ciekawą interakcją i banalnymi zasadami jest pożądane. Znaleźć 4 ograne osoby w codziennym towarzystwie jest ciężkie, a tak jak TKID i Brian Boru wystarczy 5-10min tłumaczenie zasad i można zagrać, a jak już taka grupa mniej doświadczonych to załapie to czas rozgrywki pozwala zagrać drugą świadomą :) I czegoś takiego szukam. TKID koniec końców było zagrywaniem karty przed siebie i o ciekawe jak to zmieni... Tutaj raczej bardziej świadomie można pograć i z większymi emocjami wśród niedzielnych znajomych.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: XLR8 »

staniach21 pisze: 24 lis 2021, 20:44
feniks_ciapek pisze: 24 lis 2021, 20:36 Recenzja No Pun Included napawa optymizmem. Czekamy :)

https://www.youtube.com/watch?v=nlpOJdq_Fdo
Tylko on sam wspomina w niej, ze The King is dead było ich grą roku. To, że gracze doceniający TKID docenią Brian Boru jest pewne. Pytanie czy twist z trick takingiem sprawi, że znajdzie się ich więcej :) Ja bardzo chce te grę polubić, bo 1h area control z ciekawą interakcją i banalnymi zasadami jest pożądane. Znaleźć 4 ograne osoby w codziennym towarzystwie jest ciężkie, a tak jak TKID i Brian Boru wystarczy 5-10min tłumaczenie zasad i można zagrać, a jak już taka grupa mniej doświadczonych to załapie to czas rozgrywki pozwala zagrać drugą świadomą :) I czegoś takiego szukam. TKID koniec końców było zagrywaniem karty przed siebie i o ciekawe jak to zmieni... Tutaj raczej bardziej świadomie można pograć i z większymi emocjami wśród niedzielnych znajomych.
Dokładnie są to moje obawy. TKiD przy pierwszej partii było super, ale jak zagraliśmy jeszcze kilka razy to szybko entuzjazm ostygł i okazało się, że jest to straszny średniak.
Niestety Brian Boru wygląda na kolejną grę, która na papierze obiecuje wiele, ale trzeba w nią zagrać żeby samemu zobaczyć czy gameplay dorównuje oczekiwaniom, a cena (175zł) odstrasza.
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 763
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 478 times

Re: Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: _Berenice_ »

I parę słów od nas na temat Brian Boru:

https://youtu.be/gaGeWZ8LIms

Ogólnie podeszło i to lepiej niż The King is Dead. Im lepiej pamięta się karty (wartość w połączeniu z kolorem), tym jest lepiej i więcej można zaplanować. Draft przy zachowaniu dwóch kart o wiele lepszy niż zazwyczaj :wink:
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: yrq »

Jak jest już wątek to pewnie będą pojawiać się pytania do polskiej edycji. A co znalazłem:

W talii zaślubin są dwie karty księżniczki duńskiej, powinna być jedna.
Instrukcja mówi o 9 kartach nie mówiąc, że jedna jest nadmiarowa i chwilę mi zajęło o co chodzi, a po prostu przetłumaczono obydwie wersje karty z wersji angielsko-niemieckiej.

Angielska instrukcja w dwóch miejscach podkreśla, żeby grać bez wersji po niemiecku, niestety w naszym wydaniu zabrakło komentarza co z nimi zrobić.

Czyli: jedną kartę księżniczki duńskiej możemy oprawić w ramkę.

Też z tego powodu karta pomocy ma po obydwu stronach to samo (w oryginale była angielsko-niemiecka). Szkoda, że druga strona nie została lepiej wykorzystana, np. na to, co jest na promkach z przedsprzedaży ;)

I jeszcze porównywałem różnice pomiędzy instrukcjami i znalazłem jedną rozbieżność, bez wpływu na grę właściwie.
Chodzi o akcję dodatkową: zapłać 5 monet i zajmij miasto połączone drogą z innym Twoim miastem.
Polska instrukcja doprecyzowuje, że nie można przejąć miasta, w którym leży znacznik innego gracza lub znacznik aktywnego miasta.. Angielska nie wyłącza tej drugiej opcji - ruch jest możliwy ale bez sensu. Nawet jeśli przejmiemy to miasto, to gracz wykonujący akcję główną i tak przejmie to miasto (źródło - FAQ na BGG). Także taka drobnostka.
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 420
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 78 times
Been thanked: 480 times
Kontakt:

Re: Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: crazygandalf »

Jeśli ktoś chciałby zobaczyć jak działa tytuł w grze 4-osobowej (!) to zapraszamy na naszą rozgrywkę wraz z recenzją na koniec.
Brian Boru: Wielki Król Irlandii
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 372 times

Re: Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: Ciuniek »

A tutaj moja recenzja na Games Fanatic:
https://www.gamesfanatic.pl/2023/05/23/ ... -chlopcem/
kuba32
Posty: 327
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 219 times
Been thanked: 192 times

Re: Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: kuba32 »

Ciuniek pisze: 23 maja 2023, 19:23 A tutaj moja recenzja na Games Fanatic:
https://www.gamesfanatic.pl/2023/05/23/ ... -chlopcem/
W takim razie muszę spróbować jeszcze na 3 osoby, bo na 5 bardzo nie siadło.
ODPOWIEDZ