Dobre gry "kościane".

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
G-B-C-h
Posty: 40
Rejestracja: 29 wrz 2007, 09:07
Lokalizacja: Gdynia

Dobre gry "kościane".

Post autor: G-B-C-h »

Rośnie we mnie fantazja na jakąś grę z główną mechaniką opartą o rzucanie kośćmi. Byleby tylko miała jakieś wybory i nie była paraliżująco losowa. Myślałem głównie o Dice Town i Kingsburg. Macie jakieś rady?

Która z gier opartych o rzuty kośćmi jest wg. Was najmniej losowa?

Po recenzji Toma Vasela Dice Town brzmi dla mnie szczególnie atrakcyjnie (klimat westernu, dobra zabawa).
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Dobre gry "kościane".

Post autor: kolderek »

mi też Dice Town wygląda fajnie - ale jak się będzie grało to nie wiem. w Kinsburga nie grałem, ale jak dla mnie to fajne są Kości Kłamców (Liar's Dice - Blef), wprawdzie zagrałem tylko kilka razy ale jest fajnie :-D
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Dobre gry "kościane".

Post autor: yosz »

Nie lubię gier kościanych więc jeżeli Alea Iacta Est mi się podobało to znaczy, że naprawdę musi być dobra. Kingsburg to nudy i dłużyzny. Um Krone und Kragen - rzuć koścmi a potem w zasadzie i tak dasz radę zrobić wszystko co Ci się spodoba - bleee.

Alea... polecam - na Games Fanatic jest recenzja Filipposa tej gry.

--edit--
No tak - Bluff jest świetny, ale to inny rodzaj gry niż np Alea Iacta Est - bardziej imprezowy.
Ostatnio zmieniony 15 lip 2009, 12:49 przez yosz, łącznie zmieniany 1 raz.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dobre gry "kościane".

Post autor: mst »

Mnie bardzo fajnie grało się w Alea Iacta Est, a kiedyś w Um Krone und Kragen (które teraz oceniam sporo niżej ze względu na iluzoryczność mnogości wyborów :) ).
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Dobre gry "kościane".

Post autor: yosz »

mst pisze:a kiedyś w Um Krone und Kragen (które teraz oceniam sporo niżej ze względu na iluzoryczność mnogości wyborów :) ).
dokładnie tak jest. Tak samo jak w Dominionie (dzisiaj mam ochotę na jakiegoś flame'a)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dobre gry "kościane".

Post autor: mst »

Ale w Dominionie (przynajmniej na razie :wink: ) nie ma kości. :P
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Dobre gry "kościane".

Post autor: yosz »

mst pisze:Ale w Dominionie (przynajmniej na razie :wink: ) nie ma kości. :P
ale jest iluzoryczność mnogości wyborów :P
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dobre gry "kościane".

Post autor: mst »

Nawet jeśli ktoś uległ złudzeniu iluzoryczności mnogości wyborów dodatek Intryga powinien go z tego wyleczyć. :P
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dobre gry "kościane".

Post autor: macike »

yosz pisze:Nie lubię gier kościanych więc jeżeli Alea Iacta Est mi się podobało to znaczy, że naprawdę musi być dobra.
[...]
No tak - Bluff jest świetny, ale to inny rodzaj gry niż np Alea Iacta Est - bardziej imprezowy.
Zgadzam się z przedmówcą. Od siebie dodałbym jeszcze Can't Stop.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Dobre gry "kościane".

Post autor: Filippos »

Przede wszystkim Stone Age, na drugim miejscu Alea Iacta Est, potem może jeszcze Airships - to tyle z eurogier kościanych. Z imprezowych popieram Liars Dice, są też fajne przygodówki z kośćmi, choćby Last Night on Earth.
Dice Town jest dość durne i całkiem losowe więc niekoniecznie chyba. Kingsburg to trochę przerost formy nad treścią, ale niektórym się podoba.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Dobre gry "kościane".

Post autor: yosz »

mst pisze:Nawet jeśli ktoś uległ złudzeniu iluzoryczności mnogości wyborów dodatek Intryga powinien go z tego wyleczyć. :P
na razie grałem tylko na BSW - zdania nie zmieniam. Może po weekendzie ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Dobre gry "kościane".

Post autor: Odi »

Kingsburg to bardziej złożona sprawa. Swego czasu na BGG do tytułu 'artykuł roku-analiza strategiczna', kandydował ten tekst:
http://www.boardgamegeek.com/thread/285713

Z tego co widziałem, żadna inna polecana tu gra kościana (no, może z wyjątkiem Stone Age, jeśli ewentualnie zaliczyc ją do tej kategorii) takiej analizy sie nie doczekała.

Jeśli więc szukasz 'niegłupiej' gry kościanej, to Kingsburgiem warto się chyba zainteresować
Awatar użytkownika
G-B-C-h
Posty: 40
Rejestracja: 29 wrz 2007, 09:07
Lokalizacja: Gdynia

Re: Dobre gry "kościane".

Post autor: G-B-C-h »

Liar's Dice nie do kupienia jest, wydaje się. Można by poddać kontemplacji samoróbkę, ale te działają na mnie odpychająco.

Czy w Last Night O.E. są jakiekolwiek decyzje do podjęcia, cokolwiek co będzie wymagało myślenia? Mam złe doświadczenia z Zombies!!!, Doom i Tannahuserem.

Nasuwa mi się też pewna refleksja. Dodałem sobie na BGG parę bardziej znanych osób z polskiego środowiska planszowego jako GeekBuddies (np. ludzi z GamesFanatic) i używam czasami opcji Analyze, by rzucić okiem na ich opinie i oceny gier. Do szewskiej pasji doprowadza mnie fakt, że prawie co do każdej gry wyskakują skrajnie różne opinie. Nie ułatwia to wcale podjęcia decyzji co do zakupu gier.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Dobre gry "kościane".

Post autor: yosz »

G-B-C-h pisze:Liar's Dice nie do kupienia jest, wydaje się.
Jest, tylko pod tytułem Blef: http://www.planszomania.pl/inne/341/Blef.html

A co do GeekBuddies - jeżeli nie będziesz wiedział z kim z takich osób masz chociaż trochę zbieżne gusta, to taka analiza na nic się nie zda. Co do GamesFanatic to wiadomo:
Pancho - podoba się prawie wszystko
Bazik - ciężkie eurogry, a najlepiej to Age of Steam / 18xx ;)
Ja_n - chyba ma najbardziej zrównoważone opinie, ale czasami też jest "dziwny" - TtA mu się nie podoba ;)
Don Simon - jego to w ogóle nie ma co się słuchać
Mst - więszkość ocen jest jakaś dziwna - wystawione 0 i komentarz sealed :P
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobre gry "kościane".

Post autor: bartek_mi »

a ja sie upieram, ze liar's dice nie jest gra kosciana :)
to, ze sa tam kosci nie jest istota gry - to gra blefu, zgadywania i szacowania ryzyka.

w podobna gre gralismy kiedys ze znajomymi w pociagu - monetami :)
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
G-B-C-h
Posty: 40
Rejestracja: 29 wrz 2007, 09:07
Lokalizacja: Gdynia

Re: Dobre gry "kościane".

Post autor: G-B-C-h »

Uuu.. Dzięki, Yosh.

No właśnie nie kieruję się głównie gustem dodając sobie ludzi jako GeekBuddies. Wybieram osoby głęboko zanurzone w hobby, wydające się znać na temacie, barwniejsze postacie z BGG i ludzi z moich okolic. Dodaję dużo rodaków, bo rynek polski różni się jednak od rynków zachodnich.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dobre gry "kościane".

Post autor: ja_n »

GeekBuddies możesz podzielić na grupy i do jednej z grup dodwać tych o podobnym guście (jak ich znaleźć? oto jest pytanie!). Przy Analyze możesz wybrać tylko określoną grupę GeekBuddies i oglądać ich oceny.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Dobre gry "kościane".

Post autor: yosz »

Ja dodaję geekbudies mniej więcej tak samo ja ty, ale mam tę przewagę, że znam gusta tych osób (w większości) i wiem gdzie są zbieżne z moimi.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dobre gry "kościane".

Post autor: Pancho »

yosz pisze: Pancho - podoba się prawie wszystko
Chyba trochę przesadzasz.
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: Dobre gry "kościane".

Post autor: Andreus »

yosz pisze:
G-B-C-h pisze:Liar's Dice nie do kupienia jest, wydaje się.
Jest, tylko pod tytułem Blef: http://www.planszomania.pl/inne/341/Blef.html

A co do GeekBuddies - jeżeli nie będziesz wiedział z kim z takich osób masz chociaż trochę zbieżne gusta, to taka analiza na nic się nie zda. Co do GamesFanatic to wiadomo:
Pancho - podoba się prawie wszystko
Bazik - ciężkie eurogry, a najlepiej to Age of Steam / 18xx ;)
Ja_n - chyba ma najbardziej zrównoważone opinie, ale czasami też jest "dziwny" - TtA mu się nie podoba ;)
Don Simon - jego to w ogóle nie ma co się słuchać
Mst - więszkość ocen jest jakaś dziwna - wystawione 0 i komentarz sealed :P
A siebie Yosh jak byś opisał :wink: ?
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dobre gry "kościane".

Post autor: ja_n »

Andreus pisze:A siebie Yosh jak byś opisał :wink: ?
Pewnie w pierwszej kolejności jako Yosz a nie Yosh...
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Dobre gry "kościane".

Post autor: Lucf »

Grałem w Zombies!!! - totalna losowka :) W Kingsburga raz - trzewik dosyć jechał tę gre w ŚGP, mnie się średnio podobala. Dice Town - nie grałem ale w coś podobnego można grać zwykłymi kościami, albo takimi za parę złotych z symbolami z kart, zamiast oczek : ) W wielu kioskach nawet można takie coś na wyjeździe jakimś kupić .

Ja polecam Stone Age - kości jest dużo : ) ładnie wykonane, + kubek, no i co najważniejsze wydaje się że kości nie determinują strategii , owszem prowadzą twojąstrategię ale jednak to ona jest ważniejsza ... no chcociaż wiadomo - kości jak to kości mogą figle płatać ;)
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Dobre gry "kościane".

Post autor: Don Simon »

yosz pisze: Don Simon - jego to w ogóle nie ma co się słuchać
Ladnie sie pan przedstawil. :twisted:
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1222
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 402 times
Been thanked: 270 times

Re: Dobre gry "kościane".

Post autor: Deem »

Z gier z kostką w mechanice zdecydowanie polecam Yspahan - kilka zrównoważonych sposobów na zdobywanie punktów zwycięstwa, dynamiczna rozgrywka i bardzo dobra skalowalność (zasady dla 2 osób do ściągnięcia ze strony wydawcy).

Natomiast odradzam Kingsburg. Może (a nawet na pewno)i jest tam miejsce na strategię, ale rzuty kośćmi powodują zdecydowanie zbyt małe zróżnicowanie sytuacji graczy. Byłem bardzo pozytywnie nastawiony do tego tytułu, a okazał się moim najgorszym zakupem.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Dobre gry "kościane".

Post autor: yosz »

ok ok, trochę pożartowałem z kolegów z g-f ;) (na ja_n'a nie znalazłem nic mocniejszego niż 'nie lubi tta')

Jak ja bym się przedstawił? Nie lubiący gier kościanych, miłośnik raczej cięższych eurogier, z tendencją do gier kolejowych (ale przy 18xx wypadam - przynajmniej na razie). Oczywiście nie stronię od lżejszych gier rodzinnych - w sumie podoba mi się wszystko :D (przesadzam oczywiście)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
ODPOWIEDZ