Spirit Island (R. Eric Reuss)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3372
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1047 times
Been thanked: 2041 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Ardel12 »

Ja wszedłem w SI zanim PL wersja w ogóle miała szansę powstać i również posiadam wszystko co wyszło z gameplayem. Jakoś do ulepszonej planszy czy surowców nie jestem przekonany a tanie nie są. Sam kampanii pewnie nie wesprę z uwagi na cenę jak i to, że dopiero dorzuciłem do podstawki B&C z oboma promo packami, a gdzie JE...

No właśnie a wracając do rozgrywki to w końcu odpaliłem B&C i trochę mnie zmęczył. Żetony na mapie są ok, ale dodają kolejny poziom do rokzminania i nie wiem czy już nie przekraczają trochę dla mnie magicznej bariery złożoności. Do tego eventy mnie osobiście zmęczyły. Tona tekstu, opcji i ifologi. Zmuliło to porządnie grę i nie wiem czy ta doza nieprzewidywalności jest tym czego szukam w tej grzej. Niestety nie wylosowały się nowe duchy, więc o nich nic ciekawego nie napiszę.

Gra jest świetna i bardzo podobają mi się scenariusze jak i przeciwnicy. Regulowanie poziomu trudności działa sprawnie i choć jeszcze nigdy nie przegrałem, to nieraz miałem ciężkie sytuacje, które mogły zakończyć się porażką.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2104
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: tomp »

Ufundowało się.
(...)
Please note: Shipping will be charged separately after the end of the campaign. Please read our shipping section on the campaign page for details, including VAT and international shipping.

(...)

Zone A: Canada, the EU 27, Norway, Switzerland, the United Kingdom, Ukraine; $26-$39, includes VAT/GST!

(...)

For backers in Zone A: VAT/GST and import fees are included in the shipping cost estimates quoted above and will be charged in the pledge manager at the same time as shipping. For EU 27 backers, your products will ship from within the EU and not be subject to any fees on delivery. For Canada, we will mark all labels as "bill taxes and duties to shipper", which means that FedEx should bill us. However, in our experience, FedEx will mess that up for some of the shipments - if that happens, just reach out to us and we'll refund you any fees. Finally, we don't believe that there will be any fees for the non-EU, non-Canada backers in Zone A, but if there are, we'll refund you.
Jak rozumiem VAT dla shippingu jest wliczony w estymacji, ale nigdzie nie widzę informacji odnośnie VAT dla produktu, czy jest wliczony w cenę czy też będzie zbierany w pledge managerze.
Zakładam pesymistyczny scenariusz i nadwyżkę VAT od produktu.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3372
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1047 times
Been thanked: 2041 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Ardel12 »

Ja rozumiem,że VAT jest ukryty w przesyłce i dlatego jest tak kuriozalnie droga. Do 40$ przy pudle pewnie wielkości tego od JE to w sumie podwaja prawie cenę dodatku(55$). Poczekam na oferty sklepów, bo przesyłka dla mnie zabija sensowność zakupu. Oathsworn za 18kg core liczy sobie 40$ + VAT.

EDIT: Dziwi mnie, że nie zaproponowali jakiegoś big boxa do trzymania wszystkiego w jednym pudle. Obecnie musimy trzymać komplet w pudle od podstawki + JE. A już na prawdę nie wiem co jeszcze by tam mieli dopchnąć, bo jak dla mnie to już z JE gra ma aż nadto contentu.
Ostatnio zmieniony 18 paź 2022, 19:58 przez Ardel12, łącznie zmieniany 1 raz.
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Wosho »

Ardel12 pisze: 18 paź 2022, 17:22 Ja wszedłem w SI zanim PL wersja w ogóle miała szansę powstać i również posiadam wszystko co wyszło z gameplayem. Jakoś do ulepszonej planszy czy surowców nie jestem przekonany a tanie nie są. Sam kampanii pewnie nie wesprę z uwagi na cenę jak i to, że dopiero dorzuciłem do podstawki B&C z oboma promo packami, a gdzie JE...

No właśnie a wracając do rozgrywki to w końcu odpaliłem B&C i trochę mnie zmęczył. Żetony na mapie są ok, ale dodają kolejny poziom do rokzminania i nie wiem czy już nie przekraczają trochę dla mnie magicznej bariery złożoności. Do tego eventy mnie osobiście zmęczyły. Tona tekstu, opcji i ifologi. Zmuliło to porządnie grę i nie wiem czy ta doza nieprzewidywalności jest tym czego szukam w tej grzej. Niestety nie wylosowały się nowe duchy, więc o nich nic ciekawego nie napiszę.

Gra jest świetna i bardzo podobają mi się scenariusze jak i przeciwnicy. Regulowanie poziomu trudności działa sprawnie i choć jeszcze nigdy nie przegrałem, to nieraz miałem ciężkie sytuacje, które mogły zakończyć się porażką.
Bez tego dodatku SI jest czesto policzalna gra i bardzo latwo dojsc do sytuacji w ktorej wiesz ze wygrales ale i tak musisz grac dalej. Eventy czasem pomagaja czasem przeszkadzaja ale dzieki nim nic nie jest pewne do konca.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3372
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1047 times
Been thanked: 2041 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Ardel12 »

Wosho pisze: 18 paź 2022, 19:57 Bez tego dodatku SI jest czesto policzalna gra i bardzo latwo dojsc do sytuacji w ktorej wiesz ze wygrales ale i tak musisz grac dalej. Eventy czasem pomagaja czasem przeszkadzaja ale dzieki nim nic nie jest pewne do konca.
Zdaję sobie z tego sprawę i widzę ten benefit, ale ja obenie preferuję w SI policzalność. Pogram jeszcze, to może jak ogarnę wydarzenia to nie odczuję takiej zmuły nimi. Ja akurat nigdy nie odczuwałem, że za rundę czy dwie wygram i teraz tylko dograć do końca jako minus. Pod koniec jak się jest już koksem to sama przyjemność rozgniatać najeźdzców.
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Wosho »

Luz, kazdy ma swoje preferencje, mnie to akurat irytowalo i bez dodatku nie zagram ;)
Chyba ze chcialbym jakichs nubow uczyc to raczej bez, bo tu sie i tak duzo dzieje.
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 331
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: skiba »

Trochę od czapy, że póki co w kampanii brakuje informacji podstawowej, czyli kiedy planowana jest wysyłka gier...

Do tego mamy nowy Premium Token Pack - co w nim jest? Mam ten "stary" i chciałbym wiedzieć jakie są różnice. Jeżeli nowa paczka to stara z dodatkowymi kilkoma tokenami to też mogliby pomyśleć o jakimś "Upgrade Packu" dla posiadaczy starej paczki.

Co sprowadza się do tego, że i tak pledge poleci, bo Spirit Island to top 1 gier, w którą grywamy z narzeczoną (ostatnio skroiliśmy Szkocję poziomu 6 :D). 
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
Nosiadbt1100
Posty: 390
Rejestracja: 06 maja 2020, 16:25
Has thanked: 72 times
Been thanked: 89 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Nosiadbt1100 »

Lacerta informowala, ze zmieniła się fabryka produkująca SI - i czekają na druk międzynarodowy. W sktualnej kampanii można zamawiać też te dodatki - co znaczy że będzie dodruk i jakimś tam czasie. Czyli szansa na wydanie pl jest spora - bo tłumaczenie już jest. Wg info z komentarzy wysyłki przed końcem 2023. Jedynie co by mi się marzyło to to, żeby od razu też było wydanie nowego dodatku....
feniks_ciapek
Posty: 2301
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1608 times
Been thanked: 936 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: feniks_ciapek »

Nosiadbt1100 pisze: 18 paź 2022, 20:54 Lacerta informowala, ze zmieniła się fabryka produkująca SI
Ugh... Pewnie znowu tył kart będzie kolorystycznie odbiegał. Zaczynam się zastanawiać, czy nie wziąć koszulek...
dannte
Posty: 736
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 105 times
Been thanked: 427 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: dannte »

skiba pisze: 18 paź 2022, 20:39 Do tego mamy nowy Premium Token Pack - co w nim jest? Mam ten "stary" i chciałbym wiedzieć jakie są różnice. Jeżeli nowa paczka to stara z dodatkowymi kilkoma tokenami to też mogliby pomyśleć o jakimś "Upgrade Packu" dla posiadaczy starej paczki.
Zgaduję, że znajdują się w nim żetony z samego dodatku. Oprócz 6 żetonów inkarnacji, wprowadza też specjalne żetony widoczne na jednej z animacji. Podejrzewam, że to jakieś żetony specyficzne dla konkretnych Duchów z tego dodatku. Raczej tego dotyczy upgrade pack.
Dhel
Posty: 708
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 476 times
Been thanked: 395 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Dhel »

Zastanawiam się ile osób pozamawia wszystko do Spirit Island, potem to otworzy i z przytłoczenia ilością zamknie i nie wyciągnie nigdy? Spirit Island to jest świetna gra, podstawka bardzo klarowna, B&C dodaje eventy które mieszają + nowe zasady z 4 tokenów co już komplikuje grę. Jagged Earth dodaje kolejne nowe zasady, które prawdę mówiąc przeczytałem, ale nie chciało mi się stosować i na razie pudło leży, pierwsze sprawdzę duchy a potem może włączę te 'nowe' zasady.
Ilość zawartości w 2 pierwszych dodatkach jest ogromna i ledwo co to można ograć. Dodać kolejny dodatek? Wg mnie lepiej byłoby wydać mały z samymi duchami i dodatkowymi kartami niż mieszać kolejny raz w klarownej mechanice, która teraz staje się uciążliwa.
Wyciągnąć SI z wszystkimi 3 dodatkami to tak jakby wyciągnąć Eldritch Horror z 3 dużymi dodatkami, trochę to zaczyna przytłaczać.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1486
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 723 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: arturmarek »

Dhel pisze: 19 paź 2022, 09:01
Spoiler:
Wyciągnąć SI z wszystkimi 3 dodatkami to tak jakby wyciągnąć Eldritch Horror z 3 dużymi dodatkami, trochę to zaczyna przytłaczać.
To racja. Rozegraliśmy prawie 50 partii 2-osobowych. Ograliśmy wszystkich adwersarzy z podstawki na najwyższym poziomie. To nawet dodanie dwóch promo packów jest dla mnie dużym wyzwaniem. Zagrałem tylko jeden scenariusz, na mapie tematycznej też jeden lub dwa razy graliśmy. Zakładając, że gra się 2-osobowo i tylko przeciwko adwersarzom najwyższego poziomu, to liczba unikalnych kombinacji 2 duchy (ewentualnie aspekty), przeciwnik, scenariusz, rodzaj mapy jest gigantyczny. I te kombinacje (może poza mapą) dają bardzo odmienne odczucia z rozgrywki. To nie tak jak, powiedzmy w Ark Nova, gdzie dali 10 róznych map, ale zawsze gram w 95% to samo i nieraz dostanę jakiś inny bonusik. W SI granie przeciwko Anglikom Oceanem i Rzeką to jest zupełnie inna gra niż granie przeciwko Prusom Błyskawicą i Koleżanką Dahan (tych nazw duchów nigdy się nie nauczę).

Dochodzi jeszcze problem logistyczny. Teraz mam wszystko w jednym pudle i jak chcę zagrać, to w miarę szybko rozkładam, mimo, że nie mam insertu. Jak będę miał komponenty porozrzucane po kilku pudłach i będę chciał szukać jednego ducha w jednym, drugiego w drugim, adwersarza w trzecim, to mi się odniechce. A może po prostu za mało zagrałem, po 200 partiach uznam, że potrzeba odświeżenia :D
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 331
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: skiba »

Dhel pisze: 19 paź 2022, 09:01 Wyciągnąć SI z wszystkimi 3 dodatkami to tak jakby wyciągnąć Eldritch Horror z 3 dużymi dodatkami, trochę to zaczyna przytłaczać.
My gramy ze wszystkim (ja + narzeczona, czasem kumpel jeszcze albo dwóch) i nie czujemy przytłoczenia.

Dodatki tak naprawdę wprowadzają 2 rzeczy - tokeny (beast, wild, decease, strife, badland) oraz karty wydarzeń. Wydarzenia czytamy i robimy to, co na nich jest napisane, więc nie ma większej filozofii tam. A tokeny są intuicyjne moim zdaniem, każdy ma bardzo elementarne zastosowanie.

Reszta to po prostu nowe duchy i karty, czyli "więcej tego samego", co nie komplikuje rozgrywki, bo nie dodaje nowych zasad do gry podstawowej.

Przytłaczające za to by było jakby ktoś usiadł do gry ze wszystkim od razu - wtedy można się zgubić :D Ale to samo można powiedzieć o grze na np. Anglię poziomu 6 od razu - ilość rzeczy, o których trzeba pamiętać mocno rośnie.

Moim zdaniem rozgrywka na adwersarza ostatniego poziomu bardziej skomplikowanego niż Prusy wprowadza do gry taki sam poziom zamieszania, co granie ze wszystkimi dodatkami.
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
Lailonn
Posty: 170
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Lailonn »

Skoro tacy weterani są tu obecni to pytanie. Mam za sobą 2 partie 2os i w tym trybie raczej będę grał 99% czasu. Czy dowolna kombinacja duchów ma szansę wygrać czy można zapomnieć o mieszaniu innych niż "bazowe"? Duch kamienny czy feniks np. są mocne a i tak wygraliśmy ledwo ledwo. Nie mając ich zdolności obawiam się, ze gra by nas zjadła ;]
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Fojtu
Posty: 3389
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 560 times
Been thanked: 1266 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Fojtu »

Lailonn pisze: 19 paź 2022, 10:46 Skoro tacy weterani są tu obecni to pytanie. Mam za sobą 2 partie 2os i w tym trybie raczej będę grał 99% czasu. Czy dowolna kombinacja duchów ma szansę wygrać czy można zapomnieć o mieszaniu innych niż "bazowe"? Duch kamienny czy feniks np. są mocne a i tak wygraliśmy ledwo ledwo. Nie mając ich zdolności obawiam się, ze gra by nas zjadła ;]
Duchy są mocniejsze i słabsze i tak samo są kombinacje mocniejsze i słabsze.

Bazowy poziom wygrasz wszystkim jak już zrozumiesz dobrze mechanizmy gry. Potem dostosujesz sobie poziom trudności w praktyce i będziesz zwiększał z czasem. Na pewno najtrudniejsze do gry są ocean i koszmar, bo wymagają też mocno innej gry od drugiej osoby przy stole.

Dla ciekawych dziwnych i szybkich wrażeń polecam pograć koszmarem solo, partia po rozłożeniu mi się zamykała w jakieś 15-20 minut, bo z nim jest bardzo szybka eskalacja sytuacji.
Lailonn
Posty: 170
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Lailonn »

No właśnie to mnie zastanawia, bo ogólnie jestem fanem kupowania "wszystkiego" i jakby wyszły dodatki PL , to bym wziął od ręki, bo lubię mieć komplet. Tylko posiadanie masy duchów z czego tylko kilka kombinacji jest grywalnych w 2 osoby to słabe. ROOT daje rozpiskę co w jakiej kombinacji działa w SI tego nie spotkałem.

Druga sprawa to specyfika ducha. Kamiennym prawie w ogóle nie dociągałem kart nowych, bo zawsze potrzebowałem akcję na użycie tego co już ma a startuje mega mocny (takie mam wrażenie po 2 partiach i kilku gameplayach). Na filmach w sieci też raczej nie widać aby ludzie dociągali karty nowych mocy jakoś często.
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 331
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: skiba »

Fojtu pisze: 19 paź 2022, 10:50 Na pewno najtrudniejsze do gry są ocean i koszmar...
Ocean i Koszmar to jedno z najmocniejszych połączeń z podstawki. Koszmar na potęgę przepycha najeźdźców i wpycha ich do Oceanu generując przy tym tonę strachu. Strach za przepychanie, strach za zabijanie w wodzie, Ocean dostaje energię, BODAN nie musi się bać o wiecznie przeżywających najeźdźców itd itd... Jedynym problemem tutaj są duże miasta, które się mogą zbudować w centrum wyspy - tam trzeba sobie pomagać obroną i Dahanami.

Lailonn pisze: 19 paź 2022, 11:04 Tylko posiadanie masy duchów z czego tylko kilka kombinacji jest grywalnych w 2 osoby to słabe.
Na BGG gdzieś jest gość, który opisał swój challenge - chciał wygrać na każdego adwersarza poziomu 6 każdym duchem z podstawki solo. Udało mu się ;-) Więc skoro da się wygrać w coś solo to na 2 osoby powinno być łatwiej, bo masz siebie i ewentualne synergie od partnera/partnerki.

Oczywiście na poziomie 6 wygrać to nie byle co i trzeba znać grę w pytkę dobrze, pomaga wybieranie duchów pod wyzwanie, pod kształt mapy, pod synergie itd... Co nie zmienia faktu, że na poziomie ~4 w zasadzie każdą kombinacją duchów da się spokojnie wygrać jak się ogarnia dobrze grę.

Niektóre kombinacje są łatwiejsze w określonych warunkach, inne trudniejsze do prowadzenia, po pewnym czasie zaczniesz łapać jakie mniejsze i większe moce wybierać, żeby pomagać partnerom przy stole itd.

My ostatnio pocisnęliśmy wspominaną kilka postów wyżej Szkocję poziomu 6 i generalnie większość gry polegała na tym, że w fazie wzrostu wszyscy gadali i planowali całą rundę na spokojnie. Nawet jak ktoś dobierał moce to pokazywał wszystkim jakie ma opcje, które rozważa i czy ktoś by chciał, żeby wybrać kartę pod niego i dlaczego...

Poza tym w Jagged Earth wyszły dodatkowe warianty gry, które pozwalają łączyć adwersarzy. Możesz tłuc Anglię poziomu 4 połączoną z Prusami poziomu 5 na przykład :D Czy myślisz, że gra byłaby jakaś uber niezbalansowana gdyby ludzie nie szli z poziomem trudności aż tak wysoko? Wątpię ;-)


EDIT: Wspomniane wyzwanie z BGG: https://boardgamegeek.com/thread/269772 ... ry-every-s
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
Fojtu
Posty: 3389
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 560 times
Been thanked: 1266 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Fojtu »

skiba pisze: 19 paź 2022, 11:27
Fojtu pisze: 19 paź 2022, 10:50 Na pewno najtrudniejsze do gry są ocean i koszmar...
Ocean i Koszmar to jedno z najmocniejszych połączeń z podstawki. Koszmar na potęgę przepycha najeźdźców i wpycha ich do Oceanu generując przy tym tonę strachu. Strach za przepychanie, strach za zabijanie w wodzie, Ocean dostaje energię, BODAN nie musi się bać o wiecznie przeżywających najeźdźców itd itd... Jedynym problemem tutaj są duże miasta, które się mogą zbudować w centrum wyspy - tam trzeba sobie pomagać obroną i Dahanami.
Mój komentarz nie odnosił się do połączenia Ocean + Koszmar (które jest faktycznie bardzo mocne) a do samego grania danym duchem z kimś innym. Granie z Koszmarem pierwszy raz jest dość szokujące kiedy widzisz jak bardzo mnożą się przeciwnicy w początkowej części gry i trzeba wiedzieć co robić, żeby to się nie przelało kompletnie.
Artenol
Posty: 84
Rejestracja: 06 lis 2019, 00:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Artenol »

Szczerze to nie wiem o co chodzi. Ludize piszą, że dodatki dodają zasady? Przecież ta gra rośnie pod względem zróżnicowania, a nie skomplikowania.
B&C dodaje eventy. Cholernie skomplikowane zasady. "Dociągnij jedną kartę i ją przeczytaj". Oprócz tego dodaje 4 tokeny, każdy można opisać jednym zdaniem, a na końcu zasad mamy ich streszczenie. Koniec dodatkowych zasad w grze.
JE dodaje żetony badlands (wszystkie akcje mają +x obrażeń, gdzie x to liczba badlands) oraz żetony izolacji (duch, który izoluje daną zonę może wybrać, czy ta zona jest przyległa do innych, czy też nie).
DOSŁOWNIE KONIEC ZASAD Z DODATKÓW XD
Cała ta gra opiera się na tym, że duchy oraz adwersarze mają swoje zasady. To, czy mamy do wyboru 48 czy 4 duchy nie zmienia nic. Dalej można grać tylko jednym, żeby zrozumieć jego zasady.

Poza tym, ta gra ma bardzo duży mastery curve. Jak się trochę pogra to się okazuje, że rzeczy niemożliwe jednak są możliwe. No i w grze jest moment "przełamania". W pewnej chwili tracimy nadzieję i myślimy, że przegramy - ba, we wspomnianej grze na Szkocję 6 mieliśmy takich momentów kilka - po czym duchy stają się silniejsze i jednak okazuje się, że wszystkie problemy udało się rozwiązać.

I są duchy silniejsze i słabsze, ale nawet te słabsze mogą być bardzo użyteczne do walki z pewnymi adwersarzami. I odwrotnie, słabe w walce z innymi. Przykładowo, Lure of the Deep Wilderness zamienia budynki na explorerów. Wszystko fajnie, pięknie, ALE np. na Rosję to może grę wręcz utrudniać, bo jeśli Rosja ma dużo explorerów w jednym miejscu to zaczyna robić dodatkowy ravage.

Ta gra opiera się na interakcji - pomiędzy graczami, ich umiejętnościami i adwersarzami. W grze jest bardzo dużo elementów do ogarnięcia gry na wysokim poziomie, ale gra na poziomie bazowym jest naprawdę niewymagająca jak zrozumie się podstawowe zasady rządzące grą. Przykładowo, czasem lepiej wpuścić ravage (nie mam zielonego pojęcia jak to się nazywa w wersji PL, ale jak kolonizatorzy atakują), ale skoncentrować się na osłabieniu builda lub nawet na kontrowaniu eksploracji.

A już ten tekst o kombinacjach grywalnych w 2 osoby w ogóle mnie rozłożył. W grze jest chyba koło 16 albo 20 duchów. Ja (a jestem "one trick pony", który lubi sobie przysiąść do jednego ducha i go wymasterować) grałem Oceanem, BODANem, Mglakiem, Spread of the Rampant Green, Rzeką, Thunderspeakerem, Downpourem, Keeperem. Czyli 7 duchami. Żaden z nich nie wydawał mi się "słaby", aczkolwiek robiły one na tyle różne rzeczy, że każdy nadawał się do czegoś innego. Do tego w praktycznie każdej mojej grze współgracze grali czymś totalnie innym. Nawet zakładając, że grałem po 2 gry każdym duchem to mamy już 14 różnych kombinacji grywalnych w 2 osoby. Doskonałym przykłądem jest Ocean i Koszmar, które są bardzo silnym kombo. Solo też są ok, ale posiadają pewne niedoskonałości, które sprawiają, że łatwiej się nimi gra, jeśli mają kogoś do pomocy.

A co do posiadania masy duchów (bez części o tym, że większość kombinacji jest niegrywalna xD) to co kto lubi. W grę, w którą mam ze 30-40 gier, a kolega wyżej pewnie ~100, bardzo podoba mi się to, że jest regrywalna i różnorodna. Jagged Earth wyszło chyba koło 2 lat temu, niektóre duchy mi nie pasują (playstylem, artem), inne bardzo mi się podobają. Ba, wręcz z niecierpliwością czekam na to, żeby zagrać jakimś duchem, którym już grałem, ale w innym kombo, np. Mgła + Wulkan, bo oba robią obrażenia dla wszystkich invaders w danej strefie, ale potem czasem ciężko jest ich dokończyć, a jeśli będą mogli tak robić obaj to invaderzy powinni padać wyraźnie szybciej.

Nawet nie chce mi się rozwijać na temat tego, jakie kombo można robić z samym Spread of the Rampant Green. Inna sprawa, że jest to dusza definitywnie S tier. Jak ktoś kiedyś napisał na grupce na FB "If you're looking for a good combo it's Spread of the Rampant Green and... basically anything. Just make sure you picked Spread". Oczywiście nie znaczy to, że Spread samodzielnie wygra grę - niemniej jednak jest bardzo silnym supportem, np. pozwala oceanowi w pierwszej turze pożreć duże miasto na jego planszetce, zamienia uważanego za słabego Vital Defense of Earth w dynamicznie rozwijającego się ducha (świetne kombo add 1 presence od Spreada + repeat od Eartha, który skutkuje tym, że Earth może wyłożyć 3 presence w jednej turze zamiast jeden, a rozbudowany Earth jest BARDZO potężnym duchem).

Jestem graczem, który ma problem zagrać w jakąś grę więcej niż 10 razy, bo jestem uzależniony od nowych bodźców i potrzebuję zmieniać, zmieniać, zmieniać. Mam tylko 2 gry, w które grałem powyżej 20 razy - jedną jest Paths of Glory, w której rozgrywki mocno się różnią, bo jest to gra oparta na interakcji z drugim graczem, a drugą jest SI - bo oprócz dużej interakcji pomiędzy graczami, zasady dla Ciebie, jako gracza, zmieniają się bardzo mocno tylko po tym, jak zmienimy sobie ducha, którym gramy.

SI zasadowo jest de facto grą PROSTĄ. Sam rulebook to weight ~3-3.5. Poziom skomplikowania wynika z tego, że zmieniamy duchy i adwersarzy, dostrzegamy słabe i silne strony różnych kombinacji, a do tego zmieniamy ducha, którym gramy.

EDIT: No jest szokujące, bo każdym duchem gra się inaczej. Jak komuś "ciężko" to może dobrym pomysłem jest zacząć od Horizons, tam duchy są proste i OP, więc przynajmniej z tym nie będzie problemu :D
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Jools »

A nam gra trochę zaczęła się ujawniać jako Pandemia, co jest negatywnym określeniem w grach już.
Tj.
1. Usuń najeźdźców z pól gdzie atakują/budują
2. Gra dokłada nowych
3. Repeat 1-2.

Podobnie skończył Arkham Horror 3ED.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11090
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3385 times
Been thanked: 3285 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: japanczyk »

Jools pisze: 19 paź 2022, 12:49 A nam gra trochę zaczęła się ujawniać jako Pandemia, co jest negatywnym określeniem w grach już.
Tj.
1. Usuń najeźdźców z pól gdzie atakują/budują
2. Gra dokłada nowych
3. Repeat 1-2.
W sumie... jest to prawda
Mechanizm ktory za tym swoi jest jedynie bardziej policzalny/przewidywalny
+ gracze maja wiecej ciekawych opcji i decyzji w kwestii rozwoju swojej postaci
Awatar użytkownika
Robin Wood
Posty: 78
Rejestracja: 06 lis 2021, 17:10
Has thanked: 16 times
Been thanked: 10 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Robin Wood »

Dla jasności - jeśli komuś przeszkadzają Wydarzenia (czyli Eventy), w zasadach jest wyraźnie opisane jak wyrzucić z gry tę opcję, jeśli komuś przeszkadza ta doza losowości wprowadzana do SI. Żetony zostają, ale jak ktoś wcześniej napisał, są tak proste w obsłudze, że szkoda nawet o tym wspominać :)
Dhel
Posty: 708
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 476 times
Been thanked: 395 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Dhel »

skiba pisze: 19 paź 2022, 10:09
Dhel pisze: 19 paź 2022, 09:01 Wyciągnąć SI z wszystkimi 3 dodatkami to tak jakby wyciągnąć Eldritch Horror z 3 dużymi dodatkami, trochę to zaczyna przytłaczać.
Moim zdaniem rozgrywka na adwersarza ostatniego poziomu bardziej skomplikowanego niż Prusy wprowadza do gry taki sam poziom zamieszania, co granie ze wszystkimi dodatkami.
No to teraz do adwersarza typu Anglia poziomu niech będzie 4 dodamy wszystkie dodatki :D (włączając ten nowy)

Ale broń Boże na SI nie narzekam, jak wspomniałem uwielbiam tą grę.

Tak głośno myślę, ale ten dodatek w moim przekonaniu jest tylko dla największych fanów, którzy mają już nawet nie dziesiątki ale setki partii, wtedy ma to jakiś sens.
Twórca sam wpadł w pułapkę, gdzie zrobił kapitalną grę, 2 solidne dodatki (wiem, B&C miał być z podstawką).

Chociaż z drugiej strony wolę takie fair podejście do nas jako klienta niż jakby to miał wydawać FFG - 'dejcie pinionszki za nowego ducha, a talię eventów do dodatku B&C to kupcie sobie osobno. Aaa, karty major spell są tylko 3 w podstawce, za 3 miesiące w okazyjnej cenie będzie fantastyczny dodatek z kolejnymi 10.'

Dobra, może jednak kupię ten nowy dodatek, bo wolę wspieranie dobrych twórców. :)
Artenol
Posty: 84
Rejestracja: 06 lis 2019, 00:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Artenol »

Jools pisze: 19 paź 2022, 12:49 A nam gra trochę zaczęła się ujawniać jako Pandemia, co jest negatywnym określeniem w grach już.
Tj.
1. Usuń najeźdźców z pól gdzie atakują/budują
2. Gra dokłada nowych
3. Repeat 1-2.

Podobnie skończył Arkham Horror 3ED.
Euro zwykle sprowadza się do zdobywania VP, granie do siedzenia i manipulowania elementami gry, a wojna i brydż to te same gry, bo opierają się na trick-takingu.
Ciężko walczyć z takim argumentem. Sprzątacz i programista to też ta sama praca, bo opiera się na machaniu rękoma.
Jak gra się nudzi to zwiększ poziom trudności/zmień duszę. Dla mnie działa.
Artenol
Posty: 84
Rejestracja: 06 lis 2019, 00:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Artenol »

arturmarek pisze: 19 paź 2022, 09:25
To racja. Rozegraliśmy prawie 50 partii 2-osobowych. Ograliśmy wszystkich adwersarzy z podstawki na najwyższym poziomie. To nawet dodanie dwóch promo packów jest dla mnie dużym wyzwaniem. Zagrałem tylko jeden scenariusz, na mapie tematycznej też jeden lub dwa razy graliśmy. Zakładając, że gra się 2-osobowo i tylko przeciwko adwersarzom najwyższego poziomu, to liczba unikalnych kombinacji 2 duchy (ewentualnie aspekty), przeciwnik, scenariusz, rodzaj mapy jest gigantyczny. I te kombinacje (może poza mapą) dają bardzo odmienne odczucia z rozgrywki. To nie tak jak, powiedzmy w Ark Nova, gdzie dali 10 róznych map, ale zawsze gram w 95% to samo i nieraz dostanę jakiś inny bonusik. W SI granie przeciwko Anglikom Oceanem i Rzeką to jest zupełnie inna gra niż granie przeciwko Prusom Błyskawicą i Koleżanką Dahan (tych nazw duchów nigdy się nie nauczę).

Dochodzi jeszcze problem logistyczny. Teraz mam wszystko w jednym pudle i jak chcę zagrać, to w miarę szybko rozkładam, mimo, że nie mam insertu. Jak będę miał komponenty porozrzucane po kilku pudłach i będę chciał szukać jednego ducha w jednym, drugiego w drugim, adwersarza w trzecim, to mi się odniechce. A może po prostu za mało zagrałem, po 200 partiach uznam, że potrzeba odświeżenia :D

Granie jest inne - ale tutaj mówicie o mastery curve. I to jest spoko, dodanie kolejnych duchów wcale nie oznacza, że musicie nimi od razu grać :P Albo od razu grać na najwyższy poziom :)
Co do storage solution, nie jest tak tragicznie. Kumpel ma premium tokeny i zrobił sobie insert do B&C w którym to trzyma. Do tego duchy/mapa w jednym pudle, karty podzielona na fear/event/minor/major/spirit w korytku na karty (albo dwóch) i setup jest raczej szybki. U mnie bez premium tokenów (ale fakt, że mam jakiś "customowy" (czytaj dziadek mi skleił z drewna coś xD) insert, i to wszystko jest pogrupowane przynajmniej, a nie w samych woreczkach) rozkładanie gry to też chwila moment - reszta tak samo wygląda, duchy/mapa w jednym pudle, karty w korytku i tyle.
Dodatki po prostu zwiększają liczbę komponentów, więc nic się tu nie zmienia poza wagą i rozmiarem. Wyjmowania jest tyle samo :)
ODPOWIEDZ