Gra z fabułą i klimatem, nieregrywalna na 2 os - HwA,HwA LCG, Posiadłość ??

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
shuji
Posty: 1293
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 37 times
Been thanked: 220 times

Gra z fabułą i klimatem, nieregrywalna na 2 os - HwA,HwA LCG, Posiadłość ??

Post autor: shuji »

Hej,

Szukam gry, która:
1. ma fabułę do przejścia i jest z klimatem - może to być minikampania składająca się z kilku scenariuszy, może być wielka kampania typu Etherfields
2. gra może być nieregrywalna - bardziej nam zależy właśnie na fabule
3. Bardzo podobał nam się Detektyw (podstawka, kolejne części to wiadomo, coraz gorzej a obecnie poziom poniżej podłogi, więc szukam alternatywy)
4. Nie może to być tematyka fantasy, średniowiecze ani Science Fiction
5. Grać będziemy w 2 osoby - grę szukam pod żonę, która jest mało planszówkowa, chcemy miło spędzić czas, gra nie może być uber trudna, ale też bez przesady. Będzie to kooperacja, więc ja mogę mechanikę ogarniać.
6. Musi to być kooperacja

Myślałem o:
1. Horror w arkham LCG
2. Horror w arkgam
3. Posiadłość szaleństwa
4. Eldrich Horror
5. Machina Arcana (EDIT)

Pytanie dla zorientowanych czym one się realnie różnią i która bardziej podchodzi pod nasze wymagania?

Ewentualnie proponujecie coś innego?

Mamy: Etherfields, Detektyw, Łowcy 2114, Escape Tales
Odpada: Tainted Grail, 7th continent, Detektyw Doradczy, Micromaco, escape roomy planszowe i inne mini-gry zagadki, oraz gry paragrafowe
Ostatnio zmieniony 15 gru 2022, 11:01 przez shuji, łącznie zmieniany 1 raz.
Darkstorm
Posty: 872
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 141 times
Been thanked: 218 times

Re: Gra z fabułą i klimatem, nieregrywalna na 2 os - HwA,HwA LCG, Posiadłość ??

Post autor: Darkstorm »

Z tych wszystkich najbardziej poleciłbym Posiadłość Szaleństwa. Eldritch i Horror (która edycja) nie posiadają warstwy fabularnej, o jaką jak mniemam Ci chodzi. Horror LCG to karcianka: posiada fabułę, ale wymaga sporych nakładów finansowych bo trzeba kupować nowe karty no i jest trudniejsza i IMO bardziej zjadliwa.

Dla osoby mało planszówkowej zdecydowanie najlepsza będzie moim zdaniem Posiadłość. Minusem jest to, że konieczne jest używanie aplikacji, która pełni rolę mistrza gry ale można tak zrobić, że przez 99% ty będziesz ją obsługiwał i nie trzeba będzie żonie psuć klimatu klikaniem. Posiada ładne klimatyczne kafle, które się rozkłada w trakcie gry co potęguje wrażenie eksploracji a zasady są prościutkie. W podstawce z tego co pamiętam są 4 scenariusze ale są dodatki (nie wiem czy dostępne) lub można używać scenariuszy fanowskich.
shuji
Posty: 1293
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 37 times
Been thanked: 220 times

Re: Gra z fabułą i klimatem, nieregrywalna na 2 os - HwA,HwA LCG, Posiadłość ??

Post autor: shuji »

Darkstorm pisze: 15 gru 2022, 10:58 Z tych wszystkich najbardziej poleciłbym Posiadłość Szaleństwa. Eldritch i Horror (która edycja) nie posiadają warstwy fabularnej, o jaką jak mniemam Ci chodzi. Horror LCG to karcianka: posiada fabułę, ale wymaga sporych nakładów finansowych bo trzeba kupować nowe karty no i jest trudniejsza i IMO bardziej zjadliwa.

Dla osoby mało planszówkowej zdecydowanie najlepsza będzie moim zdaniem Posiadłość. Minusem jest to, że konieczne jest używanie aplikacji, która pełni rolę mistrza gry ale można tak zrobić, że przez 99% ty będziesz ją obsługiwał i nie trzeba będzie żonie psuć klimatu klikaniem. Posiada ładne klimatyczne kafle, które się rozkłada w trakcie gry co potęguje wrażenie eksploracji a zasady są prościutkie. W podstawce z tego co pamiętam są 4 scenariusze ale są dodatki (nie wiem czy dostępne) lub można używać scenariuszy fanowskich.
a jeszcze znalazłem Machina Arcana - jak byś ją wpasował w to zestawienie?
Darkstorm
Posty: 872
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 141 times
Been thanked: 218 times

Re: Gra z fabułą i klimatem, nieregrywalna na 2 os - HwA,HwA LCG, Posiadłość ??

Post autor: Darkstorm »

shuji pisze: 15 gru 2022, 11:01
a jeszcze znalazłem Machina Arcana - jak byś ją wpasował w to zestawienie?
Świetna gra, ale moim zdaniem nie spełni Twoich wymagań fabularnych. W sensie jest tam oczywiście jakaś historia ale jest ona jedynie tłem, o którym się szybko zapomina.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2765
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 332 times
Been thanked: 1259 times

Re: Gra z fabułą i klimatem, nieregrywalna na 2 os - HwA,HwA LCG, Posiadłość ??

Post autor: Yuri »

W AH3ed jest fabuła :) Ta gra to taki mix EH i AH LCG.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
shuji
Posty: 1293
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 37 times
Been thanked: 220 times

Re: Gra z fabułą i klimatem, nieregrywalna na 2 os - HwA,HwA LCG, Posiadłość ??

Post autor: shuji »

Yuri pisze: 15 gru 2022, 11:19 W AH3ed jest fabuła :) Ta gra to taki mix EH i AH LCG.
hm, Darkstorm pisał, ze nie ma fabuły? To jak w końcu jest ? :) Bo na tym mi zależy najbardziej w sumie
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Gra z fabułą i klimatem, nieregrywalna na 2 os - HwA,HwA LCG, Posiadłość ??

Post autor: arturmarek »

Czemu Sherlocka Holmesa odrzucasz?

W klimatach Detektywa mogę polecić wersję light czyli Kroniki Zbrodni. Ja bym chyba najbardziej polecił oryginał i koniecznie dodatek Noir.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4750
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1257 times
Been thanked: 1469 times

Re: Gra z fabułą i klimatem, nieregrywalna na 2 os - HwA,HwA LCG, Posiadłość ??

Post autor: Mr_Fisq »

:+1: dla posiadłości.

LCG dla niegrających nie polecam, tu trzeba jednak trochę lubić deck building i zabawę z nim związaną.

W AH 3ed jakaś fabuła jest, ale raczej bez rewelacji. Posiadłość i LCG wypadają w tym względzie dużo lepiej moim zdaniem, zwłaszcza LCG z kampanią.
Sprzedam: Dochodzi: Necromunda. Obniżki: Deep Space D-6, Etherfields PL, Pożeracze Snów, Lands of Galzyr, Inferno
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
shuji
Posty: 1293
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 37 times
Been thanked: 220 times

Re: Gra z fabułą i klimatem, nieregrywalna na 2 os - HwA,HwA LCG, Posiadłość ??

Post autor: shuji »

arturmarek pisze: 15 gru 2022, 11:29 Czemu Sherlocka Holmesa odrzucasz?

W klimatach Detektywa mogę polecić wersję light czyli Kroniki Zbrodni. Ja bym chyba najbardziej polecił oryginał i koniecznie dodatek Noir.
nie chce wyjść na marudę, ale właśnie świadomie odrzuciłem te gry :) Sherlock gdzieś na liście jest, ale jak oglądałem materiały to wydawało mi się, że troche będizemy się z nim męczyć.

Kroniki zbrodni mnie odrzucają tym skanowaniem kodów QR
Cyel
Posty: 2600
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1237 times
Been thanked: 1459 times

Re: Gra z fabułą i klimatem, nieregrywalna na 2 os - HwA,HwA LCG, Posiadłość ??

Post autor: Cyel »

Może jakieś choose-your-own-adventure w mniej fantastycznych settingach, np Świrownia ?
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2765
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 332 times
Been thanked: 1259 times

Re: Gra z fabułą i klimatem, nieregrywalna na 2 os - HwA,HwA LCG, Posiadłość ??

Post autor: Yuri »

Mr_Fisq pisze: 15 gru 2022, 11:29 ...
W AH 3ed jakaś fabuła jest, ale raczej bez rewelacji. Posiadłość i LCG wypadają w tym względzie dużo lepiej moim zdaniem, zwłaszcza LCG z kampanią.
Jasne, że lepiej wypada. No, ale nie można powiedzieć, że nie ma fabuły wcale :) Jest Kodeks, który steruje fabuła, ma rozgałęzienia itd.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
waadimch
Posty: 202
Rejestracja: 23 sty 2017, 20:37
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Gra z fabułą i klimatem, nieregrywalna na 2 os - HwA,HwA LCG, Posiadłość ??

Post autor: waadimch »

shuji pisze: 15 gru 2022, 09:55
3. Bardzo podobał nam się Detektyw (podstawka, kolejne części to wiadomo, coraz gorzej a obecnie poziom poniżej podłogi, więc szukam alternatywy)
Możesz napisać co jest na poziomie podłogi bo myślę o tym?
shuji
Posty: 1293
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 37 times
Been thanked: 220 times

Re: Gra z fabułą i klimatem, nieregrywalna na 2 os - HwA,HwA LCG, Posiadłość ??

Post autor: shuji »

waadimch pisze: 15 gru 2022, 12:34
shuji pisze: 15 gru 2022, 09:55
3. Bardzo podobał nam się Detektyw (podstawka, kolejne części to wiadomo, coraz gorzej a obecnie poziom poniżej podłogi, więc szukam alternatywy)
Możesz napisać co jest na poziomie podłogi bo myślę o tym?
Detektyw podstawka to 10/10. Dodatek zbrodnie L.A. jest bardzo przyjemny, ale to już odbitka oryginału - ale bardzo dobra, powiedzmy 8/10.
Sezon 1 to tylko jakiś przerywnik i masz wrażenie gry w warcaby po rozegraniu turnieju szachowego :) Albo partii w monopol :)
Wiedeński Łącznik mam na półce ale jeszcze nie rozegrany. Podobno jest już sporo gorzej ale jeszcze ok.
Diuna ma tak złe opinie, że nawet nie kupiłem, podobnie batman - z tego co ludzie mowią to wyglądają mi na gry empikowo-prezentowe. Ale nie chce też przesądzać bo nie grałem. To diunę miałem na myśli z poziomem poniżej podłogi :)

Są jeszcze pojedyńcze sprawy - grałem w tą pierwszą Dig Deeper - była spoko, chociaż trochę przekombinowana, ale mogę polecić.
shuji
Posty: 1293
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 37 times
Been thanked: 220 times

Re: Gra z fabułą i klimatem, nieregrywalna na 2 os - HwA,HwA LCG, Posiadłość ??

Post autor: shuji »

Ok, a wracając jeszcze do wątku. Jednak chyba najbardziej mnie przekonuje LCG, mimo że odradzacie.

Pytanie dlaczego ? Na prawdę gra jest skomplikowana? W jakim sensie, trzeba móżdżyć przy ruchach czy mechanika jest zawiła?

Jeśli chodzi o duże koszty to nie ma to znaczenia - jeśli tylko będę mógł miło spędzić czas z żoną, to każda kwota jest akceptowalna :)
Darkstorm
Posty: 872
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 141 times
Been thanked: 218 times

Re: Gra z fabułą i klimatem, nieregrywalna na 2 os - HwA,HwA LCG, Posiadłość ??

Post autor: Darkstorm »

shuji pisze: 15 gru 2022, 11:25
Yuri pisze: 15 gru 2022, 11:19 W AH3ed jest fabuła :) Ta gra to taki mix EH i AH LCG.
hm, Darkstorm pisał, ze nie ma fabuły? To jak w końcu jest ? :) Bo na tym mi zależy najbardziej w sumie

Napisałem, że nie takiej fabuły o jaką Ci może chodzić a nie, że nie ma w ogóle :wink:

Co do LCG to moim zdaniem jest trudniejsza zarówno pod względem poziomu trudności samej gry jak i mechanicznie. Trzeba zbudować sobie talie, rozsądnie gospodarować kartami i zasobami, pamiętać sporo pojęć, setup jest upierdliwy. Nie powiedziałbym, że jest super skomplikowana ale dla osoby, która nie jest "planszówkowa" lepszym wyborem będzie Posiadłość.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4750
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1257 times
Been thanked: 1469 times

Re: Gra z fabułą i klimatem, nieregrywalna na 2 os - HwA,HwA LCG, Posiadłość ??

Post autor: Mr_Fisq »

:+1: do powyższego. Można niby grać gotową talią, ale dalej wypadało by wiedzieć jak się nią posługiwać.
Sprzedam: Dochodzi: Necromunda. Obniżki: Deep Space D-6, Etherfields PL, Pożeracze Snów, Lands of Galzyr, Inferno
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
SwistakCZC
Posty: 166
Rejestracja: 16 lis 2018, 19:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 96 times
Been thanked: 26 times

Re: Gra z fabułą i klimatem, nieregrywalna na 2 os - HwA,HwA LCG, Posiadłość ??

Post autor: SwistakCZC »

shuji pisze: 15 gru 2022, 09:55
Spoiler:
Hej, grałem i mam gry fabularno-planszowe podobne do tych które masz w zasadzie poza tym, że w Etherfields jeszcze nie zagraliśmy i kurzy się na półce, a do Tainted Grail czy 7th mnie nie ciągnie (i do GH). Też gram z żoną, która gra trochę słabiej ode mnie taktycznie (chociaż ostatnio i w pojedynkach mnie czasem złoi).

Z tego o czym myślisz mam Posiadłość i AH LCG, rozważałem Machinę (ale mało fabuły, a dungeon crawlerów do popykania pojedynczych scenariuszy mam sporo).

Posiadłość spoko fabuła i klimat i pomysły na scenariusze ale w 1 scenariuszu musi być siłą rzeczy płyciej, w to wolę zagrać w większym gronie. Polecam, mam już większość pudeł do tego.

Arkham Horror... nie ma fabuły? To bardziej posiadłość nie ma :D skończyłem ostatnio Łowców ad 2114 i z przyjemnością przesiadłem się na AH. Akurat deckbuilding lubię, dlatego warto dodać że AH łatwy nie jest bo na standardowym poziomie trudności zdarzy się i przegrać mimo że rozkminiam mocno (deck buduje żonie :) ). Polecałbym Horror. W 2 osoby super działa, jest wciągający, mechanika dobrze połączona z fabułą, jedyny minus to koszt, bo jest mega drogi moim zdaniem, do tego stopnia że zastanawiałem się czy warty tej ceny. Jak deckbuilding nie przeszkadza to bierz, zawsze możecie zagrać na łatwym.

Ja mam jeszcze na oku z takich co by Wam mogło pasować Sleeping Gods, na które bardzo mocno czekam aż wyjdzie, przy okazji Łowców myślałem o Waste Knights ale ostatecznie na razie mam za dużo nieogranych gier na półce. Grałem też w Time Stories i jest ok.
shuji
Posty: 1293
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 37 times
Been thanked: 220 times

Re: Gra z fabułą i klimatem, nieregrywalna na 2 os - HwA,HwA LCG, Posiadłość ??

Post autor: shuji »

SwistakCZC pisze: 15 gru 2022, 21:02
shuji pisze: 15 gru 2022, 09:55
Spoiler:
Hej, grałem i mam gry fabularno-planszowe podobne do tych które masz w zasadzie poza tym, że w Etherfields jeszcze nie zagraliśmy i kurzy się na półce, a do Tainted Grail czy 7th mnie nie ciągnie (i do GH). Też gram z żoną, która gra trochę słabiej ode mnie taktycznie (chociaż ostatnio i w pojedynkach mnie czasem złoi).

Z tego o czym myślisz mam Posiadłość i AH LCG, rozważałem Machinę (ale mało fabuły, a dungeon crawlerów do popykania pojedynczych scenariuszy mam sporo).

Posiadłość spoko fabuła i klimat i pomysły na scenariusze ale w 1 scenariuszu musi być siłą rzeczy płyciej, w to wolę zagrać w większym gronie. Polecam, mam już większość pudeł do tego.

Arkham Horror... nie ma fabuły? To bardziej posiadłość nie ma :D skończyłem ostatnio Łowców ad 2114 i z przyjemnością przesiadłem się na AH. Akurat deckbuilding lubię, dlatego warto dodać że AH łatwy nie jest bo na standardowym poziomie trudności zdarzy się i przegrać mimo że rozkminiam mocno (deck buduje żonie :) ). Polecałbym Horror. W 2 osoby super działa, jest wciągający, mechanika dobrze połączona z fabułą, jedyny minus to koszt, bo jest mega drogi moim zdaniem, do tego stopnia że zastanawiałem się czy warty tej ceny. Jak deckbuilding nie przeszkadza to bierz, zawsze możecie zagrać na łatwym.

Ja mam jeszcze na oku z takich co by Wam mogło pasować Sleeping Gods, na które bardzo mocno czekam aż wyjdzie, przy okazji Łowców myślałem o Waste Knights ale ostatecznie na razie mam za dużo nieogranych gier na półce. Grałem też w Time Stories i jest ok.
Hej, dzięki za opinie, chyba Twój wpis najbardziej mi rozjaśnił.

Dopytam tylko - Arkham horror mówisz cały czas o lcg ?
Awatar użytkownika
SwistakCZC
Posty: 166
Rejestracja: 16 lis 2018, 19:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 96 times
Been thanked: 26 times

Re: Gra z fabułą i klimatem, nieregrywalna na 2 os - HwA,HwA LCG, Posiadłość ??

Post autor: SwistakCZC »

A tak- LCG
Awatar użytkownika
SwistakCZC
Posty: 166
Rejestracja: 16 lis 2018, 19:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 96 times
Been thanked: 26 times

Re: Gra z fabułą i klimatem, nieregrywalna na 2 os - HwA,HwA LCG, Posiadłość ??

Post autor: SwistakCZC »

Aha ktoś mi kiedyś na forum tutaj też polecał AH LCG jako fajna fabularna grę i po przejściu podstawki tego nie czułem, dopiero przy rozszerzeniu kampanijnym Szlak do Carcossy zaczęło być ciekawiej na tyle że wsiąknąłem
ODPOWIEDZ