Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 666
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 152 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: Tyrek »

Wreszcie udało się poświęcić trochę czasu w weekend i zrobić wstępne zapoznanie z Cloudspire. Po przejściu tutoriali (pvp z instrukcją oraz solo, kontynuowany do końca) rozegrałem pierwszy scenariusz solo.... trzy razy :mrgreen:

Dołączam do pozytywnych głosów. W zasadzie nie dodam nic nowego co już w tym temacie zostało powiedziane. Gra wymaga dużych inwestycji czasowych i pomimo dość prostego trzonu rozgrywki, wydaje mi się bardziej złożona i trudniejsza niż Burncycle czy TMB. Głównie przez morze keywordów, małych zasad z nimi związanych - to na początku bardzo utrudnia świadome granie i często przypadkiem coś zostanie pominięte lub przegapione (zdarzało mi się). Z czasem i ograniem ten efekt minie, no ale prawda, że jest tego wszystkiego tutaj dużo.

Grać będę głównie solo i po pierwszym scenariuszu widzę, że to będzie naprawdę fajna zabawa. Bardzo jestem ciekaw trybu PvP, ale krzywa uczenia do zabawy z innymi będzie niesamowicie stroma. Tutaj nie tylko trzeba rozpoznać się w możliwościach swojej rasy, którą będziemy grać, ale również w rasach przeciwników, aby być przygotowanym na to co może nadejść. Będzie więc sporo trudniej nowym wyciągnąć pozytywne emocje z zabawy, szczególnie w pierwszym kontakcie.

Tak czy siak fajne to, cieszę się, że kupiłem :mrgreen: Nie wiem jak Ci goście z CTG to robią, ale jestem pod wrażeniem ich pracy i trzymam kciuki za kolejne projekty.
MowMiStefan
Posty: 652
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 71 times
Been thanked: 167 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: MowMiStefan »

Czy ktoś myślał o jakimś tłumaczeniu?
W sumie mógłbym się pewnie zaangażować w pomoc/udział. Gra jest niesamowita :) Chyba mi zastąpi MK :)
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
Awatar użytkownika
qreqorek
Posty: 426
Rejestracja: 26 maja 2015, 22:42
Has thanked: 197 times
Been thanked: 558 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: qreqorek »

MowMiStefan pisze: 02 lis 2022, 13:49 Czy ktoś myślał o jakimś tłumaczeniu?
W sumie mógłbym się pewnie zaangażować w pomoc/udział. Gra jest niesamowita :) Chyba mi zastąpi MK :)
Ja mam prawie gotowe tłumaczenie umiejek z podziałem na player/AI do całości. Około 10 stron jest tego. Z uwagi jednak na zajmowanie się tłumaczeniem do TMB głównie, mogę swoje zapiski udostępnić, sam zaś nie obiecam, że się zaangażuję.
Tyrek pisze: 03 paź 2022, 13:54 Bardzo jestem ciekaw trybu PvP, ale krzywa uczenia do zabawy z innymi będzie niesamowicie stroma. Tutaj nie tylko trzeba rozpoznać się w możliwościach swojej rasy, którą będziemy grać, ale również w rasach przeciwników, aby być przygotowanym na to co może nadejść. Będzie więc sporo trudniej nowym wyciągnąć pozytywne emocje z zabawy, szczególnie w pierwszym kontakcie.
Też zamierzam pograć w PvP, ale widzę tylko jedną opcję - znaleźć kogoś z własnym egzemplarzem, kto już pograł trochę Solo i z taką osobą siadać do PvP. Inaczej tego nie widzę.
Ostatnio zmieniony 02 lis 2022, 14:08 przez qreqorek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Robin Wood
Posty: 78
Rejestracja: 06 lis 2021, 17:10
Has thanked: 16 times
Been thanked: 10 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: Robin Wood »

Tyrek pisze: 03 paź 2022, 13:54 Wreszcie udało się poświęcić trochę czasu w weekend i zrobić wstępne zapoznanie z Cloudspire.....
Napiszesz coś więcej odnośnie zakupu? Czy kupowałeś przez oficjalny sklep ChipTheoryGames, czy z innych źródeł? Jak kwestia vat / wysyłki itp.

Jeśli nie tutaj, to napisz na priv, proszę :)
MowMiStefan
Posty: 652
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 71 times
Been thanked: 167 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: MowMiStefan »

qreqorek pisze: 02 lis 2022, 14:05 Ja mam prawie gotowe tłumaczenie umiejek z podziałem na player/AI do całości. Około 10 stron jest tego. Z uwagi jednak na zajmowanie się tłumaczeniem do TMB głównie, mogę swoje zapiski udostępnić, sam zaś nie obiecam, że się zaangażuję.
Słuchaj, no zasadniczo pewnie dla mnie to i tak jest projekt do ruszenia za miesiąc/dwa, ale jeśli coś masz to chętnie i tak bym się zapoznał ze stosowanym przez Ciebie słownictwem - bo wziąłbym pod uwagę po swojej stronie.
Alternatywnie mogę się przypomnieć, jak faktycznie znajdę czas by usiąść. Generalnie pewnie chciałbym, żeby więcej osób znało CS - to byłaby szansa zagrać plenerowo - bo bez kogoś trochę ogranego po drugiej stronie... to nie gra... :(

Niemniej kontentu solo i tak jest sporo... więc :)
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 666
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 152 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: Tyrek »

Robin Wood pisze: 02 lis 2022, 14:07
Tyrek pisze: 03 paź 2022, 13:54 Wreszcie udało się poświęcić trochę czasu w weekend i zrobić wstępne zapoznanie z Cloudspire.....
Napiszesz coś więcej odnośnie zakupu? Czy kupowałeś przez oficjalny sklep ChipTheoryGames, czy z innych źródeł? Jak kwestia vat / wysyłki itp.

Jeśli nie tutaj, to napisz na priv, proszę :)
Zamawiałem w akcji organizowanej przez Raidena tutaj z forum (dział zamówienia zbiorowe). Organizuje zbiórki regularnie co jakiś czas - taki model wychodzi korzystniej, niż zamawianie solo bezpośrednio ze sklepu.

Nie wiem jak wygląda kwestia vat teraz, jeśli zamawia się bezpośrednio w CTG, ale chyba jest już ujęty w cenach (centrum dystrybucji jest chyba w EU). Tylko na kickstarterach wchodzi vat. Wysyłka jest chyba stałą kwotą (20 euro?) niezależnie co i ile zamawiasz. Jeśli jest inaczej, to na pewno ktoś lepiej zorientowany sprostuje.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3370
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1046 times
Been thanked: 2039 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: Ardel12 »

Jak zamawiać z CTG to albo w zamówieniach raidena albo Curiosity. Wtedy dostajemy spore zniżki lub ucinamy VAT.

Zamawiając samemu płacimy koszt jaki zobaczymy w koszyku i nic ponad to. Jak dobijemy do 200euro to wysyłka jest w gratisie, więc jak już nam się spieszy to najlepiej ogarnać kogoś lub samemu do tego limitu dobić.

Na forum widziałem też oferty gier CTG, ceny może nie są dobre jak w grupówkach, ale lepsze niż przy solo zamówieniu, więc warto poszperać.

A jak tam ogrywanie Clouda Wam idzie? Która misja z podstawki zapadła Wam najbardziej w pamięci?
Ja dojechałem do końca kampanii Heirs, więc z tych misji do dziś pamiętam misję z rozpadającą się wyspą. Po prostu świetne mechanicznie, ale upierdliwe w setupie. Wysyłanie w cholerę jednostek przeciwnika było po prostu MEGA :D
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: aeiou871 »

Ardel12 pisze: 03 lis 2022, 17:22
Zamawiając samemu płacimy koszt jaki zobaczymy w koszyku i nic ponad to.
VAT w koszyku nie jest uwzględniony chyba, prawda? Ostatnio musiałem dopłacić go przy odbiorze
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3370
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1046 times
Been thanked: 2039 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: Ardel12 »

aeiou871 pisze: 03 lis 2022, 19:18
Ardel12 pisze: 03 lis 2022, 17:22
Zamawiając samemu płacimy koszt jaki zobaczymy w koszyku i nic ponad to.
VAT w koszyku nie jest uwzględniony chyba, prawda? Ostatnio musiałem dopłacić go przy odbiorze
https://boardgamegeek.com/thread/274137 ... ly-and-vat

Według BGG to cena w koszyku jest ze wszystkim i nie ma dopłat. Pytanie, z któego huba zamawiałeś, bo to mogło mieć wpływ i kiedy.
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: aeiou871 »

Ardel12 pisze: 03 lis 2022, 19:44
aeiou871 pisze: 03 lis 2022, 19:18
Ardel12 pisze: 03 lis 2022, 17:22
Zamawiając samemu płacimy koszt jaki zobaczymy w koszyku i nic ponad to.
VAT w koszyku nie jest uwzględniony chyba, prawda? Ostatnio musiałem dopłacić go przy odbiorze
https://boardgamegeek.com/thread/274137 ... ly-and-vat

Według BGG to cena w koszyku jest ze wszystkim i nie ma dopłat. Pytanie, z któego huba zamawiałeś, bo to mogło mieć wpływ i kiedy.
TMB-ADD-028-EU
Select Region (Must match address):: PREORDER: European Union
Zamawiałem Riffle'a 8 września z huba EU
khuba
Posty: 998
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 309 times
Been thanked: 278 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: khuba »

aeiou871 pisze: 03 lis 2022, 19:55 Zamawiałem Riffle'a 8 września z huba EU
Pewnie nie płaciłeś ani żadnego cła ani VATu - po prostu Poczta Polska naliczyła sobie 8,50 PLN "za fatygę".
Normalnie przesyłki idą kurierem i takich rzeczy nie ma - Riffle był wyjątkowy (mała paczka + śpieszyli się) i przyszedł pocztą.
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: aeiou871 »

khuba pisze: 03 lis 2022, 19:57
aeiou871 pisze: 03 lis 2022, 19:55 Zamawiałem Riffle'a 8 września z huba EU
Pewnie nie płaciłeś ani żadnego cła ani VATu - po prostu Poczta Polska naliczyła sobie 8,50 PLN "za fatygę".
Normalnie przesyłki idą kurierem i takich rzeczy nie ma - Riffle był wyjątkowy (mała paczka + śpieszyli się) i przyszedł pocztą.
No nie, to już trzecia paczka od nich, dwie poprzednie były z opłatą pocztową jak mówisz, a ta jeszcze z dodatkowymi 27,00 za "rozliczenie należności - podatek VAT"
Probe9
Posty: 2458
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 154 times
Been thanked: 649 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: Probe9 »

khuba pisze: 03 lis 2022, 19:57
aeiou871 pisze: 03 lis 2022, 19:55 Zamawiałem Riffle'a 8 września z huba EU
Pewnie nie płaciłeś ani żadnego cła ani VATu - po prostu Poczta Polska naliczyła sobie 8,50 PLN "za fatygę".
Normalnie przesyłki idą kurierem i takich rzeczy nie ma - Riffle był wyjątkowy (mała paczka + śpieszyli się) i przyszedł pocztą.
No nie do końca. Ta opłata 8.50 PLN pobierana jest wtedy kiedy odbywa się kontrola celna. W przypadku wysyłki z huba w EU takiej kontroli nie ma. Więc to bardzo dziwna sprawa do wyjaśnienia z supportem.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
khuba
Posty: 998
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 309 times
Been thanked: 278 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: khuba »

Probe9 pisze: 03 lis 2022, 20:02
No nie do końca. Ta opłata 8.50 PLN pobierana jest wtedy kiedy odbywa się kontrola celna. W przypadku wysyłki z huba w EU takiej kontroli nie ma. Więc to bardzo dziwna sprawa do wyjaśnienia z supportem.
Wysyłka Riffla nie była standardowa (normalnie przesyłki przychodziły kurierem, tu poczta). Ale możliwe że czegoś nie upilnowali (albo Poczta dorabia). Najlepiej byłoby napisać do ich supportu z prośbą o wyjaśnienie.
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
Dhel
Posty: 708
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 476 times
Been thanked: 395 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: Dhel »

Ardel12 pisze: 03 lis 2022, 17:22 Jak zamawiać z CTG to albo w zamówieniach raidena albo Curiosity. Wtedy dostajemy spore zniżki lub ucinamy VAT.

Zamawiając samemu płacimy koszt jaki zobaczymy w koszyku i nic ponad to. Jak dobijemy do 200euro to wysyłka jest w gratisie, więc jak już nam się spieszy to najlepiej ogarnać kogoś lub samemu do tego limitu dobić.

Na forum widziałem też oferty gier CTG, ceny może nie są dobre jak w grupówkach, ale lepsze niż przy solo zamówieniu, więc warto poszperać.

A jak tam ogrywanie Clouda Wam idzie? Która misja z podstawki zapadła Wam najbardziej w pamięci?
Ja dojechałem do końca kampanii Heirs, więc z tych misji do dziś pamiętam misję z rozpadającą się wyspą. Po prostu świetne mechanicznie, ale upierdliwe w setupie. Wysyłanie w cholerę jednostek przeciwnika było po prostu MEGA :D

Misja 3 'Watching the World Crumble' od Grovetenders, aaaale mi się ona podobała.

Teraz jak tak przeglądam księgę scenariuszy z podstawki to uzmysławiam sobie jak mało z większości misji pamiętam - akurat mi się podoba, bo planuję znowu to ograć.

Natomiast podobają mi się scenariusze, które nie są, hmm, specyficzne dla frakcji, 2 scenariusz Robaczków przeszedłem większością frakcji, tak fajnie mi się w niego innymi grało.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4118
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 270 times
Been thanked: 938 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: brazylianwisnia »

Jako że jest teraz promocja na cloudspire zaczalem rozważać zakup. Trochę poczytałem wątek ale wciąż stoję nad przepaścią i potrzebuje małego popchnięcia..
Rozumiem że gra jest mocna pod solo ale czy warto tylko do grania solo? Czy zasady są naprawdę tak trudne do zapamiętania? W takie gry zazwyczaj gram falami - 2-3 miesiące gra jest w obiegu i na rok trafia na ławkę rezerwowych. Ile zajmuje ponowne wejście w zasady? Jest jakas pomoc gracza która pomaga ponownie się wdrożyć? Moje ulubione gry to głównie Lacerda, Pfister,Rosenberg, Gloomhaven ale uwielbiam także 7th Continent, Arkham LCG, Etherfields. Ktoś z podobnym gustem wyrobił sobie opinię? Warto brać wszystkie dodatki czy któryś jest sredniawy/nie działa na solo?
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3370
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1046 times
Been thanked: 2039 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: Ardel12 »

brazylianwisnia pisze: 26 lis 2022, 13:51 Jako że jest teraz promocja na cloudspire zaczalem rozważać zakup. Trochę poczytałem wątek ale wciąż stoję nad przepaścią i potrzebuje małego popchnięcia..
Rozumiem że gra jest mocna pod solo ale czy warto tylko do grania solo? Czy zasady są naprawdę tak trudne do zapamiętania? W takie gry zazwyczaj gram falami - 2-3 miesiące gra jest w obiegu i na rok trafia na ławkę rezerwowych. Ile zajmuje ponowne wejście w zasady? Jest jakas pomoc gracza która pomaga ponownie się wdrożyć? Moje ulubione gry to głównie Lacerda, Pfister,Rosenberg, Gloomhaven ale uwielbiam także 7th Continent, Arkham LCG, Etherfields. Ktoś z podobnym gustem wyrobił sobie opinię? Warto brać wszystkie dodatki czy któryś jest sredniawy/nie działa na solo?
Moim zdaniem gra ma genialnie spisane zasady w postaci Rule Reference i ja po prostu siadam i gram. Jak dochodzę do momentu, w którym pewności nie mam to jestem w stanie znaleźć w parę sekund odp w księdze. Najgorzej z grą zacząć, jednak jest zasad sporo i na rynku niczego podobnego też nie było. Do tego dochodzi tona umiejek każdej z frakcji. Jednakże jak już się raz przebijemy to ja problemu z powrotami nie mam.

Gram albo grałem w każdy z wymienionych tytułów jak i wiele z danych autorów/wydawnictw i mi gra świetnie siadła i w sumie napędziła granie SOLO. Ja wciąż ogrywam podstawkę, więc nie odpowiem w sprawie dodatków, ale mam wszystkie, które wnoszą gameplay + ulepszone sztony. Na początek ten zestaw co oferują będzie aż nadto. Sztony jak i figurki są całkowicie tutaj opcjonalnym dodatkiem i póki gra nie siądzie to bym nie brał.
ckbucu
Posty: 369
Rejestracja: 20 mar 2017, 20:56
Has thanked: 415 times
Been thanked: 571 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: ckbucu »

Co do figurek, to sam je mam. I o ile fajnie wyglądają i zwiększają czytelność na planszy - widzisz na pierwszy rzut oka, gdzie są wieże, to obsługa jest trochę upierdliwa, bo żetony wszystkie kładziemy pod wieżą i za każdym razem trzeba ją podnosić, aby dodać/odjąć żeton.
Dhel
Posty: 708
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 476 times
Been thanked: 395 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: Dhel »

brazylianwisnia pisze: 26 lis 2022, 13:51 Jako że jest teraz promocja na cloudspire zaczalem rozważać zakup. Trochę poczytałem wątek ale wciąż stoję nad przepaścią i potrzebuje małego popchnięcia..
Rozumiem że gra jest mocna pod solo ale czy warto tylko do grania solo? Czy zasady są naprawdę tak trudne do zapamiętania? W takie gry zazwyczaj gram falami - 2-3 miesiące gra jest w obiegu i na rok trafia na ławkę rezerwowych. Ile zajmuje ponowne wejście w zasady? Jest jakas pomoc gracza która pomaga ponownie się wdrożyć? Moje ulubione gry to głównie Lacerda, Pfister,Rosenberg, Gloomhaven ale uwielbiam także 7th Continent, Arkham LCG, Etherfields. Ktoś z podobnym gustem wyrobił sobie opinię? Warto brać wszystkie dodatki czy któryś jest sredniawy/nie działa na solo?
Gusta mamy podobne, no może poza Gloomhaven :)

Czy warta?, hmm, z wszystkimi dodatkami frakcyjnymi to masz ponad 100 godzin gry spokojnie, gdzie po czasie można też ponownie rozegrać misje, a nawet rozegrać inną frakcją niż przypisana, co potęguje tylko możliwość grania solo.

Łatwo wg mnie nie jest wejść w zasady, bo jest dużo zdolności do opanowania, natomiast podpisuję się pod tym co Ardel12 napisał, że najtrudniej jest zacząć po czasie, ale jak gra juz jest na stole to płynie i nie ma problemu z tym.

Z dodatków to bym tylko polecał frakcyjne, ewentualnie książkę vol. 2 z dodatkowymi paroma misjami, będzie tego od groma do ogrania.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: elayeth »

brazylianwisnia pisze: 26 lis 2022, 13:51 Jako że jest teraz promocja na cloudspire zaczalem rozważać zakup. Trochę poczytałem wątek ale wciąż stoję nad przepaścią i potrzebuje małego popchnięcia..
Rozumiem że gra jest mocna pod solo ale czy warto tylko do grania solo? Czy zasady są naprawdę tak trudne do zapamiętania? W takie gry zazwyczaj gram falami - 2-3 miesiące gra jest w obiegu i na rok trafia na ławkę rezerwowych. Ile zajmuje ponowne wejście w zasady? Jest jakas pomoc gracza która pomaga ponownie się wdrożyć? Moje ulubione gry to głównie Lacerda, Pfister,Rosenberg, Gloomhaven ale uwielbiam także 7th Continent, Arkham LCG, Etherfields. Ktoś z podobnym gustem wyrobił sobie opinię? Warto brać wszystkie dodatki czy któryś jest sredniawy/nie działa na solo?
Mamy podobne gusta, poza grami eksploatacyjnymi typu 7C czy Eatherfields (w których mi nie leży brak struktury). Cloudspire (chyba pisałem gdzieś wcześniej w tym wątku) to w zasadzie jedyna, gra w którą gram solo, właśnie z uwagi na bardzo dobrze skonstruowane misje (w zasadzie łamigłówki) dla jednego gracza. Misje są świetnie pomyślane pod wykorzystanie silnych stron frakcji i odkrycie klucza do wygrania danego scenariusza. Dają dużo frajdy. Gdy ktoś pyta jakie gry solo polecacie... zazwyczaj pierwsza gra, która przychodzi mi na myśl... to Cloudspire.
Zasady (w instrukcji) są dość słabo opisane, tj. czyta się to dobrze, ale szukanie zasad po przeczytaniu instrukcji jest nieco frustrujące. Instrukcja nie zawiera wielu obrazków, tekst jest ciągły (mało podpunktów, wytłuszczeń - słaba edycja). Natomiast pomoce gracza i zasady frakcji są już w osobnej fiszce i nauka frakcji nie jest już tak trudna. Nie ma co jednak zrażać się do zasad, jak nauczysz się gry i zagrasz misje solo jedną frakcją, to kolejne nie stanowią już większej przeszkody. Skoro grasz w Rosenberga, Phistera itp... to nie ma co bać się Cloudspire. To nie jest znowu jakiś wielki przeskok.
Awatar użytkownika
salaba
Posty: 306
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 173 times
Been thanked: 258 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: salaba »

Wczoraj przyjechała moja kopia Cloudspire, wzięłam na promce i dobrałam pozostałe dodatki (poza Griege, bo akurat wtedy zabrakło w UE...) i udało się przekroczyć magiczne 200 euro, dzięki czemu dostawa wyszła gratis. Kurier przyniósł, nic nie dopłacałam, więc super :)

To moja pierwsza gra od CTG i choć naoglądałam się gameplay'i, unboxingów to szarpnęłam się na zakup nie z powodu komponentów, ale właśnie zawartości - scenariusze, scenariusze i jeszcze raz scenariusze.
Niemniej, po otwarciu pudeł i dotknięciu tych żetonów dopiero do mnie dotarło skąd ten zachwyt nad tym jak ta gra jest wydana. Kamera nie odda tego "wow"...

Patrząc na szybujące ceny planszówek to mogę powiedzieć, że cenowo podobnie do innych hitów, ale jakościowo to reszta wypada po prostu blado. Dodam, że nie jestem fanką ton plastiku w grach, chyba, że ma to swoje uzasadnienie. W przypadku Cloudspire nie mogło być mowy, aby przesuwać te żetony po tekturze, więc wybór neoprenu jako planszy uważam za oczywisty. Plastikowe karty? Przynajmniej nie muszę dokupywać plastikowych koszulek ;P

Co do gameplay'u to pierwsza rozgrywka (na 100% solo) jeszcze przede mną, ale to co już cieszy to myśl o setupie, który w porównaniu do innych gier będzie przyjemnie krótki :)

Pointa wpisu taka - kto się waha, niech przestanie i kupuje jeśli ma możliwości. Ja jestem zauroczona :)
Probe9
Posty: 2458
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 154 times
Been thanked: 649 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: Probe9 »

Ale niech nikt nie da się zwieść na ładne opakowanie. Ta gra jest przede wszystkim genialne zaprojektowana !

Szkoda, że nie było żadnej oficjalki odnośnie nowych dodatków. Jakoś tam niby oko puszczali ale póki nie ma oficjalki to się martwię, że jeszcze im przyjdzie do głowy głupi pomysł i zamkną linię... A liczyłem jeszcze na pare frakcji i coś na wzór Trove Chesta potem :)
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
Irr3versible
Posty: 993
Rejestracja: 09 cze 2019, 01:03
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów
Has thanked: 630 times
Been thanked: 543 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: Irr3versible »

Probe9 pisze: 13 sty 2023, 01:55 Ale niech nikt nie da się zwieść na ładne opakowanie. Ta gra jest przede wszystkim genialne zaprojektowana !

Szkoda, że nie było żadnej oficjalki odnośnie nowych dodatków. Jakoś tam niby oko puszczali ale póki nie ma oficjalki to się martwię, że jeszcze im przyjdzie do głowy głupi pomysł i zamkną linię... A liczyłem jeszcze na pare frakcji i coś na wzór Trove Chesta potem :)
Zrobią jeszcze jeden KS do cloudspire ale nie w 2023.
Nie śpieszy im się, gra nigdy nie weszła na wysoki poziom sprzedaży (retail bardzo słabo w porównaniu do innych gier) jednak doceniają że ma bardzo oddanych graczy - nawet wspomnieli, że na każdym konwencie jest jedną z najpopularniejszych gier w rozmowach z fanami. To dla nich planują zamknięcie fabularne świata w kolejnym ks i to będzie pożegnanie z linią.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8771
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2685 times
Been thanked: 2362 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: Curiosity »

Polskie nagranie z tłumaczeniem zasad i przykładowa rozgrywka.

Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
salaba
Posty: 306
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 173 times
Been thanked: 258 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: salaba »

Wow, no tego to się nie spodziewałam :) Może nowych graczy zachęci :)
ODPOWIEDZ