Canal Grande

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
komar france
Posty: 79
Rejestracja: 31 sty 2006, 11:09
Lokalizacja: Bieruń

Canal Grande

Post autor: komar france »

Zwróciłem uwagę na tę karciankę po wpisie Ja_na na GF. San Marco w wersji karcianej dla 2 osób i do tego zasady dające wiele możliwości oraz strategii na zwycięstwo.

Czy ktoś może podzielić się wrażeniami z rozgrywki? I gdzie można to kupić?
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Canal Grande

Post autor: ja_n »

obawiam się, że tylko ja w to grałem. A kupić można w Niemczech, na razie nie ma tego w Polsce.
Awatar użytkownika
komar france
Posty: 79
Rejestracja: 31 sty 2006, 11:09
Lokalizacja: Bieruń

Re: Canal Grande

Post autor: komar france »

Dzięki za szybki odzew :D
Możesz krótko scharakteryzować grę i rozgrywkę?
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Canal Grande

Post autor: ja_n »

Zakładam że znasz San Marco. Gracz aktywny dobiera zestaw kart z dwóch talii. Tam są dzielnice, a także karty specjalne znane z San Marco. Druga talia to znane z San Marco karty z cyframi. Dzieli te karty na dwie oferty i jego przeciwnik wybiera jedną z nich i bierze do ręki. Następnie aktywny gracz robi to samo z drugą.

Jeśli wśród kart jest Doża, to gracz tę kartę od razu zagrywa i rozpoczyna walkę o wybraną dzielnicę. Zagrywa w tym celu jedną lub kilka kart z tą dzielnicą (z ręki). Przeciwnik odpowiada - musi przelicytować atakującego. I tak na zmianę - w trakcie licytacji można wzywać posiłki z innej dzielnicy, jeśli ma się kartę z gondolą. Można zagrać gondolę i wyłożyć "załogę" z innej dzielnicy, która przypływa na pomoc.

Zwycięzca tej walki zachowuje sobie jedną kartę dzielnicy o którą walczył jako zdobytą, pozostałe odrzuca. Przegrany o ile pamiętam odrzuca wszystkie gondole czy jakoś tak, resztę bierze do ręki.

Wygrać można zdobywając po jednej karcie z każdą dzielnicą (6 kart) lub (chyba) trzy karty takie same. I to są dwie różne strategie w grze.

W praktyce okazuje się, że karty specjalne są mocne, gondola, wygnanie czy zdrajca są łakomym kąskiem, podobnie Doża. Również karty z cyframi są ważne w grze - tak samo jak w San Marco. Ale też karty kluczowych dzielnic potrafią być cenne - to wszystko trzeba brać pod uwagę przy podziale. Sama idea podziału jest doskonała i świetnie działa - zupełnie tak jak w planszówce.

Jednak nie ma walki na przewagi, jest tylko licytacja o dzielnicę. Ta licytacja potrafi być emocjonująca.

Gra nie jest bardzo losowa, ważna jest strategia, taktyka, umiejętność dzielenia ale także wybierania lepszej oferty, szacowanie ryzyka. Zagraliśmy na wakacjach (w maju) kilka razy i jako dowód że nie jest to gra losowa mogę napisać, że wszystkie rozgrywki wygrałem - po prostu w tę akurat grę umiem grać lepiej niż Paulina. Jako że gra jest malutka i tania - szczerze polecam.
Filip z Lublina
Posty: 1684
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

Re: Canal Grande

Post autor: Filip z Lublina »

moją uwagę na CG też zwróciłeś Ja_nie swoim wpisem. to, że jest tania z kolei zależy od punktu siedzenia;P ja nie mam możliwości ściągnąć gry z zagranicy za rozsądną cenę za przesyłkę:/
Ty masz?:)
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Canal Grande

Post autor: ja_n »

Kiedyś miałem, jak działały warszawskie zbiorowe zamówienia z milan-spiele.de. Teraz nie mam. Ale czuję, że jak jeszcze chwilkę ponakręcamy się na Canal Grande, to któryś sklep zwietrzy w tym interes i wprowadzi grę do swojej oferty.
Filip z Lublina
Posty: 1684
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

Re: Canal Grande

Post autor: Filip z Lublina »

no chłopaki, faaaajne to canal grande, nieeee?;)
Filip z Lublina
Posty: 1684
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

Re: Canal Grande

Post autor: Filip z Lublina »

tzn.... mogłoby być fajne;P
Filip z Lublina
Posty: 1684
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

Re: Canal Grande

Post autor: Filip z Lublina »

no i udało się:) canal grande już do mnie jedzie. jak dotrze to się z pewością spostrzeżeniami podzielę:)
smaczek mam okrutny bo planszówka działała wyśmienicie, ale dla mnie było za dużo chaosu w zdobywaniu (i usuwaniu) przewag. karcianka oparta o ten sam mechanizm usuwająca jedyną cechę jaka mi przeszkadzała musi mi się podobać:D a Piękna ucieszy się strasznie bo do tej pory mi jęczy, że San Marco sprzedałem i chce z powrotem;P
Filip z Lublina
Posty: 1684
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

Re: Canal Grande

Post autor: Filip z Lublina »

no i tak jak się spodziewałem Canal Grande(mocne 8 na BGG) przypadło mi do gustu znacznie bardziej niż San Marco(6);) dokładnie tak jak założyłem po usunięciu z gry problemu chaosu na planszy zrobiła się świetnie działająca i przyjemna gra:) brak planszy strategicznie praktycznie wcale nie ujmuje karciance i nie odczuwam zmniejszenia się możliwości taktycznych. do tego pudełko CG jest wielkości zwykłej talii kart co jest jej oczywistym plusem. jedyną zmianą, (jednak coś jest;P) którą bym zrobił to, albo dodanie po jednej karcie z każdego obszaru, albo usunięcie po jednej karcie z kart specjalnych co by pomogło bardziej zbalansować grę(tak mi się przynajmniej wydaje, choć w testach pewnie wyszło co trzeba;P). z tego co pamiętam taki problem był gdzieś na BGG poruszany. bardzo jestem też ciekaw jak wyglądałaby partia na 2 talie CG. z tego co można wyczytać w instrukcji zasady do takiej wersji są oficjalnie dostępne i pozwalają się bawić 3 i 4 graczom. mogłoby być jeszcze ciekawiej;)
niniejszym polecam Canal Grande wszystkim, którzy szukają fajnej i sprawnej gry dwuosobowej.
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Canal Grande

Post autor: steady »

Happosai: gdzie jest do dostania?
Filip z Lublina
Posty: 1684
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

Re: Canal Grande

Post autor: Filip z Lublina »

wiesz co, nie mam pojęcia;P mi się udało ją dorwać poprzez trade na BGG z Niemiec. nówki też chyba tylko w zagranicznych sklepach można znaleźć:/
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Canal Grande

Post autor: steady »

Oj to nie za dobrze, bo juz zdazylem sie napalic :).
Filip z Lublina
Posty: 1684
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

Re: Canal Grande

Post autor: Filip z Lublina »

ale Ja_n dobrze gada, ponarzekajcie jeszcze trochę to się może rebel skusi;) a warto;)
ODPOWIEDZ