Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Padre
Posty: 209
Rejestracja: 17 cze 2009, 10:52
Has thanked: 16 times
Been thanked: 123 times

Re: Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Post autor: Padre »

Również przewijam skróty zasad i uważam, że to przestarzała forma. Ani to pełnoprawna nauka gry, ani podsumowanie najważniejszych cech. Taki materiał nie nadaje się do słuchania podczas innych zajęć (chyba, że ktoś ma ponadprzeciętną podzielność uwagi), a poświęcanie skrótowi pełnej uwagi mija się z celem (skoro nic innego nie robię, to obejrzę lub przeczytam instrukcję). Skróty zasad przypominają mi słabe korporacyjne prezentacje: ściana tekstu i prezenter czytający ze slajdu.

W recenzji szukam głównie wskazówek czy warto zainteresować się grą. Nie obchodzi mnie liczba akcji w turze, nie interesuję się limitem kart na ręku, chcę wiedzieć co w tej grze jest ciekawego, a nie że gramy do dwunastu punktów zwycięstwa.
- Ilu użytkowników forum potrzeba, aby wymienić żarówkę?
- Wiadomo coś o polskiej wersji?
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5324
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1722 times
Kontakt:

Re: Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Post autor: BOLLO »

Padre pisze: 30 paź 2022, 19:20 Również przewijam skróty zasad i uważam, że to przestarzała forma. Ani to pełnoprawna nauka gry, ani podsumowanie najważniejszych cech. Taki materiał nie nadaje się do słuchania podczas innych zajęć (chyba, że ktoś ma ponadprzeciętną podzielność uwagi), a poświęcanie skrótowi pełnej uwagi mija się z celem (skoro nic innego nie robię, to obejrzę lub przeczytam instrukcję). Skróty zasad przypominają mi słabe korporacyjne prezentacje: ściana tekstu i prezenter czytający ze slajdu.

W recenzji szukam głównie wskazówek czy warto zainteresować się grą. Nie obchodzi mnie liczba akcji w turze, nie interesuję się limitem kart na ręku, chcę wiedzieć co w tej grze jest ciekawego, a nie że gramy do dwunastu punktów zwycięstwa.
Jest jedno ale....osoba nie znająca kompletnie danego tytułu dzięki skrótowi zasad które to trwają ok 10-15min jest w stanie "wyobrazić" sobie jak dana mechanika w grze działa i o co w niej tak naprawdę chodzi. Bardzo lubię słuchać Gradania ale gdybym nie znał danego tytułu to nijak mógłbym sobie wyobrazić ich entuzjastyczne rozmowy nad danym tytułem. Tak samo obszerne videoinstrukcje trwające 1h albo gameplaye po 3h.....Tak więc ten przestarzały format wraz ze skrótem zasad nie uważam żeby był zły dla osób które gry nie znają.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1537
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 306 times
Been thanked: 646 times

Re: Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Post autor: EsperanzaDMV »

Totalnie pomijam w materiałach część o zasadach - jakbym chciał się nauczyć z filmu zasad, to wolałbym osobny film. W skrócie, Geek Factor właśnie robi to w dwóch osobnych filmach i wychodzi to doskonale - jak coś wpada na radar to obejrzę recenzję, a jak spodoba się na tyle, że kupię, to odpalę sobie później zasady i się nauczę grać/obejrzę by rozjaśnić wątpliwości. Z takich skróconych zasad ani się nie nauczę gry, ani dobrze nie poznam mechanik - cytując klasyka "a komu to potrzebne?" ;)
Najczęściej słucham:
a) na przyspieszeniu 1,5x (dlatego wszelkie live'y nie dla mnie - szkoda czasu, oglądam z odtworzenia)
b) robiąc coś innego, dlatego nie potrzebuję żadnych wodotrysków wizualnych - pewnie dlatego Gradanie tak mi podchodzi z ich jedną planszą, wiem że nie patrząc na ekran nic nie tracę (to łączy się ze zdaniem wcześniej - pomijam skrót zasad, bo i tak nie patrzę z reguły na ekran, więc nie widziałbym tych elementów).
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5324
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1722 times
Kontakt:

Re: Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Post autor: BOLLO »

Czas zatem poexperymentować z nagraniami ....czemu nie. :mrgreen:
menelobej
Posty: 410
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 95 times
Been thanked: 207 times

Re: Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Post autor: menelobej »

Zamiast skrótu zasad lepiej moim zdaniem wymienić główne mechaniki i potem w recenzji wskazać czy coś działa dobrze czy raczej słabo. Ze skrótem zasad jest jak z tłumaczeniem zasad gry nowym graczom - nie wiele osób ma taką umiejętność, żeby wytłumaczyć za jednym razem podstawowe mechaniki gry i wskazać na kluczowe ich elementy/składowe w sposób zrozumiały i do zapamiętania dla wszystkich, jeśli gra ma więcej niż jedną główną mechanikę. Tylko, że ucząc się gry na żywo można to wprowadzać i korygować na bieżąco, natomiast jak już się coś raz nagra na YT, to potem już tak zostaje przeważnie.
Artrem
Posty: 39
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:19
Lokalizacja: Zielona Góra
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Post autor: Artrem »

1. Rozpakowania gry są w porządku. Fajnie zobaczyć co jest w środku.
2. Recenzje są subiektywne. Tak naprawdę niewiele mówią o grze.
3. Rozgrywki są obiektywne. Widać wtedy jak na dłoni mechanikę czy klimat.
4. Czekam na recenzję szachów :) To wciąż gra planszowa numer 1 na świecie.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5324
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1722 times
Kontakt:

Re: Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Post autor: BOLLO »

menelobej pisze: 02 lis 2022, 15:38 Zamiast skrótu zasad lepiej moim zdaniem wymienić główne mechaniki i potem w recenzji wskazać czy coś działa dobrze czy raczej słabo. Ze skrótem zasad jest jak z tłumaczeniem zasad gry nowym graczom - nie wiele osób ma taką umiejętność, żeby wytłumaczyć za jednym razem podstawowe mechaniki gry i wskazać na kluczowe ich elementy/składowe w sposób zrozumiały i do zapamiętania dla wszystkich, jeśli gra ma więcej niż jedną główną mechanikę. Tylko, że ucząc się gry na żywo można to wprowadzać i korygować na bieżąco, natomiast jak już się coś raz nagra na YT, to potem już tak zostaje przeważnie.
Czy uważasz że recenzent jest w stanie zatem dobrze opisać grę jedynie w formie audio (podcast)? Czy słuchałbyś zatem takiej formy recenzji zamiast oglądać wizualnie komponentów w formie video?
menelobej
Posty: 410
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 95 times
Been thanked: 207 times

Re: Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Post autor: menelobej »

BOLLO pisze: 02 lis 2022, 23:52
menelobej pisze: 02 lis 2022, 15:38 Zamiast skrótu zasad lepiej moim zdaniem wymienić główne mechaniki i potem w recenzji wskazać czy coś działa dobrze czy raczej słabo. Ze skrótem zasad jest jak z tłumaczeniem zasad gry nowym graczom - nie wiele osób ma taką umiejętność, żeby wytłumaczyć za jednym razem podstawowe mechaniki gry i wskazać na kluczowe ich elementy/składowe w sposób zrozumiały i do zapamiętania dla wszystkich, jeśli gra ma więcej niż jedną główną mechanikę. Tylko, że ucząc się gry na żywo można to wprowadzać i korygować na bieżąco, natomiast jak już się coś raz nagra na YT, to potem już tak zostaje przeważnie.
Czy uważasz że recenzent jest w stanie zatem dobrze opisać grę jedynie w formie audio (podcast)? Czy słuchałbyś zatem takiej formy recenzji zamiast oglądać wizualnie komponentów w formie video?
Ja porównuję skróty zasad z recenzji na YouTube z przekazem na żywo, czyli rozgrywką z obrazem w pełnym 3D i fonią :D . I w tym kontekście te skróty zasad to takie wprowadzenie do tematyki, ale bez większego jej zgłębiania. Nawet zastanawiam się, czy nie ciekawsze byłoby wrzucenie zamiast skrótu zasad symulacji pierwszych kilku rund, coś jak taka instrukcja wprowadzająca jak np. w Machina Arcana, żeby pokazać bardziej jak gra się toczy. A od przekazu audio w formie podcastu oczekuje raczej dyskusji o różnych aspektach gry - choćby takiej jak u KPiB w odcinku o Lisboa ostatnio. Recenzent wideo ma tą przewagę, że jak mówi np. o elementach gry to może je pokazać. Tylko, że w przekazie wideo trzeba się skupić również na tym co się pokazuje i w ogóle stronie wizualnej, co potem może odbijać się negatywnie na jakości tego co się mówi. Stąd media koncentrujące się tylko na mówieniu lub pisaniu mają w moim mniemaniu często bardziej wartościową treść niż przekaz multimedialny.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5324
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1722 times
Kontakt:

Re: Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Post autor: BOLLO »

menelobej pisze: 03 lis 2022, 00:37
Ja porównuję skróty zasad z recenzji na YouTube z przekazem na żywo, czyli rozgrywką z obrazem w pełnym 3D i fonią :D . I w tym kontekście te skróty zasad to takie wprowadzenie do tematyki, ale bez większego jej zgłębiania. Nawet zastanawiam się, czy nie ciekawsze byłoby wrzucenie zamiast skrótu zasad symulacji pierwszych kilku rund, coś jak taka instrukcja wprowadzająca jak np. w Machina Arcana, żeby pokazać bardziej jak gra się toczy. A od przekazu audio w formie podcastu oczekuje raczej dyskusji o różnych aspektach gry - choćby takiej jak u KPiB w odcinku o Lisboa ostatnio. Recenzent wideo ma tą przewagę, że jak mówi np. o elementach gry to może je pokazać. Tylko, że w przekazie wideo trzeba się skupić również na tym co się pokazuje i w ogóle stronie wizualnej, co potem może odbijać się negatywnie na jakości tego co się mówi. Stąd media koncentrujące się tylko na mówieniu lub pisaniu mają w moim mniemaniu często bardziej wartościową treść niż przekaz multimedialny.
Coś ala przykładowa rozgrywka z Granie w Chmurach? Fakt ja lubiłem te Piotrkowe nagrania. Ale nie wiem czy bym nie wolał omówienie po prostu dokładniej instrukcji zasad. Tyle opcji i tyle pomysłów a przy tym każdy człowiek inny i oczekuję czegoś innego że nie pozostaje być sobą i experymentować w czym się czuję najlepiej. Robienie "prawdziwej" instrukcji to bardzo trudne i odpowiedzialne zadanie a widząc jaki hejt (niesłuszny) spada na Kaczmara to jakoś tak się odechciewa nawet próbować. Ciekawostka to oglądałem ostatnio live z gameplay BlackRoseWars na PogramyTV i ile tam chłopaki baboli robili.....ale umieli się przyznać i korygowali a przecież grę znali dobrze. Widać tylko Troll nie potrafi się do błędów przyznawać....a nie przepraszam on się nie myli.

Dobra mam już mniej więcej pewien obraz czego oczekują oglądający. Widzę to też po statystykach, które są mega ciekawe ale jednocześnie bardzo przygnębiające jak się widzi po święcone ok 7h swego czasu a oglądalność oscyluje w granicach 38sekund. :mrgreen:

Ale to pokazuje że moje filmy są po prostu NUDNE i trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. To dla mnie lekcja i postaram się z niej wyciągnąć wnioski.
ODPOWIEDZ